اعتیاد یک بیماری است. مثل یک بیمار با آنان رفتار کنیم.

اعتیاد یک بیماری است. مثل یک بیمار با آنان رفتار کنیم.

اعتیاد یک بیماری است. مثل یک بیمار با آنان رفتار کنیم.

اعتیاد سال ها است که با زندگی برخی مردم به اشکال مختلفی در آمیخته شده است. اعتیاد به مواد مخدر، اینترنت، پورن و هر چیزی که زندگی روزمره شخص را مختل می کند. سالانه موادهای مختلفی به بازار و خیابان ها عرضه می شوند که اثرات مخربی بر فرد می گذارند. درمان بیماران باید به مرحله بهتری از مبارزه با فرد ارتقا یابد. بسیاری از مردم فکر می کنند که اعتیاد یک ناهنجاری، مشکل اخلاقی و ضعف اراده است. در صورتی که باید به این باور برسیم که ” اعتیاد یک بیماری است “.

طرز فکر درست در بسیاری از مسائل حل کننده مشکلات است. سال‌های سال است که کشورها مطابق با دستورالعمل آمریکا به مبارزه با اعتیاد پرداخته اند. هزینه های زیادی برای درمان و جداسازی این افراد از جامعه صورت گرفته است. در حالی که همین بیماران، هر کدام عزیز پدر یا مادری هستند. بنابراین بایستی در سیاست هایمان نسبت به رفتار با یک فرد مبتلا به سوء مصرف مواد مخدر تجدید نظر کنیم.

طی سال‌های مبارزه با اعتیاد، ممکن است به برخی موفقیت ها دست یافته باشیم اما مسئله مصرف مواد مخدر همچنان رو به افزایش است. لذا بهتر است که همه ما همچون متخصصان به این باور برسیم که ” اعتیاد یک بیماری است ” و باید مثل یک بیمار با فرد رفتار کنیم.

در این مقاله قصد بررسی همین موضوع را خواهیم داشت. با ما همراه باشید و چارچوب فکریتان درباره اعتیاد را دستخوش نوسان کنید.

 

 

 

علت گرایش به اعتیاد

 

 

علت گرایش به اعتیاد

اکثریت افرادی که به اعتیاد گرایش پیدا می کنند دارای مشکلات زمینه ای هستند. این مشکلات می توانند از دعوای والدین تا برخی مسائل شخصی وسعت داشته باشند. فردی که هر روز شاهد دعوای پدر، مادر و فضای ناآرام خانه است، احتمال گرایش به مصرف بیشتری، نسبت به فردی با زندگی عادی دارد. در واقع در این زمان مصرف مواد یا الکل جای خالی زندگی خوب را برای شخص پر می کند.

این احساس خوب است که به این رفتار استمرار می بخشد و فرد برای فراموش نمودن فقدان و مشکلات، به آن پناه می برد.

طبق آزمایشی که توسط پروفسور بروس الکساندر در زمینه اعتیاد انجام شد، این نتیجه به دست آمد که هر چه محیط مناسب و نیازهای افراد برطرف گردد، احتمال ابتلای به اعتیاد کاهش می یابد. در نمونه انسانی این آزمایش سربازان آمریکایی در جنگ ویتنام مورد بررسی قرار گرفتند. در این جنگ حدود 20% از سربازان آمریکایی هروئین مصرف می کردند. دولت نگران این بود که با برگشت سربازان به کشور خیابان ها پر از معتاد گردد. در حالی که 95% از سربازان بدون مراجعه به مراکز بازپروری و داشتن افسردگی، اعتیاد خود را ترک کردند. لذا اهمیت محیط و سازگاری با آن بیش از پیش مشخص شد.

 

اعتیاد یک بیماری است

 

 

هر خانواده ای که به طریقی با اعتیاد درگیر است، به راحتی نمی تواند راجبه آن صحبت کند. زیرا مسخره و تحقیر شده و با درجه بیشتری این فشار نیز به فرد بیمار وارد می شود. آنان توسط تلویزیون، روزنامه، رسانه و مردم سرزنش شده و خود را لایق بهبودی و درمان نمی بینند. لذا اهمیت جایگزینی باور ” اعتیاد یک بیماری است ” بسیار حائز اهمیت است.

زمانی که شما دچار بیماری سرطان یا حمله قلبی می شوید، سیر درمانی دریافت می کنید تا درمان شوید. بیمار اعتیاد نیز همین گونه است. عواقبی آسیب زا برای اجتماع و مردم دارد. ولی اغلب بدون درمان رها می شوند.

 

 

تغییرات جهانی در رابطه با اعتیاد

 

تغییرات جهانی در رابطه با اعتیاد

در بسیاری از کشورها اعتیاد از مسیر مبارزه و جرائم کیفری سنگین به مسیر درمان سوق پیدا کرده است و سعی شده با پیشگیری، مداخله زودهنگام و اصلاحات عدالت کیفری، موانع بازگشت به زندگی دوباره را کنار بزنند. تغییرات زیاد دیگری در سطح بهداشت و امنیت عمومی صورت گرفته است اما لازمه سرعت بخشی به این روند، طرز فکر ” اعتیاد یک بیماری است ” توسط مردم می باشد.

با سخنان نامناسب ترس را در وجودشان ایجاد و آنان را از بیان احساسات و نیازهایشان دور می کنیم. زمانی که ندانید فرد به چه می اندیشد و نیازش چیست، چگونه می خواهید به وی کمک کنید.

” اعتیاد یک بیماری است ” به ما می گوید که بیمار هم مثل ما یک انسان است و زمانی که در باتلاق اعتیاد به دام افتاده است، اگر از ترس تحقیر شدن طلب کمک نکند بیشتر فرو می رود. لذا سیاست عمومی باید تغییر یابد.

 

نتیجه گیری

زمانی که با یک فرد بیمار مواجه شدید به او به چشم یک شخص منزجر کننده یا مست و عملی نگاه نکنید، بلکه یک انسان ببینید، بهش پیشنهاد کمک بدید، کنارش بشینید و به او محبت کنید.
طرز فکر ” اعتیاد یک بیماری است ” در کشورهایی مثل پرتغال، که زمانی از درصد بالای ابتلای به هروئین رنج می برد، بسار مفید واقع شده است. به طوری که 50% کاهش جرائم و ابتلا به بیماری های ایدز را داشته اند.

 

در این مقاله سعی بر تغییر نگرش مردم و تاثیرات مثبت ذهنیت ” اعتیاد یک بیماری است ” را داشتیم. بسیاری از افراد نسبت به فرد بیمار جبهه خاصی می گیرند، که سبب مقاومت بیمار در برابر ترک اعتیاد می شود. در صورت وجود هرگونه مشکل در زمینه اعتیاد می توانید جهت مشاوره رایگان با مشاورین راز ماندگار در ارتباط باشید.

 

برای دانلود این مقاله بر روی این متن کلیک کنید

دیدگاهی وجود ندارد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *