مشاوره کودک و نوجوان

مشاوره کودک و نوجوان یک فرآیند مهم در تربیت و رشد افراد جوان است. در این مرحله از زندگی، افراد با چالش‌ها و سوالات جدید مواجه می‌شوند که نیازمند راهنمایی و پشتیبانی حرفه‌ای هستند. مشاوران کودکان و نوجوانان با تخصص در رفتارها و توسعه فردی این گروه سنی، به آنها کمک می‌کنند تا مسیر صحیح رشد و توسعه را پیش بگیرند.یکی از جنبه‌های مهم مشاوره کودکان و نوجوانان، مدیریت احساسات و رفع اضطراب‌های احتمالی است. این مشاوران با استفاده از روش‌های متنوع، به افراد جوان کمک می‌کنند تا احساسات خود را درک کرده و با آنها مواجهه کنند. از طرفی، آموزش مهارت‌های ارتباطی و حل مسائل نیز به عنوان بخشی از مشاوره، به جوانان کمک می‌کند تا در مواجهه با چالش‌های زندگی بهترین تصمیمات را بگیرند. در نهایت، مشاوره کودک و نوجوان نقش مهمی در ارتقاء خودشناسی و اعتماد به نفس افراد جوان ایفا می‌کند. این فرآیند کمک می‌کند تا این افراد بهترین نسخه از خود را شناخته و به سمت اهداف و آرزوهای خود حرکت کنند، که در نهایت تأثیر مثبتی بر زندگی شخصی و اجتماعی آنها خواهد داشت.

دلایل مراجعه به مشاوره کودکان و نوجوانان

امروزه با توجه به افزایش جمعیت کشور و کسب و کار ها و همچنین نیاز پدر و مادر برای کار کردن بیرون از منزل این امکان از والدین گرفته شده است تا زمان لازم برای تربیت کودکان و نوجوانان صرف نمایند.همچنین با دراختیا گذاشتن تمام امکانات برای فرزندان خود باعث شده اند تا کودکان و نوجوانان افرادی وابسته تربیت شود و احساس کمبود نداشته باشند و به دنبال آن فردی بی انگیزه برای تحصیل و کار و همچنین فردی بدون تلاش برای زندگی بهتر و خلق ایده باشند که این امر میتواند آینده ی کودکان را تهدید نماید.دلایل مراجعبه به مشاوره کودکان و نوجوان بسیار گسترده است و تمام مسائل مربوط به کودکان را شامل میشود.در واقع والدین باید از مشاوره کودک و نوجوان استفاده کنند تا بتوانند از راهکارهای درست برای مدیریت فرزندان خود بهره مند شوند.همچنین نبود والدین در محیط خانه برای کسب درامد زندگی باعث میشود تا کودکان و نوجوان افرادی گوشه گیر و منزوی باشند و نتوانند به راحتی با محیط اطرف خود رابطه برقرار کنند و دچار مشکل باشند که مشاوره کودک و نوجوان میتواند با ارائه ی راهکار به والدین این مسئل را حل نماید.

مشاوره کودک و نوجوان

جلسات مشاوره کودک و نوجوان

جلسات مشاوره کودک می تواند تنها با حضور کودک یا با حضور یکی از والدین و یا هر دو صورت گیرد. مشاور با ارائه راهکارهای درست و صحیح و نحوه آموزش فرزند توسط والدین، آن ها را از خطرات آینده مصون می دارد.میزان اختلالات روانی وابستگی بسیاری به سن و جنسیت کودک دارند. هرچه سن وی بالاتر می رود اختلالات بیشتری وی را درگیر می کنند. در سنین پایین اختلالات میان پسران و در سنین بالاتر اختلالات میان دختران بالاتر می باشد.گاهی ممکن است برای کودکان مشکلی پیش آید که به تنهایی قادر به حل آن نباشند. در این صورت باید به مشاور جهت ریشه یابی مشکل و رفع آن اقدام نمود. در صورت عدم رفع آن ممکن است بر روی رفتار و یا عملکرد کودک یا نوجوان شما تاثیر بگذارد. با تشویق و حمایت از کودک می توان اعتماد به نفس را در وی تقویت کرد. در این صورت کودک یاد میگیرد که نقاط قوتش را پیدا کند و با طی روش درمانی صحیح با عادات سالم رفتاری دست پیدا کند. مشاوره کودک نوعی از خدمات روانشناسی می باشد که به صورت اختصاصی توسط مشاوره کودک و نوجوان ارائه می شود. در این نوع خدمات درمانگر سعی می کند با استفاده از به کارگیری یک بازی و یا طرح هنری که کودک به آن علاقه نشان می دهد، احساسات واقعی کودک را درک کند.تشویق کودک برای ابراز احساسات و دریافت نشانه های رفتاری کودک می تواند در درک مشکلات احتمالی وی موثر باشد. در آموزشها می توان به کودک کمک کرد که با احساساتش بیشتر سازگار شود. هم چنین می‌توان مهارت های کنترل احساسات لازم را به وی آموزش داد تا بتواند تصمیمات درستی را اتخاذ نماید.

در مشاوره کودک و نوجوان چه مواردی درمان می شود؟

 • وسواس
 • اضطراب جدایی
 • فرزندپروری
 • اوتیسم
 • لجبازی در کودکان
 • بیش فعالی

تربیت جنسی کودک

ربیت جنسی کودک در کشور ما آنگونه که لازم است جدی گرفته نمی شود ، حال آن که از بخش های مهم تربیت آنها است. برخی از والدین تصور می کنند که نیاز نیست هیچ اقدامی در رابطه با تربیت جنسی کودک خود انجام دهند و به مرور زمان او خود برخی از مسائل را می فهمد. اگر کودک شما در زمان نامناسب و به نادرستی با مسائل جنسی آشنا شود، این مسئله در زندگی اون مشکلاتی ایجاد خواهد کرد. تربیت جنسی فرزندان خود را جدی بگیرید!

 • در چه سنی باید با کودک در رابطه با مسائل جنسی صحبت کرد؟
 • اگر فرزند ما درباره یه مسئله جنسی از ما سوال بپرسد چگونه به او جواب دهیم؟
 • فرزندم ۱۲ ساله است، آیا باید درباره روابط زناشویی به او چیزی بگویم؟
 • آموزش های لازم برای پیش گیری از کودک آزاری چیست؟
 • چگونه به کودکم توضیح دهم که اجازه ندهد کسی به اندام خصوصی اش دست بزند؟
مشاوره کودک و نوجوان

مراحل مشاوره کودک و نوجوانان در کلینیک مشاوره ماندگار

در این زمینه مشاوران با تجربه ی کلینیک تمام تلاش خود را دارند تا مسئله ی کودک شما را شنیده و با پرسش سوالات مخصوص ریشه ی مشکل را پیدا نمایند همچنین به والدین آموزش داده خواهد شد تا احساسات خود را در تربیت فرزندان کنترل نمایند .و در تمام مراحل تربیت کودک خود خشم و ناراحتی خود را کنترل نمایند. به همین تربیت تمام مسائل برای حل مشکل فرزند شما طی میشود و راهکارهای درست مربوط به والدین و فرزندان به والدین داده مشود تا زندگی شاد تری را تجربه نمایند. در واقع رفتار والدین تاثیر بالایی در تربیت کودکان خواهد داشت بنابراین مراجعه به مشاوره کودکان و نوجوانان بسیار اساسی است. به این نکته توجه داشته باشید که محیط آرام در خانواده در تربیت فرزند نقش مثبتی خواهد داشت.