آیا رقابت کردن برای مخچه مفید است یا نه ؟


تحقیقات اخیر نشان می دهد که چگونه رقابت کردن باعث می شود که سلول های عصبی در مخچه سریع تر رشد کنند ، منشعب شوند و ارتباط برقرار کنند . در حقیقت رقابت باعث می شود سلول های عصبی در مخچه سریع تر حرکت کرده و انشعاب پیدا کنند .

  • پورکینژ یا سلول های عصبی موجود در مخچه هستند که در هماهنگی حرکت موثرند .
  • پژوهش های انجام شده بر روی موش ها ، نشان می دهد که سلول های پورکینژ با هم رقابت می کنند .ضربه و فشار بر سلول های دیگر ، منجر به رشد سریع تر و ارتباط بیشتر در مغز می شود
  • ژن GluD2 ممکن است این روند را تسریع کند .

 

ورزش

 

همانطوری که می دانید در دنیای ورزش ، رقابت باعث تقویت انگیزه و عزم یک ورزشکار می شود . این تقویت باعث می شود که ورزشکار ” قوی تر و سریع تر ” از رقیبان خود عمل کند و منجر به افزایش کارایی و عملکرد او شود . در حقیقت رقابت در زمانی اتفاق می افتد که حداقل دو طرف در تلاش برای رسیدن به هدفی مشترک باشند . در حقیقت در رقابت یکی به دست می آورد و دیگری می بازد .

پژوهش های جدید در دانشگاه استانفورد نشان می دهد که تعاملات رقابتی باعث رشد سریع تر و ارتباطات سیناپسی  بیشتر در مخچه می شود . ( این یافته ها توسط  تاکو و همکارانش در ۱۷ فوریه ۲۰۲۱ منتشر شده است ).

در این مقاله هدف این است که نقش تاثیر رقابت را در عملکرد مخچه مورد بررسی قرار بدهیم و اصولا به این نتیجه برسیم که رقابت می تواند بطور کلی بر عملکرد مغزی موثر واقع شود یا نه ؟  برای اینکه به این هدف برسیم ابتدا باید ببینیم که رقابت چه ارتباطی با سلول های پورکینژ نورون دارد .

 

سلول های پورکینز :

نورون های منحصر به فردی هستند که نقش بسیار ارزشمندی در هماهنگی حرکات لازم برای فعالیت های روزمره را ایفاء می کنند ( به عنوان مثال ، دوچرخه سواری ، تایپ لمسی …) که با تمرین بیشتر این مهارت به شکل خود به خودی و غیر ارادی ادامه می یابد و تقویت می شود .

 

ساختار و اتصال سلول های پورکینژ همچنین در مهارت هایی مثل ورزش و حافظه عضلانی در ورزش مهم است . سلامت سلول های پورکینژ باعث می شود که در سایر مناطق مغز اتصالات قوی برقرار شده و عملکرد مایعات را آسان می کند . اما اگر در عملکرد سلول های پورکینژ مخچه اختلال ایجاد شود قطعا بدن با مشکلات حرکتی و آتاکسی (فقدان کنترل عضلانی یا ناهماهنگی حرکات ارادی)همراه است .این مشکلات قطعا افراد را از فعالیت و رقابت باز می دارد.

از دیدگاه فرا شناختی ( یعنی تعقلی که انسان بر روی فرایندهای ذهنی خود می کند ) کشف جدید که نشاندهنده شکوفا شدن سلول های پورکینژ توسط رقابت است به ما می فهماند که این سلول های عصبی که به شکل شاخه های درخت هستند به ورزشکاران کمک می کند تا برای پیروزی بر رقیبان خود با حرکات کاملا دقیق تر و لطیف تر عمل بکنند .

 

 

چگونه موش ها عملکرد عصبی راآشکار کردند

چگونه موش ها عملکرد عصبی را آشکار کردند

در این پژوهش که برای اولین بار در نوع خودش انجام می گرفت ” لو و اعضای آزمایشگاه وی” موش هایی که فاقد ژن GluD2  بودند استفاده کردند و عملکرد سلول های پورکینژ را در مقایسه با موش های با ژن GluD2 مقایسه کردند . در این پژوهش همچنین محققان از مدل رایانه ای برای شبیه سازی رشد دندریت و تشکیل اولیه سیناپس استفاده کردند . “لو و همکارانش” دریافتند موش هایی که برای برنده شدن تلاش می کنند شاخه های دندریت سلول های  پورکینژ آنها برای رشد سریع تر و ایجاد ارتباطات سیناپسی با یکدیگر رقابت می کنند و در نتیجه بطور تصاعدی رشد سریع تر دندریت و به دنبال آن ساختن سیناپسی بیشتر را افزایش می داد .

 

بطور قابل توجهی ، پژوهشگران در تحقیق خود به این نتیجه رسیدند که موش هایی که ژن GluD2 ندارند ، ‌با رشد سریع و  ارتباطات سیناپسی اولیه انجام می شود ، معلول هستند . در حقیقت ، سلول های پورکینژی که فاقد این ژن بوده و رشد اولیه کندی داشتند نتوانستند مانند یک درخت رشد مناسبی داشته باشند و در حقیقت به شکل یک اهرام وارونه رشد کنند . اما برعکس سلول های پورکینژ با ژن GluD2 رشد طبیعی خود را کردند .

این تحقیق در حقیقت نشاندهنده رقابت بین دندریت ها برای دستیابی به سیناپس ها و چگونگی رشد آنها با سیناپس های نرمال یا کاهش یافته برای ایجاد ثبات است .

تحقیقاتی که در ایران سال 1398 در این رابطه صورت گرفت نشان داد تعداد سلول های پورکینژ گروهی که از تمرینات هوازی استفاده می کردند بسیار بیشتر از گروهی بود که از این تمرینات استفاده نمی کردند این تحقیق با توجه به بیمارانی که دارای بیماری پارکینسون بودند انجام گرفت نتایج نشان دهنده سودمند بودن تاثیر فعالیت های هوازی بر حفاظت سلول پورکینژ مخچه بیماران پارکینسونی دارای استرس بود.

حال با توجه به تحقیقات انجام شده ، به ارتباط نقش رقابت و فعالیت های ورزشی و تاثیر آن بر سلول های مخچه واقف شدیم . چنانچه در رابطه با این تحقیق و منابع مورد استفاده سوالاتی از جانب شما عزیزان مطرح شود ،تیم متخصص و با تجربه روان شناسان مرکز مشاوره راز ماندگار با مشاوره رایگان و مشاوره روان شناسی پاسخگوی شما در این رابطه خواهند بود . ترجمه و تنظیم : زهرا محمدی

 

برای دانلود این مقاله بر روی این متن کلیک کنید

دیدگاهی وجود ندارد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *