سادیسم چیست و‌نحوه درمان آن چگونه هست؟

شاید تاکنون اسم سادیسم به گوش شما خورده باشه و با مفهوم این کلمه آشنا باشین اما خوبه که بدونید درافراد مختلفی،‌ ممکنه تیپ شخصیتی سادیسم را مشاهده کنید.

درمان کردن این اختلال، بسیار سخت و طولانی هست چون ریشه در شخصیت افراد داره. البته با کمک گرفتن از یک روانشناس خوب و باتجربه،‌ می توان روند بهبود یافتن را تسهیل داد.

می توان گفت که تقریبا هیچ مدرکی مبنی بر ژنتیکی و ارثی بودن این اختلال وجود نداره اما نحوه تربیت و محلی که کودک در آن رشد میکنه و‌شخصیتش شکل میگیره  بسیار بر ایجاد این اختلال موثر و‌مهم است.

سادیسم یعنی علاقه به آزار دادن دیگران به صورت جسمی، روانی و جنسی، طوري که این آزار رساندن موجب لذت و آرامش فرد آزاررسان میشه.

این افراد از تحقیر و تمسخر و آزار روحی یا جسمی و جنسی افراد به خصوص در حضور دیگران لذت زیادي میبرن و گاهی رفتارهاي پرخاشگرانه یا جنایتکارانه از خود بروز میدهند.

مشکل سادیسم از چه سنی شروع می شود؟

اصولا این بیماری در دوران نوجوانی و اوایل بزرگسالی خود را نشون میده و هیچ گونه ارتباطی با سوء مصرف داروها، بیماري هاي جسمی یا ضربه مغزي قبلی نداره

اختلال شخصیت سادیسم را می‌توان به عنوان وضعیتی تعریف کرد که در آن فرد تحت فشار مشکلات فردی قرار می‌گیره و حالاتی مانند خشم، سردرگمی، پرخاشگری و رفتارهای غیرمتعارف از او دیده میشه.

منظور از مشکلات فردی، مشکلات معمولی است که برای همه افراد معمولی نیز وجود داره. اما افراد مبتلا به اختلال، آن را با خشونت جبران می‌کنن که خشونت یکی از بارزترین ویژگی‌های فرد سادیسمی است.

چه تفاوتی بین سادیسم و اختلال شخصیت ضد اجتماعی وجود دارد؟

در اختلال شخصیت ضد اجتماعی، فرد آزاررسان، بخاطر لذت بردن دیگران را آزار نمیده  ولی فرد مبتلا به سادیسم از آزار دادن و صدمه زدن به دیگران، احساس لذت و هیجان می کنه.

این اختلال قابل درمان است یا نه از نظر دکتر ماندگار؟

روان درمانی تحلیلی و رفتاردرمانی تا حدودي موثر هستن، ملاك هاي شخصیتی از قبیل مکانیسم هاي کپی برداري، باورها و ویژگی هاي رفتاري مدت زمان طولانی براي تثبیت شدن نیاز دارن و به کندي تغییر می کنن.

رفتارهایی از قبیل بی توجهی، گوشه گیري و پایین بودن اعتماد به نفس در افراد با چند ماه درمان، قابل تغییرهستن.

شرکت در گروه هاي خود یاري و توسعه فردی و خانواده درمانی که در کلینیک ماندگار بصورت حضوری و تلفنی و‌آنلاین برگزار میشه کمک بسیار زیادی به درمان این افراد میکنه

کاهش استرس هاي محیطی و رفتارهای پر‌تنش می تونه موجب کاهش اضطراب یا افسردگی درمبتلایان بشه.

داروها اثر محدودي دارن و در عین حال که می تونن سوء مصرف بشن و یا در اقدام به خود کشی استفاده شوند اضطراب و افسردگی ایجاد شده را درمان می کنن.

سادیسم چیست

این اختلال چه عوارضی را به دنبال خواهد داشت؟

مثل سایر اختلالات روانشناختی به مرور موجب کاهش عملکرد شغلی و اجتماعی فرد میشه و باعث‌دوری کردن فردی از اطرافیان و‌بعد جامعه هست.

نزدیکان و یا همکاران و دوستان و‌خانواده  از او کناره گیري می کنن و در مواردي که آزارهاي جنسی یا جسمی شدید باشه مشکلات قانونی نیز پیدا خواهند کرد.

 

طبقه بندی اختلال شخصیت سادیسمی:

●        سادیسم از دست دادن کنترل

●        سادیسم انفجاری

●        سادیسم ستمگرانه

●        سادیسم اجبارگر

 • سادیسم بدنی
 • سادیسم ذهنی
 • سادیسم سمبولیک

انواع اختلالات سادیسم :

 سادیسم را می توان با اختلالات زیر‌شبیه دانست

 • اختلال شخصیتی اسکیزوئید
 • اختلال‌پارانویید
 • اختلال ضد اجتماعی
 • اختلال اسکیزوتایپال

علت بوجود آمدن سادیسم از نظر دکتر ماندگار رو ببینیم:

 • مراقبان و والدین نامناسب
 • آزار روحی و‌جسمی در سنین کودکی
 • آزار فیزیکی توسط اطرافیان
 • قرار گرفتن در معرض خشونت های خانگی
 • اختلالات عصبی شیمیایی در مغز
 • شکست های شدید در زندگی
 • اعتیاد و‌فقر
 • بی توجهی شدید والدین در دوران کودکی
 • خانواده سرکوبگر و‌سلطه گر
 • ایجاد احساس پوچی و بی هدفی
 • حقارت های کودکی

خصوصیات افراد مبتلا به سادیسم

خصوصیات افراد مبتلا به سادیسم

یکی از نشانه‌های تمایلات سادیسمی این هست که شخص از نفس آزار رساندن به دیگران لذت برده و نیتش مستقیما اذیت دیگران است.

این بیماری پدیده‌ای است که به صورتهاي مختلف ظاهر میشه.

علائم و روشهاي ارضاء تمایلات سادیسمی:

1- بازي با عواطف دیگران

2- میل به استثمار دیگران

3- میل به محروم کردن دیگران و دریغ از آنها. البته در شرایط معینی ممکنه خیلی هم دست و دلباز باشن ولی چیزی که مشخص است، خنثی کردن و از بین بردن لذتی است که دیگري از این دست و دلبازي میبرد.

4- میل به نکوهش و تحقیر دیگران
5-لذت بردن از مشاهده آزار دیدن دیگران، توسط افراد دیگر.

6-تمایل به کنترل کردن دیگران.

7-داشتن تخیلات و فانتزی‌های متفاوت در ذهنشون جهت آسیب رساندن به دیگران.

8-سعی می کنن برای اطرافیان خود، محدودیت ایجاد کنن و‌با محدودیت باعثه آزارشون بشن.

9-زمانی که پرخاشگر می شن به دیگران آسیب می رسونن.

 

مراجعه به دکتر ماندگار برای درمان سادیسم:

اختلال‌های شخصیتی سادیسم، انواع و اقسام متفاوتی دارن‌و‌در صورتی که خود شخص همکاری نداشته باشه و نخواهد، هیچ پیشرفتی برای پروسه درمان حاصل نمیشه.

اما با همکاری خود مراجع وهمچنین داشتن یک روانشناس خوب و باتجربه، می تونه بخش زیادی ازعلائم مربوط به سادیسم را از بین ببرد.

روشی که برای درمان توسط دکتر ماندگار استفاده می شه کاملا بستگی به تشخیص درصد این بیماری در فرد داره اما در اکثر موارد روش درمانی رفتاری شناختی استفاده میشه،

روانشناس متخصص همچنین تمرینات عملی وراهکارهای متفاوتی جهت کنترل و از بین بردن علائم این اختلال به مراجع و‌خانواده و‌فردی که با بیمار زندگی میکنه و‌مراوده داره آموزش داده میشه.

روش های درمان این بیماری :

هنگامی که بحث در مورد درمان این اختلال شخصیتی می شه باید بدونید که درمان این مشکل و‌بیماری به تنهایی تقریبا غیرممکن هست و فرد درگیر با این اختلال حتما نیاز به کمک و‌حمایت و‌همدلی و‌همراهی دارد.

درمان این اختلال به صورت ترکیبی انجام میشه

درمان سادیسم جنسی همچون مازوخیسم جنسی بوسیله روان درمانی و هیپنوتیزم درمانی امکان پذیر هست.

اگر نشانه‌های آزار جنسی را در خودتون یا همسرتون می‌بینید بهتره با یک روانشناس یا روانپزشک مشورت کنید. شناخت ریشه ایجاد این انحراف و پیشگیری از پیشرفت این رفتار اهمیت زیادی در شانس داشتن یک زندگی خوب و سالم داره.

در کلینیک‌ ماندگار شما می‌تونید با بهترین روانشناسان و روانپزشکان آشنا بشین و برای دریافت نوبت مشاوره حضوری ، تلفنی، آنلاین اقدام کنین تا در سریع ترین زمان ممکن جلستون با روانشناس منتخبتون برگزار بشه.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *