چگونه با مردانی که دارای خشم و پرخاشگری هستند رفتار کنیم ؟

خشم پرخاشگری

خشم و پرخاشگری و دست بزن مرد جزء اصلی ترین عوامل طلاق هستند. بارها پیش آمده که زنان از اذیت و آزار شوهر خود به ستوه آمده و طلاق را به زندگی پر از رنج ترجیح داده‌اند. زمانی که طرف مقابل رفتار های پرخاشگرانه و برخورد فیزیکی دارد، چاره کار سکوت در مقابل این رفتار ها نیست، بلکه باید مسئولانه در مقابل چنین رفتار هایی از خودمان دفاع کنیم و نباید از خود عکس العمل مشابه و مقابله به مثل داشته باشیم، چراکه این رفتار اسیب های جدّی تری به ارتباط زوجین و فرزندان وارد می کند.و بالعکس زنانی را داریم که تحمل رنج و آزار کتک خوردن را به سنگینی مهر طلاق و حرف های دیگران ترجیح می‌دهند. حل این مشکل می تواند واقعا مشکل باشد و هنگامی که با عصبانیت منفعل از طرف شوهرتان روبرو می شوید، اختلافات و عوامل طلاق را حل و فصل کنید در حالی که تشخیص عصبانیت و خشم و پرخاشگری یک نفر وقتی که او عصبانی می شود، آسان است، رفتار پرخاشگرانه منفعل او می تواند مشکل تر باشد و درک این فرد دشوار است. ممکن است اولین واکنش شما این باشد که به او نق بزنید و یا به خاطر رفتار او عصبانی شوید، اما لطفا مقاومت کنید ؛ شما ممکن است به نقش یک والد تبدیل شوید که برای شما و یا همسرتان خوب نخواهد بود. فحاشی و دست بزن رفتاری کاملا قابل مدیریت است و با تکنیک ها و ترفند ها و راهکارهایی علمی و عملی میتوان این مشکل را رفع نمود و از مواردی که از عوامل طلاق محسوب میشوند جلوگیری کرد .

 

خشم و پرخاشگری

کسی که در رفتار خود خشم و پرخاشگری و فحاشی را بروز می‌دهد، در واقع در زندگی خود به این نتیجه رسیده است که برای به دست آوردن اهدافی از خشونت استفاده نماید و یا با کتک کاری و زورگویی شرایط را برای خود ایده آل نماید . می دانید چرا؟؟؟
چون، اول اینکه در زندگی گذشته خود محیط و خانواده نقش بسزایی در یادگیری این قبیل رفتارها در وی داشته‌اند و دوم اینکه این شخص از خشم و پرخاشگری نتیجه مثبتی گرفته و گاهی این رفتارها ریشه در کودکی و نوجوانی فرد دارد و خانواده هم سهیم در این اعمال و یادگیری و تقویت آن است.

 

پس محیط نقش مهم‌تری در کنار ژنتیک دارد. محیط کاملا تاثیر گذار تر از ژنتیک است .فردی که مهاجم است از پذیرفتن مسئولیت رفتار خود امتناع می کند. شوهر شما ممکن است دروغ بگوید و همیشه از سلاح خشم و پرخاشگری استفاده کند یا شما را مقصر جلوه دهد و تایید کند که او شما را آزار می دهد و کاملا واقف به انجام رفتارهای زشت و زننده خود باشد ولی این رفتار برای وی حکم سلاحی را دارد که بتواند با این سلاح شرایط را برای آرامش فراهم آورد

راه چاره مقابله به مثل است اما نه عکس العمل مشابه نشان دادن، که شریط را بدتر نماید. اگر حق با شماست، با روشی درست رفتار کنید. رفتارهایی مثل ترک خانه، خشم و پرخاشگری و متهم کردن، گفت و گو نکردن ، نداشتن مهارت حل مسئله داشتن، نمیتواند کمک کننده باشد و بررسی ریشه های فحاشی و دست بزن مرد، می توانند کمک کننده باشند.

در ادامه این مقاله قصد داریم به بررسی دلایل دست بزن مرد و فحاشی وی بپردازیم و در کنار آن راهکارهای رفتاری مناسب را بیان خواهیم نمود. در صورت وجود هرگونه مشکل در رابطه زناشویی و سردی زندگی، جهت مشاوره روانشناسی، جلسه ای با مشاور خود تنظیم نمایید.

 

مرد عصبی

چگونه با مردان عصبانی رفتار کنیم؟

آیا شده بخواهید که همسرتان تلویزیون یا رایانه را خاموش کندو یا با خشم و پرخاشگری رفتار نماید ؟

آیا او عذر و بهانه می آورد که در زمانی که دیر رسیده کار داشته یا ترافیک را مقصر دانسته؟

انجام تکالیف و یا انجام دادن کار به صورت نیمه آگاهانه می تواند نوعی خشم و پرخاشگری باشد ؛ او ممکن است کارها را به تعویق بیاندازد و سپس حداقل تلاش خود را انجام دهد تا شما بتوانید بعد از آن کار را برای او انجام دهید.

انجام وظایف با این روش ممکن است روش او برای گفتن این منظور باشد:”من به این کار (یا شما) اهمیتی نمی دهم، و این را با انجام ندادن درست مشخص می کنم.” آیا شوهر شما اغلب کارها را کامل انجام نمی دهد و راه هایی برای انجام ندادن آن ها پیدا می کند، یا عذر و بهانه می آورد که چرا این کار را بد انجام داده ؟

 

دست بزن مرد

دلیل دست بزن مرد و فحاشی او چیست؟

اگر بخواهیم به ریشه یابی خشم و پرخاشگری بپردازیم، یکی از ریشه ها به ضعف و در عین حال عدم قدرت افراد فحاش، می‌رسد. پس افرادی که دست بزن دارند احساس ضعفی در درونشان نهفته است که برای کتمان و از خاطر بردن آن، دست به هر کاری می‌زنند.

احساسی که اگر نمایان شود فرد دچار رنج خودشناسی و پذیرش واقعیت می گردد، جایی که دقیقا حال خوب از آنجا شروع می شود. از دلایل دیگر میتوان نظام فکری غلط مثل تقلید از باورهای اشتباه پدر(زن رو باید زد) و اختلالات شخصیتی را نام برد.

نکته ای که  در زمینه بددهانی و ناسزاگویی و خشم و پرخاشگری  وجود دارد ، نتایجحاصل از  این رفتار است. فرد بددهان می تواند به راحتی دیگران را تحت تاثیر قرار دهد به راحتی به آنها توهین و فحاشی نماید وبا رفتارای تهدید آمیز و خشن  بترساند. وی گاه با بددهانی خود را محق جلوه می دهد و با استفاده از الفاظ رکیک و رفتارهای هیجان انگیز و بد باعث می شود که دیگران کناره گیری کنند و به وی حق بدهند و فرد خاطی به این نتیجه رسد که کاملا درست برخورد میکند  و مزایایی کسب می کند. از سوی دیگر برخی افراد با بددهانی و دشنام دادن احساس بزرگ شدن و بلوغ می کنند. در برخی طبقات اجتماعی، مشاغل و گروه های خاص نیز استفاده از الفاظ زشت و بددهانی نشان دهنده عضویت فرد در آن گروه است و افرادی که در چنین گروه ها و طبقاتی عضویت دارند اگر از الفاظ زشت رایج درگروه استفاده نکنند کم کم طرد می‌شوند.

نکته: در واکنش به دست بزن مرد و فحاشی او، زن نباید سستی و ضعف از خود نشان دهد. و طوری رفتار نماید که احتمال وقوع دوباره خشونت  و خشم و پرخاشگری کاهش یابد. اما در صورت داشتن اختلال شخصیت فرد، دست بزن او ممکن است دوباره تکرار شود. رفتارهایی مثل ترک خانه، داشتن برگه های پزشکی قانونی، اخطارهای کلامی به شوهر، رفع اشتباه اگر از سمت خود زن بوده و در صورت تکرار چند باره، اطلاع به بزرگان می باشد.
مردانی که بعد از این عمل پشیمان می شوند، می توانند با مراجعه به روانشناس و زوج درمانگر نسبت به بهبود رابطه زناشویی خود اقدام نمایند.

 

  1. آیا بیماری روانی دارد؟

گاهی افراد با اشخاصی ازدواج می کنند که از نظر شخصیتی و روانی در حالت نرمال و سالمی نیستند و رفتارهایی که می‌بینند را به حساب جذابیت گذاشته و غرق در هورمون های عشق هستند. رفتارهایی مثل اعتقاد به درستی فکر و رفتار ناسالم خود، زود از کوره در رفتن، بی ثباتی هیجانی، شکاک بودن، سوء مصرف و عدم کنترل رفتار، که می بایست مورد توجه قرار گیرند.

فرد پس از ورود به زندگی زناشویی و ازدیاد رفتارهای ناسالم، اکنون متوجه روغنی می شود که روی آش دست پخت خود جمع شده است. در حالی که اگر به مشاوره قبل از ازدواج رفته و تست های مورد نیاز را انجام می دادند، ریسک ازدواج و شخصیت ها مشخص می شدند.

 

نکته: توجه داشته باشید هنوز هم برای اصلاح رفتار و انتخاب مناسب، دیر نیست.

 

دست بزن مرد

همسر شما در لحظات خاصی بددهانی و ناسزاگویی و خشم و پرخاشگری می کند. حتما لحظاتی، هرچند کم، وجود دارد که او به هنجار سخن می گوید و از الفاظ زیبا استفاده می کند. عکس العمل شما در چنین لحظاتی بسیار مهم است. اگر در هر شرایطی همسر شما زیبا سخن گفت یا از الفاظ درست استفاده کرد باید به شیوه مثبت پاسخ دهید. باید به گونه ای عمل کنید که وی تشویق به ادامه این رفتارها شود. شما باید لحظاتی را که وی زیبا سخن می گوید به رسمیت بشناسید و او را تشویق کنید و از زخم زبان یا انتقام گرفتن در این لحظات بپرهیزید.

زنها در برابر خشونت از طرف همسر چگونه رفتار کنند ؟

افراد در امر ازدواج می بایست با ذهن باز و عاری از احساسات زیادی، دست به تفکر و انتخاب بزنند. و در نظر داشته باشند که هر انتخابی در زندگی توسط آنان، تغییرات و رویدادهایی با خود به همراه دارد. علم دنیا در سلامت و بهداشت روان و حتی جسمانی به سمت رموز پیشگیری از اتفاقات سوق پیدا نموده است.

به عنوان مثال با افزایش آگاهی مردم از جلسات روانشناسی و اهمیت آن در ازدواج، سعی بر پیشگیری از افزایش طلاق و تبعاتی که برای اجتماع مضر است، دارند.

 

  1. جلوگیری از تکرار رفتار

اگر همسر در برابر شوهر خود سستی به خرج دهد، طوری که بعد انگار فحاشی و دست بزنی صورت نگرفته است و بعد از این رفتار کاملا عادی با شرایط کنار بیاید و سازگار شود ، احتمال دوباره دست بزن مرد و فحاشی و خشم و پرخاشگری  وجود دارد،طسرا عملی عادی محسوب خواهد شد . چرا که رفتار فرد تقویت می‌شود. زن می تواند با مقابله به مثل، اما نه مثل شدت و رفتار مرد، در کاهش رفتار نقش داشته باشد. اعمالی از قبیل ترک خانه، که نشان دهنده تبعات خشونت مرد به اوست.

 

  1. پزشکی قانونی

در صورتی که کتک زدن‌ها و خشونت فرد به دفعات صورت گرفته استو به عنوان سلاحی برای به دست گرفتن شرایط استفاده می نماید و به دفعات ضرب و شتم را ادامه می دهد و در هر مکان و پیش هر شخصی چه غریبه چه دوست و اشنا و فامیل این رفتار را انجام می دهد ، از همان دفعات ابتدایی به پزشکی قانونی مراجعه و برگه های آن را برای خود نگه دارید. تا در صورت لزوم، در صورتی که بهبود شرایط امکان پذیر نباشد، به دادگاه ارائه نمایید. و بتوان حق و حقوق تضییع شده را طلب نمود .

 

  1. مراجعه سریع به روانشناس

مردانی که از عمل خود پشیمان می شوند، از آمادگی و تمایل بیشتری برای خوب شدن حالشان برخوردار هستند. با مراجعه به روانشناس باورها و نظام فکری غلط وی مورد بررسی و بازسازی قرار می گیرد. باورهایی مثل به زن نباید رو داد یا با کتک باید نگهش داری!، و یا به یک زن نباید ابراز علاقه کرد زیرا امکان پررو شدن و تبلکار شدن هست و یا به یک زن نباید گفت دوستت دارم چون عادی میشه دوست داشته شدن براش و …….که سم زندگی زناشویی بوده و از تفکرات سنتی اشتباه نشات می گیرند.و یک روانشناس در این زمینه میتواند به عنوان فرد بی طرف مشکلات و مسایل را ریشه یابی کند تا بتواند به هر دو فرد در زندگی و نحوه برخورد کمک شایانی نماید .

 

  1. ترک سوء مصرف مواد

با ترک مواد مخدر، افسار از دست اعتیاد رها شده و فرد مبتلا آزاد می‌شود. حال دیگر به فکر مواد و محل مصرفی بعدی نیست. حضور فرد در زندگی و کنار همسر افزایش می یابد.و محیطی امن و آرام در زندگی پدیدار خواهد شد به صورتی که شوهر خود نیز این رفتار را دیگر رفتاری پر خطر خواهد شمرد و با مراجعه به روانشناس و جلسات درمان مشاوره اعتیاد کمکی بی نظیر به مراجعین خواهد کرد تا بدون استفاده از مواد جایگزین و مراجعت به کمپ های ترک اعتیاد سریعا بهبود حاصل گردد

دیگر معتادی وجود ندارد که همسر خود را مانعی بر سر راه رسیدن به مصرف بداند. پس ایجاد انگیزه درست برای ترک مواد بسیار حائز اهمیت است. در ادامه راهکارهایی برای مدیریت خشم به همسران پرخاشگر ارائه می شود

موقعیت را ترک کنید. زمانی که فکر می کنید در صورت ادامه بحث دیگر نمی توانید خشم خود را کنترل کنید ادامه صحبت تان را به زمان دیگری موکول کنید، با این کار به خود و همسرتان فرصت می دهید تا از عصبانیت و خشم و پرخاشگری  فاصله بگیرید و رفتار مناسب تری داشته باشید.

برای این منظور می توانید به همسرتان بگویید: «الان شرایط روحی مناسبی نداریم، ممکن است حرف هایی بزنیم که بعدا هر 2 پشیمان شویم. بهتر است در شرایط بهتری با یکدیگر صحبت کنیم» یا این که «من الان عصبانی ام، بعدا در مورد این موضوع صحبت خواهیم کرد.»

فحاشی نه تنها به حل مشکل کمکی نمی کند بلکه به تیره شدن روابط بین شما و اطرافیانتان می انجامد.بدین منظور نخست مشکل خود را به طور دقیق تعریف و سپس راه حل هایی برای آن انتخاب کنید، آن گاه نکات مثبت و منفی هر راه حل را بررسی و در پایان بهترین راه حل را انتخاب کنید.از عذرخواهی نترسید. اگر متوجه شدید رفتار شما باعث ناراحتی و عصبانیت همسرتان شده است، عذرخواهی کنید. این موضوع برای ترمیم رابطه و کاهش اثرات زیانبار خشم و پرخاشگری ضروری است.

 

در این مقاله سعی کردیم ریشه خشونت و خشم و پرخاشگری  را یافته و راهکارهایی برای آن ارائه دهیم. در صورت وجود مشکلات ذکر شده و مازاد بر آن، مشکلات رابطه زناشویی و مسائلی از این دست، می توانید جهت مشاوره خانواده و یا مشاوره روانشناسی با مشاورین راز ماندگار در ارتباط باشید.

دیدگاهی وجود ندارد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *