ملاک انتخاب رشته تحصیلی چیست؟ (بخش اول)


آدمی هر زمان و در هر ثانیه از زندگی خود، از مواردی جزئی نظیر پلک زدن تا ازدواج، شغل و… در حال تصمیم گیری و انتخاب است. هر کدام از این انتخاب ها وی را در مسیری مجزا قرار داده و حیات وی را تحت تاثیر قرار می دهد. لذا بایستی سعی بر سنجش گزینه های خود داشته و به گزینش بهترین مسیر بر اساس معیارهای خود اقدام نماییم. تحصیل یکی از این موارد مهم برای هر دانش آموز و داوطلب کنکورهای سراسری است. ملاک انتخاب رشته شما چیست؟ آیا ملاک های انجام انتخاب مناسب را می دانید؟

 

ملاک انتخاب رشته

تصمیم گیری براساس ملاک ها و معیارها بنا شده است که با اولویت بندی مناسب آن ها می توان درصد انتخاب موفق را افزایش داد. لذا برای تصمیم خوب دانستن و داشتن معیارهای خوب نیز لازم است.
در این بین انتخاب رشته تحصیلی یکی از مهم ترین تصمیمات افراد در طول زندگی می باشد. باور ندارید؟ می توانید از اطرافیان تحصیل کرده خود بپرسید، که اگر به گذشته برگردند آیا باز هم به همان گونه انتخاب خود را انجام می دهند؟
هر فردی علایق و شخصیت خود را دارد و معیار و ملاک اصلی از خود او سرچشمه می گیرد. اما جدای از آن مواردی وجود دارد که بر حسب تحقیقات و تجارب بر روی انتخاب بهتر تاثیرگذارند. در همین راستا در این مقاله به بررسی ملاک انتخاب رشته تحصیلی خواهیم پرداخت. در صورت وجود هرگونه سوال و نیاز به راهنمایی تا پایان مقاله با راز ماندگار همراه باشید.

 

قبل از شروع حتما بخوانید…

با یک مثال بحث خود را ادماه می دهیم. داوطلبی داریم که مهم ترین ملاک انتخاب رشته وی بازار کار و درآمد رشته است. به همین دلیل در پی رشته ای می رود که از ملاکش تبعیت نماید. در مقابل داوطلبی دیگر بسیار به ریاضی علاقمند بوده و می خواهد حتما وارد این رشته شود. در نگاه سطحی اینطور در نظر می گیریم که هر دو به خودشناسی از خود رسیده اند. بر حسب نقاط قوت و ضعف و شخصیت خود این ملاک را برای خود گزیده اند.

لذا مهم ترین ملاک انتخاب رشته های تحصیلی و در زمینه های دیگر مثل شغل، ازدواج، مهاجرت و… خودشناسی است. اینکه رفتار و افکار خود ار بشناسید، کمبودها و قوت های خود را شناسایی و بر حسب آن ها گزینش مناسبی داشته باشید.
برای خودشناسی و ملاک انتخاب رشته خوب، لازم است به جای محیط بیرونی به درون خود بنگرید. ابعاد مختلف شخصیتی خود را در محیط های شغلی، خانوادگی، دوستان و تنهایی مورد ارزیابی قرار دهید. به چه چیز یا کس هایی علاقمند و از چه چیز یا کس های دوری می جویید.

  • درون گرا هستید یا برون گرا…
  • منطقی هستید یا احساسی…
  • حسی هستید یا شهودی…
  • قضاوت گر هستید یا ادراکی…

 

درون گرا یا برون گرا

یکی از موارد مهم در ملاک انتخاب رشته بوده و بعد اجتماعی و فردی شخص را بررسی می نماید. با توجه به حضور فرد در جامعه و محیط های کاری مختلف تاثیر این زاویه از شخصیت در رضایت شغلی مشهود می باشد.
افراد طیف غالب درون گرا علاقمند به انجام پروژه یا تحقیق به صورت فردی هستند. و بیشتر از صحبت و حضور در جمع، به تفکر در تنهایی می پردازند. تنها بودن به این افراد انرژی داده و حضور زیاد در جمع افراد و اجتماع آنان راخسته می کند.
افراد طیف غالب برون گرا از حضور در اجتماع و جمع افراد انرژی می گیرد. علاقمند به ارتباط با افراد مختلف بوده و شرکت در گروه های مختلف انرژی فعالیت را به آنان می دهد. کار تک نفره و تنها بودن آنان را خسته می کند.

نکته: از نظر شما این بعد از شخصیت در ملاک انتخاب رشته چه مقدار موثر است؟ و اینکه آیا خود را شناخته اید؟!

 

منطقی یا احساسی

منطقی یا احساسی

این تیتر از ملاک انتخاب رشته بیان دارد که سیر تفکر در این دسته از افراد جزء از مسیر منطق عبور نمی کند. اثرات تصمیم را به صوئرت منطقی ارزیابی کرده و جنبه احساسی را کنار می گذارند. علت و معلول برای آنان اهمیت داشته و در یک کلام عقل بر قلب می چربد.
اما افرادی که بعد احساسی غالبی دارند، چاشنی احساس و ارزش را در انتخاب های خود در نظر می گیرند. دلسوزی، مهربانی و همدلی را جزء جدا نشدنی رفتار و تفکرات خود قرار می دهند و در صدد کمک به اطرافیان و دیگران هستند. فردی با این بعد، در ملاک انتخاب رشته به اثرات و آینده آن زیاد اهمیتی نمی دهد. اینکه آن را دوست داشته و وی را بر سر ذوق و هیجان می آورد کافی است.

 

حسی یا شهودی

این بعد شخصیتی ملاک انتخاب رشته را با مورد قبل اشتباه نگیرید. در بعد شهودی شخصیت، فرد علاقمند به فکر و موارد انتزاعی است. ظرفیت هر رشته را سنجیده و در تخیل آن را به فرای سطح موجود می رسانند. بیشتر به آینده و پیشرفت می اندیشند. خلاقیت را در کلام آنان مشاهده کرده و انگار در دنیایی دیگر سیر می کنند.
برعکس بعد شهودی، بعد حسی شخصیت بیشتر در زمان حال سیر می کند. داده ها را بر اساس واقعی و قابل درک بودن جمع آوری(مسافت، پول و…) می کنند. حقیقت های موجود ملاک انتخاب رشته آنان بوده و در تمرکز بر زمینه ها و اطلاعات فعلی موجود سرآمد هستند.

 

قضاوت گر یا ادراکی

این بعد شخصیتی در ملاک انتخاب رشته بیانگر افرادی است که از اتفاقات ناگهانی دل خوشی نداشته و برنامه ریزی های کوتاه و بلند مدت علاقه دارند. نظم برای آنان مهم بوده و برای کاهش استرس لحظات پایانی امور برنامه هایی را از قبل در دستور کار قرار می دهند.
در بعد ادراکی افراد سعی بر کنترل و پیش بینی کردن وقایع و زندگی ندارند. تغییرات را بعد و یا حین رویداد و کار اعمال می کنند. خودجوش بوده و سعی بر درک وقایع و سپس عمل دارند.

 

در بخش اول مقاله به بررسی ابعاد شخصیتی موثر در ملاک انتخاب رشته پرداختیم. در بخش دوم به طور تخصصی تر و به مهم ترین نکات بر اساس تجارب داوطلبان پرداخته خواهد شد. در صورت وجود هرگونه سوال و نیاز به راهنمایی می توانید جهت مشاوره تحصیلی با مشاورین راز ماندگار در ارتباط باشید.

 

برای دانلود مقاله بر روی این متن کلیک نمایید.

دیدگاهی وجود ندارد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *