اعتیادبه غذا

اعتیاد به غذا ، جایی که مواد مخدر غذای شماست!

اعتیاد عامل بیماری زایی می باشد که زندگی فرد را مختل می کند و فرد رفتار مختل کننده و منفی را بارها و به طور افراطی انجام می دهد. این اعتیاد می تواند موارد مختلفی را در بر بگیرد. زمانی که اسمی از اعتیاد به میان می آید اغلب موادهای مخدری مثل کوکائین، شیشه، تریاک، هروئین، حشیش، ماری جوانا و… به ذهن خطور می کنند. در حالی که اعتیادهای متفاوت دیگری نیز وجود دارند. اعتیاد به خرید، اعتیاد به غذا، اعتیاد به بازی ویدیوئی و… .
در مقالات قبل به بررسی اعتیاد به خرید پرداختیم. در این نوع از اعتیاد بیمار به دفعات به خرید می پردازد. و زمانی که خود را در کنار مغازه یا فروشگاه می یابد، کنترلی بر رفتار خود نداشته و بیشتر از نیاز به خرید می پردازد تا حال خوب را تجربه نماید. اعتیاد به غذا نیز تقریبا چیزی شبیه به این مورد است. تنها با این تفاوت که عامل اعتیاد زا فرق می کند.
در این مقاله اعتیاد به غذا را مورد تحلیل قرار خواهیم داد. در صورتی که سوالاتی در رابطه با این موضوع ذهن شما را درگیر نموده است، تا پایان مقاله با راز ماندگار همراه باشید.

 

اعتیاد به غذا

تعریف اعتیاد به غذا

در اعتیاد به غذا بیمار به جای مواد مخدر به مواد غذایی وابستگی پیدا کرده است و  در نبود آن دچار تنش و بی قراری می شود. علائم این نوع از اعتیاد تا حدود زیادی با اعتیاد به مواد مخدر یکسان بوده و همان گیرنده هایی را درگیر می نماید که مواد مخدر با آن ها سر و کار دارند.

اعتیاد به غذا می تواند فرد را به بیماری های مختلف دیگری نظیر دیابت، مشکلات گوارشی و… مبتلا نماید. اگر جزء دسته ای هستید که نمی توانید جلوی خورد و خوراک خود را بگیرید بایستی به فکر علت و سبب آن باشید.

در این نوع از اعتیاد شخص کنترلی بر تغذیه خود ندارد و هنگامی که مواد غذایی می بیند بی اختیار به خوردن می پردازد. این افراد معمولا احساس سیری نمی کنند و تا جایی این رفتار مخرب ادامه پیدا می کند که خسته شوند. در اعتیاد به غذا فرد با مصرف زیاد، به حالتی از خوشی و پاداش مغزی دست می یابد. این پاداش می تواند دوری از استرس و اضطراب نیز باشد.

 

علت اعتیاد به غذا

علت اعتیاد به غذا

در این نوع از اعتیاد شخص به طور افراطی به مصرف مواد غذایی می پردازد. این عنوان شباهت زیادی به اختلال پرخوری عصبی دارد. در این اختلال بیمار به صورت غیر کنترلی غذا می خورد تا جایی که حالت نگران و اضطرابی که دارد فروکش کند. شخص زمانی که دچار فشار روانی می شود به خوردن می پردازد. جدای از موارد روانی که علت اعتیاد به غذا هستند، طبق تحقیقات متوجه شده اند که وجود برخی مواد شیمیایی درون مواد غذایی نیز علتی بر پرخوری و وابستگی هستند.

این مواد بر روی گیرنده های مغزی که با دوپامین، سروتونین و نورآدرنالین در ارتباط می باشند می نشینند. برخی از این موارد در ذیل بدان اشاره شده است:

غذاهای اپیوئیدی: یکی از مواردی که به مضر بودن مواد غذایی مانند چیپش، پفک، پاستا و… اشاره می کند این است که این دست موادها افیونی بوده و پپتیدهای آن ها اعتیاد زا می باشد. مصرف این مواد وابستگی هایی به دلیل پاداش هایی نظیر افزایش میل جنسی، افزایش انرژی کاذب و… به وجود می آورد.

کافئین: کافئین موجود در قهوه و چایی به دلیل تاثیر بر گیرنده های مغزی علائمی مثل خستگی را تسکین می دهند. تعدد مصرف طولانی مدت این موارد امکان ایجاد اعتیاد را دارد.

شکر: یکی از مواردی که در زمان ترک اعتیاد مواد مخدر بایستی رعایت شود تغذیه و رژیم غذایی مناسب است. داشتن برنامه بدون قند و شکر ضروری می باشد. زیرا بدن از شکر برای منابع گلوکز خود زیاد استفاده کرده و در نهایت بدان وابستگی پیدا می کند.

 

علائم اعتیاد به غذا

علائم اعتیاد به غذا

از جمله علائم مربوط به اعتیاد به غذا می توان موارد ذیل را بر شمرد:

 1. اشتیاق و وسواس به مصرف غذا
 2. شکست مکرر برای توقف رفتار مخرب
 3. مختل نمودن زندگی خانوادگی، شغلی و اجتماعی
 4. اختصاص بخش زیادی به غذا و خوردن
 5. استفاده از غذا برای سلب توجه به مشکلات
 6. استفاده از غذا برای تخلیه هیجانی
 7. انجام اعمال مخفیانه مصرف غذا
 8. اختصاص بخش مالی زیاد به غذا

درمان اعتیاد به غذا

اهداف درمانی اعتیاد به غذا در این راستا می باشد که رفتار فرد به حالت نرمالی رسانده شود. درمان این نوع از اعتیاد اگر سخت تر از اعتیاد به موادهای مخدر نباشد، کمتر نیست. زیرا در وابستگی به موادهای مخدر ما قصد داریم که ماده مخدر را به طور کامل حذف کنیم. اما در رابطه با موضوع مقاله درمانگر نمی تواند غذا خوردن را به طور کامل حذف کند زیرا جزء نیازهای فیزیولوژیکی روزانه است. این امر حساسیت و دقت زیاد در درمان را می رساند.

در درمان اعتیاد به غذا می توان از موارد عمومی ذیل استفاده نمود:

 1. بازسازی روابط با مواد غذایی
 2. مشورت با درمانگر
 3. رژیم غذایی مناسب
 4. افزایش اطلاعات درباره غذاهای نامناسب

به طور تخصصی می توان از روش های ذیل استفاده نمود. این روش ها توسط متخصص و درمانگر استفاده می شوند:

 1. جلسات گروهی و انگیزشی
 2. درمان شناختی رفتاری
 3. دارو درمانی
 4. برنامه های جهانی درمانی

مورد 1 در ایجاد انگیزه و اینکه شخص به تنهایی در دام این اعتیاد نیست مفید واقع می شود. این جلسات از 12 مرحله تشکیل شده اند. و گام به گام توسط مربی پیش برده می شود.

مورد 2 از درمان های ثابت شده در بهبود بیماران می باشد و نظام فکری و باورهای شخص را مورد هدف قرار می دهد. توسط روان درمانگر مورد استفاده قرار می گیرد.

مورد 3 توسط روانپزشک و برحسب شرایط جسمانی و روانی تجویز می گردد.

مورد 4 برنامه های درمانی در سطح جهان هستند که در صورت ارتباط گیری و می توان از آنان بهره برد. برخی از این برنامه ها Promis، Acorn،  COR Retreatو… می باشند.

 

 

در این مقاله به طور کلی به بررسی اعتیاد به غذا پرداختیم. اعتیادهای مختلف دیگری در زندگی وجود دارند که حتی کوچکترین ربطی به مواد مخدر ندارند.

راستی شما به چه چیزی گرایش و وابستگی دارید؟؟؟

 

در صورت وجود هرگونه مشکل و سوال می توانید با مشاورین راز ماندگار جهت مشاوره اعتیاد در ارتباط باشید.

 

برای دانلود این مقاله بر روی این متن کلیک کنید

دیدگاهی وجود ندارد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *