اضافه خدمت سربازی، انواع و دلایل آن


اضافه خدمت سربازی شامل حال مردانی می شود که در زمان معین شده از سوی سازمان وطیفه عمومی ناجا نسبت به تعیین تکلیف خدمت سربازی خود اقدام نکرده باشند. در این حالت فرد وارد دوره غیبت شده و شرایط برای بهره بردن از قوانین سربازی نظیر معافیت ها، کسری ها و… بسیار محدود می شود. سازمان وظیفه اضافه خدمتی را برای جریمه افرادی در نظر گرفته که به قوانین بی توجهی نموده اند.

 

اضافه خدمت

خدمت سربازی در اغلب کشورهای جهان وجود دارد و حتی در برخی از آنان مانند ایران به صورت دوره ضرورت و اجباری می باشد. بیشترین دوره سربازی متعلق به کره شمالی با 10 سال برای پسران و 7 سال برای دختران است. این میزان در ایران 21 ماه بوده که از اواسط سال 1399 به 24 ماه افزایش پیدا نموده است.
این 2 سال دوره قانونی سپری سربازی می باشد. برخی بنابه علت اضافه خدمت افزون بر این دوره به انجام وظیفه می پردازند. در این مقاله قصد بررسی انواع اضافه و دلایل آن را داریم. در صورت وجود هرگونه سوال تا پایان مقاله با راز ماندگار همراه باشید.

 

انواع اضافه خدمت سربازی

بسته به موقعیت و رفتار سر زده از سرباز در محیط، اضافات مختلفی می تواند در پرونده وی قرار یابد. هدف از آن کاهش احتمال وقوع دوباره آن رفتار است. به ازای عمل غیر قانونی، مسئول یا مافوق بنابه حوزه اختیارات توانایی تنبیه وی را دارد. در ذیل به انواع اضافه خدمت سربازی اشاره شده است:

 • اضافه سنواتی
 • اضافه نهست
 • اضافه انظباطی

تمامی جریمه های سربازان در این 3 حیطه دسته بندی می شوند که به تک تک آنان پرداخته و در صورت امکان شرایط بخشش و عفو نیز بیان خواهد شد. مورد اول در دوران قبل از ورود به خدمت و دو مورد دیگر بعد از ورود به سربازی می توانند شامل حال وی گردند.

 

اضافه خدمت سنواتی

این نوع از جریمه شامل حال مشمولانی می شود که بعد از ورود به سن 18 سال تمام یا اتمام معافیت تحصیلی یا موقت نسبت به تعیین تکلیف اقدام ننموده باشند. آیا از نحوه محاسبه رسیدن به سن مشمولیت آگاه هستید؟
هر پسر ایرانی از ابتدای ماه ورود به 19 سالگی در شمول خدمت سربازی قرار می یابد. به عنوان مثال فردی متولد 1382/05/23 است. این شخص پس از ورود به سن 18 سال تمام یعنی در 1400/05/01 مشمول محسوب شده و در صورت عدم انجام اقدامات لازم نظیر مراجعه به پلیس +10 برای ادامه تحصیل، غیبت خورده و اضافه خدمت سربازی در پرونده وی ثبت می شود.

 

اضافه خدمت سنواتی

 

بنابه به مدتی که افراد قبل از ورود به خدمت وارد غیبت می شوند، جرائم متفاوتی برای وی در نظر گرفته می شود. مشمولانی که تا 3 ماه غیبت اولیه داشته باشند اضافه خدمت 3 ماه انتظار آنان را می کشد و بیش از آن دارای 6ماه اضافه می باشد. با بیشتر شدن غیبت (بالای 1 سال) ممکن است شخص فراری نیز محسوب شده و جریمه نقدی برای وی در نظر گرفته شود. علاوه بر جریمه ذکر شده موارد ذیل نیز به لحاظ حقوقی از مشمول غایب سلب می گردد:

عدم امکان تحصیلات مدرسه یا دانشگاهی

عدم امکان استفاده از تحصیلات بانکی

عدم امکان استفاده از قوانین کفالت، کسری و…

و…

نکته: معمولا برای ایجاد امید و انگیزه برای انجام خدمت سربازی، در مناسبات مشخصی بخشی یا کل اضافه خدمت بخشیده می شود. ایامی نظیر 22 بهمن و دهه فجر که توسط سازمان نظام وظیفه و تحت عنوان عفو رهبری اعلام می گردد. لازم به ذکر است که هم اکنون خدمت سربازی برای سربازان بومی و غیر بومی به ترتیب 24 و 21 ماه بوده و حداقل آن در مناطق امنیتی و 17 ماه می باشد.

 

اضافه نهست

اصطلاح نهست برای کسانی به کاربرده می شود که در حین خدمت وظیفه از حضور در یگان و پست خود خودداری نموده و غیبت نموده باشند. در اولین بار آمار شخص تا 60 روز غایب رد شده و بر اساس قوانین بعد از آن در سیستم فراری محسوب می شود. طبق قوانین به ازای هر روز غیبت 2 روز اضافه خدمت و حداکثر 3ماه جریمه برای مشمول در نظر گرفته می شود.

نکته: فرمانده و مسئول بنابه دلایل غیبت با مدارک و مستندات کافی امکان بخشش و موجه نمودن بخشیی از غیبت را دارند.

نکته: مشمولانی که به دفعات و بیشتر از 60 روز غیبت می نمایند علاوه بر فراری محسوب شدن، پرونده وی به دادسرا ارجاع و جریمه نقدی و زندان به مدت حداقل 2ماه برای وی در نظر گرفته می شود.

 

اضافه انظباطی

در اضافه خدمت انظباطی سرباز به دلیل خودداری یا انجام برخی امور که خارج از قوانین هستند، مورد تنبیه قرار می گیرد. برخی از این موارد در ذیل اعلام شده که بسته به موقعیت های مختلف می تواند جرایم مختلفی لحاظ شود.

 • امتناع از انجام دستورات مسئول خود
 • عدم احترام به مسئولین بلند پایه تر از خود
 • عدم جدیت در انجام امور محوله
 • بی انظباطی و عدم پوشش نظامی مناسب
 • وضعیت موی سر نامناسب
 • عدم حضور در کلاس های عقیدتی و…
 • تاخیر در حضور به موقع در یگان
 • ترک پست در هنگام پاسداری
 • بحث و دعوا با فرمانده یا سرباز دیگر
 • حمل سیگار، موبایل و موارد ممنوعه به محیط نظامی

طبق قوانین هر فرمانده و مسئول بسته به درجه خود میزان مشخصی از جریمه و اضافه خدمت را می تواند برای سرباز در نظر بگیرد. به عنوان مثال نظامی با درجه سروانی و پست متوسط حداکثر امکان جریمه تا 6 روز یا چند روز را دارد. و بالعکس در امر عفو اضافه خدمت سربازی نیز امکان موجه کردن یا بخشش قسمتی از غیبت یا اضافه برای فرمانده وجود دارد. به عنوان مثال طبق قوانین فرمانده پایگاه توانایی بخشش دو سوم از جریمه پشت دفترچه ای (سنواتی) را دارد که با در نظر گرفتن شرایط و نیروی انسانی پایگاه صورت می گیرد.

 

در این مقاله به بررسی کلی اضافه خدمت سربازی پرداختیم. در صورت وجود هرگونه سوال و نیاز به راهنمایی می توانید جهت مشاوره نظام وظیفه با مشاورین راز ماندگار در ارتباط باشید.

 

برای دانلود مقاله بر روی این متن کلیک نمایید.

دیدگاهی وجود ندارد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *