شربت تریاک و ضد دردی با سابقه (بخش اول)

شربت تریاک

امروزه از داروهای بسیاری در ترک اعتیاد بهره برده می شود. برخی از این داروها مورد تایید سازمان بهداشت جهانی بوده و بخش زیادی از طریق تبلیغات ماهواره ای سعی بر بازاریابی و جلب مشتری دارند. این در حالی است که هیچ گونه اساس و پشتوانه ای علمی نداشته و فقط سعی در سوء استفاده از شرایط فرد مبتلا و خانواده آنان دارند. در این بین داروهای مثل متادون، ب 2، شربت تریاک و… قدمتی چند ساله در عرصه درمان و ترک اعتیاد دارند.

شربت تریاک یکی از با سابقه ترین داروها در زمینه ترک اعتیاد بوده و به نام های اپیتینک یا لادنم نیز شناخته می شود. در این مقاله سعی بر بررسی این دارو بر اساس تحقیقات انجام شده می باشد.
در صورت وجود هرگونه سوال و نیاز به راهنمایی می توانید با مشاورین راز ماندگار جهت مشاوره اعتیاد در ارتباط باشید.

 

شربت تریاک

شربت تریاک چیست؟

سابقه این دارو به قرن 16 تا 20 بر می گردد و استفاده از آن به دلیل ممنوعیت مصرف مواد افیونی فقط به اسهال شدید محدود شده است. محلول 100 گرمی آن از 10 گرم مورفین تشکیل شده و دارای پایه الکلی می باشد. در یک لیتر تقریبا حاوی 20 درصد یا کمتر الکل است. در سال های اخیر از شربت تریاک به عنوان اولین داروی ترک اعتیاد مجزای از متادون و بوپرنورفین بهره برده می شود. این دارو در مرحله درمان نگهدارنده مورد استفاده قرار گرفته و به دو صورت در بازار وجود دارد:

 • لادنم (Laudanum)
  نوع اصلی اپیتینک بوده و در 100 میلی گرم، 10 کرم مورفین دارد. در 1 گرم نزدیک به 20 درصد الکل داشته و علاوه بر آن آلکالوئیدهای تریاک مثل کدئین با درصد ناچیز جزء ترکیبات آن هستند. کارخانه ماراتون در آمریکا، مک فارلن در انگلیس و تماد در ایران مجوز ساخت این دارو را دارند.
 • پاره گوریک (Paregoric)
  نوع 25 بار رقیق تر و دارای کافور اپیتینک است. از آن برای تسهیل علائم محرومیت نوزادان مادران وابسته به استعمال مواد افیونی و همچنین اسهال و سرفه های شدید کاربرد دارد.

 

تاریخچه شربت تریاک

شیمی دان سیوئیسی آلمانی به نام پاراسلسوس، در قرن شانزدهم متوجه حل شدن تریاک در الکل شد زیرا که این مواد در آب به طور مناسبی حل نمی شد، وی این محلول مناسب را لادنم به معنی ستایش کردن نامید. و شربت تریاک به عنوان داروی ضد درد معرفی شد. در قرن 17 این دارو توسط پزشک انگلیسی به نام توماس سیدنهام گسترش یافت. در قرن 18 به عنوان گل سر سبد داروهای موثر در بیماری ها بیشتر شناخته شد. در قرن 19 از درمان بیماری های اسهال و سرفه نیز فراتر رفته و در موارد بیماری های قلبی، مننژیت و… به کار برده می شد.

همانگونه که ذکر شد در قرن 20 با توجه به ممنوعیت های تعیین شده، مصرف مواد افیونی ممنوع شد. مگر در موارد مجاز مثل بیماری شدید و درمان های ترک اعتیاد.
شربت ترک اعتیاد نقش تسکین دهنده را در علائم ترک دارد. و سبب کاهش علائمی نظیر بدن درد، اضطراب، افسردگی، بی خوابی، بی قراری و… می شود.
از داروهای مشابه آن در خاور دور به دفعات و در موارد مختلف مثل سرماخوردگی بهره برده می شود.

 

نقش شربت تریاک در مراحل درمان اعتیاد

نقش شربت تریاک در مراحل درمان اعتیاد

از این دارو برای افزایش احتمال موفقیت درمان بهره برده می شود. همانطور که می دانید این داروها خود اعتیادآور هستند به همین دلیل مصرف سرخود و خارج از تجویز پزشک ممنوع می باشد. هدف استفاده از این داروها قطع اتصال مواد شیمیایی قبلی و جلوگیری از اتصال دوباره آن هاست. این عمل جهت قطع اعتیاد به ماده قوی و سپس قطع اعتیاد به داروی فعلی، که معمولا ضعیف تر است، می باشد. شربت تریاک در سه مرحله نقش اساسی ایفا می نماید:

 • سم زدایی
  شربت تریاک یا اپیتینک توانایی قرارگیری در هسته درمان این مرحله را دارد. در این مرحله از درمان، با تنظیم دوز و یا افزایش آن سعی بر رسیدن به وضعیت ثابت است. سپس بعد از حفظ آن برای مدتی (جداسازی مواد شیمیایی، کاهش علائم ترک و رهایی از مواد مخدر قبل) بنابه به نظر و تجویز دکتر شروع به کاهش دوز می کنیم.

 

 • درمان نگهدارنده
  در برخی موارد از شربت تریاک به عنوان درمان نگهدارنده بهره برده می شود. بدین صورت که این ماده جایگزین ماده مخدر فعلی شده و در بازه زمانی مشخصی، ضمن دریافت مراحل دیگر درمان نظیر مشاوره روانشناختی، جلسات، خانواده درمانی، توانبخشی، مهارت آموزی و… توسط پزشک تجویز می گردد. این دارو فقط جزئی از مداخلات دارویی-روانشناختی-اجتماعی بوده و خروج از دوز مصرفی تبعاتی نظیر اعتیاد به این ماده مخدر، مصرف همزمان دو ماده مخدر و در نتیجه اوردوز و… دارد.

 

 • توزیع قانونی
  همانطور که می دانید بیشتر آسیب موادهای مخدر برای فرد و جامعه، به دلیل وجود قاچاقچیان و توزیع غیر قانونی آن می باشد. داروخانه ها و مراکز مجاز با در اختیار داشتن ماده های مخدری مثل شربت تریاک از بسیاری از آسیب های اجتماعی و جانی ییشگیری می کنند. بدین صورت که فرد اقدام به تهیه آن از منبع معتبر، برای درمان می کند و به انواع بیماری ها مبتلا نمی شود.
  قطع ارتباط با توزیع کنندگان غیرقانونی و عدم نیاز مالی بیماران در کاهش میزان آسیب های اجتماعی موثر بوده است. لازم به ذکر است که این ماده فقط جهت مصارف گروه های خاص و با تایید و مجوز پزشک توزیع و کنترل می گردد.

در بخش اول مقاله به بررسی آشنایی با شربت تریاک یا اپیتینک، تاریخچه و مراحل بهره بری از آن پرداختیم. در بخش دوم نمونه هایی از مطالعات و تحقیقات، عوارض و موارد دیگر در این زمینه مورد بررسی قرار خواهد گرفت.
شما عزیزان می توانید در صورت وجود هرگونه مشکل و سوال در زمینه مشاوره اعتیاد با مشاورین راز ماندگار در ارتباط باشید.

 

برای دانلود مقاله بر روی این متن کلیک نمایید.

دیدگاهی وجود ندارد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *