اعتیاد و خلاصی از آن و مشروب و مواد مخدر

لغت اعتیاد و شدت اعتیاد معلوم اسیب زننده است معمولا زمانی که در خانواده ای اعتیاد وجود داره حتی اکر قبل از تولد اعتیادی وجود داشته ممکنه در سیستم ژنتیکی هم وجود داشته باشد افراد الکلی عموما بخاطر زمینه ارثی چنین تمایل و گرایشی دارند و مهم هست که ماژول های اعتیاد چه نوعی هست زمینه های ارثی در چه حد هست و این پسر و دختر در چه محیطی رشد کرده اند. زیرا خیلی از اوقات مواد مخدر در افراد به شکل های مختلف اثر گذار هست.

 

اعتیاد

افراد عموما از هر حادثه ای برداشت های متفاوتی دارند. بعضی افراد از اعتیاد برداشت بدی دارند ولی بعضی افراد بالعکس از واژه ی اعتیاد برداشت عادی دارند و با این قضیه به شکل عادی و شخصی برخورد میکنند.

معمولا پدر و مادران معتیاد در یک خانواده یک ویژگی های روانی را دارا هستند که در قسمت مرتبط با تربیت خود گرفتای به وجود اورده اند.

در برخی موارد اگر فردی بیان کند که من با فردی معتاد زندگی میکردم و یا زندگی میکنم و یا علاقه مند شدم این خود نیز علامتی است که فرد علاِمی هشدار دهنده از خود بروز می دهد که دلیل این علاقه و ازدواج و زندگی برای چه شکل گرفته است. الکل یک ماده ی مخدر است و مصرف ان در بدن انسان باعث کم کاری  کبد ، دستگاه گوارش، لکنت زبان، خوابهای طولانی، افسردگی و… را به دنبال دارد، شایع ترین بیماری هایی که در الکلی ها دیده میشود سرطان مری و کبد است و ضایعات آن لوزالمعده و معده را شدیدا تحت تاثیر قرار می‌دهد. ضمن اینکه مصرف زیاد الکل قوای دماغی و ذهنی را مختل کرده و تصمیمات فاحشی را در نحوه ی زندگی گرفته و هر روز زندگی را به خود و اطرافیان سخت تر میکند.

الکل اثر کند کردن سیستم دفاعی و تصمیم گیری در بدن و سیستم عصبی دارد به طوری که اکثر تصادفات رانندگی در مصرف کنندگان بر اثر مصرف الکل است.

برای سوداگران مرگ تنوع در درصد تشکیل دهنده الکل و با طیف های رنگی وسوسه انگیز، همچنین برای تبلیغات بیشتر ارتباطات نامشروع را میتوان مثال شفافی از جریان بیشتر بزهکاری قلمداد کرد.

همچنین در تبلیغات بیگانگان مشاهده میکنیم که الکل را وسیله و دستاویزی برای خوشگذرانی های جمعی نمایش میدهند و همین امر باعث گرایش بیشتر سنین پایین تر به این ماده مخدر میباشد و هیچ گاه نمی‌بینیم که الکل را یک ماده ی خطرناک و اعتیاد آور معرفی کنند در صورتی که الکل بارها و بارها از مواد مخدر مخرب تر و تخریبات ذهنی و جسمی آن از دیگر مواد به مراتب سنگین تر است.

عامل اعتیاد برای هر فردی متفاوت است و در هر صورت مضر است. مفهوم اعتیاد کاملا دو قطب مثبت و منفی دارد . مثلا فردی که به سمت مشروبات الکلی گرایش دارد احتمال این هست که به سمت علم و مذهب و کار باشد و اکثرا به این موضوع بر خوردید که افرادی که به مواد مخدر درگیر هشتند اکثرا از اعتیادی به اعتیاد دیگری گرایش پیدا کرده اند و شاید هم دارای جایگاه بسیار عالی در جامعه باشند. و هیچ اعتیاد در فردی قابل مقایسه با فرد دیگری نیست. اعتیاد در افراد از داخل و بطن در بدن ریشه دار می شوند و این طرز فکر درست نیست که هر زمان و هر لحظه اگر فرد بخواهد میتواند از اعتیاد رهایی پیدا کند. اعتیاد فقط در موارد مخدر نیست. فردی از کار کردن بیش از حد لذت می برد و اگر کار نکند اوضاع پریشانی در او به وجود می آید این هم دسته ای از اعتیاد محسوب می شود. مثلا پزشکی اعتیاد به حضور در چندین بیمارستان در  طول شبانه روز دارد و زمانی را برای استراحت به خود اختصاص نمیدهد. این پزشک از رفتار خود لذت می برد ولی افراد خانواده و بنیان خانواده خود را در گیر آسیب می نماید. اعتیاد فقط به فرد آسیب  رسان نیست و به اطرافیان هم به اندازه خود فرد آسیب رسان است. واژه اعتیاد در سطح طبقات خاصی تعلق ندارد. به هیچ قشرخاصی تعلق ندارد و هر فرد با هر جایگاه و هر تحصیل و شغلی  و درامدی درگیر میکند.

 

الگوی چند مخدری

مصرف چند مخدر باهم یا الگوی چند مخدری

مصرف همزمان چند ماده اعتیادآور فشار زیادی را به بدن وارد می‌کند و عوارض هر کدام از مواد مصرفی را افزایش می‌دهد.

اعتیاد را به صورت‌های گوناگون تعریف کرده‌اند:

  1. ضعف اخلاقی
  2. کمبود اراده
  3. ناتوانی در مواجه شدن با مسائل زندگی
  4. بیماری جسمی یا ناخوشی معنوی

به طور کلی اعتیاد رفتاری است که شخص به دلایل روحی و روانی یا در اثر مصرف مواد شیمیایی مانند شیشه، کراک و یا مواد طبیعی مانند ماری جوانا، تریاک  و بقیه مواد مخدر دچار ضعف در کنترل تکرار عمل خود می‌شود، و در این شرایط فرد مصرف کننده هرچه زودتر نسبت به ترک شیشه، ترک کراک، ترک ماریجوانا و سایر مخدر ها اقدام کند، شانس بهبودی کامل خود را افزایش میدهد.

اعتیاد یک بیماری است و هر بیماری قابل درمان است، همچنین با پیشگیری اعتیاد از طریق آموزش‌های خودکنترلی، میتوانیم از این بیماری جلوگیری نماییم. ضعف اراده بیماری نیست ولی به دلیل تاثیر مخربی که روی سیستم عصب مرکزی شخص میگذارد نوعی بیماری فرض می‌شود و با ایجاد اختلال در کنترل سیستم رفتار-پاداش، موجب تکرار آن رفتار می‌شود.

اعتیاد چندین اجزا اصلی دارد. افسردگی و اضطراب ها و زمینه های ارثی دارد و فردی که افسرده باسد منشا تمام مشکلات در او به وجود می آورد. روابط در خانواده بسیار مهم است رفتار پدر و مادر خواهر و برادر بسیار مهم است در شکل گیری شخصیت فرد.

 

اعتیاد به الکل

آیا مصرف الکل اعتیاد آور است؟

مصرف طولانی مدت و مستمر منجر به اعتیاد و وابستگی به الکل می‌شود که به عنوان الکلیسم شناخته می‌شود.

درباره نشانه های اعتیاد به الکل باید گفت معتادین به الکل تنها یک هدف در زندگی دارند، بدست آوردن الکل و مصرف آن و در نتیجه علاقه خود را به دیگر جنبه های زندگی از دست می‌دهند از جمله زمان کار خویش را گم می‌کنند، از دوستان خود اجتناب می‌ورزند و به بستگان خویش بی تفاوت می گردند. روابط احساسی و جنسی آنان متوقف می‌گردد و سرگرمی های سابق خود را ترک می‌نمایند.

الکلی ها تمایل بسیار به پنهان کردن آنچه انجام می دهند، جایی که می روند دارند. آنان بسیار دروغ می‌گویند و از عزیزترین دوستان و نزدیک ترین خویشان برای خرید الکل دزدی می نمایند. وعده‌های بسیار می‌دهند و به آن‌ها عمل می‌نمایند( و قصد عمل به آنها را ندارند). در بعضی از موارد بی توجه به نظافت و آراستگی ظاهر خود می‌شوند و در این مراحل اجتماعی با مشکلات مالی بسیار نیز مواجه می‌شوند.

دقیقا در همان زمانی که الکل مصرف می‌شود تاثیراتش بر بدن هویدا می‌شود. کسی که الکل مصرف می‌کند حال سرخوش و شادی پیدا می‌کند. حافظه‌اش تحت تاثیر قرار می‌گیرد و بسیاری از قید و بندهایی که در قبل از مصرف به آن پایبند بود رعایت نمی‌کند. چنین فردی پرخاشگر می‌شود و احتمال تصادف رانندگی او بالا می‌رود. با مصرف زیاد کنترل حرکتی خود را از دست می‌دهد و تعادلی در حرف زدن ندارد. همچنین ممکن است تصمیماتی بگیرد که بعدا از آن‌ها پشیمان شود.

لطفا به علائم زیر دقت کنید و برای تشخیص بهتر با یک متخصص روانشناس  مشورت کنید. زیرا مانی که وقت را از دست بدهید خیلی از خطرات برای شما اتفاق خواهد افتاد.

  • افزایش خواب آلودگی و افسردگی
  • افزایش میزان مصرف
  • استفاده از الکل در زمان های غیر معمول
  • وابستگی بیش از حد برای عملکردهای عادی زندگی
  • اضطراب و تعریق زیاد پس از قطع مصرف
  • تحمل مصرف زیاد بدون ظاهر شدن مسمومیت

فردی که به گفته خودش تفریحی از مواد مخدر و مشروبات الکلی استفاده می کنند کاملا بدون بنیان و ریشه است زیرا زمانی که موادی وارد بدن می شوند و مشروباتی که برای لحظاتی سرخوشی استفاده می شوند عصب ههای بدنی را به خود عادت می دهند و اگر در کوتاه مدت مصرف نشوند بدن احساس دلتنگی نسبت به آن ماده مخدر را بروز می دهد و اگر مصرف نشود احساس مزاج عصبی و بد اخلاقی در وی رخ می هد.

 

برای دانلود این مقاله بر روی این متن کلیک کنید.

دیدگاهی وجود ندارد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *