روابط زناشویی

گوش نکردن و عدم توجه به گفته ها و صحبت های بین زن و مرد  و سرد شدن روابط زناشویی  یکی از اعتراضات مشترک زنان از همسرانشان است . آنها احساس می کنند که توسط شوهر خود نادیده گرفته می شوند و از هر روشی که استفاده میکنند دیده نمیوشند و تمامی اعمالی که انجام میدهند وظیفه است  و حرف هایشان شنیده نمی شود. در روابط بین زوجین باید هر دو بتوانند به گونه ای رفتار کنند که شرایط برای هر دوطرف ایده آل و رضایت بخش باشد .
روان شناسی زن و مرد در ویژگی ها و  رفتارهایی که آنها دارا هستند، دارای تفاوت های کوچک و بزرگی است که باید با دقت به آن پرداخت وگرنه با سرد شدن روابط زناشویی در زوجین مشکلات حادی پدیدار می شود . اما، در حرف زدن و صحبت کردن ، زنان عموما به جزئیات دقت  میکنند و نکته بین هستند و تمام نکات ریز و درشت را در نظر میگیرند ولی  مردان توجهی به آن ندارند و اکثرا کلی نگر هستند و جزییات برایشان اهمیتی پآنتچنانی ندارد و بیشتر به کلیات اهمیت می دهند. این خصلت سبب نارضایتی بسیاری از زنان می شود که همسران خود را بی توجه نسبت به خود می پندارند و تمامی مشکلات و سو تفاهماتی که بوجود می آید بخاطر این موضوع است .

 

بی توجهی به هم

مرکز مشاوره راز ماندگار ، به بررسی چرایی حرف گوش نکردن همسران  و سرد شدن روابط زناشویی در این مقاله  می پرداز .هر زنی علاقمند است همسرش تنها مال او باشد و او را ببیند و به تمامی جزییات توجه کند و قلب شوهرش را به تنهایی تصاحب کند اینجاست که سیاست زنانه لازمه ی به دست آوردن عشق مردان می شود. زنان قابلیت های بسیاری برای برانگیختن نقاط قوت رفتاری در شوهرشان دارند. و براحتی با فوت و فن های زنانه و در پیش گرفتن نحوه درست برخورد با همسر میتوانند شرایط را مدیریت نمایند

 

چکار کنیم تا همسرمان حرفمان را گوش کند ؟؟؟

آیا تا به حال شوهر حرف گوش کن خانم‌هایی را دیده‌اید که هنوز خواسته‌ای از دهان همسرشان بیرون نیامده به آن عمل می‌کنند؟ و یا شوهرانی را دیده اید که تمام توجهشان به همسرانشان هست و به قول معروف چشمشان به دهان همسرانشنان است ؟ این زن‌ها خوش‌شانس نیستند بلکه مهارتی به نام قاطعیت در گفتار و رفتارهای غیرکلامی دارند که می‌توانند نیازهای منطقی‌شان را با صراحت، احترام و در عین حال با زبان بدنی مسلط مطرح کنند و براحتی با استفاده از رفتارهای منطقی و درست زندگی خود را مدیریت نمایند . یکی از علت های عدم اهمیت به حرف از سوی همسران، و سرد شدن روابط زناشویی دلیلی است که در روان شناسی به آن اورکانتیشن گفته می شود؛ افرادی هستند که زمانی خیلی مطیع بودند و حالا که ازدواج کرده اند می خواهند تمام عقده هایشان را روی همسرشان خالی کنند؛ در واقع  این اشخاص در برابر پدر و مادرشان آرام و سر به زیر و در مقابل همسرشان خیلی سرسخت می شوند و می خواهند برخلاف شخصیت واقعیشان بجنگند. تمامی مردان نفوذپذیرند به شرط اینکه شما نفوذ خوبی باشید و با سیاست های زنانه یعنی دانستن رفتار با شوهر و آگاهی از روش هایی برای به دست آوردن و حفظ دل و شخصیت  همسرخود  ، کاری کنید که همسرتان مجذوب رفتار شما شود. و همیشه و هر وقت احترام شما را حفظ کند و همیشه برایش پر اهمیت باشید

شما با سیاست های زنانه می توانید همسر خود را به یک همسر ایده آل و بسیار خوب تبدیل کنید و از سرد شدن روابط زناشویی جلوگیری نمایید ، با مواردی که در این مقاله که توسط روانشناسان متخصص مرکز مشاوره راز ماندگار تهیه شده  است براحتی میتوانید مدیریت زندگی خود را به دست بگیرید .

گاهی اوقات دلمان می‌خواهد کسی به کمکمان بیاید، تغییری در رفتار و نحوه‌ تعامل همسرمان ایجاد کند و یا راه چاره‌ای به ما پیشنهاد دهد. نیاز به داشتن یک همدم و هم‌صحبت، مختص همه‌ انسان‌هاست و جنسیت در آن ملاک نیست اما در خانم‌ها این حس  کمی بیشتر است. برای رسیدن به این خواسته، لازم است بیاموزیم چگونه با همسرمان صحبت کنیم و هر حرفی را در چه شرایط و موقعیتی و با چه ادبیات و طرز برخوردی بیان کنیم. در غیر این صورت  شرایط مطلوب پیش نمیرود .

زنان اهمیت و مسئولیت ویژه ای در عرصه حفظ ، تداوم و تعادل  و برقراری یک رابطه خوب و آرام و جلوگیری از سرد شدن روابط زناشویی در یک رابطه ایده آل با همسر خود دارند ، بسیاری از زنان برای برانگیختن نقاط قوت رفتاری در شوهرشان قابلیت های زیادی دارند و با همین قابلیت ها و سیاست های زنانه می توانند کاری کنند که مردان به حرفها و خواسته های آن ها گوش دهند و حرف شنوی خاصی از همسرشان داشته با شند.. با رعایت کردن نکاتی که در ادامه گفته خواهد شد می توانید شوهری حرف‌گوش‌کن و منطقی  داشته باشید.زن‌ها نیاز دارند تا با همسرانشان صحبت کنند، از کمبود جا در خانه و مشکلات درسی بچه‌ها  کمبود های عاطفی ، سرد شدن روابط زناشویی، سختی های کار و نحوه برخورد و ارتباط با اطرافیان گرفته تا دل‌تنگی‌های بی دلیل و بهانه گیری های گاه و بی گاه . گاهی دوست دارند درد و دل کنند بی آنکه دلیلی داشته باشد ، برای خالی شدن از دل‌شوره ها ، اضطراب و استرس ها  و دغدغه ها، حرف بزنند. اما گاهی اوقات هم  می‌خواهند کسی به کمکشان بیاید، تغییری در رفتارشان و نحوه‌ تعاملشان ایجاد کند و یا راه چاره ای به آنها پیشنهاد دهد تا بتوانند شرایط را مطلوب و باب میل کنند .

 

عشق به یکدیگر

عشق، واکنشی آموختنی و احساسی فراگرفتنی است. هر آدمی، عشق را با توجه به آموخته ها، باورها و محدودیت هایش می شناسد و تجربه می کند. اما همه بر این باورند که اگر دوست داشتن شدت یابد، به مرحله عشق می رسد.این فکر که کسی در این دنیا تو را دوست ندارد، باعث می شود از خودت بدت بیاید؛ ولی وقتی عاشق شدی و معشوق با تو همراه شد، آن وقت اعتماد به نفست بیشتر می شود و در نتیجه، خودت را هم بیشتر دوست خواهی داشت و برای ایده آل زندگی کردن تلاش میکنی و با تمام زحمت برای جلوگیری از سرد شدن روابط زناشویی استفاده میکنی و تمام انرژی و تلاشت را برای نگه داشتن آرامش در زندگیت استفاده میکنی  زیرا دریافته ای که آن قدر خوب هستی که کسی عاشقت شود.

در این نوشته، روی صحبت با آن دسته از خانم هایی است که میل دارند به قلب شوهرشان ورود کنند و زندگی عاشقانه و پر از آرامش و لحظات خوش داشته باشند ؛ اما شیوه اش را به درستی نمی دانند. راه های ساده و عملی زیر کمک فراوانی را در بهبود شرایط و جلوگیری از سرد شدن روابط زناشویی  مینماید

روش های رفتار مناسب با همسر؛برای حرف گوش کن کردن شوهر

یکی از عمده ترین اختلاف های زوجین، دیر آمدن مرد به خانه است. طبیعی است که هیچ مردی حق ندارد بدون دلیل موجه، دیر به خانه برود؛ اما خانم ها هم نباید در صورت دیر آمدن مرد به منزل، جنجال به پا کنند و باعث تنش و استرس در اعضای خانواده شوند . خانم ابتدا باید علت واقعی را پیدا کند و در موقعیت و شرایط مناسب راجع به این موضوع با همسرش صحبت کند  تا از روی حدسیات و افکار منفی خود، واکنشی نشان ندهد که رابطه را پر از خشونت و مشاجره کندو باعث سرد شدن روابط زناشویی شود  و سلب آرامش و اعتماد نماید

زن باید علت دیر آمدن را سوال کند؛ وگرنه مرد فکر می کند که این موضوع، برای زن بی اهمیت است؛ اما زن باید سوال خود را با لحنی آرام مطرح کند و دوستانه از همسرش راجع به این موضوع سوال بپرسد . مردان دوست ندارند که مورد بازجویی قرار بگیرند و اگر آنها را در شرایط بازجویی قرار دهید از خود واکنشی تدافعی نشان میدهند. آن هم پس از این که شوهر شام خورد و کمی استراحت کرد. زن باید او را متوجه کند که به خاطر نگران بودن، چنین پرسشی کرده است. با این رفتار، شوهر مجبور می شود که با حوصله و به نرمی، دلیل دیر آمدنش را توضیح دهد.و از کناره گیری و سرد شدن روابظ زناشویی جلوگیری کند .

اگر زن، لحن تند و غیردوستانه ای داشته باشد، مرد احساس می کند که مورد بازخواست قرار گرفته است و از طرفی هم خستگی و گرسنگی موجب می شود که حتی با لحن زننده ای بگوید به تو مربوط نیست و یا سکوت کند. و یا از رفتارهای تهاجمی استفاده نماید ، از اینها گذشته، کمی هم باید مسئله را از دید خانم ها بررسی کنیم. بیشتر زنان مایلند که ساعت دقیق آمدن همسرشان را بدانند؛حتی اگر این کش و قوس ها منجر به سرد شدن روابظ زناشویی شود . منظور آنها، بازخواست یا کنجکاوی نیست؛ بلکه می خواهند ناهار یا شام را طوری آماده کنند که به محض ورود او، غذا را بکشند. حالا شما خود را به جای همسری بگذارید که نمی داند کی پلو را دم کند تا نسوزد و کی خورشت را بار بگذارد تا به موقع حاضر شود و خلاصه ده ها مورد دیگر که به سلیقه شخصی زنان مربوط می شود. و موضوع دیگری که هست این است که خانم ها از انتظار کشیدن بیزارند و دوست ندارند برای حتی کوچک ترین موضوع انتظار بکشند و بیشتر به دنبال چهار چوب و قواعد هستند تا مردان .

اگر شوهر دیر کند، تمام نقشه های همسرش را به هم می ریزد. وقت شناسی، حداقل احترامی است که می توانیم به زحمت های روزانه شان بگذاریم و با منطق از سرد شدن روابط زناشویی جلوگیری کنیم . از یاد نبریم که نهایت آرزوی هر زنی، فراهم کردن شرایط آسایش و راحتی برای شوهرش می باشد و قبول کنیم که او یکی دوساعت را در نگرانی و اضطراب به سر برده، نمی تواند خوش آمدگوی خوبی به هنگام ورود شوهرش باشد.

سنگ صبور شوهر تان  باشید و رفاقت کنید

 

نشاط بین زجین

نشاط، سرزندگی و خوش رویی شما، اگر همراه با حوصله و صبوری باشد، شوهرتان خوشبخت ترین مرد عالم است. مردی که خسته و کوفته از فشار محیط کار به خانه می آید، در پی مکان امنی است تا تجدید قوا کند. سعی کنید غمخوار شوهر باشید و در ناراحتی هایش شریک باشید. وقتی او از سختی ها و مشکلات می گوید، فقط گوش کنید. او در این لحظه، محتاج پند و اندرز نیست. هیچ گاه از اشتباهات یا اعتراف هایش، چماقی علیه او نسازید و اسیر جملاتی مثل «من که گفته بودم این کار را نکن» نشوید. این را ملکه ذهن خود کنید که شوهرتان به شدت به شما نیاز دارد و نباید کاری کنید که از شما فاصله بگیرد.به گفته لامارتین: «خداوند، شایستگی زن را در قلب او قرار داده است

با زبان بدن  مخصوص یکدیگر، با هم صحبت کنید

درست است که زن و شوهر باید با هم حرف بزنند اما با زبان مخصوص یکدیگر. ما زن‌ها می‌توانیم با یکدیگر در یک ساعت راجع به ١٠ موضوع کاملاً نامربوط حرف بزنیم و لذت ببریم اما مردها این‌گونه نیستند. آن‌ها از این شاخه به آن شاخه پریدن و طول و تفسیر زیاد راجع به یک موضوع را دوست ندارند. باید طرز حرف زدنمان را تغییر دهیم تا همسرمان قدم قدم بیاموزد به احساسات ما گوش دهد

نشان بدهید که  که هر موضوعی برایتان  مهم است

همه ما زندگی پرمشغله ایی داریم به همین دلیل باید به لحن گفتارمان در مورد مسائل مهم توجه کنیم. همسرتان باید متوجه شود که چه زمانی شما واقعاً به توجه کامل او احتیاج دارید. همهٔ ما لحظاتی بیاد داریم که به همسرمان گفته‌ایم “بله عزیزم” بدون آنکه به ادامه صحبت هایش گوش داده باشیم.

 

غر زدن را کنار بگذارید مردان متنفرند

وقتی شما به همسرتان غر می‌زنید او احساس گناه کرده و سعی دارد به هر نحوی خودش را از این اتهام تبرئه کند. به هر دلیلی همسر شما از صبح تا به‌ حال با وجود اینکه شما بارها و بارها خواسته‌تان را تکرار کرده اید قدمی برای انجام آن برنداشته است پس بهتر است از تکرار این روش دست‌ بردارید.

 

مردها یاد گرفته اند در مقابل غر مقاومت شان را بالا ببرند. آنها وقتی با چنین رفتاری از طرف همسرانشان مواجه می‌شوند خودشان را بچه ای می بینند که قرار است از موضع قدرت رفتارشان اصلاح شود. این بار به‌جای تضعیف روحی مرد زندگی‌تان با قدردانی از نکات مثبت اش حس ارزشمندی را در او تقویت کنید و مطمئن باشید با این روش همسرتان انگیزه بیشتری برای شنیدن حرف‌های شما خواهد داشت.

 

کارهایی که در یک رابطه عمیق  باید انجام داد:

 • سلام و احوال پرسی معمول، اما با خوش رویی و گفتن خسته نباشید و بوسیدن همسر .
 • گرفتن کیف، کت و بسته های خریداری شده از دست همسر.
 • دادن خبرهای خوش و خوش رویی .
 • آرام کردن فرزندان و هر یک را به کاری مشغول کردن و فراهم کردن آرامش .
 • سریع آماده کردن میز غذا یا چیدن سفره غذا و دعوت همسر به صرف ناهار و یا شام .
 • پرس و جو از اوضاع کاری روز و فرصت دادن به مرد، تا حرف هایش را بزند و اگر همسر میلی به صحبت نداشت حرف زدن را ادامه ندهید .

 

کارهایی که در یک رابطه نباید انجام داد:

 • بی اعتنایی و سرد رفتار کردن و بعد از ورود همسر بی اعتنایی کردن .
 • درخواست انجام کاری پیش از غذا خوردن و خواسته های نا معقول .
 • گله و شکایت از بچه ها و شکایت از کارهای روزانه از بدو ورد همسر .
 • درخواست پول یا بیان توقعاتی که احتمالاً برای مرد، مشکل آفرین است و درک همسر در شرایط بحرانی .
 • شاید بگویید که این موارد، پیش پا افتاده است؛ اما خواهش می کنم صادقانه پاسخ دهید که آیا با وجود آگاهی از این موارد جزئی، به آنها عمل می کنید یا فقط گاهی بعضی از آنها را اجرا می کنید؟

جهت دریافت راهکارهای بیشتر و ارتباط با بخس مشاوره روانشناسی مرکز مشاوره روانشناسی میتوانمید وقت مراجعه تعیین بفرمایید

دیدگاهی وجود ندارد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *