درمان خود درگیری

تا حالا براتون پیش اومده سر چند راهی گیر کنید و بعد از چندین مرحله کلنجار رفتن بالاخره مجبور بشید که یک راه و انتخاب کنید اما باز هم اون انتخاب نتونه قلبا در شما احساس رضایت خاطر ایجاد کنه . در حقیقت این مسئله به معنای خود درگیری ست .

و یا زمانی که تمایل به خرید چیزی دارید اما واقعا  نمی دونید چه چیزی رو انتخاب کنید و سردرگم از مکان  خرید بیرون می یایید و خودتون و سرزنش می کنید که چرا از انتخاب کردن عاجزیید .  بنظر می رسه بعضی از ما گاهی دچار این سردرگمی می شیم ، اما بعضی از افراد به صورت مداوم با این موضوع مواجه می شوند و به اصطلاح یک خود درگیری دارند . این خود درگیری باعث می شه فرد را به سمت افسردگی ، استرس ، اضطراب و حتی اختلالات تغذیه ای سوق بده و احساس بسیار بدی رو در این افراد ایجاد کنه و در نهایت سلامت روان فرد را به خطر بندازه .

 

خود درگیری

یک آدم سالم  وقتی در مورد مسئله ای تصمیم به انتخاب می گیره مثلا در مورد خرید وسیله ای، یا انجام دادم کاری ، او سعی می کنه وقتی تمام جوانب و دلایل خرید را بسنجید و حتی در جایی که نیاز به مشاوره را احساس کرد ، مشورت کند  و در نتیجه  به یک تصمیم قطعی برسه و انتخاب نهایی رو انجام بده و در نهایت پرونده آن موضوع رو در ذهن خودش ببنده ،  اما فردی که خود درگیری داره نه می تونه به یک تصمیم قاطع برسه و نه می تونه  پرونده موضوع رو در ذهن خودش ببنده . واقعیتی ست که مشکل خود درگیری ربطی به سن و سال و شغل و موقعیت اجتماعی افراد نداره و ممکنه هر فردی دچار این وضعیت بشه .

اما یک فردی که دچار این حالت می شه ، حتی مطرح کردن این خود درگیری با فرد دیگری براش سخته و مرتبا با خودش کلنجار می ره و در بیان این موضوع که تصمیم گیری براش خیلی مشکله مرتبا در شک و تردید به سرمی بره و یا شاید استرس برچسب زدن از جانب دیگران ، خودش به نوعی یکی از دلایل عدم بیان مشکلش می تونه باشه .

برخی از عوامل ایجاد خود درگیری عبارتست از :

۱.فعل و انفعالات شیمیایی مغز

۲. عوامل ژنتیکی

۳.اختلالات خلقی مثل افسردگی

۴. اضطراب

۵. اختلال توجه و تمرکز

۶. اعتماد به نفس پایین

۷. پایین بودن سطح روابط اجتماعی

۸. خود ناهمخوانی

” خود ناهمخوانی”

 

سردرگمی ذهنی

برای اینکه بتوان نقش خود ناهمخوانی را در اختلال سردرگمی ذهنی شفاف کرد لازم دیدیم که درباره آن توضیحاتی بدهیم . خود ناهمخوانی را می توان در حوزه روان شناسی اجتماعی و روان شناسی شخصیت مورد بررسی قرار داد . یکی از نظریه پردازانی که در زمینه تصمیم گیری ، پژوهش های بیشماری داشته است ادوارد توری هیگینزست که شهرتش به واسطه فرضیه تضاد خویشتن یا نا همخوانی خویشتن بوده است .

هیگینز بر تفاوت بین خود واقعی و اجتناب از خود منفی تاکید می کند . برای اینکه بتونیم علت خود درگیری را از چشم انداز روان شناسی بهتر ارزیابی کنیم بهتر است دیدگاه این روان شناس را دقیقا متوجه بشیم :

هر فردی دارای یک خود واقعی ست آنچه که واقعیت موجود در شخصیت خود فرد به حساب می آید  . به عبارت دیگر فرد با تمام خصوصیات خودش . خود واقعی یعنی ادراک فرد نسبت به صفات و ویژگی های خودش است . اما از دو نوع ” خود آرمانی ” یعنی چیزی که دوست داره باشه که شامل آرزوها و تمایلات فرد برای دستیابی به صفت های مورد نظرش و “خود بایدی” که نشاندهنده احساس اجبار و لزوم فرد به دست پیدا کردن صفت ها و ویژگی های خاص اوست. هیگینز معتقد است اگر :

۱.بین خود واقعی و آرمانی فرد اختلاف زیادی پیش بیاد فرد دچار افسردگی می شود .

۲. ناهمخوانی بین خود واقعی و خود بایدی منجر به اضطراب خواهد شد .

پس با توجه به ناهمخوانی های خود واقعی با خود آرمانی وخود بایدی، می تونیم اینطوری نتیجه بگیریم که فرد درخود درگیری ذهنی دچار این تضاد و ناهمخوانی می شود .

در پژوهش های دیگری که در بررسی رابطه ” خود ناهمخوانی و بهزیستی ذهنی  مطرح می شود نشان می دهد که رضایت از زندگی یکی از مولفه های بهزیستی ذهنی است . که شامل میزان احساس رضایت و خشنودی از زندگی می شود نمره بالا در دو زیر مقیاس رضایت از زندگی و خلق مثبت نشانگر بهزیستی بیشتر است . در فردی که دچار خود درگیری است این مولفه نیز درصد پایینی نشان می دهد .

 

درمان خود درگیری

چرا خود درگیری باید درمان شود ؟

  1. بنظر می رسد رنجی که شما از این سردرگمی خواهید داشت گاهی اوقات بسیار ناراحت کننده و غیر قابل تحمل می شود . تصور کنید برای یک تصمیم گیری مدت ها وقت گذاشته اید و باز هم در انجام آن احساس تردید می کنید.
  2. وقت و انرژی که صرف این وضعیت خود می کنید . باید ها و نبایدهای ذهنی قطعا آزار دهنده ست .
  3. عدم احساس رضایتمندی از زندگی و قادر نبودن بیان احساسات .
  4. احساس افسردگی ، اضطراب که منجر به وسواس فکری می شود .تمرکز افراطی، تردید در تصمیم گیری و احساس بلا تکلیفی، ناتمام گذاشتن کارها بر ضرورت درمان تاکید می کند .

 

چگونه خود درگیری را درمان کنیم :

برای درمان خود درگیری ،  نیاز به صبر و حوصله زیادی احساس می شود . درمان آن تخصصی و نیاز به مشاوره روان شناسی توسط یک درمانگر روانشناسی بالینی ضرورت پیدا می کند . بطور خلاصه در درمان می توان از دارو درمانی ، روان درمانی و درمان شناختی استفاده کرد .

در مشاوره رایگان توسط روان شناسان با تجربه در مرکز مشاوره راز ماندگار شما می توانید از تا حدود زیادی از مدیریت برنامه ریزی و آشنایی با جزئیات درمان اطلاعات مفیدی کسب کنید . مقاله از : زهرا محمدی

 

برای دانلود این مقاله بر روی این متن کلیک کنید

۲ نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *