روان شناسان در حوزه فعالیت خود از چه گرایش هایی برخوردارند ؟

روان شناسان

در ادامه قسمت اول مبحث انواع روان‌شناسی فهرستی از تعدادی مشاغل تخصصی و وظایف حرفه روان‌شناسی مرتبط با آن ذکر شده است. باید بدانید که زمینه کاری روان‌شناسان متفاوت است؛ مثلاً تحصیلات روان‌شناس بالینی با روان‌شناس تربیتی متفاوت است و یا فعالیت‌های روان‌شناس شخصیتی با روان‌شناس اجتماعی فرق دارد.

انواع روان‌شناسی چیست؟

انواع زیادی از روان‌شناسان وجود دارند که به روان‌شناسی محیط‌های پیرامون می‌پردازند و در زمینه روان‌شناسی به طور خیلی تخصصی‌تر فعالیت دارند. اما بسیاری از افراد به‌محض شنیدن اسم روان‌شناس، فردی را در مطب تصور میکنند که یک فرد بیمار،روی مبل نشسته و روان‌شناس هم‌روی کاغذ یادداشت برمی دارد.

در این مقاله از مرکز مشاوره راز ماندگار می‌توانید بیشتر با انواع روان‌شناسی و حوزه‌های کاری آنها آشنا شوید.

روان‌شناسی مصرف‌کننده و موارد قابل‌بررسی آنها چیست؟

روان شناسانروان‌شناس مصرف‌کننده:

این دسته از روان‌شناسان در محیط که به آنها روان‌شناس بازار هم گفته می‌شود، به بررسی و تحقیق درباره پیرامون رفتار افرادی که مصرف‌کننده هستند می‌پردازند و راهکارهایی در این زمینه و همچنین مسائل مربوط به بازاریابی و توسعه کسب‌وکار ارائه می‌دهند.

این دسته از روان‌شناسان در محیط به اشخاصی که در بازار فعالیت می‌کنند راهکار می‌دهند و به آنها کمک می‌کنند تا به آنها بیاموزند که چه معیارهایی باعث می‌شود تا مصرف‌کننده‌ها و خریداران، محصولات و خدمات آنها را خریداری کنند. بیشتر فعالیت این روان‌شناسان در محیط به این موضوع مربوط می‌شود که در زمینه تبلیغات و همین‌طور نحوه عکس‌العمل مصرف‌کنندگان و خریداران به تبلیغات تحقیق و بررسی کنند. بخشی از فعالیت‌های آنها به این موضوع مربوط می‌شود که روش‌هایی که باعث می‌شود خریداران و مصرف‌کنندگان تصمیم به خرید داشته باشند را بررسی کنند و همچنین تحقیق می‌کنند که نقش احساسات در خرید چه تأثیری می‌تواند داشته باشد.

این گروه از متخصصان و روان‌شناسان در محیط، راهکارهایی ‌جهت طراحی تبلیغات، جستجوی خریداران و مخاطبان بالقوه، معرفی محصولات و خدماتی که برای یکسری از خریداران و مشتریان جالب باشد ارائه می‌کنند.

موضوع دیگری که این متخصصان به آن می‌پردازند این است که طرز تفکر و رویکرد مشتریان و خریداران به یک محصول به چه صورت می‌باشد و در این مورد هم راهکارهایی را ارائه می‌دهند تا کسب‌وکارها پیشرفت کنند و برای رسیدن به این نتیجه، از بررسی‌ها، سؤالات از مشتریان، تجربیات، مشاهدات عینی و دسته‌هایی از مصرف‌کننده‌ها استفاده می‌کنند.

روان شناسانروان‌شناس مشاور در چه زمینه‌هایی فعالیت دارد؟

روان‌شناس مشاور:

این دسته از روان‌شناسان در محیط، به‌عنوان روان‌شناس مشاور در زمینه اختلالات رفتاری، مشکلات روانی، مشکلات شخصیتی، مشکلات عاطفی، و موارد این‌چنینی فعالیت دارند.

این دسته از روان‌شناسان در محیط، وجه اشتراک‌های زیادی با روان‌شناسان بالینی دارند.

این دسته از روان‌شناسان مثل روان‌شناسان بالینی درآمدهای بسیار بالایی دارند و به‌عنوان یکی از روان‌شناسان متخصص و دارای اعتبار در امر روان‌شناسی در محیط شناخته می‌شوند.

روان‌شناس بین فرهنگی بیشتر در چه زمینه‌هایی فعالیت دارد؟

روان شناسانروان شناس بین فرهنگی:

این دسته از روان‌شناسان در محیط، به تفاوت‌های افراد در آداب‌ورسوم و فرهنگ‌ های مختلف و تأثیر نقاط مشترک فرهنگی روی رفتار انسان‌ها می‌پردازند. این قشر از روان‌شناسان در محیط، اغلب نقاط مشترک یا تفاوت‌های بخش‌های مختلف رفتار افراد در میان فرهنگ های متفاوت را مورد تحقیق و بررسی قرار می‌دهند.

به‌عنوان‌مثال می‌توان به این موضوع اشاره کرد که این بخش از روان‌شناسی در محیط، بیشتر به دنبال پیداکردن تفاوت‌های موجود در نحوه تربیت فردی و تربیت جمعی می‌باشد و به این موضوع اشاره می‌کند که تفاوت‌ها چه تأثیری در افراد بزرگسال می‌تواند ایجاد کند.

روان شناسانروان‌شناس رشد:

این دسته از روان‌شناسی در محیط، بیشتر به بررسی و تحقیق در زمینه رشد انسان در تمام طول عمر انسان می‌پردازد. برخی از این روان‌شناسان در مورد یک دوره‌ای خاص فعالیت می‌کنند به‌عنوان‌مثال دوره کودکی و یا اوایل دوره نوجوانی و … .

بخش دیگری از فعالیت‌های این گروه از روان‌شناسان در مورد معاینات کودکان و افرادی می‌باشد که دارای معلولیت و یا اختلالات در رشد هستند و همچنین بررسی مشکلات مرتبط به بالارفتن سن افراد هم، در فعالیت‌های این دسته از روان‌شناسان می‌باشد.

بخش دیگری از فعالیت‌های این دسته از روان شناسان در محیط، متمرکز بودن روی رشد و بالابردن آگاهی درمورد مشکلات رشد است که در طول عمر ممکن است اتفاق بیفتد.

مورد دیگری که می‌توان به فعالیت‌های این دسته از روان‌شناسان اشاره کرد رسیدگی و کمک به افرادی می‌باشد که در زمینه رشد نیاز به کمک دارند.

روان شناسانروان‌شناس تربیتی:

این گروه از روان شناسان نحوه یادگیری و فرایند آموزش را درافراد مورد بررسی قرار می‌دهند. این مورد شامل ارائه راهکارهای تدریس و آموزش می‌شود. بعضی از روان شناسان تربیتی درباره استعداد و اختلال در یادگیری تحقیق می‌کنند.

روان‌شناسان تربیتی بیشتر تأثیرات و علت های اجتماعی، شناختی و عاطفی را روی مراحل یادگیری در افراد مورد بررسی قرار می‌دهند.

 بعضی از متخصصان این رشته در مورد تشخیص و بررسی مشکلات بالقوه که در یادگیری کودکان اختلال ایجاد می‌کند، تخصص می‌گیرند و فقط هم در این زمینه فعالیت می‌کنند.

این گروه از روان‌شناسان هم باتوجه‌به زمینه فعالیتی که دارند معمولاً از درآمدهای بالایی برخوردار هستند و به دلیل تخصصی که در یک مورد بخصوص و کاربردی دارند بیشتر به‌عنوان متخصص در این حوزه از آنها یاد می‌شود.

روان شناسانروان‌شناس مهندسی:

این بخش از روان‌شناسان بیشتر در زمینه کشف و به‌دست‌آوردن راه‌هایی برای بالابردن توانایی‌های افراد از طریق توسعه تجهیزات و تکنولوژی در محیط فعالیت دارند.

بخش بیشتری از فعالیت‌های این گروه از روان‌شناسان در محیط، مربوط به تحقیقات اولیه در زمینه شروع و یا تغییر در یک فرایند می‌باشد.

روان‌شناس مهندسی برای اینکه مشکلات واقعی را حل کند، تلاش می‌کند تا راه‌حل‌هایی را بدهد که در زندگی شخصی و روزمره انسان‌ها هم کاربرد داشته باشد.

یکی از وظایف روان شناس مهندسی ارائه کردن یک مدل از تکنولوژی می‌باشد که در صنعت پزشکی کاربرد دارد و به بهبود سریع‌تر بیمار کمک می‌کند.

این دسته از روان‌شناسان در محیط به طراحی و حل مشکلاتی که از طریق گوشی همراه، وسایل ارتباط‌جمعی و همچنین حمل‌ونقل وسایل نقلیه به وجود آمده است هم می‌پردازند.

با توجه به توضیحات فوق، در رابطه با گرایش های روان شناسی، چنانچه سوالاتی در ذهن شما عزیزان ایجاد شده،شما می توانید با بخش مشاوره روانشناسی مرکز راز ماندگار مطرح نموده تا از راهنمایی مشاورین متخصص ما برخوردار شوید.

برای دانلود این مقاله برروی کلمه مشاوره روانشناسی کلیک کنید.

دیدگاهی وجود ندارد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *