انواع روان‌شناسی در محیط های پیرامون انسان (قسمت دوم)

روانشناسی در محیط چگونه است

آیا می‌­دانستید بعضی از روان­شناسان به بررسی و نوع کار و تعامل افراد با ابزارهای پیرامون خود و محیطی می­‌پردازند؟
در ادامه قسمت اول مبحث انواع روان‌شناسی فهرستی از تعدادی مشاغل تخصصی و وظایف حرفه روان‌شناسی مرتبط با آن ذکر شده است. باید بدانید که زمینه کاری روان‌شناسان متفاوت است؛ مثلاً تحصیلات روان‌شناس بالینی با روان‌شناس تربیتی متفاوت است و یا فعالیت‌های روان‌شناس شخصیتی با روان‌شناس اجتماعی فرق دارد.
انواع روان‌شناسی چیست؟
انواع زیادی از روان‌شناسان وجود دارند که در به روان‌شناسی در محیط های پیرامون می‌پردازند و در زمینه روان‌شناسی به طور خیلی تخصصی‌تر فعالت دارند. اما بسیاری از افراد به‌محض شنیدن اسم روان‌شناس، فردی را در مطب تصور می­کنند که یک فرد بیمار روی مبل نشسته و روان‌شناس هم‌روی کاغذ یادداشت برمی­‌دارد

در این مقاله از مرکز مشاوره راز ماندگار می‌توانید بیشتر با انواع روان‌شناسی و حوزه‌های کاری آنها آشنا شوید.

روانشناسی مصرف کنندهروان‌شناسی مصرف‌کننده و موارد قابل‌بررسی آنها چیست؟

روان‌شناس مصرف‌کننده:

این دسته از روان­شناسان در محیط که به آنها روان­شناس بازار هم گفته می­‌شود، به بررسی و تحقیق درباره پیرامون رفتار افرادی که مصرف‌کننده هستند می‌پردازند و راهکارهایی در این زمینه و همچنین مسائل مربوط به بازاریابی و توسعه کسب‌وکار ارائه می‌دهند.

این دسته از روان­شناسان در محیط به اشخاصی که در بازار فعالیت می‌کنند راهکار می‌دهند و به آنها کمک می‌کنند تا به آنها بیاموزند که چه معیارهایی باعث می‌شود تا مصرف‌کننده‌ها و خریداران محصولات و خدمات آنها را خریداری کنند. بیشتر فعالیت این روان‌شناسان در محیط به این موضوع مربوط می‌شود که در زمینه تبلیغات و همین‌طور نحوه عکس‌العمل مصرف‌کنندگان و خریداران به تبلیغات تحقیق و بررسی کنند. بخشی از فعالیت‌های آنها به این موضوع مربوط می‌شود که روش‌هایی که باعث می‌شود خریداران و مصرف‌کنندگان تصمیم به خرید داشته باشند را بررسی کنند و همچنین تحقیق می‌کنند که نقش احساسات در خرید چه تأثیری می‌تواند داشته باشد.

این گروه از متخصصان و روان‌شناسان در محیط راهکارهایی هم‌جهت طراحی تبلیغات، جستجوی خریداران و مخاطبان بالقوه، معرفی محصولات و خدماتی که برای یکسری از خریداران و مشتریان جالب باشد هم فعالیت می‌کنند.

موضوع دیگری که این متخصصان به آن می‌پردازند این است که طرز تفکر و رویکرد مشتریان و خریداران به یک محصول به چه صورت می‌باشد و در این مورد هم راهکارهایی را ارائه می‌دهند تا کسب‌وکارها پیشرفت کنند و برای رسیدن به این نتیجه، از بررسی‌ها، سؤالات از مشتریان، تجربیات، مشاهدات عینی و دسته‌هایی از مصرف‌کننده‌ها استفاده می‌کنند.

روان‌شناس مشاور در چه زمینه‌هایی فعالیت دارد؟

روانشناس مشاور چگونه عمل میکندروان‌شناس مشاور

این دسته از روان‌شناسان در محیط به‌عنوان روان‌شناس مشاور در زمینه اختلالات رفتاری، مشکلات روانی، مشکلات شخصیتی، مشکلات عاطفی، و موارد این‌چنینی فعالیت دارند.

این دسته از روان‌شناسان در محیط وجه اشتراک‌های زیادی با روان‌شناسان بالینی دارند.

این دسته از روان‌شناسان مثل روان‌شناسان بالینی درآمدهای بسیار بالایی دارند و به‌عنوان یکی از روان‌شناسان متخصص و دارای اعتبار در امر روان‌شناسی در محیط شناخته می‌شوند.

روان‌شناس فرهنگی بیشتر در چه زمینه‌هایی فعالیت دارد؟

روان­شناس بین فرهنگی

این دسته از روان‌شناسان در محیط به تفاوت‌های افراد در آداب‌ورسوم و فرهنگ‌­های مختلف و تأثیر نقاط مشترک فرهنگی روی رفتار انسان‌ها می‌پردازد. این قشر از روان‌شناس در محیط اغلب نقاط مشترک یا تفاوت‌های بخش‌های مختلف رفتار افراد در میان فرهنگ­‌های متفاوت را مورد تحقیق و بررسی قرار می‌دهند.

به‌عنوان‌مثال می‌توان به این موضوع اشاره کرد که این بخش از روان‌شناسی در محیط بیشتر به دنبال پیداکردن تفاوت‌های موجود در نحوه تربیت فردی و تربیت جمعی می‌باشد و به این موضوع اشاره می‌کند که تفاوت‌ها چه تأثیری در افراد بزرگسال می‌تواند ایجاد کند.

روان شناس ارشدروان‌شناس رشد

این دسته از روان‌شناسی در محیط بیشتر به بررسی و تحقیق در زمینه رشد انسان در تمام طول عمر انسان می‌پردازد. برخی از این روان‌شناسان در مورد یک دوره‌ای خاص فعالیت می‌کنند به‌عنوان‌مثال دوره کودکی و یا اوایل دوره نوجوانی و …

بخش دیگری از فعالیت‌های این گروه از روان‌شناسان در مورد معاینات کودکان و افرادی می‌باشد که دارای معلولیت و یا اختلالات در رشد هستند می‌باشد و همچنین بررسی مشکلات مرتبط به بالارفتن سن افراد هم در فعالیت‌های این دسته از روان‌شناسان می‌باشد.

بخش دیگری از فعالیت‌های این دسته از کارشناسان در محیط متمرکز بودن روی رشد و بالابردن آگاهی درمورد مشکلات رشد است که در طول عمر ممکن است اتفاق بیفتد می‌باشد.

 

مورد دیگری که می‌توان به فعالیت‌های این دسته از روان‌شناسان اشاره کرد رسیدگی و کمک به افرادی می‌باشد که در زمینه رشد نیاز به کمک دارند می‌باشد.

روان‌شناس تربیتی

این گروه از روان­شناسان نحوه یادگیری و فرایند آموزش را مورد افراد مورد بررسی قرار می‌­دهند. این مورد شامل ارائه راهکار­های تدریس و آموزش می­‌شود. بعضی از روان­شناسان تربیتی درباره استعداد و اختلال در یادگیری تحقیق می­‌کنند.

روان‌شناسان تربیتی بیشتر تأثیرات و عللی اجتماعی، شناختی و عاطفی را روی مراحل یادگیری در افراد مورد بررسی قرار می‌دهند.

بعضی از متخصصان این رشته در مورد تشخیص و بررسی مشکلات بالقوه که در یادگیری کودکان اختلال ایجاد می‌کند، تخصص می‌گیرند و فقط هم در این زمینه فعالیت می‌کنند.

این گروه از روان‌شناسان هم باتوجه‌به زمینه فعالیتی که دارند معمولاً از درآمدهای بالایی برخوردار هستند و دلیل تخصصی که در یک مورد بخصوص و کاربردی دارند بیشتر به‌عنوان متخصص در این حوزه از آنها یاد می‌شود.

روانشناسی مهندسیروان‌شناس مهندسی

این بخش از روان‌شناسان بیشتر در زمینه کشف و به‌دست‌آوردن راه‌های برای بالابردن توانایی‌های افراد از طریق توسعه تجهیزات و تکنولوژی در محیط فعالیت دارند

باتوجه‌به این­که بخش بیشتری از فعالیت‌های این گروه از روان‌شناسان در محیط مربوط به تحقیقات اولیه در زمینه شروع و یا تغییر در یک فرایند می‌باشد.

روان‌شناس مهندسی برای اینکه مشکلات واقعی را حل کند، تلاش می‌کند تا راه‌حل‌هایی را بدهد که در زندگی شخصی و روزمره انسان‌ها هم کاربرد داشته باشد.

یکی از وظایف روان­شناس مهندسی ارائه کردن یک مدل از تکنولوژی می‌باشد که در صنعت پزشکی کاربرد دارد و به بهبود سریع‌تر بیمار کمک می‌کند

این دسته از روان‌شناسان در محیط به طراحی و حل مشکلاتی که از طریق گوشی همراه، وسایل ارتباط‌جمعی و همچنین حمل‌ونقل و وسایل نقلیه به وجود آمده است هم می‌پردازند.

برای اطلاع از سایر موارد روانشناسی می توانید با بخش مشاوره روانشناسی مرکز مشاوره روانشناسی راز ماندگار در ارتباط باشید

دیدگاهی وجود ندارد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *