پیراپزشکی

در بخش اول مقاله رشته های پیراپزشکی به 6 رشته پرستاری، هوشبری، بینایی سنجی، شنوایی شناسی، مامایی و کار درمانی پرداختیم. در حالت کلی میزان درآمد شاغلین رشته های پیراپزشکی در حد مناسب و چیزی بین 7-4 میلیون می باشد. که بسته به تخصص و سابقه متغیر و حتی قابل افزایش است. در بخش دوم مقاله به بررسی 4 رشته دیگر یعنی گفتار درمانی، فیزیوتراپی، علوم تغذیه، اتاق عمل می پردازیم.

 

 

پیراپزشکی

شاغلین این گروه از رشته ها بصورت مستقیم در درمان بیمار نقش ندارند بلکه بنابه دستور پزشک و با عضویت در تیم درمانی اهمیت و نقش بسزایی ایفا می کنند. البته در رشته هایی مثل پرستاری، حتی میزان فعالیت از پزشک بیشتر بوده و از نظر دانش در سطح خوبی هستند.

در ادامه می خواهیم به بررسی 4 رشته دیگر بپردازیم. این گروه از رشته ها طرفداران خاص خود را داشته و به نسبت رشته های بخش اول نوین تر می باشند. در صورت وجود هر گونه سوال تا پایان مقاله با راز ماندگار همراه باشید.

 

سایر رشته های پیراپزشکی

بسیاری از افراد و دانش آموزان بنا به عدم داشتن اطلاعات مناسب تصور می کنند که ما در تجربی و زیرگروه یک رشته ای تحت عنوان پیراپزشکی داریم در صورتی که این عنوان به گروهی از رشته هایی اطلاق می شود که از نظر وظایف نسبت به گروه پزشکی در حاشیه درمان بوده و شامل برخی از رشته ها است. باقی این گروه عبارت اند از:

 1. گفتار درمانی
 2. فیزیوتراپی
 3. اتاق عمل
 4. علوم تغذیه
 5. پرتو شناسی
 6. پرتو درمانی
 7. اعضاء مصنوعی
 8. ساخت پروتزهای دندانی
 9. علوم آزمایشگاهی

 

 • گفتار درمانی
  بسیاری از مردم با شنیدن اسم این رشته پیراپزشکی، متصور می شوند که در آن با گفتار به درمان شخص پرداخته و چیزی شبیه به روانشناسی است! عده ای دیگر به یاد لکنت زبان می افتند که قابل قبول تر می باشد. در واقع در این رشته گفتار فرد را بهبود و درمان می نمایند.

 

 

گفتار درمانی

این رشته که با نام پاتولوژی گفتار و زبان نیز شناخته می شود، جزء مستقیم رشته های توانبخشی می باشد. زیرا در آن به بررسی، تشخیص و درمان اختلالات در گفتار و زبان فرد می پردازند. گفتار درمانگر می تواند از طریق مختلف و نه فقط با حرف زدن به درمان بپردازد و با متخصصین پزشکی، اطفال، روانشناس و… نیز در ارتباط باشد. شکاف کام و لب، اختلالات یادگیری، لکنت زبان، بلع، آسیب شنوایی و سایر موارد از جمله حیطه های کاری گفتار درمانگران می باشد.

 

این رشته پیراپزشکی و توانبخشی از نظر بازار کار در شهرهای بزرگ خوب و شناخته شده است اما در شهرهای کوچک به دلیل عدم اطلاع ممکن است شخص با مشکلاتی روبرو باشد. امکان ادامه تحصیل در این رشته در مدارج بالاتر یعنی ارشد و دکتری فراهم بوده و در مقطع لیسانس از طریق آزمون سراسری تقریبا 500 نفر پذیرش دارد. این رشته در کشورهای خارجی با عناوین اختلالات ارتباطی، آسیب شناسی گفتار و شنوایی و آسیب شناسی گفتار و زبان شناخته می شود.

 

 • فیزیوتراپی
  این رشته از رشته های پیراپزشکی جزء مستقیم گروه توانبخشی نیز هستند زیرا در درمان آسیب های اسکلتی و عضلانی و بیماری های مغز و اعصاب نقش دارند. در رشته کاردرمانی سعی بر افزایش محدوده حرکت اندام است در صورتی که در فیزیوتراپی تلاش برای افزایش انرژی و توان از دست رفته اندام می باشد. در این رشته از دستگاه های مختلف مکانیکی، الکتریکی و روش های مختلف درمانی برای رسیدن به هدف بهره برده می شود.

 

 

فیزیوتراپی

بیماری و آسیب های ارتوپدی، روماتیسمی، مادرزادی، قلبی و تنفسی بخشی از حیطه های فعالیت فیزیوتراپیست ها می باشد. از نظر بازار کار در حد خوبی بوده و می توانند در بیمارستان ها، مرازکز درمانی خصوصی و حتی مطب خود به کار مشغول شوند. البته تهیه دستگاه ها کمی هزینه بر و دشوار می باشد.

 

 • اتاق عمل
  در واحدهای کارشناسی این رشته پیراپزشکی به بررسی و مطالعه تکنولوژی های جدید جراحی و چگونگی مراقبت از بیمار قبل، حین و بعد از عمل جراحی می باشد. متخصصین این رشته بایستی با تمامی دستگاه های اتاق عمل آشنایی و از کاربرد هر کدام مطلع باشند. کسانی که تصمیم به ورود به این رشته دارند باید از صبر و انرژی زیادی برخوردار باشند زیرا برخی از عمل های جراحی ساعت ها به طول می انجامد. متخصص اتاق عمل از نظر فنی کمک زیادی به تیم درمانی خواهد نمود.

 

 

اتاق عمل

 

در این رشته پیراپزشکی افراد می توانند به عنوان تکنسین اتاق عمل و یا حتی کمک اول جراح در بیمارستان ها و مراکز درمانی فعالیت داشته باشند. از نظر بازارکار در صورت توانایی می توانند سریع جذب شوند و بنابه سابقه درآمدی 5-3 میلیون تومانی و حتی بیشتر داشته باشند. میزان پذیرش سالیانه از طریق کنکور سراسری برای رشته اتاق عمل تقریبا 2000 نفر بوده و داوطلبان فقط از طریق آزمون و کسب رتبه مناسب می توانند وارد دانشگاه پذیرش شده شوند.

 

 • علوم تغذیه
  این رشته پیراپزشکی در واقع مخلوطی از علم پزشکی و تغذیه است که در آن به بررسی نیازهای بدن و چگونگی برطرف نمود آن از طریق مواد مفید می پردازند. همانگونه که می دانید امروزه به دلیل افزایش فرآورده های شیمیایی و رژیم های غذایی نامناسب، افراد دچار بیماری های کلیوی، کبدی، تنفسی، خون و… می شوند. لذا اهمیت این رشته بیش از پیش بر همگان ثابت شده است.

 

 

علوم تغذیه

ارائه برنامه های تغذیه ای و ارزیابی اثرات آن، بررسی مشکلات تغذیه ای، بررسی ارزش مواد غذایی و تناسب بافت بدنی از جمله وظایف این افراد می باشد. آشنایی با رشته های بیوشیمی، بهداشت، روانشناسی و… در بازار کار این افراد تاثیر گذار است. برخی از فارغ التحصیلان این رشته از بازار کار راضی نیستند زیرا برخی پزشکان در کنار معاینات خود برنامه تغذیه ای نیز به بیمار ارائه می دهند که در ایجاد خلل در کار این متخصصین موثر است.

 

فارغ التحصیلان این رشته پیراپزشکی تا مقاطع ارشد و دکتری امکان ادامه تحصیل دارند. همچنین از طریق ارشد وزارت بهداشت نیز می توانند در رشته هایی نظیر سلامت سالمندی، بهداشت و ایمنی مواد غذایی، ژنتیک انسانی، اپیدمولوژی، مدیریت خدمات بهداشت درمانی و… شرکت نمایند.

 

در بخش دوم مقاله به بررسی 4 رشته دیگر از رشته های پیراپزشکی پرداختیم. در بخش پایانی باقی رشته ها را بررسی خواهیم نمود. در صورت وجود هرگونه سوال می توانید جهت مشاوره تحصیلی مشاورین راز ماندگار در ارتباط باشید.

 

برای دانلود مقاله بر روی این متن کلیک نمایید.

دیدگاهی وجود ندارد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *