موسیقی رپ و بررسی آن از منظر روانشناسی

موسیقی رپ

موسیقی قدمت طولانی و بسیار پرباری دارد. در طول قرن های اخیر اساتید و دانشمندان بسیاری در این زمینه به فعالیت پرداخته اند و آثار فاخری را برای ذهن، روان و گوش ما به عرصه زیبایی رسانده اند. موسیقی رپ نیز سبکی از موسیقی خیابانی است که تقریبا در دهه 1950 توسط سیاه پوستان آمریکایی که جزء اقلیت ها محسوب می شدند پدید آمد. و روز به روز بر طرفداران و خوانندگان این سبک از اهنگ باکلام افزوده شد.
این نوع از موسیقی به موسیقی گتو هم شهرت دارد و دلیل آن حضور سیاه پوستان در حاشیه شهرها و مناطق فقیر نشین است که گتو معروفند. این نوع از سبک دارای سابقه ای تقریبا 72 ساله و نوعی موسیقی تهاجمی و اعتراضی محسوب می شود.

 

موسیقی رپ

جهان و محیط انسان ها سرشار از حجم زیاد اطلاعاتی است که روزانه و در هر ثانیه مخابره می شود. از فردی به فرد دیگر، از جسم به فرد، از حیوانات، از غذاها و… . بسیاری از مردم فقط به جسم و اینکه بیماری قلبی، چربی یا تنفسی نداشته باشند اکتفا می کنند. در حالی که همین مراقبت را بایستی درباره ذهن و روان خود داشته باشند. اینکه چه کلماتی، افکاری، نواهایی و… به خورد مرکز کنترل جهان و هستی خودتان می دهید. در همین راستا در این مقاله قصد بررسی بیشتر موسیقی رپ از منظر روانشناسی داریم. در صورت وجود هرگونه انتقاد، پیشنهاد، سوال و یا نیاز به مشاوره با راز ماندگار در ارتباط باشید.

 

آشنایی بیشتر با موسیقی رپ

رپ در غالب گفتار و در درون کلماتی که با سرعت پشت سر هم چیده می شود حضور دارد. از جمله اصول اولیه موسیقی رپ می توان به گویش، سرعت بیان کلمات فلورایم و قافیه پردازی روی ریتم اشاره کرد. این کلمات به صورت ریتمیک و همراه با یک موسیقی ساده بیان می شود. از جمله توانایی های خوانندگان این سبک می توان به انتقال احساس حتی بدون وجود موسیقی اشاره نمود. با تغییراتی که بعدا در موسیقی رپ توسط 2pac یا topak ایجاد شد، سبک هیپ هاپ  hip hopنیز به وجود آمد. در قالب کلمات این نوع از موسیقی ها معمولا کلمات رکیک، توهین، انتقاد و خودپرستی دیده می شود.
امروزه بسیاری از نوجوانان و جوانان به سمت این نوع از سبک موسیقی گرایش یافته اند.

اگر بخواهیم تاریخچه این نوع از ابراز کلمات را در ایران در نظر بگیریم، بایستی به اواخر دهه 800 قمری اشاره کنیم که شباهتی بین ساختار وجود داشت. این سبک در دوره صفویه به بحر طویل معروف بوده و از نمونه های آن می توان به کتاب تاریخ طبرستان و رویان و مازندران اشاره کرد.
موسیقی رپ به شکل امروزی تقریبا از سال 1383 اعلام حضور کرد و در این سال ها پیشرفت چشمگیری کرده و عده زیادی از مردم را به سمت خود کشانده است. از علل این گرایش می توان به ابراز درد مردم و سبک اعتراضی بیان خوانندگان رپ اشاره نمود.

 

روانشناسی موسیقی رپ

طبق بررسی هایی که توسط محققین صورت گرفته، گروه های خاصی به موسیقی رپ گرایش دارند. این دسته از افراد در طیف و درجات مختلفی از آشفتگی، اضطراب، روان پریشی و سایر اختلالات روانی قرار دارند. لذا فردی که دچار به فحاشی، زورگویی و… است از احتمال زیادتری برای گرایش و گوش داده به رپ برخوردار می باشد. در نقطه مقابل ممکن است فرد در درجات پایینی از روان آشفته باشد که هیچ خللی در زندگی به وجود نمی آورد. اما به دلیل افزایش زمینه های آشفتگی توسط موسیقی رپ، به مرور به ویژگی های رفترای، فکری و اخلاقی خاصی گرایش یابد.
به اطرافیان خود نظاره کنید، به نظر شما فردی که اهل سبک رپ است با سبک پاپ یا … چه تفاوتی دارد؟؟؟

تحقیقات در رابطه با موسیقی رپ نشان دهنده احتمال بالاتر روان آزار بودن هواداران این نوع از موسیقی است. که به طور عکس نیز می توان به این نتیجه دست یافت. این تحقیق رابطه بین رپ و افرادی را مورد ببرسی قرار داد.

 

تحقیق دانشگاه نیویورک

تحقیق دانشگاه نیویورک

پژوهشگران در این تحقیق در پی کشف ارتباط بین دو متغیر سلیقه موسیقیایی و اختلال و گرایش های روانی بودند. در این تحقیق از 200 نفر و 260 آهنگ بهره برده شد و از ابزارهایی نظیر پرسشنامه و مصاحبه بالینی نیز برای ارزیابی نمرات روان آزاری آنان استفاده شد.
نتیجه نشان دهنده نمره بالای افرادی بود که به موسیقی رپ علاقه داشتند و در مقابل افرادی که به موسیقی پاپ گوش می دادند نمرات کمتری دریافت نمودند.

دکتر والیش از همراهان این پژوهش به گاردین گفت که، مردم دزدان و افراد روان آزار را به صورت فردی خشن و بدچهره و یا مانند جوکر در نظر می گیرند. در حالی این افراد می توانند ظاهری معمولی داشته و هم اکنون دوست، همکار و یا در کنار شما زندگی نمایند.

حضور این افراد در جامعه در درجات شدید و عدم داوطلب شدن برای درمان می تواند آسیب های زیادی به دیگران و اجتماع وارد نماید. لذا بیش از پیش بایستی در پی کشف راه حلی برای شناسایی سریع این افراد باشیم.
اگر به ویژگی افرادی که به موسیقی رپ علاقمند هستند نگاه کنید، برخی از رفتارهای نظیر عدم ترس، بی احتیاطی و ریسک زیاد، بی مسئولیتی، بی قیدی، استعمال سیگار، نوشیدنی های الکلی و… را مشاهده خواهید نمود.

 

نتیجه گیری

افراد بایستی در زندگی امروزی همانند رژیم کاهش وزن، برنامه ریزی برای کنکور و مطالعه و… برای ذهن و روان خود هم برنامه و رژیمی داشته باشند. تمامی اطلاعاتی که شما از محیط دریافت و یا به آن ارسال می کنید همگی از روان و مغز عبور می کند. آیا انتظار دارید هیچ گونه تاثیری دریافت نکنید؟

موسیقی که کلماتی نظیر خون، غم، ناراحتی، مرگ، خودکشی، اهنانت به خود و دیگران و … را به ذهن شما منتقل می کند تغییراتی نظیر ضعف حافظه، غفلت، دوری از موفقیت، ضعف عقل و ایمان در شخصیت شما به وجود خواهد آورد. آیا تصمیم گرفته اید که برای ذهنتان برای مدت مشخصی خوراک خوبی آماده کنید و تاثیرش را در زندگی ببینید؟

موسیقی خوب علاوه بر گشودن درهای دانش و درک، سبب تقویت حافظه و آرامش شما هم می شود. در نظر داشته باشید منظور ما کل سبک موسیقی رپ نبوده و افرادی هستند که به صورت حرفه ای و برای احترام به شنونده، آهنگ های زیبایی تدوین و تهیه می کنند. چناچه وجود سبک و روشی برای نقد فعالیت های جاری در اجتماع، در هر هنر و زمینه و فعالیتی لازم است.

 

در دادن خوراک به ذهن خود حساس تر بوده و به روان خود هم اهمیت دهید.

 

در این مقاله به طور مختصری به بررسی موسیقی رپ و موارد روانشناسی آن پرداختیم. در صورت وجود هرگونه سوال و نیاز به راهنمایی می توانید جهت مشاوره روانشناسی با مشاورین راز ماندگار در ارتباط باشید.

 

برای دانلود مقاله بر روی این متن کلیک نمایید.

دیدگاهی وجود ندارد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *