چرا در روابط زناشویی زن و شوهر از هم دلزده و دلسرد می شوند ؟؟

روابط زناشویی

روابط زناشویی در بانوان بسیار حساس است. همان طور که میدانید در رابطه سالم جنسی زناشویی عشق ورزی یکی از مهمترین اجزاء سازنده یک رابطه پایدار است، در روابط جنسی کلا دو چیز همیشه مهم بوده است، رابطه جسمی و رابطه عاطفی.

مطمئنا به عوامل زیادی اشاره خواهید نمود که همگی می‌توانند جزء علت های اختلال در روابط زناشویی باشد. از بین رفتن هیجان‌های قبل از ازدواج و حتی اوایل ازدواج و جایگزینی بیشتر منطق در جای مخصوص خود، یکی از عوامل پایه‌ای در این مبحث می‌باشد.

 

سرد شدن رابطه

سرد شدن رابطه زوجین در هر مرحله ای از ازدواج ممکن است پیش بیاید بنابراین زوجین برای جلوگیری از سرد شدن رابطه عاشقانه و روابط زناشویی ، باید علت سرد شدن رابطه و تغییر رفتارهای همسررا یافته و در این راستا قدمی بردارند. در ادامه در این مقاله به  علت سرد شدن رابطه عاشقانه و راهکارهایی برای جلوگیری از سرد شدن رابطه عاشقانه می پردازیم.در صورت وجود هر گونه مشکل و نیاز به راهنمایی و تصمیم گیری درست ، با روانشناس خود جهت مشاوره خانواده یا مشاوره روانشناسی جلسه ای تعیین نمایید تا بتوانید برای روابط عاطفی خود به درستی تصمیم گیری نمایید

یکی از نشانه های سرد شدن رابطه عاشقانه این است که همسر علاقه زیادی به گذراندن وقت کنار خانواده ندارد و بدون خانواده به او بیشتر خوش می گذرد. او تمایل دارد تمام وقت فراغت خود را کنار دوستانش بگذراند. در ابتدای زندگی مشترک زن و مرد برای یکدیگر جذاب هستند و تمامی رفتارها و حرکات یکدیگر برای هم جذابیت و تازگی دارد و رفتار های جدید را از هم می بینند رفتارهایی که شاید تا بحال در خانواده و چهار چوب قبلی زندگی ندیده اند  و در اوایل زندگی و روابط زناشویی و یا حتی در روابط عاطفی و دوره آشنایی و یا حتی دوستی  آنها توجهی به عیوب یکدیگر نمی کنند و فقط حسن های طرف مقابل را می بینند.و بدنبال دیدن رفتار های هیجان انگیز و تازه هستند و اکثرا رفتارهای بد و زننده برایشان قابل دیدن نیست و یا به راحتی از کنار این رفتارها و حرکات گذر میکنند یکی از مهم ترین نشانه های سرد شدن رابطه  و کم شدن روابط زناشویی و طبق آماری که در مرکز مشاوره راز ماندگار از مراجعین گرفته شد  این است که همسرتان مانند قبل به شما بها نمیدهد. و شما را نمیبیند مثل گذشته از کنار شما بودن لذت نمی برد . در واقع وقتی همسرتان از گذراندن وقت با شما جلوگیری میکند و همواره از روبه رو شدن با شما فرار میکند، و صحبتی دوستانه و عاطفی بین دو طرف رد و بدل نمی شود. میتواند از نشانه های سرد شدن مرد یا زن باشد. اگر به این فرد اعتراض کنید احتمالا مدام میشنوید که بیش از حد گرفتاری کاری، خانوادگی ، مالی ، شغلی ، فکری و… دارم. اما شما باید به او بگویید این چیزی نیست که از زندگی مشترک و رابطه عاشقانه میخواستید.و دوستانه از طرف مقابلتان بخواهید که وقت و زمانی را برای صحبت کردن راجع به این موضوع به همدیگر اختصاص دهید و اگر با صحبت کردن به نتیجه نرسیدید حتما با روانشناس صحبت کنید تا فردی بی طرف بتواند به مشکلات شما رسیدگی نماید

 

علت اصلی سرد شدن  روابط زن و مرد چیست؟

علت اصلی سرد شدن  روابط زن و مرد چیست؟

همانطور که گفته شد سردی روابط  زناشویی در زن و مرد می‌تواند به علت‌های مختلفی باشد که در ذیل به چند مورد از آن اشاره می‌شود. آن موارد عبارت اند از:

 

زندگی‌هایی که در ابتدای مسیر با خرج‌های زیادی آغاز می‌گردند، بعدا تحت تاثیر همان هزینه ها نیز می‌مانند و این موضوع کاملا روابط زناشویی را تحت تاثیر خود قرار میدهد. وجود بی برنامگی و عدم تفکر منطقی و افکاری از قبیل ” یه بار بیشتر عروسی نمی‌کنم که! ” مواردی هستند که هزینه زیادی روی دستان اطرافیان و خودشان خواهد گذاشت.

جلوگیری از هزینه های اضافی مانع از خستگی بیش از حد زن و مرد می‌شود و در نهایت آن زمان بیشتری باهم سپری می‌نمایند. مرد و زنی که از طلوع آفتاب تا غروب آن در فعالیت و مشغول کار هستند، انرژی و فرصت زیادی برای معاشقه و ابراز علاقه به یکدیگر و داشتن روابط زناشویی سالم و صمیمی پیدا نخواهند کرد و این فاصله به تدریج افزایش یافته و کم رنگ تر می‌گردد.

داشتن برنامه دقیق و ساعات کاری مناسب و زمان فراغت کافی و آگاهی از مسئولیت‌های یکدیگر و تعامل زوجین در بهبود شرایط کمک کننده می‌باشد.

 

انتخاب بدون فکر و  هیجانی برای زندگی

انتخاب بدون فکر و هیجانی برای زندگی

با گذشت زمان، تاثیر انتخاب بدون فکر و منطق بر روابط زن و مرد آشکار می‌شود. دوستی های قبل از ازدواج فقط بواسطه زیبایی ظاهری طرفین و علاقه با قید و شرط شکل گرفته اند و کمتر شخصی برای خود معیارهای استانداری از همسر آینده دارد.

زوجین پس از ورود به زندگی و مواجهه با مشکلات روابط زناشویی و بروز جنبه های شخصیتی که قبلا کم رنگ بوده، اکنون به انتخاب اشتباه خود و از سر هیجانات‌شان پی می‌برند. عدم شناخت مناسب سبب انتخاب غیر اصولی می‌گردد. از سوی دیگر، نگرش منفی هم به صمیمیت یک رابطه خاتمه می دهد فرد با خود می گوید: « اگر کسی کاری برای من نمی کند، چرا من باید کاری انجام دهم ». البته دلزدگی خود یک دفاع است. وقتی فرد نمی خواهد احساساتی مانند خشم و ناامیدی را بروز دهد، احساس دلزدگی پیدا می کند. وقتی همسران درباره آنچه آزارشان می دهد، صحبت نکنند، دچار دلزدگی می شوند و هر دو در تنهایی به دنبال جایی هستند که کمی آرامش و رضایت بیشتری را تجربه کنند. و گاهی مرد یا زن تماما احساس خستگی روحی دارد و نمیتواند در روابط زناشویی موفق باشد و  بارها این موضوع را به زبان می آورد و کمکم مشکلات دیگر پدیدار می شوند بنابراین کارشناسان تاکید می کنند دلزدگی را نه فقط یک احساس بلکه یک علامت منفی در زندگی مشترک محسوب کنید.و بروز این علامت برای یک رابطه و یک زندگی کاملا خطرناک است و اگر به موقع به آن رسیدگی نشود عواقب جبران ناپذیری را با خود به همراه دارد .

تفکیک هیجان ها و منطق از یکدیگر، چک لیستی مناسب از معیارهای همسر آینده و مشخص بودن هدف از زندگی، می تواند کمک کننده باشد.

نکته: هنوز هم برای شناخت زوجین از یکدیگر در زندگی دیر نیست.

 

عدم کسب مهارت‌های زندگی و رفتارهای هیجانی آنی

همانند هر کار و فنی، نحوه درست زندگی کردن نیز نیاز به یک سری مهارت ها دارد که با فراگیری آن‌ها بسیاری از مسائل به سادگی قابل حل می‌باشند. در زیر برخی از

 

عدم راستگویی در روابط زن و مرد و پنهان کاری

یکی از پایه‌ای ترین موارد در سلامت روابط زناشویی زن و مرد است. زوجی که در صداقت همسر خود شک دارد رفته رفته اعتماد وی از او سلب می‌گردد و رابطه را به سمت تباهی می‌برد. به رابطه ای که در آن صداقت از میان رفته باشد، رابطه در حال مرگ گفته می‌شود.

ریشه یابی عدم صداقت، ترس های موجود از بیان حقیقت‌ها و آموزش زوجین  می‌تواند در بهبود روابط زن و مرد کمک کننده باشد.

 

طلاق عاطفی

طلاق عاطفی و ………..

طلاقی که در جایی، جزء ذهن طرفین، ثبت نشده است. احساسات خوب، محبت و توجهی بین زوجین وجود ندارد. حتی هیچ حرف خاصی بین زوجین انتقال نمی‌گردد و کاری با یکدیگر ندارند. رفتارهای قبلی ابراز عشق و علاقه، رو به سردی رفته و هرکسی کار خودش را انجام می‌دهد. و در صورتی که هر کدام از طرفین حس خوبی در خارج از رابطه، تجربه نمایند، می‌تواند اتفاقات دیگری(نه فقط خیانت) نیز رخ بدهد.

گاهی اوقات نشانه های سرد شدن روابط زناشویی زن از مرد این است که از برنامه ریزی برای آینده دست بردارد. وقتی همسرتان درباره اهداف کوچک و بزرگ زندگی با شما حرف نمیزند یا شما جایی در برنامه هایش ندارید، این یک عدم تعهد قطعی است. و احتمالا اوضاع از آنجا به بعد بدتر میشود.

از دلایل طلاق های عاطفی و ناموفق بودن در روابط زناشویی می‌توان انتخاب غیر اصولی(چشم پوشی از برخی رفتارهای شخصیتی مهم) و مشکلات مالی را نام برد. که در اینجا علاوه بر تلاش خود طرفین برای آموزش سبک زندگی، می‌بایست والدین ها را نیز با اصول زندگی مناسب آشنا نماییم. نقش دولت نیز در بهبود کیفیت زندگی خانواده ها و ارتقاء سطح معیشت بسیار حائز اهمیت است.

 

نپذیرفتن مسِولیت های تفکیک شده

عدم تعهد نسبت به برخی مسائل و وظایف می‌تواند نشات گرفته از زندگی قبلی یعنی والدین وی باشد. جایی که آموزش صحیح باید صورت می ‌گرفت. کوتاهی در انجام وظایف زمینه ساز ناامیدی همسر و سردی رابطه گردد. در روابط زناشویی عاشقانه همیشه فراز و نشیب هایی وجود دارد. دوره هایی را سپری خواهید کرد که احساس خستگی و نارضایتی داشته باشد. اما در یک رابطه سالم و خوب، میتوان فهمید که اینها مراحلی هستند که اتفاق می افتند و در نهایت قابل حل هستند. اما اگر ناراضی باشید و این حس تغییر نکند چه می کنید؟ در واقع احساس نارضایتی پایدار از بارزترین دلایل سرد شدن رابطه است. وقتی به رابطه نگاه میکنید و آخرین باری که خوشحال بودید را به خاطر نمی آورید، وقتی حتی فکر کردن به همسرتان شما را آزار میدهد، خواه ناخواه از یکدیگر دور میشوید. در بسیاری از موارد ، مشاوران و کارشناسان خانواده می بینند که در روابط مختلف بلافاصله پس از برقراری رابطه زناشویی ناگهان سرد می شود. دلایل مختلفی برای این امر وجود دارد و باید آنها را کشف کرد. در چنین مواردی ، باید علت اصلی یا علل ایجاد کننده سرد شدن رابطه شناسایی و بررسی شود تا بتوان با از بین بردن یا تغییر دادن آنها ، گرما و محبت را به سمت رابطه سوق داد.

شناخت مسئولیت های همسر و همسرداری و آموزش در صورت وجود عشق و علاقه، گرما را به کانون خانواده باز می‌گرداند. دلسردی پس از ازدواج یکی از مواردی است که بسیاری از زوجین به دلیل وقوع آن در زندگی  و روابط زناشویی خود برای مشاوره خانواده مراجعه می کنند. دلایل زیادی وجود دارد که باعث می شود زوجین پس از ازدواج دلسرد شوند. در مشاوره ازدواج ، یکی از مهمترین مواردی که باید با یک دختر و پسر در مورد آن صحبت کرد ، آموزش مهارتهایی است که زندگی زناشویی را از این آسیب دور می کند.

 

عدم حل به موقع اختلافات و سکوت در برابر مشکلات و تمایل نداشتن به صحبت راجع به آنها

مسلما در همه زندگی‌ها اختلافاتی به وقع می‌پیوندد که به دلیل وجود برخی تفاوت های شخصیتی عادی است. اما نحوه برخورد با این مسائل بسیار حائز اهمیت می‌باشد. نحوه برخورد، میزان ماندگاری و تحت تاثیر قرار دادن زندگی زناشویی و روابط زن و مرد را معین می‌کند. دروغ و ریا ،عدم دانش کافی قبل از ازدواج ،همسر خود را بیش از حد ترک کنید تهمت زدن انتقاد و سرزنش بیش از حد از  همسر به همسرتان اهمیت ندهید و او را درک نکنید.

مشاجره و دعوا با خانواده همسر ،خیانت، از اشتباهات عذرخواهی نکنید، کلمه بد یا دروغ، نادیده گرفتن نیازهای واقعی، خودخواهی ، خود بزرگ بینی ،طفره رفتن از صحبت ، مسافرت نرفتن ، جشن نگرفتن برای هر مناسبتی ،عشق نورزیدن و ابراز علاقه نکردن، عدم آشنایی با اصول روابط زناشویی، نداشتن رابطه جنسی رضایت بخش، مشکلات زندگی تمامی این موارد

 

همانطور که در بالا ذکر شد اگر زوجین از مهارت حل مساله و بحث منصفانه آگاه بوده و در این زمینه آموزش دیده باشند، در همان لحظه و به طریقی درست می توانند مشکل را بر طرف نمایند. و کاملا میتوانند شرایط را مدیریت نمایند تا بهترین تصمیم در بهترین زمان گرفته شود .

در اکثر مواقع مسئله باقی می‌ماند و زوجین از طریق رفتار سعی بر نشان دادن حال بدشان را دارند و از گفتمان پرهیز می‌کنند. که سوالاتی از قبیل: انگار نه انگار عین خیالش نیست، چرا درکم نمی کنه و… به وجود می‌آید، و زمینه رفتارهای ناکارآمد بعدی را فراهم می کند.

 

در این مقاله سعی بر آن داشتیم که قسمتی از دلایل سردی روابط زناشویی زن و مرد را مورد بررسی قرار دهیم. در صورت وجود هرگونه سوال یا وجود موارد ذکر شده، جهت مشاوره خانواده و مشاوره روانشناسی می‌توانید با مشاورین راز ماندگار در ارتباط باشید.

دیدگاهی وجود ندارد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *