اسرار زندگی مجردی ام را چه زمان و به چه میزانی فاش کنم ؟


هر انسانی در طول عمر خود از فراز و نشیب های زیادی عبور می کند .تجربیاتی که در تمامی دوران، مخصوصا زندگی مجردی ، می توانند کاملا منحصر بفرد باشند وبه عنوان یک اسرارزندگی مجردی، می توانند درقلب یک فرد برای ابد ذخیره شوند . در هر برهه از زمان فرد بر مبنای سن و نیاز، به یک هدف می اندیشد و جوان نیز به مرحله ای می رسد که نیاز به ازدواج و تشکیل زندگی ازاهداف ارزشمند او به حساب می آید . ازدواج در زندگی هر انسانی از ارزش بسیار خاصی برخوردار است . یک ازدواج خوب و مناسب می تواند سرنوشت یک فرد را تا آخر عمر رقم بزند و باعث آرامش و تحقق آمال و آرزوهای وی شود.

 

اما در مقابل، آن ازدواجی که بر اساس اصول و معیارهای درست بنا نشود نه تنها از نظرجسمی و روحی می تواند آسیب زننده و آزار دهنده باشد بلکه سرنوشت ، اهداف ، ارزش های فرد را هم در هم می شکند و حتی می تواند خسارات جبران ناپذیری به همراه داشته باشد . چه بسا فرزندانی که  ثمره یک ازدواج مشترک بوده اند و  دچار شخصیت متزلزل و روانی مضطرب شده  و از ناتوانی های روحی ، رفتاری و اخلاقی در آینده رنج  برده اند .

 

ازدواج

بنابر این در امر ازدواج باید با دقت و بررسی بیشتری قدم برداشته و تا حد امکان از میزان اشتباهات و خطاهای احتمالی پرهیز کنیم . یکی از موردهایی که قبل از ازدواج می تواند به عنوان یک دغدغه فکری مطرح شود بایدها و نبایدهایی ست که در مورد بعضی حقایق زندگی شخصی یک فرد و زندگی مجردی او  می تواند مطرح شوند .

این ها اسراری هستند که می توانند به سه دسته تقسیم شوند :

  1. موضوعاتی که بیان آن ها 100 درصد الزامی هستند .
  2. مواردی که حدود 50درصد بیان آن، کفایت می کنند.
  3. مطالبی که مطرح کردن آنها اصلا ضرورتی ندارد.

 

– ابتدا به موضوعاتی می پردازیم که مطرح کردن آنها الزما ضروری بنظر می رسد و اگر مطرح نشود بنظر می رسد که بنوعی حقیقت را پنهان کرده ایم و حق انتخاب را از طرف مقابلمان سلب نموده ایم .

این موضوعات می توانند شامل مسائلی شوند که معمولا اطرافیان فرد مجرد از آن اطلاع داشته و بهتر است حتی قبل از خواستگاری مطرح شوند مثلا اگر فرد مجرد از یک دوران نامزدی رسمی با عقد محضری برخوردار بوده و یا زندگی متاهلی کوتاهی داشته است  . گاهی فرد در زندگی  مجردی از بیماری های خاص روحی و روانی رنج می برد و خانواده به امید اینکه ممکن است با انجام ازدواج ، مشکل فرزندشان بهبود پیدا کند بدون اینکه مسئله بیماری فرزندشان را مطرح کنند اقدام به خواستگاری می کنند . بطور مثال فردی که از وسواس فکری و عملی بالایی برخوردار است .

 

 

اضطراب و افسردگی

باید بدانیم که منشاء این اختلال می تواند جنبه اضطرابی و افسردگی داشته باشد و فرد مجرد با ورود به شرایط جدید بیشترمضطرب شده و باعث وسواس و به هم ریختگی ، می شود چه بسا این امر در روابط جنسی او هم تاثیر می گذارد . و یا  بیماری های جسمی از قبیل ناتوانایی باروری . البته با بیان این مشکل این حق را به طرف مقابلمان می دهیم که خود فرد ، شخصا در این رابطه بیاندیشد و تصمیم نهایی را برای یک زندگی مشترک بگیرد .

 

چه بسا افرادی هستند که در یک زندگی مشترک جنبه های دیگری صفات ، شخصیت ، فرهنگ و اخلاق برایشان از ارزش و اهمیت بیشتری برخوردار است و خود نیز به داشتن بچه راغب نیستند . نکته ای که شاید در این سالهای اخیر بیشتر نمود پیدا کرده بحث پرده بکارت است و حال اینکه گاهی فرد مجرد بواسطه این مشکل از ازدواج خودداری می کند و ترجیح می دهد تا آخر عمر تنها بماند و زندگی مجردی خود را ادامه دهد.  در حالیکه او می تواند در مراحل اولیه اگر تشخیص دهد که خواستگارش از شخصیت و شرایط بسیارمناسبی برخوردار است به شکل محرمانه و  فقط با شخص او مسئله را مطرح کرده و نظرخواهی کند . چه بسا افرادی بوده اند که با توجه به مسئله فوق ، شرایط پیش آمده را درک کرده اند و در نهایت زندگی مجردی به ازدواج ختم شده است .

-حال به نکاتی می پردازیم که به عنوان اسرار زندگی مجردی نیاز است که در حد 50 درصد آن مطرح شود . بیان ماجرای مراسم نامزدی که فقط جنبه خواستگاری و  تعیین مهریه و … داشته ا ست که افرادی از فامیل و دوست و آشنا نیز از آن مطلع نبوده اند در جلسه اول ضروری بنظر نمی رسد . حتی در جلسه اولیه لزومی بر بیان روحیه اضطرابی ، نداشتن مهارت های زندگی به شکل اغراق آمیز نیز احساس نمی شود. ( بطور مثال : دختر ما اصلا آشپزی بلد نیست . همیشه خورده و خوابیده و تمام کارهاش و ما انجام می دیم و یا اینکه دخترمون برای خودش یک پا مرده که تمام کارها رو خودش انجام می ده) . باید بدانیم که اگر مشکل جسمی و یا روحی عمیقی وجود ندارد می توان بعد از جلسات اولیه و رسیدن به سطحی از اعتماد و شناخت اصلی ،حتی با معرفی پزشک معالج و تحقیقات و شفاف ساختن بیشتر، آنها را برای رسیدن به تصمیم نهایی یاری کنید .

-و اما چه اسراری از زندگی مجردی را نباید گفت : آن مواردی که بیانش لزومی ندارد و چه بسا گفتنش نه تنها راهگشا نیست بلکه باعث می شود ذهنیت فرد مقابل را به سمت افکار منفی و پریشانی سوق دهد . مثلا کنکاش در گذشته فرد که با چه کسانی دوست بوده  و از چه میزان رابطه ای برخوردار بوده است . چند مرتبه به خواستگاری رفته و یا چه گناهانی مرتکب شده است…بعضی از مسائل اعتقادی و رفتاری بین خود فرد و خدای خودش به عنوان یک امانت به ودیعه گذاشته شده و بیان و اعتراف به آن حتی گناه محسوب می شود . (بیاد دارم از مراجعی که پس از مدت ها تلاش با دختر مورد نظر خود ازدواج کرد و با بیان خاطرات دوستی های گذشته اش با دختران و نحوه روابط عاطفی و جنسی خود باعث شد همسرش احساس انزجار کند و حاضر به ادامه زندگی با او نشود ).

بنظر می رسد ورود به مقوله ازدواج و مسائلی از زندگی مجردی ، بحثی جذاب و در عین حال مهم و ارزشمند بشمار میرود لذا برای این امر خطیر شما می توانید در زمینه مراحل مختلف آن ، از مشاوره قبل از ازدواج و مشاوره رایگان مشاوران خبره و با تجربه ما در مرکز مشاوره راز ماندگار استفاده کنید.

 

برای دانلود این مقاله بر روی این متن کلیک کنید

دیدگاهی وجود ندارد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *