استخدامی دستگاه های اجرایی

در بخش اول مقاله استخدامی دستگاه های اجرایی به موارد مهمی از قبیل مواد عمومی و اختصاصی آزمون، مشاغل مرتبط با رشته تحصیلی و… پرداختیم. در بخش دوم مقاله ضمن توضیح سهمیه ها و شرایط اختصاصی سازمان و وزارت خانه ها، به ادامه جدول پایانی بخش اول یعنی “با کدام رشته در چه مشاغلی؟” خواهیم پرداخت. لازم به ذکر است که سالانه تعداد زیادی از افراد از سنین و مدارک مختلف که قریب به 600 هزار نفر نیز می شوند، در فرایند ثبت نام و ازمون شرکت می نمایند.

 

استخدامی دستگاه های اجرایی

طبق آخرین خبری که در 9 اردیبهشت منتشر شده، در صورت مساعد بودن شرایط آزمون در تیر ماه برگزارخواهد شد. در این دوره از استخدامی دستگاه های اجرایی، تقریبا 25 سازمان و ارگان اقدام به تکمیل نیروی انسانی خود خواهد نمود.
در بازه فعلی به دلیل اخبار ضد و نقیض، روزانه به بررسی سایت سازمان سنجش بپردازید.
در این مقاله به بررسی استخدامی دستگاه های اجرایی خواهیم پرداخت. در صورت وجود هرگونه سوال تا پایان مقاله با راز ماندگار در ارتباط باشید.

 

سهمیه های استخدامی دستگاه اجرایی

همانند اغلب آزمون ها سراسری، سهمیه هایی برای گروه های خاص در نظر گرفته می شود. در ذیل علاوه بر اشاره به سهمیه های استخدامی دستگاه های اجرایی ، توضیحاتی چند یز ارائه شده است.

سهمیه ایثارگران
در دفترچه ثبت نام آبان سال 1399 ظرفیت مجزایی برای این گروه در نظر گرفته شده بود. طبق این دفترچه طبق هماهنگی های انجام شده با سازمان امور ایثارگران، ظرفیت مجزایی برای جانبازان افراد دارای سهمیه های 25% و 5% در نظر گرفته شده است. برخی از نکات این سهمیه ر ذیل ذکر شده است.

 • افراد متقاضی سهمیه 25% و 5% فقط باید شغل محل های مخصوص این سهمیه را انتخاب کنند.
 • در صورت عدم تکمیل این ظرفیت، قابل اختصاص به سهمیه های دیگر نمی باشد.
 • متقاضیان این سهمیه در استخدامی دستگاه های اجرایی بایستی اطلاعات خود را در سامانه سجایا ثبت و پس از تایید توسط سازمان امور ایثارگران، کد مورد نظر خود را دریافت نمایند.
 • در صورت عدم تایید ایثارگری، مجاز به شرکت در سهمیه مذکور نمی باشید.
 • جانبازان، آزادگان، فرزندان شهدا، جانبازان 25% به بالا و آزادگان با یک سال اسارت یا بیشتر از شرط حداقل معدل و حداکثر سن معاف هستند.
 • کسب حد نصاب در سهمیه های 25% و 5% الزامی نبوده مگر اینکه در سهمیه ازاد شرکت نمایند.

سهمیه معلولین
این سهمیه بنابه قانون جامع حمایت از معلولان اختصاص داده شده است. در این سهمیه افراد با داوطلبان دیگر دارای معلولیت، در شغل محل های موجود دارای سهمیه معلولان به رقابت می پردازند. در ذیل به نکات استخدامی دستگاه های اجرایی اشاره شده است.

 • متقاضیان این سهمیه بایستی فقط در همین سهمیه شرکت نموده و از نظر معلولیت مورد تایید بهزیستی باشند. در صورت عدم تکمیل این سهمیه، قابل اختصاص به سایر سهمیه ها نمی باشد.
 • معلولیت نباید مانعی در انجام امور و شغل مورد نظر باشد.
 • در صورت تایید سازمان بهزیستی کشور مبنی بر عدم خلل معلولیت در توانایی انجام امور، استخدامی دستگاه های اجرایی شدن افراد معلول بلامانع می باشد.
 • در شرایط وجود ظرفیت و جنسیت متناسب برای شغل محل، معلولان می توانند مازاد بر سهمیه و در سهمیه آزاد با سایر داوطلبان رقابت نمایند.

سهمیه بومی
در این سهمیه که به طور بخش خاصی در دفترچه ثبت نام به آن اشاره نشده است، افراد بومی هر شغل محل از اولویت و امتیاز بیشتری در پذیرش برخوردار هستند. در این سهمیه استخدامی دستگاه های اجرایی ضریب خاصی به داوطلبان بومی تعلق می گیرد که بیشتر از افراد غیربومی است. این سهمیه در مرحله مصاحبه لحاظ می شود.

 

شرایط اختصاصی سازمان ها

شرایط اختصاصی سازمان ها

در این بخش به بررسی شرایط اختصاصی برخی از 11 سازمان شرکت کننده در استخدامی دستگاه های اجرایی می پردازیم.

 • وزارت آموزش و پرورش
  پذیرفته شدگان موظف به گذراند دوره یک ساله مهارت آموزی می باشند. که در صورت عدم حضور به معنی انصراف و موطف به پرداخت هزینه های انجام شده هستند. بخشی از هزینه ها بر عهده داوطلب پذیرفته شده است. تغییر منطقه محل خدمت بعد از پذیرش نهایی بنا به هر علتی ممنوع و بعد از اشتغال طبق قوانین نقل و انتقالات فرهنگیان انجام خواهد شد.
 • سازمان امور عشایر ایران
  در استخدامی دستگاه های اجرایی فرد باید از نظر جسمانی توانایی ماموریت دائمی و رفتن به محل های سخت و صعب العبور را داشته باشد.
 • وزارت جهاد کشاورزی
  حافظین قرآن به شرط داشتن تحصیلات سطح 3 حوزوی می توانند در شغل کارشناس امور فرهنگی مشغول شوند.
 • سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی
  در استخدامی دستگاه های اجرایی مشاغلی که نیاز به تسلط بر زبان های خارجی می باشد، این توانایی در بررسی مدارک مورد ارزیابی قرار گرفته و در صورت توانایی مناسب به مصاحبه معرفی می شوند.
 • سازمان هواشناسی کشور
  در استخدامی دستگاه های اجرایی افراد دارای مدارک غیر از هواشناسی، بایستی دوره های آموزش هواشناسی و علوم جو را به مدت 6ماه گذرانده و در صورت قبولی، مزایا پرداخت خواهد شد. همچنین در مشاغل دارای نوبتکاری (شیفتی) نیاز به ارائه تعهد می باشد.
 • سازمان حفاظت محیط زیست
  در استخدامی دستگاه های اجرایی سازمان حفاظت محیط زیست، حداقل قد 165 سانتی متر و شاخص توده بدنی BMI9-18.5 الزامی می باشد. امکان انجام فعالیت شبانه روزی و حضور در محل های مشخص را دارا باشد. دارا بودن گواهینامه پایه دو یا سوم اتومبیل و موتور سیکلت نهایت تا دو ماه بعد از اعلام نتایج گزینش ممکن بوده و حکم کارگزینی پس از ارائه کواهینامه صادر خواهد شد.

با کدام رشته در چه مشاغلی؟

در جدول ذیل برخی از رشته ها به تناسب شغل محل ها و نوع آن، که در دفترچه استخدامی دستگاه های اجرایی قرار داده شده، جمع آوری گشته است.

رشته شغل
 

مهندسی صنایع

کارشناس اندازه شناسی، اوزان و مقیاس ها در سازمان ملی استاندارد

کارشناس برنامه ریزی 3(گرایش خاص) در سازمان ملی استاندارد

کارشناس تایید صلاحیت در سازمان ملی استاندارد

کارشناس ایمنی زمینی هواپیما در شرکت فرودگاه ها و ناوبری های هوایی ایران

مهندسی مکانیک کارشناس اندازه شناسی، اوزان و مقیاس ها در سازمان ملی استاندارد

کارشناس تایید صلاحیت در سازمان ملی استاندارد

شیمی کارشناس تایید صلاحیت در سازمان ملی استاندارد

بازرس کار در وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی

مهندسی کامپیوتر کارشناس پردازش داده های هواشناسی در سازمان هواشناسی کشور

کارشناس زیرساخت ارتباطات هواشناسی در سازمان هواشناسی کشور

 

مدیریت دولتی

حسابدار سازمان ملی استاندارد

کارشناس امور اداری سازمان ملی استاندارد

کارشناس برنامه ریزی در سازمان ملی استاندارد

کارشناس امور اداری در سازمان هواشناسی کشور

 

در این مقاله به بررسی اجمال برخی دیگر از شرایط استخدامی دستگاه های اجرایی پرداختیم. در صورت وجود هرگونه سوال و نیاز به راهنمایی می توانید با مشاورین راز ماندگار جهت مشاوره رایگان در ارتباط باشید.

 

برای دانلود مقاله بر روی این متن کلیک نمایید.

دیدگاهی وجود ندارد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *