اعتیاد به مواد مخدر

در بخش اول از اعتیاد به مواد مخدر به بررسی برخی از موارد از جمله تعریف و تشخیص افراد بیمار پرداختیم. مواد مخدر به اشکال مختلف از زمان ها دور در میان مردم رواج داشته است. اغلب از این مواد برای درمان بیماری یا برگزاری آداب و رسوم بهره برده می شد. به مرور زمان با انجام تحقیقات بیشتر و بررسی وابستگی و عوارض آن، محدودیت هایی در مصارف و عرضه به بازار به وجود آمد. در مقابل، اقدامات قاچاقچیان پیچیده و متنوع تر از گذشته خیابان و بازار را احاطه نمود.

 

اعتیاد به مواد مخدر

هر سال موادهای مختلفی مثل دراگون،کروکودیل و… در سطح جهان شروع به مصرف می شود. این مورد در کنار افزایش شمار مصرف کنندگان جای نگرانی زیادی دارد. لذا افزایش شناخت و آگاهی جهت هدایت و راهنمایی صحیح فرزندان ضروری است. در بخش دوم مقاله به بررسی بیشتر اعتیاد به مواد مخدر خواهیم پرداخت.

 

دلایل گرایش به اعتیاد چیست؟

افراد بنابه دلایل مختلف و گاها مشترکی به اعتیاد به مواد مخدر گرایش پیدا می کنند. این عوامل به دو دسته درونی و بیرونی تقسیم می شوند. باورهای غلط و اشتباه یکی از دلایل گرایش است. در ذیل به برخی از موارد اشاره شده است.

دوستان ناسالم
افراد در مراحل مختلف زندگی خود با اشخاص متفاوتی آشنا می شود. این روابط با برخی طولانی تر و صمیمی تر می گردد. بخشی از این اشخاص دارای رفتار و عادات مخربی بوده و واسطه ای برای میل فرد می شوند. محیط و جمع های ناسالم و ناهنجار در سوق پیدا کردن به اعتیاد به مواد مخدر بسیار موثر است.

سرپناه کاذب
در برهه ای که افراد در گیر مشکلات و اضطراب هستند، به دنبال پناهگاهی برای آرامش می باشند. این افراد معمولا بنا به باور غلط یا پیشنهاد دوستان به درمان کاذب یعنی مصرف و اعتیاد به مواد مخدر روی می آورد. لذا با کسب آرامشی گذرا و لحظه ای در دام فریب می افتد.

سابقه اعتیاد به مواد مخدر
افرادی که در خانواده آن ها سابقه اعتیاد به مواد مخدر وجود دارد از احتمال بیشتری برای گرایش به مصرف برخوردارند. این افراد با مشاهده مصرف اعضاء خانواده، آسیب ها و تمایلاتی را در خود شکل دیده می یابند. این آشنایی از همان دوران ابتدای زندگی، مقدمات و زمینه سازی های بدی انجام می دهد.

مشکلات خانوادگی
روابط عاطفی ناقص و ناپایدار، جر و بحث های پیوسته، عدم توجه کافی به فرزندان، عدم درک متقابل و… از جمله مشکلاتی هستند که به واسطه محیط خانوادگی ناامن، زمینه های دنبال مکان آرام دیگر و اعتیاد به مواد مخدر را فراهم می آورد.

از جمله برخی دلایل دیگر می توان به موارد ذیل اشاره نمود:

 • کنجکاوی و وسوسه
 • بیکاری و عدم اشتغال
 • اضطراب دائمی در زندگی
 • ضعف در ارتباط با دیگران
 • وجود نواقص ظاهری
 • کمبود اعتماد به نفس
 • عدم قدرت نه گفتن
 • عدم برآورده شدن نیازهای احساسی و عواطف
 • محیط های نامساعد
 • آزادی و عدم نظارت والدین
 • بیماری های جسمانی و روانی

 

مراحل اعتیاد به مواد مخدر

مراحل اعتیاد به مواد مخدر

همانطور که می دانید اغلب روابط بنابه آشناییت و شناختی که حاصل شده ایجاد می گردد. لذا اولین مرحله، مرحله آشنایی است. فرد به واسطه گذشته خود، محیط فعلی، دوستان و … با مواد مخدر آشنا شده و اطلاعات نادرستی به واسطه افراد ذکر شده دریافت می نماید. سپس مصرف شروع و قدم در مسیری دشوار می گذارد.

در مرحله بعد نشانه هایی از مقاومت و تحمل بروز می یابد. فرد تلاش می کند که مواد مصرفی خود را کاهش یا قطع کند اما وسوسه و کششی وی را مجبور به مصرف زیادتر برای تجارب بهتر و بیشتر می نماید.
در مرحله بعد تلاش ها به در بسته می خورند. زیرا با کاهش یا عدم مصرف، علائم ترک اعتیاد بروز کرده و وابستگی به طور کامل ایجاد شده است.

 

عوارض مصرف مواد مخدر

از جمله عوارضی که می توان نام برد در ذیل به تفکیک جسمانی، روانی و  اجتماعی آورده شده است.

عوارض جسمانی
بیماران از نظر جسمانی با درگیر شدن مغز و گیرنده های عصبی و همچنین ترشح نامتوازن هورمون ها، دستخوش تغییرات وسیعی می شوند. علاوه بر آن پس از قطع مصرف جهت درمان، مواردی همچون آبریزش بینی، تعرق شدید، اضطراب، افسردگی، پرخاشگری، بی اشتهایی، استفراغ مکرر، فشار شدید در ستون فقرات، دردهای عضلانی و استخوانی، دل درد و دل پیچه و… بروز پیدا می کرد.

عوارض روانی
اعتیاد به مواد مخدر سبب عدم تعادل روانی در بیمار می شود. ضعف اراده، عدم پشتکار، شک داشتن به افراد دیگر، عزت نفس کاملا آسیب دیده که سرشار از احساس بی کفایتی و حجم زیادی احساس تنهایی است. بعد روانی هم در صدمات و هم در درمان بخش زیادی از موفق بودن بهبودی را در بر می گیرد.

عوارض اجتماعی
اعتیاد به مواد مخدر سبب می شود که این بیماران عضو غیر مفیدی برای جامعه تلقی شوند. زیرا جز مصرف کننده بودن در اغلب زمینه های زندگی، فوایدی چه برای خود و چه برای جامعه در پی ندارند. البته این امر غالب نبوده و برحسب درجاتی مختلف از درگیری در اعتیاد، متفاوت است.

 

در این مقاله به بررسی اعتیاد به مواد مخدر و برخی بخش های دیگر پرداختیم. در صورت وجود هرگونه سوال و نیاز به راهنمایی می توانید جهت مشاوره اعتیاد با مشاورین راز ماندگار در ارتباط باشید.

 

برای دانلود مقاله بر روی این متن کلیک نمایید.

دیدگاهی وجود ندارد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *