اعتیاد و افسردگی

در طی مقالات مختلفی که توسط مشاورین راز ماندگار در سایت مرکز منتشر شده، به دفعات به بررسی عوارض و علل اعتیاد و گرایش به موادهای مخدر مختلف از زوایای گوناگون پرداخته ایم. یکی از این موارد بعد روانی می باشد که نقش مهمی چه در گرایش و چه در درمان دارد. اختلالات زیادی در این برهه به کمین نشسته اند تا خود را بروز دهند. یکی از آنان رابطه اعتیاد و افسردگی است.

سال هاست که محققان به بررسی دلایل گرایش افراد به مصرف موادهای مخدر مثل تریاک، شیشه،کوکائین، هروئین و… پرداخته اند. عوامل مختلف جسمانی، خانوادگی، اجتماعی، روانی، اقتصادی، فرهنگی و… در این گرایش نقش دارند.

در بعد روانی معمولا افرادی که به مصرف دچار می شوند، یا دارای اختلالات روانی هستند و یا در دوره مصرف به آن دچار می شوند. رابطه اعتیاد و افسردگی به گونه ای است که در تحقیقات مشخص شده هم افسردگی می تواند شخص را به اعتیاد دچار نماید و هم اعتیاد می تواند بیمار را به افسردگی مبتلا کند.

در این مقاله به بررسی اعتیاد و افسردگی خواهیم پرداخت. در صورتی که علاقه به بررسی رابطه این دو دارید، با مشاورین راز ماندگار همراه باشید.

 

افسردگی چیست

اعتیاد و افسردگی: افسردگی چیست؟

در ماه های اخیر در واقع از زمانی که ویروس کرونا شروع به شیوع کرد و خانه نشینی ها به دلایل توصیه های وزارت بهداشت و سلامت مردم افزایش یافت، واژه افسردگی بیش از پیش به گوش می رسد. در افسردگی شخص دچار ناراحتی و ناامیدی و در واقع پوچی می شود.

شخص در افسردگی به امور قبلی خود دیگر علاقه ای ندارد و به فعالیتی نمی پردازد. ناراحتی اغلب با وی همراه و افزایش خستگی دارد. افکار خود آیند منفی سراسر ذهن را فراگرفته و بیمار هیچ تفکر مثبتی نسبت به خود و امور ندارد. در واقع وی فقدان و پوچی را در حد وسیعی تجربه می کند. این تفکرات اراده و انگیزه را از وی گرفته و زمین گیر می نماید. در افسردگی روان و جسم هردو درگیر هستند.

 

اعتیاد و افسردگی: علائم افسردگی چیست؟

افراد هر چه بیشتر از علائم اعتیاد و افسردگی مطلع باشند، بهتر و سریع تر می توانند به مشکلات حاصل از آن تسلط یابند. از جمله علائمی که در مورد افسردگی برای ملاک های تشخیصی استفاده می شود، موارد ذیل است:

 1. تغییرات خواب
 2. خلق افسرده
 3. کاهش بارز علاقه و لذت نبردن
 4. احساس بی ارزش بودن
 5. تغییرات اشتها
 6. عدم تمرکز
 7. افکاری در رابطه با مرگ
 8. کمبود انرژی
 9. ناامیدی
 10. احساس غم و پوچی

حداقل پنج مورد از این علائم در طول دو هفته بایستی در فرد وجود داشته باشند و عملکرد قبلی شخص دچار اختلال گردد. یکی از علائم باید از موارد دو و سه باشد.

نکته: این علائم نباید به دلیل مصرف دارو یا مواد طبی خاصی باشد.

 

انواع حالات اعتیاد و افسردگی

انواع حالات وقوع اعتیاد و افسردگی

اعتیاد بیماری است که ذهن و جسم بیمار را بنده خود می نماید و در آن بیمار نمی تواند نسبت به حس اضطرار مصرف ماده مخدر یا الکل مقاومت و تحمل نشان دهد. اعتیاد و افسردگی در دو حالت هم قدم می شوند:

 1. اعتیاد علت افسردگی
 2. افسردگی علت اعتیاد

در برخی از موارد فرد به دلیل ابتلا به استعمال مشروبات الکلی و مواد مخدر و به وجود آمدن مشکلاتی مثل مصرف مواد، افزایش مصرف، دوره های طولانی مصرف، فشارهای خانوادگی، طرد از سمت اجتماع، بیکاری، تخریب شخصیت، تخریب عزت نفس و… دچار افسردگی شده و کمبود انرژی، عدم احساس لذت واقعی، اختلالات خواب و خلق افسرده از خود نشان می دهد.

در اغلب موارد وجود مشکلات زمینه ای مثل افسردگی سبب گرایش شخص به مصرف انواع مواد مخدر، برای فرار از مشکلات و پناه بردن به الکل و تریاک و… می شود. به دلیل وضعیت شناختی نامناسب فرد، تفکرات منفی و ناکارآمد، فرد به راحتی در دام مصرف می افتد و به دلیل کنترل سیستم پاداشی مغز توسط موادهای مخدر، شخص به دفعات به مصرف می پردازد. و افسردگی را بیش از پیش شدت می بخشد و اختلالات دیگر نظیر اختلالات شخصیتی در بیمار بروز می کند.

گاها افراد برای بهبود حالت های افسردگی خود مثل ناراحتی، نوسانات اشتها، کاهش میل جنسی و… به خود درمانی روی آورده و به مصرف موارد ذیل می پردازند:

 1. مواد مخدر
 2. مشروبات الکلی
 3. مواد غذایی
 4. قمار
 5. خرید

 

رابطه اعتیاد و افسردگی

رابطه ادامه دار اعتیاد و افسردگی

همانطور که در بالا اشاره شد فرد برای برطرف کردن حالات افسردگی خود به مصرف روی می آورد و به سبب خوشی حاصل از استعمال، که زود گذر و موقتی می باشد، و اینکه ساعاتی حال وی را بهبود می بخشد دوباره به مصرف مواد مخدر می پردازد. این دوره و توالی همینطور ادامه می یابد تا زمانی که فرد به طور کامل وابسته مواد مخدر گردد.

این توالی بعد از مدتی شدت و عمق افسردگی بیمار را بیشتر می کند و در نهایت شخص برای فرار از این حالات، به مصرف حجم بیشتری از مواد می پردازد. این افزایش که براساس نوسانات هیجانی تصمیم گیری شده است احتمال اوردوز و بیهوشی را فزونی می بخشد.

نکته: از جمله اختلالاتی که به نسبت بقیه موارد، در زمان اعتیاد از احتمال وقوع بیشتری برخوردار است، افسردگی می باشد.

 

گرایش افسرده های به مصرف مواد

افسرده ها به مصرف چه موادی گرایش دارند؟

اعتیاد و افسردگی در موارد مختلفی با هم دارای رابطه هستند. از ساختار های مغزی گرفته تا موارد ظاهری. افراد افسرده به مواد افیونی و الکلی متفاوتی روی می آورند. آمفتامین ها و کوکائین از موادهای است که اغلب برای درمان افسردگی بدان روی می آورند.

به دلیل ذهن آشفته افراد افسرده، افکار مرگ و خودکشی، لازم به مراقبت می باشند. زیرا امکان مصرف بیش از حد مواد در حالت جنون وجود دارد.

 

در این مقاله به بررسی اختلال و رابطه اعتیاد و افسردگی پرداختیم. در بخش دوم مقاله اعتیاد و افسردگی، باقی مطالب در زمینه های ترک اعتیاد فرد افسرده، درمان افسردگی، رابطه الکل و اعتیاد و برخی موارد دیگر را مورد تحلیل قرار خواهیم داد.
در صورت وجود هرگونه مشکل خانوادگی و سوال، می توانید جهت مشاوره اعتیاد با مشاورین راز ماندگار در ارتباط باشید.

 

برای دانلود این مقاله بر روی این متن کلیک کنید

دیدگاهی وجود ندارد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *