ملاک انتخاب رشته تحصیلی چیست؟ (بخش دوم)


در بخش اول ویژگی های شخصیتی را برای خودشناسی مورد بررسی قرار دادیم. با مطالعه بخش اول مقاله به شناخت مناسبی از خود رسیده و در ملاک انتخاب رشته خود بازسازی خوبی صورت می گیرد. از اواخر خرداد ماه تا هفته اول تیر ماه انتخاب رشته کاردانی به کارشناسی صورت پذیرفت که در بازه 19 تا 22 مرداد سامانه سازمان سنجش دوباره فعال شده و امکان انتخاب رشته وجود دارد. در حال حاضر ثبت نام و انتخاب رشته کاردانی فنی و حرفه ای نیز در حال انجام بوده و تا 11 تیر ماه ادامه دارد.

 

ملاک انتخاب

همانطور که مشاهده می کنید علاوه بر قسمت تحصیلی، در بخش های دیگر زندگی انتخاب ها ما را احاطه نموده اند. و هر انتخاب با خود یک سری رویدادها و تبعات مثبت و منفی به همراه دارد که هدف از معیاریابی مناسب افزایش کف ترازو به سمت موارد خوشایند می باشد.
در بخش دوم مقاله به بررسی برخی ملاک انتخاب رشته دیگر خواهیم پرداخت. در صورت وجود هرگونه سوال تا پایان مقاله با راز ماندگار همراه باشید.

 

ملاک انتخاب رشته مناسب

فرای نوشته ها و گفته های مختلف توسط افراد، سایت ها، رسانه ها و… هر داوطلب بنابه شخصیت و جهان متفاوتش می تواند معیارهای خاص خود را داشته باشد. به عنوان مثال فردی که 5 سال ورزش حرفه ای را دنبال نموده، ممکن است بنابه شخصیت احساسی همین زمینه را دنبال کرده و به رشته تربیت بدنی یا مرتبط وارد شود. یا اینکه شخصیت منطقی یا قضاوت گر داشته و تغییر مسیر دهد. در ادامه برخی ملاک انتخاب رشته بیان شده اند.

نکته: فرد در انتخاب خود باید برآیندی از تمامی معیارها در نظر بگیرد. معیارها مکمل و هرکدام اثرات خود را دارند.

 

اهمیت دادن به علایق

علاقه همیشه در هر امری نیروی پیشران بوده و ذوق فعالیت را در شما زنده نگه می دارد. انگیزه از آن تامین شده و سوخت ماشین‌تان هرگز یا خیلی دیر تمام خواهد شد. در ملاک انتخاب خود حتما جایگاه ویژه ای برای علاقه قائل شوید. زیرا قرار است با رشته و انتخاب خود سالیان سال زندگی کرده و زمانی از عمر خود را برای آن صرف کنید. بسیارند افرادی که تصور دارند امکان انتخاب بهتری را داشتند اما به دلیل عجله و ناآگاهی شرایط آن را از دست داده اند.
هرچه خودشناسی بهتری داشته باشید دقیق تر به سمت علایق خالص و واقعی خود سوق می یابید.

 

شناسایی توانمندی ها

هر فردی در ملاک انتخاب رشته خود بایستی استعداد و توانمندی هایش را لحاظ نماید. استعداد شاید با هوش همپوشانی معنایی داشته باشد اما هش جنبه ذهنی و استعداد جنبه عملکردی دارد. اینکه در فعالیت یا رشته ای خاص تا چه حدی پیشرفت کرده و خود را بالا می کشید. استعداد سرچشمه گرفته از هوش بوده و هردو امکان تقویت را دارند.
شاید شنیده باشید که “این فرد ذاتا این کاره اس؟” برخی بنابه شرایط زندگی و دانش کسب شده خود به خود در مسیر خاصی قرار می گیرند. توانمندی های خود را شناسایی و در مسیر مشابه پیش روید.

 

رشته ها را بشناسید

یکی از موارد ملاک انتخاب رشته، شناخت خود رشته هاست. در رابطه با رشته ها مطالعه کرده و بدانید که با چه رشته ای طرف هستید. این رشته چه دانشی به شما خواهد آموخت و به چه مسیری سوق خواهد داد. واحدها، دروس، بازار کار، شخصیت های مناسب آن، امکان ادامه تحصیل، شرایط بورسیه، وظایف فارغ التحصیلان این رشته و… را مورد بررسی و ارزیابی قرار دهید.

نکته: این مورد از موارد ملاک انتخاب رشته در مقالات سایت راز ماندگار (برخی رشته ها)، طبق گزینه های ذکر شده مورد بررسی و تحلیل قرار گرفته اند.

 

مشورت کنید

مشورت کنید

نظر افراد را بپرسید و بنابه دانش و استدلال هر فرد بدان اهمیت بدهید. این مورد در ملاک انتخاب نقش مهمی ایفا نموده و همیشه در همه امور پیشنهاد می شود. نظر خانواده خود را بپرسید و صحبت منطقی به همراه ارائه دلایل طرفین داشته باشید. از فارغ التحصیلان هر رشته درباره آن رشته اطلاعات بگیرید و نظرشان را حتما جویا شوید.
دانشجویان هر رشته از بهترین و معتبرترین منابع شناخت و بررسی رشته ها می باشد.

 

آینده نگر بودن

آیا شما هم از دسته افرادی هستید که در ملاک انتخاب خود فقط یک بازه چند روزه را متصور هستید؟ در واقع، فقط جلوی پای خود را تا چند قدم می بینید؟
دوست عزیز اکنون که شما این رشته را انتخاب می کنید بایستی کم کم بازه ای 4-2 ساله را مورد بررسی قرار دهید. زیرا شرایط کاری را باید برای چند سال بعد در نظر بگیرید. درست است که کسی از آینده خبری ندارد ولی بنابه وضعیت فعلی می توان اندکی تامل نمود.

به عنوان مثال طبق برآوردها طی چند سال آینده سطح بهداشت دهان و دندان در کشورهای جهان اول به قدری مناسب خواهد گشت که فقط نیاز به متخصصین دندانپزشکی می باشد. مواردی این چنین در مقابل نیز وجود دارد. افزایش روز افزون فعالیت و نیاز به تکنولوژی و کامپیوتر، نشان دهنده افزایش بازار کار رشته و گرایش هایی نظیر مهندسی کامپیوتر، هوش مصنوعی، نرم افزار، سخت افزار و… است.

 

دانشگاه یا رشته؟

در ملاک انتخاب شما دانشگاه مهم است یا رشته یا هردو؟
برخی عشق دانشگاه هایی مثل تهران، بهشتی، صنعتی شریف، علامه طباطبایی و… را دارند و به هر نحوی می خواهند وارد آن دانشگاه شوند. اما عده ای به رشته هایی مثل پزشکی، مهندسی، حقوق و… علاقمندند و در هر دانشگاهی حاضر به تحصیل هستند.
باید گفت کمی آرام تر دوست عزیز، میانه رو باشید و تعادلی در بین این دو برقرار نمایید. مطمئنا ورود به هر طریقی به دانشگاه مورد علاقه ضررهایی خواهد داشت و هر رشته ای در هر کجا نیز همینطور.

اولویت بندی مناسبی برای خود داشته باشید و طبق استانداردهای ملاک انتخاب رشته برآیند هردو را لحاظ کنید. شرایطی مثل شهریه، آینده رشته، خوابگاه، مسافت، مسائل شخصی و… را در نظر بگیرید.
ملاک انتخاب رشته یعنی مسافت به ما گوشزد می کند که، تحصیل رشته ای مانند پرستاری در دولتی اهواز ضمن دولتی بودنش ممکن است بیشتر از آزاد تهران هزینه بر باشد.

نکته: چنانچه همواره ذکر شده است تمامی معیارها باید در نظر گرفته شوند. در مثال مسافت می توان اعتبار مدرک را دخیل نموده و تغییراتی در جایگاه این گزینه در جدول انتخاب رشته ایجاد نمود.

 

در این مقاله به بررسی بخش دوم ملاک انتخاب رشته تحصیلی پرداختیم. در صورت وجود هرگونه سوال و نیاز به راهنمایی می توانید جهت مشاوره رایگان با مشاورین راز ماندگار در ارتباط باشید.

 

برا دانلود مقاله بر روی متن زیر کلیک نمایید.

دیدگاهی وجود ندارد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *