آیا میدانید دستورالعمل درمان اعتیاد چگونه است؟ (بخش دوم)


موادهای مخدر از طریق ورود و دسترسی به سیستم ارتباطی، عملکرد نرمال مغز را که دریافت اطلاعات از سلول های عصبی می باشد را با اختلال مواجه می کند. که در اثر این اختلال پردازش اطلاعات با مشکل روبرو می شود. همین امر لزوم درمان اعتیاد را افزایش می دهد.

دوپامین اصلی ترین نقش را در احساس لذت و پاداش دارد و با مصرف مواد مخدر میزان زیادی از دوپامین ترشح شده و حالتی گذرا به فرد مصرف کننده دست می دهد.

در بخش اول مقاله دستور العمل درمان اعتیاد، به بررسی موارد ذیل پرداختیم:

مراحل درمان

دستورالعمل سم زدایی و پایدار سازی

ملاک های موفقیت سم زدایی

شرح حال و مصاحبه

دارو

روش درمانی فوق سریع UROD

در ادامه قصد بررسی مرحله دوم از درمان اعتیاد یعنی توانبخشی را داریم. در صورت وجود سوال در رابطه با اعتیاد، می توانید جهت مشاوره رایگان با مشاورین راز ماندگار در ارتباط باشید.

 

 

توانبخشی و درمان اعتیاد

 

 

توانبخشی و درمان اعتیاد

در مرحله توانبخشی سعی بر پیشگیری از عود دوباره اعتیاد است. و هدف ایجاد آمادگی در بیمار برای کنترل ولع مصرف مواد مخدر می باشد. بیمار باید به سلامتی خوبی در بخش شخصی و بهبود ارتباطات اجتماعی برسد.
در این بخش بیشتر به عللی که در گرایش فرد به اعتیاد موثر بوده اند تمرکز می شود و سعی بر جلوگیری از ظهور این عوامل می باشد.

بیشتر از درمان غیر داروئی مثل خانواده درمانی، روان درمانی فردی و گروهی، گروه درمانی و کار درمانی استفاده می شود.

 

عوامل دخیل در عود بیماری

برحسب روش مورد استفاده، درمان اعتیاد از 1 ماه تا 1 سال ادامه پیدا می کند. لذا توانبخشی جهت پیشگیری از عود هم حداقل تا یک سال باید ادامه یابد. میزان اثربخشی درمان و موفقیت در پیشگیری از عود، هم به بیمار و هم به نحوه ارائه درمان مربوط است.

بیمارانی که شرایط ذیل را دارا هستند از احتمال عود اعتیاد بیشتری برخوردار هستند:

 • سوء مصرف مواد شدید
 • بیکاری
 • اختلالات روانی همزمان با اعتیاد
 • عدم حمایت خانوادگی و اجتماعی
 • عدم انگیزه درمانی
 • اجبار در درمان از سوی اطرافیان

از جمله عوامل مربوط در درمان برای جلوگیری از عود موارد ذیل هستند:

 • ادامه دادن درمان
 • محیط درمانی(بستری یا سر پایی)
 • داروهای درمانی مثل متادون
 • روان درمانی فردی، گروهی و خانواده درمانی
 • ایجاد اتحاد درمانی بین متخصص و بیمار

 

 

 

ملاک های کسب نتیجه در توانبخشی

 

ملاک های کسب نتیجه در توانبخشی

در صورتی می توان گفت که درمان اعتیاد نتیجه بخش بوده است که بیمار مصرف مواد مخدر را کاهش و یا قطع مصرف کرده باشد. به لحاظ جسمانی و بدنی و سلامت لازم رسیده باشد و در کارکرد اجتماعی و ارتباط با دیگران دچار مشکل نباشد.

از مهم ترین موارد سنجش مفید بودن توانبخشی، رفتار کارآمد بیمار در بخش بهداشت و امنیت عمومی می باشد. اهمیت این مورد به دلیل رفتارهای بزهکارانه و ابتلا به انواع بیماری به سبب تزریق مشترک و اعمال مقاربتی است.

نکته: به دلیل احتمال زیاد عود اعتیاد در سه ماهه ابتدایی درمان، لزوم پیگیری و ارتباط بیشتر با مرکز درمانی حائز اهمیت است.

نکته: لغزش فرد که به دلیل اشتیاق و نیاز روانی به مواد مخدر ایجاد می شود متفاوت از عود بیماری است. در عود فرد مجدد به صورت منظم، به مصرف مواد مخدر می پردازد.

راهکارهای پیشگیری از عود درمان اعتیاد

از طریق آشنایی افراد با موقعیت و شرایطی که امکان عود بیماری وجود دارد، می توان در امر پیشگیری موفقیت بیشتری کسب نمود. شناسایی و دور کردن فرد از اماکن، اشخاص، خاطرات، هیجان و احساس هایی که زمینه ساز لغزش هستند، احتمال عود را کاهش می دهد.

خانواده ها باید از این موارد مطلع باشند و رفتار مناسبی در برخورد با این مواد داشته باشند. به عنوان مثال اگر بخشی از خانه یادآور مصرف مواد فرزندشان است، آنجا را مخروبه کرده و یا نشت و برخاستی در آن بخش خانه نداشته باشند.

برخی دیگر از مسائل مورد بررسی در پیشگیری از عود که بایستی متخصص، بیمار و خانواده از آن ها مطلع باشند، عبارت اند از:

 1. عود اتفاق نیست و زمینه هایی وجود دارد که فرآیند وقوع را ایجاد می کنند.
 2. نحوه برخورد با نشانه های ولع و عود
 3. مشاوره مناسب در زمان لغزش و جلوگیری از احساس بی کفایتی و ناتوانی
 4. چگونگی مدیریت هیجانات منفی

 

 

نقش آموزش خانواده در درمان اعتیاد

 

 

نقش آموزش خانواده در درمان اعتیاد

جلب حمایت خانواده در درمان اعتیاد نقش بسزایی را دارا می باشد. در صورتی که همکاری خانواده در این مسیر وجود داشته باشد عود بیماری تا حد زیادی کاهش می یابد. ظمن آموزش بایستی مشکلات موجود درون خانواده درمان شده و مشاوره های گروهی برای خانواده تنظیم گردد.

آموزش
در آموزش باید تعریفی از اعتیاد به همراه زمینه سازها و عوامل موثر در گرایش به اعتیاد ارائه شود. خانواده ها باید بدانند که یک فرد چگونه از سلامت کامل به وضعیت ناهنجار اعتیاد رسیده و اثرات وسیع آن بر اعضای خانواده چیست.
آگاهی از اهداف درمانی و تاثیر تعاملات درون خانواده بر عود درمان بسیار لازم است.

 

در بخش دوم مقاله به بررسی مرحله دوم درمان اعتیاد یعنی توانبخشی و جلوگیری از عود پرداختیم. شما عزیزان می توانید در صورتی که پرسشی در رابطه با اعتیاد دارید، با مشاورین رازماندگار جهت مشاوره رایگان تماس حاصل فرمایید.

 

برای دانلود این مقاله بر روی این متن کلیک کنید

دیدگاهی وجود ندارد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *