به اشتباه مشاوره خانواده را با نقش بزرگان در خانواده ها اشتباه می گیرند، در زمان قدیم ریش سفید های خانواده و فامیل نقش مشکل گشای مشکلات و بحران های خانوادگی بودند، اما خیلی وقت است که همه متوجه شدند که این مدل که گاها چاره کار بود که بهتر است بگوییم تنها مرحمی موقت بود دیگر راه حل مناسبی برای حل مشکلات خانوادگی و تعارض ها نیستند و هیچگاه با این راه حل شما نمیتوانید ریشه مشکلات و اختلافات را بصورت اصولی پیدا و رفع کنید. خانواده، اولین و تاثیرگذار ترین محیطی که در آن پرورش پیدا میکنیم و حتما در این فضا چالش ها و کمبود هایی احساس میکنیم، اول اینکه این تنها شما نیستید که احتمالا با این چالش ها روبرو هستید و دوم اینکه خوشبختانه با کمک خدمات مشاوره خانواده می توانید این مشکلات را رفع کنید و اصلا جای نگرانی نیست. اولین سرنخ برای رفع مشکلات فردی و خانوادگی که در جلسات مشاوره خانواده به دنبال آن می گردیم، بازبینی و بررسی روابط خانوادگی و شرایط خانواده است و برای همین داشتن روابط خوب و سالم در خانواده برای فراهم کردن محیطی امن و آماده برای رشد فردی اعضای خانواده بسیار ضروری و مهم است. همه ما میدانیم که داشتن خانواده ای بدون مشکل و استرس و چالش تقریبا غیر ممکن است. نکته ای که بسیار اهمیت دارد تلاش برای داشتن خانواده ای است که بتوان در آن نیاز های اصلی و فردی هر کدام از اعضای خانواده را تامین کنیم تا در کنار یکدیگر فضایی برای سلامت روان و رشد در تمامی ابعاد هر فرد را داشته باشیم و با پیچیده تر شدن روابط در حال حاضر استفاده از مشاوره خانواده زیر نظر متخصص خانواده اهمیت زیادی دارد، چرا که با راهنمایی و بررسی یک متخصص می توانیم از اشتباهات احتمالی که باعث ایجاد اختلال و پریشانی در خانواده شود را جلوگیری کنیم.  

مشاوره خانواده چه کمکی به ما می‌کند؟

از آنجا که همه ما از خانواده شروع به زندگی می‌کنیم حتی اگر بصورت فردی زندگی می‌کنیم باز هم متعلق به خانواده ای هستیم و تمام افراد خانواده نسبت به بقیه افراد خانواده مسئولیت خواهند داشت، هرچند که پدر و مادر به عنوان اعضای اصلی خانواده نقش پر رنگ تر و مهم تری دارند. اما اگر هر کدام از ما در خانواده نقش و مسئولیت خود را به خوبی ایفا نکنیم همه افراد دچار مشکلاتی مثل پرخاشگری، استرس، اضطراب، افسردگی و… خواهند شد، اما مشاوره خانواده به ما کمک می‌کند که برای تمامی این مشکلات و بحران هایی که ممکن است در خانواده ایجاد شده باشد راه حل هایی پیدا کنیم و با اجرای درست و اصولی راهنمایی های یک مشاور خانواده متخصص تمامی این موارد را رفع کنید و با ایجاد فضایی دلنشین و بدون اختلال زندگی و روابط خانوادگی سالمی داشته باشید. برخی از مشکلات خانوادگی که ممکن است شما درگیر آنها باشید:

این مشکلات خانوادگی از کجا شروع میشه؟

همانطور که در ابتدا توضیح دادیم در گذشته با بوجود آمدن مشکلات در خانواده ها و تبدیل شدنن آن به بحران، به سراغ ریش سفیدان و بزرگان خانواده و فامیل می رفتیم و سعی می کردیم که مشکلات را با کمک آنها رفع کنیم و با توجه به احترام به این عزیزان با وجود اینکه مشکلات پا برجا بودند اما با احترام گذاشتن و سکوت اجباری سعی میکردیم که این مشکلات را نادیده بگیریم و این باور بوجود آمده بود که مشکلات حل شده اند. اما امروزه با توجه به آگاهی بیشتر افراد نیاز مشاوره خانوادگی برای حل مشکلات بیشتر از قبل احساس می شود و اکثر ما میدانیم که باید ریشه های مشکلات را ابتدا پیدا کنیم و بعد به سراغ حل مرحله ای هر یک از این مسائل برویم. کاری که مشاور خانواده در جلسات فردی و گروهی که با شما عزیزان خواهد داشت شروع به پیدا کردن عوامل تاثیر گذار در این بحران ها و مسائل می کند و مرحله به مرحله با شما همراه خواهد بود.

زمینه های کاری مشاور خانواده

بسیاری از مشکلات که منشا آن ها خانواده است را می توان با کمک مشاوره خانواده حل کرد. اعضای خانواده، در تمامی این زمینه ها آموزش لازم را می بیند و مهارت و تجربه کافی برای حل آن ها را دارد. بعضی از زمینه ها که مشاوره خانواده در آن مورد کار می کند و خانواده ها در صورت مواجه شدن با آن ها به مشاوره خانواده مراجعه می کنند در اینجا مطرح می شود.

آموزش های موثر در جلسات مشاوره خانوادگی

هدف مشاور خانواده چیست؟

به طور کلی با توجه به مشکلی که اعضای خانواده مطرح می کنند، اهداف مشاوره خانواده متفاوت است. به عنوان مثال، هدف درمان زمانی که یکی از اعضای خانواده دچار اسکیزوفرنی باشد، با وقتی که مشکل اختلاف نسل بین فرزندان با والدین یا پدربزرگ، مادربزرگ هاست یا عدم درک متقابل اعضای خانواده باشد، کاملا متفاوت است. در واقع هدف مشاور خانواده یا خانواده درمانی این است که، اعضای خانواده با هم همکاری و به یکدیگر کمک کنند، تا مشکلات روحی و روانی که باعث ازهم گسستگی و دور شدن خانواده شده است، حل شود. بنابراین در این روش برخلاف مشاوره فردی، بر کل اعضای خانواده تمرکز می شود.

راه های بهبودبخشی به خانواده از طریق مشاوره خانواده

بنابراین در زمان احساس وجود هرگونه مشکل در خانواده، مراجعه به مشاور خانواده، درست ترین راه حل است. مشاور خانواده با تجربه، تخصص و همچنین با دانش و مهارتی که دارد، بهترین راهکار را در اختیار شما می گذارد و از فروپاشی خانواده که یک رکن اصلی است، جلوگیری می کند.