روان‌شناسی در محیط پیرامون ما چه کاربردهایی دارد؟


آیا می‌دانستید بعضی از روان شناسان به بررسی‌‌، نوع کار و تعامل افراد با ابزارهای پیرامون خود و محیطی می پردازند؟ در این مقاله فهرستی از تعدادی مشاغل تخصصی و وظایف حرفه روان‌شناسی مرتبط با آن ذکر شده است.

باید بدانید که زمینه کاری روان‌شناسان متفاوت است؛ بطور مثال، تحصیلات روان‌شناسی بالینی با روان‌شناسی تربیتی متفاوت است و یا فعالیت‌های روان‌شناس شخصیتی با روان‌شناس اجتماعی فرق دارد.

انواع روان‌شناسی چیست؟

انواع زیادی از روان‌شناسان وجود دارند اما بسیاری از افراد به‌محض شنیدن اسم روان‌شناس، فردی را در مطب تصور میکنند که یک فرد بیمار روی مبل نشسته و روان‌شناس هم‌روی کاغذ یادداشت برمی دارد.

در این مقاله از مرکز مشاوره راز ماندگار می‌توانید با انواع روان‌شناسی و حوزه‌های کاری آنها آشنا شوید.

روانشناسی هوانوردی روان‌شناسی هوانوردی و موارد قابل‌بررسی آنها چیست؟

روان‌شناس هوانوردی:

این دسته از روان شناسان به بررسی و مطالعه شخصیت و رفتار خلبان و سایر افراد در این حوزه و در پرواز می‌پردازند. آن‌ها همچنین درباره امنیت و شرایط شرکت هواپیمایی موردنظر  تحقیق و بررسی می کنند راهکارها و تجهیزات آموزشی جدید را هم ارائه می‌دهند و در استخدام کارمندان مناسب کمک می‌کنند..

به‌عنوان‌مثال، امکان دارد روان شناسی که در این حوزه فعالیت می‌کند، تعدادی آزمون روان شناختی را طراحی و معرفی کند که،برای بررسی و انتخاب کردن خلبان مورداستفاده قرار گیرد و باتوجه‌به اینکه شغل خلبانی اساساً شغلی حساس و تخصصی می‌باشد، لازم است فرد یا افرادی که برای این حرفه انتخاب می‌شوند از لحاظ روحی سالم و دارای ثبات شخصیت و ثبات روحی باشند و توانایی این را داشته باشند که تحت‌فشار موارد احتمالی بهترین و درست‌ترین عملکرد را از خود نشان دهند.

این روان‌شناسان از تخصص خود در این حوزه برای انتخاب بهترین افراد در وظایف موردنیاز و مهم استفاده می‌کنند.

همچنین این گروه از روان شناسان در طراحی قسمت‌های مختلف هواپیما مثل کابین و یا عرشه در هواپیما با متخصصان دیگر مانند مهندسان و روان شناسان عوامل شخصیتی و انسانی همکاری دارند. متخصصان روان‌شناسی پرواز با درنظرگرفتن روان‌شناسی شخصیتی و فردی در زمان انجام طراحی، می­‌توانند تضمین کنند که طراحی این محصولات با درک و توجه باقابلیت‌های ذهنی سازگار است.روان شناسان در بخش هوانوردی تعدادی تست و آزمون روان­شناختی طراحی می‌کنند که برای انتخاب افراد موردنیاز و یا خلبان بکار برده می‌شوند.

روان‌شناسی زیستی به چه نوع روان‌شناسی گفته می‌شود؟

روان‌شناس زیستی:

به روان­شناس زیستی روان شناس بیولوژیک یا فیزیولوژیک هم گفته می­‌شود. این روان‌شناسان در زمینه مغز و رفتار افراد، مطالعه و تحقیق می‌کنند. روان شناسان این حوزه با تحت‌نظر داشتن منشأ عصبی رفتار افراد می‌توانند به عوامل زیادی در زیست که ممکن است روی افکار و طرز فکر، عواطف و عمل افراد تأثیرگذار باشد پی ببرند.

روان‌شناس زیستی عوامل مؤثر در بیماری و آسیب مغزی در اشخاص مختلف را بررسی رفتار می‌کند. محققان می‌توانند با درک درست و بهتر عوامل مؤثر، این آسیب و معضلات را کنترل کنند و از آسیب‌هایی که ممکن است در مغز افراد وجود آید جلوگیری کند.

روان‌شناسی بالینی چه افرادی را تحت درمان قرار می‌دهد؟

روانشناسی بالینیروان‌شناس بالینی:

روان‌شناس بالینی افرادی را که دچار مشکلات روانی و بیماری‌های روحی هستند تحت درمان و معاینات مخصوص قرار می­‌دهد. از دیگر وظایف و کارهای روان‌شناس بالینی می‌توان به روان‌درمانی و دادن برنامه‌های درمان نیز اشاره کرد.

اغلب این روان شناسان در مراکز درمانی، بیمارستان‌ها، کلینیک‌های سلامت روان، مراکز مشاوره و مطب‌های شخصی خود فعالیت می‌کنند و در مورد انواع راه‌حل‌های درمان، دوره و آموزش‌های لازم را دیده‌او با توجه به مشکلات در جامعه به شکل کاملا  تخصصی به درمان می پردازند . مثلاً، امکان دارد در مبحث درمان و سوءمصرف مواد مخدر و اعتیاد، روان‌شناسی کودکان و …فعالیت کنند.

علی‌رغم اینکه این حوزه از روان‌شناسی در زمینه پزشکی فعالیت دارد و اطلاعات کافی در مورد داروها نیز دارد به او پزشک گفته نمی‌شود و امکان این را ندارد که دارو تجویز کند.

روان‌شناس بالینی باتوجه‌به زمینه‌ای که دارد فعالیت می‌کند معمولاً از درآمد بالایی هم برخوردار می‌باشد.

روان شناس شناختی در چه حوزه ای فعایت می کند:

روان­شناس شناختی به تفکر فرد، مانند نحوه تصمیم‌­گیری و رویارویی و حل مشکلات فعالیت می‌­کند.

این گروه از روان‌شناسان در زمینه پردازش، یادگیری، ذخیره­‌سازی، تشخیص و بهره‌­گیری از اطلاعات مغز انسان تخصص دارند.

معمولاً این دسته از روان‌شناسان در دانشگاه‌ها، مرکز تحقیقات و فناوری، نمایندگی های دولتی بیمارستان‌های خصوصی و دولتی، مؤسسات بازپروری، و مطب‌های شخصی فعالیت می‌کنند. متخصصان در این حوزه اغلب وظایفی مانند مدیریت و رهبری تحقیقات و فعالیت با بیماران و مراجعین را برعهده دارند..

این روان‌شناسان هم مانند دیگر روان شناسان، یک بخش و حوزه را برای اینکه در آن تخصص بگیرند انتخاب می‌کنند و در آن شاخه مورد انتخاب خودشان تخصص لازم را می‌گیرند. به‌عنوان‌مثال می‌توان به تکامل زبان، تقویت حافظه، تمرکز و توجه به مسائل، کنترل پروژه و حل مسئله یا مشکلات موجود در بحث یادگیری اشاره و یادکرد.

این افراد در زمینه‌های مسائل مختلف فعالیت می‌کنند و بیشتر فعالیت و تخصص آنها در بحث‌های یادگیری و شناخت مشکلات و بیان کردن راه‌حل‌های لازم و کاربردی برای حل آن مسائل می‌باشد.

روان‌شناسی  اجتماعی در چه زمینه‌هایی می‌تواند مؤثر باشد؟

روانشناسی اجتماعیروان‌شناس اجتماعی:

این گروه از روان شناسان درباره مسائل سلامت جامعه تحقیق و بررسی می‌کنند. روان‌شناسان جامعه همچنین تلاش می‌کنند تا با بالابردن سواد اجتماعی افراد در جامعه و همچنین معرفی راهکارهای پیشگیری از این مسائل فعالیت داشته باشند. این بخش از روان‌شناسان بر روی وجود آوردن تغییرات مثبت در افراد و اشخاص جامعه تمرکز و فعالیت دارند.

روان شناس جامعه غالباً و معمولاً در فضاهایی مانند مراکز علمی و دانشگاه‌ها، مؤسسات اجتماعی، نمایندگی ‌های دولتی خصوصی و کسب‌وکارهای خصوصی مثل مشاور سیاسی، مدیر برنامه، استاد، مشاور و در بخش تحقیقات مشغول به فعالیت هستند.

یکی از کارهایی که در این بخش معمولاً با چالش‌هایی مواجه هست تحقیق می‌باشد، و کلاً امور مرتبط با این روان‌شناسان بسیار تحقیق محور و تحقیقاتی می‌باشد و راه‌حل‌هایی که ارائه می‌دهند، اکثراً واقعی و کاربردی می‌باشد و سریعاً هم قابل‌اجرا هستند. مهم‌ترین هدف این دسته از روان‌شناسی توجه به مشکلات موجود در جامعه، مبحث سلامتی و راهکارهای بهترشدن شرایط سلامتی جسمی و انجام راهکارهایی برای بهترشدن شرایط زندگی مرتبط می‌باشد.

چرا باید به اختلافات رفتاری انسان و حیوان پرداخت؟

روان‌شناس تطبیقی

این دسته از روان‌شناسان بیشتر در زمینه شرایط و نحوه بررسی رفتار گونه‌های مختلف انسان و حیوان را مورد بررسی و مطالعه قرار می‌دهند و مهم‌ترین بخش آن هم مربوط می‌شود به تفاوت‌های موجود بین انسان و حیوان.

سؤال اینجاست که اصلاً چرا باید به اختلاف‌های رفتاری انسان و حیوان پرداخت؟

به دلیل اینکه باتوجه‌به وجود تفاوت‌های بسیار فاحش و بارز بین انسان و حیوان، برخی از این رفتارها و خصوصیات بین انواع گونه‌ها یکی و یکسان می‌باشد. به تفاوت رفتار در انسان و حیوان می‌پردازد.

به همین خاطر، بررسی و مطالعه رفتارها و واکنش‌های برخی از حیوانات مانند سگ و موش باعث شده است که افراد درک بهتری نسبت به افکار و رفتار انسان‌ها پیدا کنند.

با توجه به توضیحات فوق، در رابطه با گرایش های روان شناسی، چنانچه سوالاتی در ذهن شما عزیزان ایجاد شده،شما می توانید با بخش مشاوره روانشناسی مرکز راز ماندگار مطرح نموده تا از راهنمایی مشاورین متخصص ما برخوردار شوید.

دیدگاهی وجود ندارد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *