دوره آموزشی و فعالیت های آن (بخش دوم)

دوره آموزشی

در بخش اول مقاله دوره آموزشی و فعالیت های آن به بررسی روز اول و تقسیم وظایف پرداختیم. این دوره از سربازی با خود خاطرات ویژه ای به همراه دارد. زیرا همه افراد تحت عنوان سرباز و مشمول در کنار هم قرار یافته اند. لذا همین امر سبب کم شدن از دلتنگی و غمگینی حاصل دوری از خانواده می گردد. مشمولان ممکن است بسته به نیروی خدمتی خود در هر جایی از کشور به یادگیری و آموزشی بپردازند. در ضمن پادگان های خاصی به عنوان آموزشی وجود دارند و در هر پادگانی این دوره انجام نمی شود.

در ادامه مقاله به بررسی بیشتر و سایر موارد دوره آموزشی خواهیم پرداخت. در صورت وجود هرگونه سوال و نیاز به راهنمایی می توانید با مشاورین راز ماندگار جهت انجام امور مشاوره در ارتباط باشید و سوالات خود را در زمینه های معافیت، کسری، اعزام به خدمت، غیبت، اضافه خدمت، قوانین و… بپرسید.

 

دوره آموزشی

فعالیت های دوره آموزشی

  • آموزش نظم و انظباط فردی
  • انجام نظافت
  • آموزش مباحث نظامی و عقیدتی
  • آموزش رژه
  • اسلحه شناسی
  • میدان تیر
  • مراسم صبحگاه
  • آموزش و انجام نگهبانی

 

آموزش نظم و انظباط فردی

یکی از مواردی که معمولا برای پسران دشوار است رعایت نظم و انظباط می باشد. در حالی که در دوره آموزشی تاکید بسیار زیادی بر آن است. این نظم را در وضعیت کامل و ناقص در رژه، صبحگاه، غذا خوردن و… می بینید. در همین راستا یکی از مهم ترین مواردی که در دوره آموزشی توسط مسئول یاد داده می شود، آنکارد پتو و تخت بعد از خواب است. کاری بس دشوار و نیاز به نظم که گاها کلافه کننده می شود.
در حالت کلی تمامی امور بر حسب اصل نظم و انظباط انجام می گردد.

 

انجام نظافت

در اولین مورد اشاره به تقسیم وظایف دوره آموزشی داشتیم. طبق برنامه سین سربازان قبل از اذان صبح بیدار و بعد از صبحانه برای اقامه نماز به مسجد یا نمازخانه می روند. بعد از آماده شدن نوبت به تمیزی و نظافت محل های مشخص شده برای هر گروه می باشد مثل صبحگاه، محوطه آموزشی، سرویس بهداشتی و… . معمولا توسط فرمانده آموزشی یا ارشد مورد بررسی قرار می گیرد.

 

آموزش مباحث نظامی و عقیدتی

از همان روزهای ابتدایی کلاس و جلساتی مرتبط با مباحث نظامی و عقیدتی در برنامه سین دوره آموزشی قرار دارد. مباحثی نظیر ش.م.ه، احکام و… مورد تدریس قرار می گیرد. شاید کمی حوصله سر بر باشد اما به نسبت زیر آفتاب ماندن و رژه و نظافت بهتر است. برخی از کلاس های نظامی توسط خود فرمانده آموزشی برگزار می شود.

 

آموزش رژه

آموزش رژه

بخش سخت و شیرین دوره آموزشی یادگیری رژه است. روزانه مدت زمان خاصی برای یادگیری رژه اختصاص داده می شود. البته شاید بنابه برخی پادگان های آموزشی خبری از رژه نباشد. هدف از رژه بدین دلیل است که در روزهای پایانی آموزشی گروهان ها رژه مخصوص پایان دوره را انجام می دهند. امیدارم که تاریخ اعزام شما در تابستان نباشد، که رژه مثل عذاب می شود.

نکته: افرادی که از نظر وضعیت سلامت معاف از رزم هستند، رژه یکی از موارد آن می باشد. این افراد بنابه شرایط جسمانی و روانی مجاز به انجام ای امور نیستند.

 

اسلحه شناسی

جدای از تدریس مباحث به صورت تئوری، جلسات عملی توسط فرمانده دوره نیز برگزار می شود. و اسلحه هایی نظیر کلاشینکف، ژ3، مسلسل و… نمایش و تدریس می شوند. دو اسحله اول بیشتر مورد آموزش قرار گرفته و چندین مرحله باز و بسته نمودن و قطعه شناسی انجام می شود. لازم به ذکر است که رژه اصلی شما به همراه اسلحه صورت می پذیرد. لذا آموزش هایی نظیر احترام با اسلحه، نحوه به چپ چپ و… نیز یاد داده می شوند.

 

میدان تیر

تمامی یادگیرهایی که در رابطه با اسلحه داده می شود بخشی برای میدان تیر است. آموزش هایی نظیر وضعیت دراز کش، زانو زده و ایستاده با اسلحه به همراه کلاه جنگی داده می شود. بسته به نیرو یک یا دو سری به میدان تیر برده شده و عمل تیراندازی را انجام می دهید. در نظر داشته باشید که تیراندازی ها دارای نمره می باشد.
تاریخ میدان تیر معمولا از اواسط دوره آموزشی به بعد می باشد. افرادی که معاف از رزم هستند نیز بنابه تشخیص فرمانده از بردن به میدان تیر و تیراندازی خودداری می شود.

 

مراسم صبحگاه

مراسمی که در روز مشخصی از هفته برگزار شده و تمام نیروهای پادگان در آن محل جمع می شوند. و برنامه هایی نظیر قرائت قرآت قرآن، سخنرانی فرمانده یا جانشین پایگاه، اعلام تنبیهات و تشویقی کادر و سرباز، رژه و… اجرا می گردد. این برنامه نمونه ای از مراسم پایان دوره سربازان به طو خلاصه تر می باشد.

 

آموزش و انجام نگهبانی

نقاطی در پادگان آموزشی وجود دارد که نیاز به مراقبت دارد. شاید نگهبانی از این مناطق زیاد حساس نباشد اما برای یادگیری قوانین آن در دوره آموزشی انجام می شود. نگهبانی ها 2 ساعته و یک شبانه روز را شامل می گردد. از قوانین آن می توان به وضعیت ناقص نبودن اشاره نمود. وضعیت ناقص به حالتی گفته می شود که سرباز می تواند کلاه و پوتین خود را در آورده و به استراحت بپردازد.

 

در بخش دوم مقاله به بررسی قسمتی دیگر از دوره آموزشی پرداختیم. در صورت وجود هرگونه سوال و نیاز به راهنمایی می توانید با مشاورین راز ماندگار جهت مشاوره نظام وظیفه در ارتباط باشید.

 

برای دانلود مقاله بر روی این متن کلیک نمایید.

دیدگاهی وجود ندارد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *