حسادت در رابطه عاطفی

در این مقاله به حسادت در رابطه عاطفی و راهکارهای مقابله با آن را بررسی کنیم. برای یادگیری آنها ادامه مقاله را تا انتها بخوانید. شما همراهان عزیز می بایستی علائم و علل بروز حسادت در رابطه عاطفی را بشناسید تا در صورت بروز بتوانید به راحتی با آن مقابله کنید. بر همین اساس، ما سعی کرده ایم.

اگر درگیر این حسادت در رابطه عاطفی خود هستید، نگران نباشید. با انجام برخی راهكارها مي توانيد بر احساس حسادت خود غلبه كنيد. اما قبل از آن باید معنی حسادت و فرق بین حسادت و رقابت را بدانید.

حسادت در رابطه عاطفی و زندگی زناشویی چه معنایی دارد ؟

یک سوم زوجین به دليل آسيب هاي روانی ناشي از حسادت به مشاوران خانواده مراجعه مي كنند. حسادت، واکنشی در برابر تهدید ادراک شده واقعی یا خیالی نسبت به یک رابطه ارزشمند است. بررسي ها نشان مي دهد كه حسادت يكي از مشكلات مهم زندگي زناشويي است.

حسادت در رابطه عاطفی احساسي نيست كه خود به خود از ميان برود. زيرا حسادت ریشه های عمیقی دارد و برای غلبه بر این احساس مخرب آگاهی و تلاش زيادي لازم است.

حسادت حتي می تواند در یک رابطه اطمینان بخش نيز وجود داشته باشد. با این حال، بسیاری از حسادت ها طاقت فرسا و ترسناک هستند. زيرا مي تواند سلامت روان افراد را به خطر بيندازد. علاوه بر آن حسادت می تواند منجر به بروز رفتارهای خطرناکی مانند خشونت و آزار جسمی شود.

علت حسادت در روابط عاطفی و عاشقانه چیست ؟

در زندگي روزمره بسياري از موقعيت ها مي توانند باعث تحريك حسادت افراد شوند. فرد حسود با احساسات منفي زيادي مانند ترس، عصبانیت، غم و اندوه، نگرانی، شک و ناراحتي دست و پنجه نرم می کند.

حسادت در رابطه عاطفی باعث مي شود فرد در چشم خودش حقير و كوچك به نظر برسد. حسادت به دلایل زیادی ممکن است اتفاق بیفتد، از جمله:

 • احساس عدم عزت نفس و بي ارزش بودن
 • داشتن انتظارات غیرمعقول درباره ازدواج
 • داشتن یک تجربه مخرب از رها شدن، در گذشته
 • نگرانی در مورد از دست دادن شخص یا چیز مهم
 • ناامن بودن یا داشتن تصور ضعف و ناتواني از خود
 • ترس از رها شدن یا خیانت
 • احساس تملک شدید یا تمایل به کنترل
 • داشتن احساس مالکیت نسبت به همسر

حسادت در رابطه عاطفی و عاشقانه چه عواقبی دارد ؟

ترس از دست دادن عشق و احترام باعث تحريك بيشتر حسادت در رابطه عاطفی مي شود. حسادت معمولا با کینه از شخص مقابل همراه است. حسادت همچنین اعتماد به رابطه را از بین می برد و مشاجرات بیشتری را در پی خواهد داشت. اين مساله به خصوص وقتي شديد مي شود كه فرد حسود خواسته های خود را مطرح کرده و دائما شخص مقابل را زیر سوال ببرد.

حسادت، تاثير مخربي بر روابط اجتماعي دارد. خصوصاً اگر حسادت ناسالم و همراه با احساسات خصمانه باشد. در روابط زناشويي هر چقدر ترس و عصبانیت و کنترل همسر حسود بيشتر باشد به همان ميزان رابطه زناشويي آسيب بيشتري خواهد ديد.

کنترل حسادت در روابط

چگونه با حسادت در رابطه عاطفی و عاشقانه کنار بیاییم؟

اگر در ازدواج خود حسادت همسر را تجربه می کنید، بايد هرچه سريع تر به فكر كنترل آن باشيد. زيرا در صورت شديد شدن حسادت، كنترل اين مشكل از دست شما خارج شده و آسيب هاي زيادي به زندگي شما وارد خواهد شد. بنابراين شما و همسرتان بايد یاد بگیرید که چگونه حسادت در رابطه عاطفی را به روشی سالم کنترل کنید.

راهكارهاي زير مي توانند در غلبه بر حسادت به شما كمك كنند:

 • نگران نباشید که برخی حسادت ها عادی است

هميشه در زندگي افراد و شرایطی وجود دارند که امنیت ازدواج شما را تهدید می کنند. خواه یک همکار باشد یا شغلی که همسرتان به واسطه آن به ماموريت هاي كاري زيادي مي رود.

تجربه کمی حسادت در زندگي طبیعی است. نکته مهم این است که باید وقت گذاشته و در مورد نگرانی های خود با همسرتان صحبت کنید. شما بايد در مورد برخی حد و مرزها که از ازدواج و رابطه شما محافظت می کنند، به توافق برسید.

 • علت اصلی حسادت را پیدا کنید

 

یا اینکه، این ازدواج به دلیل خیانت ديگر براي شما قابل اعتماد نيست. سعی کنید بفهمید که حسادت در رابطه عاطفی از کجا ناشی می شود و برای رفع آن چه کاری می توان انجام داد.

وقتی همسر شما به طور مداوم احساس حسادت می کند، بايد دلیل این اتفاق را بفهمید. به عنوان مثال، ممكن است شریک زندگی شما به اين دليل احساس ناامنی کند كه شما به عنوان یک زن و شوهر وقت زیادی را با هم نمی گذرانید.

 • رابطه خود را بهبود ببخشید

راه هایی برای گذراندن وقت با هم پيدا كنيد. اين كار باعث تقويت پیوند زناشويي شما مي شود. ازدواج، پيوندي فراتر از زندگی مشترک و تختخواب مشترک است. ازدواج در زن و شوهر دلبستگی عميقي را ايجاد مي كند. هر گونه تهدید اين پیوستگی باید باعث نگرانی شود.

 • اعتماد طرف مقابلتان را جلب کنید

افراد قابل اعتماد در مورد اینکه چگونه وقت خود را می گذرانند، به هم دروغ نمی گویند. همچنین يك زن و شوهر وفادار به يكديگر خیانت نمی کنند. اگر هر دوی شما جو اعتماد را ايجاد كنيد، اعتماد به رابطه افزایش یافته و حسادت از بین می رود.

یکی از بهترین راه های پيشگيري از حسادت ایجاد فضای اعتماد است. این روند با قابل اعتماد بودن هر دو شریک زندگي آغاز می شود. به عبارت دیگر، زن و شهر بايد وفادار، متعهد و صادق باشند.

 • حسادت ناسالم را تشخیص دهید.

حسادت در رابطه عاطفی پاسخ به تهدید رابطه، كاملا طبیعی است. اما، اگر همسر شما بدون دلیل حسادت می کند، بايد بدانيد كه اين نشانه خطر است. به خصوص اگر این حسادت همراه با عصبانیت شدید، انتظارات غیرمنطقي و اتهامات بی اساس باشد. حسادت يك الگوی رفتاری است که بارها و بارها در زندگي تکرار می شود.

سخن آخر و نتیجه گیری

پیشنهاد ما به شما این است که اگر حسادت زیادی نسبت به طرف مقابل دارید زندگی شما در خطر است بهتر است از یک درمانگر یا مشاور استفاده نمایید. برای راهنمایی های بیشتر با ما در ارتباط باشید.

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *