کرونا ویروس و اینکه آیا معتادا نمی گیرن؟!

کرونا ویروس

تقریبا در 2 سال اخیر کشورهای جهان درگیر بیماری همه گیری به نام کرونا ویروس شده اند. این ویروس سبب افزایش میزان مرگ و میر و ضعف های بدنی گشته است. جدای از اینکه مردم جهان در هر رده سنی هستند، از کودک و خردسال تا پیر و سالمند، از احتمال ابتلای به آن برخوردار می باشند. لذا مراقبت جسمانی و همچنین روانی در مقاوم شدن نسبت به ویروس الزامی است.

موادهای مخدر از جمله تریاک از گذشته های دور در آداب و رسوم و مراسمات مذهبی گوناگون قبایل وجود داشته است. این موادها همگام با پیشرفت جهان به جلو آمده و انواع مختلفی مثل کوکائین، هروئین، حشیش، شیشه، کراک و… به وجود آمده است. این روند حتی به جاهای باریک و خطرناکی مثل نفس شیطان، کروکودیل و… کشیده شده است.

 

 

کرونا ویروس

 

حدود چند ماهی از این همه گیری گذشته بود که با پخش مصاحبه ای با یک فرد مبتلا به اعتیاد، جمله ای تحت عنوان معتادا کرونا ویروس نمی گیرن! در صفحات مجازی شروع به دست به دست شدن و ساخت دابسمش شد. در این مقاله قصد بررسی این جمله یعنی معتادا کرونا ویروس نمی گیرن! از لحاظ علمی را داریم. در صورت وجود هرگونه سوال تا پایان مقاله با راز ماندگار همراه باشید.

 

کرونا ویروس چیست؟

قبل از شروع لازم است بدانید اصلا این ویروس با بدن شما چه می کند. این ویروس از شهر ووهان چین با نام کووید19 شروع پیش روی نمود. البته در سال های قبل تر نوع دیگر آن به نام سارس در برخی کشورها شروع به رشد و گرفتن تلفات کرده بود. کرونا ویروس از طریق لمس چشم، عطسه، سرفه و ترشحات تنفسی در محیط پخش و منتقل شده و حتی در صورت ابتلا هم ممکن است تا 14 روز علائمی از خود نشان ندهید اما در عین حال ناقل باشید!

از جمله علائم آن می توان به موارد ذیل اشاره نمود:

 1. ظاهر شدن تدریجی
 2. شایع بودن تب
 3. لرز و سردرد به ندرت
 4. سرفه خشک و شدید
 5. شایع بودن درد عضلانی
 6. گلو درد و احساس خستگی شایع
 7. آبریزش بینی به ندرت
 8. گرفتگی بینی تا حدودی شایع
 9. عطسه خیلی نادر
 10. تنگی نفس بسیار شایع
 11. کاهش اشتها تا حدودی شایع
 12. دل درد و حالت تهوع و اسهال به ندرت

 

کرونا ویروس با بدن چه می کند؟

این ویروس بعد از ورود به بدن دوره های مختلفی را طی می کند. در ذیل به این مراحل اشاره شده است.

 • دوره کمون
  دوره ای که در آن شما بین آلودگی و بروز اولین علائم بیماری قرار دارید. کرونا ویروس بعد از ورود از طریق بینی، چشم یا دهان، گلو و راه های تنفسی و ریه را که پوشیده از سلول هستند را آلوده می نماید. لذا تکثیر آن افزایش می یابد. این دوره به طور متوسط 5 روز و حداکثر 14 روز می باشد.

 

 

کرونا ویروس با بدن چه می کند؟

 

 • شروع خفیف
  کرونا ویروس در این مرحله بیشترین متقاضی بیماری را دارد! زیرا از هر 10 نفر مبتلا 7 یا 8 نفر علائم خفیفی از این ویروس یعنی سرفه، تب و تا حدودی گلو درد و بدن درد را بروز می دهند. سرفه ها معمولا خشک و در مواردی با خلط که در واقع سلول های مرده ریه بر اثر ویروس هستند، همراه می باشد. مدت زمان این مرحله تقریبا 1 هفته است.

 

 • وضعیت شدید
  به دلیل پیشرفت کرونا ویروس، سیستم ایمنی که با ترشح سایتوکاین بدن را از این مسئله آگاه ساخته بود، به دلیل برهم زدن تعادل و توازن بدن سبب التهاب ریه و پنومونیا می شود. در انتهای ان مسیر تنفس انسان کیسه های کوچک تنفسی قرار دارند که در آنجا اکسیژن به خون و دی اکسید کربن از بدن خارج می شوند. در التهاب و پنومونی این کیسه ها دچار عارضه و پر از آب شده و در نهایت فرد مبتلا دچار تنگی نفس می شود. البته به نظر می رسد که این ویروس می تواند گوارش را نیز درگیر نماید. حدود 14% از افراد کارشان به این قسمت می رسد.

 

 

 • وضعیت وخیم
  مرحله ای که کرونا ویروس به بدن غلبه کرده و در حال شکست خوردن است. حدود 6% افراد در این بخش قرار می گیرند. احتمال آسیب سیستم ایمنی به خود بدن و مرگ افزایش می یابد. سندرم دیسترس تنفسی حاد، شوک سپتیک، اختلال کلیه ها و… در این مرحله رو به افزایش می گذارد.

 

تاثیرات مواد مخدر بر بدن

بعد از اینکه بخش های تحت تاثیر و مراحل کرونا ویروس را تا حدودی شناختیم، اینک نوبت تاثیرات موادهای مختلف مخدر بر بدن است. در ذیل برخی از تاثیرات در راستای موضوع بحث مورد بررسی قرار گرفته است.

 

 

تاثیرات مواد مخدر بر بدن

 • تسکین درد
  به کرونا ویروس و دلیل جمله معتادا نمی گیرن! در این سه بخش دقت کنید. از مواد مخدر در زمان های قدیم در امور پزشکی و جراحی برای تسکین درد و بیهوشی بهره برده می شد. البته اکنون نیز این عمل با نظارت دقیق اتفاق می افتد. آستانه تحمل درد امصرف کنندگان مواد کاهش می یابد لذا دفعات بعد در صورت افسردگی، اضطراب، بدن درد و… دوباره به مصرف روی می آورند. که البته سبب ایجاد مقاومت بدن در صورت تدام مصرف می شود.

 

 • کاهش اختلالات گوارشی
  افراد مبتلا به مصرف مواد مخدر نوسانات وزنی و اشتهایی زیادی را تجربه می نمایند. اغلب از سوء تغذیه و وزن کم رنج می برند. این عمل سبب ضعف جسمانی و تداخل در دستگاه گوارشی می شود که به دلیل مصرف مواد فرد آگاهی بر شرایط ندارد.

 

 • رفع خستگی و ضعف
  مصرف مواد مخدر سبب افزایش ناگهانی هورمون هایی نظیر دوپامین، آدرنالین، سروتونین و… می شود. این مواد انرژی زیادی به بدن می دهد اما فراتر از توان از آن کار می کشد. لذا هرچند برای رفع خستگی استعمال کرده اید، اما بعد از اتمام اثر مواد مخدر، با حجم شدیدی از خستگی مواجه می شوید.

 

آیا واقعا معتادا کرونا ویروس نمی گیرن؟!           

بسیاری از پزشکان معتقدند که این خبر حقیقت ندارد زیرا دلیل آن را ضعف سیستم ایمنی بدن افراد سیگاری و مبتلا به مواد مخدر می دانند. به دلیل مصرف مداوم سیگار و مواد مخدر ریه ها، که محل اصلی حمله کرونا ویروس است، بخشی از توان خود را از دست داده اند. این ظرفیت به دلیل نیکوتین و سموم موجود در آن ها که در ریه رسوب و سبب نابودی مژک های سیستم تنفسی شده اند، کاهش یافته است.

 

 

معتاد و کرونا ویروس

در بالا به این مسئله اشاره نمودیم که مواد مخدر چه اثراتی دارد، در حالت کلی این موادها هشیاری را کاهش و سبب کندی می شوند. لذا در صورت ابتلای فرد به کرونا ویروس نیز علائم توسط فرد احساس نمی شود و کندتر بروز می یابد. و حتی ممکن است زمانی ظاهر گردد که درصد زیادی از بدن درگیر کرونا ویروس شده باشد.

حال به نظر شما شخصی که مصرف کننده سیگار یا مواد مخدر است وقتی با دویدن یا از پله بالا رفتن شروع به نفس نفس زدن، سرفه و قرمز شدن می کند، در مقابل کرونا ویروس که سیستم تنفسی فوقانی و تحتانی را درگیر می کند مقاوم است؟!

 

در این مقاله به بررسی کرونا ویروس و جمله معتادا نمی گیرن! پرداختیم. در صورت وجود هرگونه سوال می توانید جهت مشاوره اعتیاد با مشاورین راز ماندگار در ارتباط باشید.

 

برای دانلود مقاله بر روی این متن کلیک نمایید.

دیدگاهی وجود ندارد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *