کارکرد خانواده

یکی از مهم ترین ارکان و کانون های جامعه و هر دولتی خانواده است. افراد در این محیط متولد شده و از نظر ابعاد مختلف نظیر اجتماعی، فرهنگی، شخصیتی و… تعلیم و تربیت می یابند. هر عضوی بیشترین زمان خود در طول زندگی اش را با خانواده خود می گذراند لذا تعامل و چگونگی فضای موجود در شد فرد بسیار موثر است. بزرگسالان دارای بیشترین اثرگذاری بر ری کودکان و کانون هستند زیرا اغلب fه عنوان الگو گزیده و مورد علاقه اعضاء دیگرند. کارکرد خانواده و تقویت بینیان آن در جوامع جهان امروزی جزء مورد بحث ترین موارد می باشد.

 

کارکرد خانواده

یکی از مواردی که در دنیای امروزی از عوامل تهدید کننده این کانون به حساب می آید اعتیاد و مواد مخدر است. افراد بنابه دلایل مختلفی به انواع مواد مخدر گرایش می یابند که در نهایت فرد به مصرف آن در محیط خانه یا حضور در خانواده با حالات متاثر از مواد اقدام می کند. این عمل می تواند عوارض مخربی با خود به اعضاء وارد نماید.
در ادامه به بررسی اثرات اعتیاد بر کارکرد خانواده خواهیم پرداخت. این عامل سبب بروز رفتارهای بیمارگونه و نامتعادل شود. در صورت وجود هرگونه سوال تا پایان مقاله با راز ماندگار همراه باشید.

 

کارکرد خانواده سالم چیست؟

اگر به تاریخ نگاهی بیندازیم متوجه خواهیم شد که این نهاد همواره وجود داشته و از پایداری برخوردار بوده است. اغلب جامعه شناسان جامعه سالم را در نتیجه وجود خانواده سالم می دانند. که این مهم بستگی به کارکرد خانواده و روابط صحیح موجود در آن دارد. افراد از طریق خانواده آماده ورود به اجتماع شده و به تعامل در این مسیر می پردازد.
اعتیاد جزء پر بحث ترین مسائل در سطح جهان است و برنامه های زیادی تا کنون برای کنترل و کاهش آن اجرا شده است.

طبق تحقیقات انجام شده توسط سازمان بهداشت جهانی در حدود 300 میلیون نفر در جهان تا کنون از مواد افیونی بهره برده اند و این زنگ خطری برای کارکرد خانواده است. آمار منتشر شده توسط این سازمان نشان از رشد 2.8% اعتیاد در ایران دارد. این مورد از نظر اینکه کارکرد خانواده و محیط به یکدیگر وابسته اند حائز اهمیت است. مشکلات فرد بازتاب مشکلات خانواده و بالعش می باشد.
کارکردهای در نظر گرفته شده برای خانواده موارد ذیل هستند:

حل مسئله: توانایی حل مسائل عملی و روزمره زندگی و مسائل عاطفی که به خانواده مربوط می گردد.

ارتباط: کانونی که در آن اطلاعات به صورت صریح و مستقیم بیان می شود.

نقش ها: به مواردی اشاره دارد که شخص به انجام امور توصیه شده و یا تکراری در دو وجه ابزاری و عاطفی می پردازد.

پاسخ دهی عاطفی: اینکه افراد بتوانند متناسب با موقعیت هیجانات مناسبی از قبیل مثبت و منفی را از خود در موقعیت های مختلف بروز دهند.

آمیختگی عاطفی: درجاتی از عواطف و نگرانی هایی که اعضاء نسبت به یکدیگر دارند.

کنترل رفتار: چارچوب قوانینی که خانواده در قالب آن به تربیت مقتدرانه می پردازند. و رفتاری های مجاز را تشریح می نمایند.

 

عوارض مصرف مواد مخدر

تحقیقات و مشاهدات میدانی همواره نشان دهنده اثرگذاری مخرب مواد بوده اند. این اثرات در زمینه های مختلفی نظیر اقتصادی، اجتماعی، شغلی، کارکرد خانواده و… شخص را به سلطه در می آورد. از جمله برخی از این عوارض می توان به موارد ذیل اشاره نمود.

فرسودگی ظاهری از قبیل کاهش وزن، تضعیف عضلات، نارسایی استخوانی، ریزش مو و…

اختلالات روانی نظیر افسردگی، اضطراب، پارانویا و شکاکیت، تضعیف عقل سلیم و…

اختلالات زناشویی نظیر کاهش میل جنسی و…

 

مقایسه مردان سالم و مبتلا به اعتیاد

مقایسه مردان سالم و مبتلا به اعتیاد

در ادامه تک تک کارکرد خانواده اعلامی در بالا را در این دو گروه مورد بررسی قرار خواهیم داد.

 • حل مسئله
  طبق تحقیقات میان مردان سالم و مبتلا به اعتیاد تفاوت معنا داری وجود دارد. کاهش توان حل مسئله در مبتلایان مشهود بوده و همین امر سبب ازدیاد مشکلات و در واقع سلب مسئولیت از بیمار می شود. در نتیجه عدم حل مسئله مناسب فرد مصرف کننده غرق در مشکلات یا پاسخ های نامتعارف می گردد.

 

 • ارتباط
  دومین مورد از موارد کارکرد خانواده ارتباط است. در اینجا نیز تفاوت معنی داری بین این دو گروه مشاهده می شود. افراد معتاد دایره ارتباطی بسیار محدودتری دارند و راه های ارتباطی با اعضاء خانواده بسیار کاهش یا به کل مختل شده و اطلاعات مفیدی بروز نمی دهد. ارتباطات مفید و سودمند جای خود را به پرخاشگری و بی توجهی می دهند.

 

 • نقش
  این مورد از کارکرد خانواده بسیار مهم و ملموس می باشد. مرد مبتلا در انجام وظایف نقش مردانه خود در کانون خانواده کوتاهی کرده و انتظارات را در زمینه حقوق و وظایف دچار اختلال و حتی جابجایی می کنند. بدین صورت که اقتدار مرد زیر سوال رفته و مسئولیت ها بر عهده همسر یا فرزند می افتد. لذا نسبت به مردان سالم در سطوح پایین تری قرار می گیرند.

 

 • پاسخ دهی عاطفی
  همانطور که اعلام شد این کارکرد خانواده در حفظ ارتباط بسیار مهم است. اینکه هیجانات و احساسات نسبت به اعضاء خانواده در جریان و پاسخ مناسب داده شده باشد. اعتیاد سبب سلب عواطف مرد از خانواده شده و آن را به سمت موادهای مخدر روانه می کند. نزاع بین زن و شهر زیادتر شده و مرد به انزوا کشیده می شود. تاثیرات روانی شدیدی بر ذهن فرزندان گذاشته و نیازهای عاطفی کانون خانواده برآورده نمی گردد.

 

 • آمخیتگی عاطفی
  این مورد از کارکرد خانواده که به نگرانی و علاقه ببین اعضا اشاره دارد نشانگر تغییر جهت آن به سمت مواد است. مرد مبتلا به اعتیاد تنها نگران تهیه مواد و مکان مصرف بعدی خود است. نگرانی نسبت به اعضاء نداشته و دارای همپوشانی با پاسخ دهی عاطفی است. فرد معتاد به مرور فارغ از دغدغه های خانواده شده و بی اهمیت بدان به زندگی مخرب خود ادامه می دهد.

 

 • کنترل رفتار
  افراد مبتلا چارچوبی برای رفتارهای خود ندارند و بدون قاعده به انجام رفتارهای ناهنجار می پردازند. این افراد به راحتی اصول حاکم بر کانون خانواده را زیر پا گذاشته و زمینه های تخریب آن را فراهم می آورند. علاوه بر آن مرد یکی از ارکان خانواده و ناظر بر فرزندان است که در صورت اعتیاد و بی توجهی به اعضاء این امر سبب افزایش احتمال گرایش فرزندان به بزهکاری و اعتیاد می شود.

 

در این مقاله به بررسی کارکرد خانواده در دو گروه مردان سالم و مبتلا به اعتیاد پرداختیم.  در صورت وجود هرگونه سوال و نیاز به راهنمایی می توانید جهت مشاوره اعتیاد با مشاورین راز ماندگار در ارتباط باشید.

 

برای دانلود مقاله بر روی این متن کلیک نمایید.

دیدگاهی وجود ندارد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *