پیراپزشکی ها کدام رشته ها هستند؟ (بخش سوم)

پیراپزشکی ها

در بخش دوم مقاله پیراپزشکی ها به بررسی رشته های اتاق عمل، فیزیوتراپی، علوم تغذیه و گفتار درمانی پرداختیم در بخش سوم به بررسی 5 رشته دیگر یعنی اعضاء مصنوعی، ساخت پروتزهای دندانی، علوم آزمایشگاهی، پرتو شناسی و پرتو درمانی خواهیم پرداخت. تمامی رشته های ذکر شده در زیرگروه یک تجربی قرار دارد. یعنی جایی که ضریب زیست و شیمی به ترتیب 4 و 3 و ضریب ریاضی و فیزیک 2 می باشد.

 

 

پیراپزشکی ها

بسیاری از دانش آموزان و داوطلبان کنکورهای سراسری بدون کسب اطلاعات و شناخت لازم از رشته ها و فقط برحسب شنیده ها و گفته ها به رشته های پیراپزشکی یا رشته خاص دیگری تمایل پیدا می کنند. لازمه انتخاب رشته و هدف خوب، شناخت و آگاهی است. از مشاوران تحصیلی خود درباره لیست رشته های مد نظر خود، سوالات لازم را بپرسید.

در این مقاله به بررسی پیراپزشکی ها خواهیم پرداخت. در صورت وجود هرگونه سوال تا پایان مقاله با راز ماندگار همراه باشید.

 

سایر پیراپزشکی ها

اگر که تصور می کنید ورود به پیراپزشکی ها کاری سهل است، لازم به تجدید نظر هستید. زیرا رقابت بین داوطلبین تجربی سخت و سنگین است. تصور کنید که تقریبا تمامی شرکت کنندگان گروه آزمایشی تجربی که 600 هزار نفری می باشند، تمایل به قبولی در رشته های پزشکی، دندان پزشکی یا داروسازی را دارند. خب مسلما به دلیل ظرفیت حداکثر 7000 نفری این 3 رشته تعداد خیلی اندکی سهمیه این رشته ها را خواهند آورد. حال بنظر شما کسی که رتبه لازم این 3 رشته را نیاورد به چه رشته ای سوق پیدا می کند؟

5 رشته مورد بررسی ما:

 1. علوم آزمایشگاهی
 2. اعضاء مصنوعی
 3. ساخت پروتزهای دندانی
 4. پرتو شناسی
 5. پرتو درمانی
 • علوم آزمایشگاهی
  در حیطه پیراپزشکی ها اگر به محیط کاری آزمایشگاهی علاقه دارید علوم آزمایشگاهی می تواند یکی از انتخاب های شما باشد. وظایفی از قبیل نمونه برداری و آماده سازی نمونه، آزمایش های تخصصی هورمون شناسی و ایمونولوژی بر عهده دارند. تقریبا تمامی پزشکان در زمینه های مختلف با امور آزمایشگاهی سر و کار دارند و نتایج این آزمایش ها برای آن ها بسیار مهم است. این آزمایش ها آشکار کننده شرایط داخلی بدن برای دکتر هستند.

 

 

علوم آزمایشگاهی

فارغ التحصیلان این رشته از پیراپزشکی ها می توانند در بیمارستان ها و آزمایشگاه ها مسئول بخش های مختلفی مثل انگل شناسی، ایمونولوژی و… باشند. حقوق شاغلین این رشته در سال های اخیر رضایت آنچنانی در پی نداشته و در بازه 4-2 میلیون قرار گرفته است. برای تاسیس آزمایشگاه خود نیاز به مدرک دکتری خواهید داشت. کنجکاو و جستجوگر بودن در این رشته مهم است.

 

 • اعضاء مصنوعی
  در حیطه پیراپزشکی ها این رشته تلفیقی از علوم مهندسی و پزشکی است. وظیفه متخصص این رشته طراحی و ساخت اعضاء مصنوعی برای جسم آدمی، متناسب با آناتومی بدن است. این رشته جزء مستقیم رشته های توانبخشی می باشد. ارتز و پروتز از جمله دو کار این افراد است که در ارتز وسیله ای به طور موازی بدن قرار گرفته و در پروتز عضو مصنوعی طراحی شده جایگزین عضو اصلی می شود.

 

 

اعضاء مصنوعی

داشتن روحیه صبور، علاقمند به کمک به افراد و خدمت به مردم لازمه ورود به این رشته است. در این رشته شما با آناتومی بدن، ناهنجاری و آسیب های بدنی نیز آشنا می شوید. بهزیستی، بنیاد امور ایثارگران، بیمارستان ها بخصوص بخش ارتوپدی و… از مراکزی هستند که در حیطه این پیراپزشکی ها قرار دارد.

 

 • ساخت پروتزهای دندانی
  در این رشته از پیراپزشکی ها تکنسین پروتز دندانی در تیم دندانپزشکی قرار گرفته و در حیطه ساخت انواع پروتز متحرک کامل و پارسیل، کاشتنی ها و روکش ها و… فعالیت دارد. در این رشته شخص به طور مستقیم با بیمار ارتباط نداشته و دکتر دنداپزشک رابط این فعالیت می باشد. رشته ساخت پروتزهای دندانی نیازمند دقت و تمرکز بوده و علاقمندی به رشته های فیزیک و زیست بسیار مهم است.

 

 

ساخت پروتز دندانی

از نظر بازارکار در وضعیت مناسبی بوده و بعد از فارغ التحصیلی می توان به سرعت جذب شغل شد. داشتن لابراتور خود یا دستیار دندان پزشک بودن از برخی موقعیت های شغلی است. برخی از دروس این رشته از یپراپزشکی ها عبارت است از:

 

 • آناتومی دندان نظری و عملی
 • میکروب شناسی نظری و عملی
 • بافت شناسی نظری و عملی
 • پروتز کامل نظری و عملی
 • ارتودنسی نظری و عملی
 • فیزیک
 • استاتیک نظری و عملی
 • مواد دندان نظری و عملی

 

 • پرتو شناسی
  این رشته از پیراپزشکی ها تحول زیادی در عرصه پزشکی پدید آورد. قبل از آن بشر به طور محدودی به داخل بدن و بافت های آن احاطه داشت. تکنولوژی پرتوشناسی یا رادیولوژی فعالیت ها را دقیق تر نمود. تصویر برداری صحیح برای بررسی پزشک کار اصلی در این رشته بوده و نیازمند آموزش آناتومی بدن است. البته این رشته به دلیل در معرض پرتو بودن از فرسایش شغلی به نسبت بیشتری برخوردار است.

 

 

رادیولوژی

داشتن روحیه محیط بیمارستانی و علاقه به دروس زیست، ریاضی و فیزیک در این رشته از پیراپزشکی ها نیز مهم است. بازارکار این رشته مناسب و سریع جذب شغل می شوند.

 

 • پرتودرمانی
  این رشته از پیراپزشکی ها تحت عنوان تکنولوژی پرتو درمانی یا رادیو تراپی نیز می باشد. در رادیو تراپی از امواج پر انرژی برای نابودی سلول های سرطانی بدون اینکه به سلول های خودی آسیبی وارد کند، استفاده می شود. آیا تفاوت پرتو شناسی و پرتو درمانی را می دانید؟

 

در رادیولوژی فرد از اندام خواسته شده توسط پزشک تصویر برداری صورت می گیرد تا درمان بهتر و دقیق تری تجویز شود. در حای که در رادیو تراپی درمان و نابودی عامل بیگانه صورت می پذیرد. از جمله دروس تخصصی این رشته از پیراپزشکی ها می توان آناتومی سطحی بدن، فیزیک تششع و مواد رادیواکتیو، رادیوبیولوژی و حفاظت در برابر پرتوهای یون ساز، اصول محاسبات و برنامه ریزی در رادیو تراپی، تکنیک های رادیو تراپی، دستگاه های رادیو تراپی و تکنیک های پزشکی هسته ای را نام برد.

 

در بخش سوم و پایانی مقالات پیراپزشکی ها به بررسی چند رشته دیگر پرداختیم. در صورت وجود هرگونه سوال در رابطه با بازار کار رشته ها، انتخاب رشته، دوران جمع بندی و هفته های منتهی به کنکورهای سراسری، می توانید جهت مشاوره تحصیلی با مشاورین راز ماندگار در ارتباط باشید.

 

برای دانلود مقاله بر روی این متن کلیک نمایید.

دیدگاهی وجود ندارد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *