رشته های پیراپزشکی کدام رشته ها هستند؟ (بخش اول)

رشته های پیراپزشکی

در کنار رشته های علوم پزشکی، رشته های پیراپزشکی قرار دارند. در این گروه از رشته ها که چندین رشته می باشد، تلاش بر بازگرداندن سلامت و حفظ آن است. دانش آموختگان این گروه در تیم پزشکی حضور داشته و زیر نظر پزشک و مشورت با وی از دانش خود بهره می برند. این دسته از رشته های تحصیلی دانشگاهی طرفداران خاص خود را دارد که البته کم نیستند.

همانطور که در مقاله بررسی رشته پرستاری ذکر شد، اغلب کسانی که وارد بخش پیراپزشکی می شوند هدفشان رشته های پزشکی بوده، که به دلیل عدم رتبه و تراز مناسب در پذیرش رد شده اند.

در این مقاله قصد بررسی رشته های پیراپزشکی را داریم. لازم به ذکر است که ورود به این رشته ها تلاش به نسبت زیادی می طلبد. در صورت وجود هرگونه سوال تا پایان مقاله با ما هرماه باشید.

 

رشته ها پیراپزشکی

 

تفاوت رشته های پیراپزشکی و پزشکی در چیست؟

همانطور که در بالا ذکر گردید، متخصصین این رشته ها با مشورت و در کنار پزشک فنون خود را به اجرا در می آورند. بنا به تجویز دکتر امور لازم را برای فرد بیمار انجام داده و این فعالیت ها اغلب توسط پزشکان نظارت می شود. پیراپزشکان در امر درمان کمک های بسیاری به پزشکان می کنند. رشته های پیراپزشکی همگی در مقطع کارشناسی یا لیسانس ارائه می شوند.

رشته های پیراپزشکی متشکل از موارد ذیل می باشند:

 1. پرستاری
 2. هوشبری
 3. مامایی
 4. بینایی سنجی
 5. شنوایی شناسی
 6. کار درمانی
 7. گفتار درمانی
 8. علوم آزمایشگاهی
 9. فیزیوتراپی
 10. تکنولوژی پرتوشناسی
 11. تکنولوژی پرتو درمانی
 12. اعضای مصنوعی
 13. کارشناسی ساخت پروتزهای دندان
 14. علوم تغذیه
 15. اتاق عمل

در بخش اول مقاله به بررسی 6 رشته ابتدایی می پردازیم.

 

 • پرستاری
  در این رشته از رشته های پیراپزشکی، دروس تا حدود زیادی با واحدهای دانشگاهی رشته پزشکی یکسان است. لذا پرستاران از توانایی بالایی در کمک به پزشکان برخوردار و در برخی شرایط حتی برای پزشکی اقدام می کنند.
  پرستاری طیف وسیعی از وظایف از قبیل تزریق، مراقبت، تکمیل پرونده، بررسی علائم حیاتی و… را شامل می شود. پرستارها در بخش های مختلفی مثل مراقبت ویژه تقسیم می شوند.

 

 

پرستاری

پرستاران هماهنگی و آمادگی های لازم در ارتباط با بیمار و پزشک را انجام می دهد. شیفت های روزانه و آنکال داشته و از حقوق مناسبی برخوردارند. در مقاله رشته پرستاری و شرایط سفید پوشان جامعه به این رشته پرداخته ایم.

 

 • هوشبری
  این گروه از دانشجویان علاوه بر دروس تئوری، دروس عملی و کارآموزی را نیز می گذرانند. دانش آموختگان این رشته به عنوان دستیار متخصص بیهوشی در اتاق عمل به انجام وظیفه می پردازند. فارغ التحصیلان این رشته بایستی با نحوه کار دستگاه های بیهوشی، اندازه گیری گاز موجود در خون، هوشیاری بعد از عمل، استریل نمودن وسایل و سایر موارد آشنا باشند. اغلب محیط کاری دانش آموختگان این رشته اتاق عمل بیمارستان ها است.

امکان ادامه تحصیل تا مقطع دکتری برای این رشته از رشته های پیراپزشکی وجود ندارد و فرد می تواند برای ادامه تحصیل وارد رشته هایی مثل پرستاری مراقبت های ویژه، اتاق عمل، آموزش پزشکی، تکنولوژی گردش خون شود.

 

 • مامایی
  رشته ای که از دیرباز در محیط زندگی ما وجود داشته است، زنانی که به دلیل توانایی و تجربه به دوره بارداری زنان کمک بسزایی می نمودند. البته امروزه این رشته از رشته های پیراپزشکی، متفاوت از گذشته بوده و در زمینه های مشاهده، آموزش، پیشگیری، تحقیقاتی، تشخیص و درمان فعالیت دارد.

 

 

مامایی

مراقبت در دوران بارداری و بعد از آن، مراقبت از کودک، زایمان طبیعی، آموزش های قبل و بعد ازدواج و… همگی از کارهای ماما می باشد و از قبل بارداری شروع و تا بعد از آن و تا 6 سالگی ادامه می یابد.

 

 • بینایی سنجی
  بینایی سنجی که در رشته های پیراپزشکی قرار دارد، در حیطه کاری ساختار، آسیب و بیماری های چشمی فعالیت دارند. دانش آموختگان این رشته پس از تشخیص نارسایی های چشم، درمان مناسب را نظیر عمل جراحی، لنز، دارو و… تجویز می نمایند. WHO یا سازمان بهداشت جهانی بینایی سنجی را علمی در جهت پیشگیری از بیماری و آسیب می داند.

 

نکته: علاقمندی به درس فیزیک بخصوص بخش نور و عدسی ها در این رشته مهم است.

 

جذب فارغ التحصیلان این رشته در بازار کار خوب بوده و در جاهایی مثل مسئول سنجش بینایی استخدامی یا مراکز نظامی و اداری، اورژانس ها، مشاور بهداشت چشم، مطب شخصی خود و… امکان فعالیت را دارند.

 

 • شنوایی شناسی
  این رشته از رشته های پیراپزشکی، در ابعاد وسیعی فعالیت دارد. معمولا شنوایی شناسی را با سمعک و تست صدای معروف می شناسیم. در صورتی که دانش آموخته این رشته در 4 حیطه ذیل به عمل می پردازند.

ارزیابی و تشخیص اختلالات شنوایی و تعادل
پیشگیری و حفاظت شنوایی
توانبخشی شنوایی
آموزش به افراد کم شنوا و ناشنوا

 

 

شنوایی شناسی

دقت در این رشته بسیار مهم می باشد. از بازار کار مناسبی برخوردار بوده و فارغ التحصیلان می توانند در بیمارستان ها و کلینیک های گوش، حلق و بینی به فعالیت بپردازند.

 

 • کار درمانی
  این گروه از درمانگران رشته های پیراپزشکی به بیماران کمک می کنند تا توانایی لازم جهت انجام فعالیت های روزانه مثل لباس پوشیدن، راه رفتن، بلند کردن وسایل، دویدن و… را به دست آورند. هدف فیزیوتراپیست ها تقویت اندام جسمانی است در صورتی که در کاردرمانی سعی بر انجام فعالیت خاص بدون کمک دیگران می باشد.

 

افرادی که مشکلاتی مثل دیابت، سکته مغزی، ام اس، عدم تعادل بدنی، دردهای مفصلی و… دارند نیاز به مراجعه به کار درمانی خواهند داشت. زیرا بیماری های مختلف محدودیت هایی در فعالیت روزانه به وجود می آورند. مراکز درمانی، بهزیستی ها، مدارس کودکان استثنائی و بیمارستان ها از جمله محیط های کاری این افراد می باشد.

 

در این مقاله به بررسی برخی از رشته های پیراپزشکی پرداختیم. در صورت وجود هرگونه سوال و نیاز به راهنمایی در زمینه های برنامه ریزی، وسواس مطالعاتی، کند خوانی، نمرات و تراز نامطلوب و سایر موارد، می توانید جهت مشاوره تحصیلی با مشاورین راز ماندگار در ارتباط باشید.

 

برای دانلود مقاله بر روی این متن کلیک نمایید.

دیدگاهی وجود ندارد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *