دفترچه کارشناسی ناپیوسته ثبت نام و انتخاب رشته (بخش 2)


اطلاعیه های مختلفی سالانه توسط سازمان سنجش در جهت برگزار آزمون های مختلف منتشر می گردد. این اطلاعیه ها در زمینه های مختلف تحصیلی دانشگاه ها، مدرکی و شغلی می باشد. دفترچه های متفاوتی نیز مثل دفترچه کارشناسی ناپیوسته در این سایت بارگذاری شده و داوطلبان فقط و فقط از طریق دستور العمل های اعلامی آن اقدام به فرآیند ثبت نام و انتخاب رشته می نمایند. اکنون که این مقاله نوشته می شود، دو روز از آغاز ثبت نام و انتخاب رشته کاردان به کارشناسی ناپیوسته می گذرد و مهلت اعلامی تا 30 خرداد می باشد.

 

دفترچه کارشناسی

در بخش اول مقاله به بررسی مواردی نظیر رشته با و بدون آزمون، مدار مورد نیاز ثبت نام، مجموعه های ثبت نامی، جدول زمان بندی فرآیند و… پرداختیم. در بخش دوم مقاله دفترچه کارشناسی ناپیوسته سعی داریم نکات بیشتری در بخش های مختلف بیان نماییم.

 

دفترچه کارشناسی ناپیوسته : راهنمای عملی ثبت نام

طبق توصیه های انجام شده توسط سازمان سنجش، برای دقت بیشتر در امور ثبت نامی بهتر است فرم پیش نویس ثبت نام توسط داوطلب که در انتهای دفترچه کارشناسی ناپیوسته قرار دارد تکمیل شود. این برگه دارای اطلاعاتی است که در سایت از شما خواسته خواهد شد.

نکته: افرادی که ثبت نام آنان توسط فرد دیگر یا کافی نت انجام می گردد بهتر است این برگه را تکمیل نمایند. زیرا در صورت اشتباه در ورود اطلاعات ممکن است از آزمون محروم شوید.

نکته: بعد از اتمام ثبت نام حتما شماره پرونده 6رقمی و کد پیگیری 16رقمی را یادداشت یا از کافی نت (در صورت ثبت نام توسط کافی نت) دریافت نمایید. و تا اواخر پاییز نگه دارید.

 

دفترچه کارشناسی ناپیوسته : مراحل عملی در سایت سنجش

 • برای ثبت نام و مشاهده دفترچه کارشناسی ناپیوسته در ابتدا وارد سایت سازمان سنجش به نشانی sanjesh.org شوید.
 • پس از ورود به سایت از طریق نوارهای رنگی سمت راست وارد لینک کاردانی به کارشناسی شوید یا از طریق مطالب جدید بخش کاردانی به کارشناسی ابتدای صفحه وارد بخش ثبت نام و انتخاب رشته گردید.

 

دفترچه کارشناسی ناپیوسته : مراحل عملی در سایت سنجش

 

 • در این مرحله وارد سیستم الکترونیکی با نوارهای زرد رنگ می شوید که بعد از مطالعه نکات در انتها روی گزینه تایید و ادامه-گام بعدی کلیک می نمایید.
 • وارد مرحله ثبت نام شده و اطلاعات از جمله سریال ثبت نام 12 رقمی را وارد می نمایید. برای خرید از منوی سمت راست همان صفحه و از طریق گزینه خرید کارت مراحل خرید را طی می کنید.
 • پس از این ورود اطلاعات آغاز شده و در وهله اول فایل اسکن شده عکس خود را مطابق قوانین ذکر شده آپلود می نمایید.
 • سپس فرم تقاضانامه ثبت نام را تکمیل نموده و در پایان شماره پرونده 6رقمی و کد پیگیری 16رقمی را دریافت کنید.

نکته: عدم دریافت کدهای 6 و 16 رقمی به معنای به پایان نرسیدن فرآیند است.

 

دفترچه کارشناسی ناپیوسته : نکات فرم تقاضانامه ثبت نام

 • در ردیف 10 فرم تقاضای مندرج در دفترچه کارشناسی ناپیوسته و سایت، داوطلب بایستی سهمیه خود یعنی آزاد یا غیر آزاد را مشخص نماید. در صورت غیر آزاد بودن و شرایط سهمیه لازم است کد 12 رقمی ایثارگری در فرآیند وارد شود.
 • در ردیف 11 متقاضیان سهمیه رزمندگان (موارد 10،11،12،16،17،18،19،20یا21) بایستی مدت زمان حضور خود در جبهه و کد پیگیری 12 رقمی را وارد نمایند.

 

 • نکته: برای دریافت کد پیگیری 12 رقمی نیاز است به محل اعزام خود مراجعه نمایید.

 

 • کدهای مربوط به شهرستان محل تولد و صدور شناسنامه، نظام وظیفه، دانشگاه یا موسسه، رشته تحصیلی و… برحسب سیستم آماده شده برای جستجو و با استفاده از دفترچه کارشناسی ناپیوسته وارد شود.
 • طبق دفترچه کارشناسی ناپیوسته، در ردیف 22 نیاز به ورود معدل کل مقطع کاردانی است. افرادی که هنوز مدرک خود را اخذ ننموده اند بایستی میانگین واحدهای گذرانده شده تا نیمسال اول تحصیلی 1400-1399 را وارد نمایند. داوطلبانی که تا بازه صدور کارت شرکت در آزمون یعنی 21-19 مرداد فارغ التحصیل می شوند بایستی در موعد ویرایش اطلاعات نسبت به تصحیح معدل بر آیند.
 • مطابق ردیف 29 اعلامی در دفترچه کارشناسی ناپیوسته و سایت، در صورت علاقمندی به دانشگاه و موسسات غیر انتفاعی یا غیردولتی بایستی به صورت مجزا کارت علاقمندی به مبلغ 13700 خریداری شود.
 • در ردیف 37 بایستی حداقل 1 و حداکثر 50 کد رشته مورد علاقه وارد شود. تمامی رشته ها باید از یک مجموعه انتخاب شوند. این کدها در جداول 14-8 صفحات 174-48 دفترچه کارشناسی ناپیوسته قرار داده شده است.

 

دفترچه کارشناسی ناپیوسته : نکات مشمولان و معافیت تحصیلی

دفترچه کارشناسی ناپیوسته : نکات مشمولان و معافیت تحصیلی

 • مطابق قوانین نظام وظیفه مشمولان خدمت سربازی دارای غیبت، حتی در صورت قبولی ثبت نام نشده و عافیت تحصیلی برای آنان صادر نمی گردد. (در صورت وجود مستندات و مدارک نسبت به توجیه غیبت اقدام نمایند.)
 • دانشجویان اخراجی و ترک تحصیلی تا اتمام دوره ضرورت سربازی یا معافیت دائم امکان ادامه تحصیل را نخواهند داشت.
 • امکان شرکت مجدد در آزمون وجود نداشته و سربازان در حین خدمت امکان تحصیل همزمان را ندارند. در صورت قبولی حین خدمت با پذیرش یگان و ثبت درخواست ایست خدمت، امکان تحصیل وجود خواهد داشت.
 • مدت تحصیل مطابق دفترچه کارشناسی پیوسته و قوانین 3 سال بوده و با تصویب کمیسیون موارد خاص امکان افزایش حداکثر یک ساله را خواهد داشت. در صورتی که در زمان باقی امکان فارغ التحصیلی وجود نداشته باشد اجازه ادامه تحصیل صادر نمی شود.

 

دفترچه کارشناسی ناپیوسته : برگزیدگان و استعداد درخشان

داوطلبانی که دارای شرایط ذیل هستند امکان استفاده از شرایط استعداد درخشان را خواهند داشت:

 • رتبه اول رشته و ورودی خود در مقطع کاردانی، در صورت کسب حدنصاب علمی حداقل 90 درصد نمره آخرین فرد قبولی در سهمیه آزاد مازاد بر ظرفیت دانشگاهی از طرف سازمان سنجش معرفی می گردد.
 • دانشجویان نمونه کشوری در مقطع کاردانی با معرفی سازمان امور دانشجویان در صورت کسب حدنصاب علمی 90 درصد آخرین فرد قبولی در سهمیه آزاد مازاد بر ظرفیت دانشگاهی از طرف سازمان سنجش معرفی می گردد.
 • رتبه های اول تا سوم جشنواره های جوان خوارزمی در مقطع کاردانی به شرط تاثیر حداقل 50% در دستاور حاصل و در صورت کسب حدنصاب علمی حداقل 90 درصد آخرین فرد قبولی در سهمیه آزاد مازاد بر ظرفیت دانشگاهی از طرف سازمان سنجش معرفی می گردد.

 

در بخش دوم مقاله به بررسی بیشتر دفترچه کارشناسی ناپیوسته پرداختیم. در صورت وجود هرگونه سوال نسبت به مطالعه دفترچه راهنمای ثبت نام اقدام و در نهایت نیاز به راهنمایی با مشاورین راز ماندگار جهت مشاوره تحصیلی در ارتباط باشید.

 

برای دانلود مقاله بر روی این متن کلیک نمایید.

دیدگاهی وجود ندارد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *