زندگی

6 روش برای پاسخ به ” می خواهم با زندگی خودم چکار کنم؟”

دقیقا نمی دونم از زندگی چی می خوام ؟ در این مقاله چند سوال مهم وجود دارد که می توانید از خود بپرسید .

 

خلاصه مطالبی که در این مقاله می خوانیم :

  • هر فردی برای تحقق بخشیدن به اهداف خودش در زندگی از یک نقشه و الگوی متفاوتی استفاده می کند .
  • دانستن و درک نیازهای اصلی و ارزش های واقعی ، به شما کمک می کند که به سطح بالایی از خوشبختی دست پیدا کنید .
  • شناسایی فعالیت های ویژه و خاص که از نظر شما مهم و معنادار هستند، می توانند در ساختن تصویر زیباتری از زندگی به شما کمک کنند .

 

“واقعاً من با زندگی خودم می خوام چکار کنم ؟”  خب این سوالی ست که همه ما در یک برهه از عمرمون از خودمون سوال می کنیم .

حیرت انگیزه ، اما مثلا سوال می کنیم  ” چه شغلی می خوام داشته باشم ؟ چطوری باید وقت خودم و بگذرونم ؟ واقعا چه چیزی باعث می شه که در زندگی احساس ارزشمندی بکنم ؟ یا اینکه چطوری می تونم به یک زندگی ارزشمند دست پیدا کنم ؟ جواب دادن به این سوالات و رسیدن به چیزهایی که ما می خواهیم در زندگی خودمان انجامشون بدیم ، به موارد زیادی بستگی داره . بنابر این بیایید در مورد بعضی از سوالاتی که ممکنه از خودمون بپرسیم ، صحبت کنیم  تا شاید به این وسیله پاسخ خودمون و پیدا کنیم .

 

چه چیزی شما را خوشحال می کند

۱.چه چیزی شما رو خوشحال می کنه ؟

همه ما انسان ها به دنبال خوشبختی هستیم . ما دلمون می خواد احساسات مثبتی را تجربه کنیم  یا به دنبال یک معنایی در زندگی مون  بگردیم تا به این وسیله به سعادت و شادکامی و آرامش برسیم . پس وقتی می خواهیم بفهمیم واقعا در زندگی چه چیزی می خواهیم ، اول از همه ممکنه از خودمون بپرسیم که ،واقعا چه  چیزی ما رو خوشحال می کنه ؟

برای مثال ، دوست داریم به چه کاری مشغول بشیم ؟ چه زمانی ما به این احساس می رسیم که خیلی خوشبختیم ؟ چه کسی کنار منه وقتی که احساس خوشبختی می کنم؟ چه هدف هایی لبخند به لب های من می یاره و صورتم ، شاد می شه ؟ حالا به این فکر کنید که چه نوع زندگی می تونه شما رو برای رسیدن به این اهداف کمک کنه و یا ساده تر بگم چجوری می تونید این کارها رو انجام بدید و اغلب اوقات با این احساسات زندگی کنید ؟

 

۲.نیازهای شما چیست ؟

خب مرحله بعدی که می تونه بسیار مفید باشه اینه  که ،از خودم بپرسم در حال حاضر چه نیازهایی برای من خیلی مهم هستند . اکنون حواستون و جمع کنید و مراقب باشید که نیازها رو با خواسته هاتون اشتباه نگیرید .ما شاید یک میلیون پول خواسته باشیم در حالیکه ممکنه به یک امنیت مالی و یا شغل با ثبات نیاز بیشتری داشته باشیم . یا به عنوان مثال ممکنه دلمون  یک شریک سرآمد و با موقعیت عالی بخواد اما ممکنه به شریک و همراهی نیاز داشته باشیم که ما رو دوست داشته باشه، درک کنه و با رفتار خوبش در ما آرامش ایجاد کنه  .بر طبق سلسله نیازهای مزلو ، نیاز به عشق و دوست داشتن و دوست داشته شدن و پس از آن عزت نفس در اولویت بیشتری نسبت به خود شکوفایی و مرحله کمال گرایی قرار گرفته ست . در حقیقت نیازهای دیگری همچون شایستگی ، مهارت ، لیاقت ، استقلال ، خود اتکایی و تعلق خاطر، کلیدهای یک زندگی خوب و لازمه بهزیستی و خوشبختی و سلامتی هر انسانی می تونه باشه .

 

ارزش های شما چیست

۳.ارزش های شما چیست ؟

ارزش ها در زندگی هر فردی به عنوان یک راهنما عمل می کنه و در حقیقت به ما کمک می کنه تا از طریق مسیرهایی که برای ما مهم هستند به سمت جلو پیش بریم  . بنابر این تفکر در اینکه ارزش های ما چه چیزهایی می تونند باشند به حرکت ما در مسیر درست کمک می کنه . مثلا فرض کنید یکی از ارزش های ما ارتباط اجتماعی و رابطه با دیگران است . و ما برای این ارتباط ارزش قائلیم و در نتیجه این باور و ارزش ، به ما کمک می کنه در ارتباط با دیگران فعالیت کنیم و یا ممکنه برای مهربانی ارزش خاصی قائل باشیم و این نشان می دهد که در آینده شغلی را انتخاب کنیم که در راستای کمک و یاری به دیگران باشد . پس با تفکر و تامل در ارزش های خودمون می تونیم درک کنیم که واقعا چی چیزی می خواهیم .

 

 

۴.جذب چه فعالیت هایی می شوید ؟

تا حالا شده به کار و فعالیتی بپردازید که زمان و فراموش کرده باشید .شما این احساس و ممکنه  در طول عمر تون خیلی خوب تجربه کرده باشید . قطعا با انجام کاری که احساس مثبت در ما ایجاد می کنه انگیزه فعالیت و تلاش و در ما تقویت می کنه . پس انجام کارهایی که ما واقعا دوست شون داریم و کاملا با سطح مهارت ما همخوانی دارند می تونند کارایی و عملکرد ما را افزایش داده و احساس لذت و ارزشمندی را در ما تقویت کنند .

بنابر این فعالیت هایی که به شدت جذب آنها می شوید چیست ؟ دانستن پاسخ به این سوال می تونه به عنوان یک سر نخ هایی درباره آنچه که ، در زندگی،  می خواهید ، به شما بدهد .

 

 

۵. اگر در عمرتون کاری می توانستید انجام بدهید چه می کردید ؟

من به عنوان یک روان شناس خیلی دوست ندارم امیدها و انتظارات مردم را خیلی بالا ببرم . حقیقت اینه که ما واقعا قادر نیستیم که به هر رویایی که درذهن مونه و بهش فکر می کنیم برسیم ؛ اما از طرفی ، اینکه واقعا چه چیزی مد نظرتونه  و چه چیزی دوست دارید که انجام بدید و  بهش برسید ، به شما کمک می کنه تا در مورد راه های حرکت در آن جهت خیلی فکر کنید و جنبه های مختلف تحقق بخشیدن به اون آرزو را بررسی کنید .

 

گشتالت زندگی شما چیست

 

۶. گشتالت زندگی شما چیست ؟

گشتالت در زبان آلمانی به معنای “الگو”، ” شکل” یا ” نقشه کلی” ست . در روان شناسی گشتالت یعنی یک تصور، یک طرز فکر، که انسجام و در تصویر می بینه . یعنی کل نگر بودن بجای جزء نگری . در زندگی ما اغلب بر روی جزئیات متمرکز می شیم ، بر روی تغییرات شغل ، خونه ، ماشین …تمرکز زیادی می کنیم بدون اینکه روی تصویر کلی زندگی خود تمرکز کنیم . و ببینیم کلا فلسفه زندگی مون چیه و برای رسیدن به آرامش تا چه حد باید خودمون و غرق در جزئیات کنیم .

بنابر این از خودتون بپرسید که می خواهید چه نوع زندگی داشته باشید ؟ چه احساسی این زندگی در شما بوجود می یاره ؟ چجوری همه چیز در کنار هم جفت و جور می شن ؟ و آیا وقتی از بیرون به این وضعیت نگاه می کنید چه شکلیه ، چه احساسی به شما می ده ؟ پرسیدن این سوالات به شکل امیدوارکننده ای می تونه به شما درک درست تری،  از آنچه که در زندگی خودتون می خواهید به شما بده . و در این راستا مشاوران مجرب مرکز راز ماندگار با مشاوره روان شناسی شما را در جهت رسیدن به معنای واقعی زندگی یاری می کنند . ترجمه و تنظیم : دکتر زهرا محمدی

 

برای دانلود این مقاله بر روی این متن کلیک کنید.

دیدگاهی وجود ندارد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *