همه آنچه درباره اعتیاد و معتادان می دانید اشتباه است

اعتیاد مسئله ای است که امکان دارد درون هر خانواده ای اتفاق بیفتد و هر فردی خود را دچار به آن ببیند. یوهان هری از نویسندگان و روزنامه نگاران بریتانیایی است که برای نشریاتی از جمله ایندیپندنت مطلب نوشته است. وی همچنین کتاب های در زمینه افسردگی و اعتیاد به چاپ رسانده است. که امروز میخواهیم به یکی از سخنرانی های او درباره اعتیاد و معتادان بپردازیم.

خانواده یوهان هری در دوران کودکی مشکل کمی اعتیاد به کوکائین داشته است. به همین دلیل در بزرگسالی به تفکر درباره اعتیاد و معتادان پرداخته، اینکه نزدیک به 100 سال است که آمریکا قانون ممنوعیت مصرف مواد را تصویب کرده و دنیا را با خود در این مسیر هدایت کرده است. در واقع تصور بر این بود که با مجازات و تنبیه معتادان می تواند کاری کرد که آنان پاک شده و انگیزه مصرف نکردن داشته باشند.

وجود دوستان و عزیزان مصرف کننده اطراف همه ما و من باعث شد که به فکر برم و سوالات زیادی در ذهنم ایجاد شود. اینکه:

  • واقعا چرا این اتفاق میفته؟
  • چرا از روشی که جواب نمیده داریم استفاده می کنیم؟
  • آیا رویکرد دیگه ای وجود نداره که بتونه بهشون کمک کنه؟

بنابراین به تحقیق در این باره پرداختم و با افراد متخصص مختلفی صحبت کردم و به نتایجی رسیدم که طبق اون باید تمام سیاست هامون در رابطه با اعتیاد و معتادان رو تغییر بدیم. در ادامه با راز ماندگار همراه باشید.

 

 

 

همه ی ما مواد مصرف کرده ایم

 

همه ما مواد مصرف کرده ایم!

بیایید در نظر بگیریم که همه ما به مدت 20 روز و روزانه سه بار هروئین مصرف کرده ایم، آیا در روز 21 ام به دلیل جاذبه و وابستگی های شیمیایی آن، ما معتاد هستیم؟ تفکر من این بود که بله هستیم.

اما زمانی دچار شک شدم که فهمیدم اگر تصادف کنم و لگنم بشکنه، در بیمارستان به من دیامورفین تزریق خواهند کرد. که در واقع خیلی بهتر از هروئین و حتی خالص تر هم هست. و برای مدت طولانی برایتان تجویز خواهد شد. اما آیا بعد از مرخص شدن شما معتاد هستید؟ طبق تحقیقات دقیق انجام شده، اصلا اینگونه نیست. و مادربزرگتان هنگام بیرون آمدن از بیمارستان معتاد نشده است.
پس همه ما بنا به داروهایی که خورده و تزریق کرده ایم، مواد مصرف نموده ایم اما معتاد نشده ایم.

 

آزمایش شگفت انگیز روانشناسی

در ونکوور با استاد روانشناسی بروس الکساندر دیداری داشتم. وی آزمایشی در رابطه با اعتیاد و معتادان طراحی کرده بود. که حتما به فهم درست ما از اشتباه بودن فکرمان کمک می کند.
در این آزمایش موشی را درون قفس قرار داده و دو بطری آب، یکی آب معمولی و دیگری آب دارای مقداری هروئین یا کوکائین، درون قفس می‌گذاریم. در این حالت موش بخاطر اینکه کار دیگری برای انجام ندارد از بطری حاوی مواد استفاده می کند.

آزمایش گسترش داده شد و علاوه بر محیط قفس، محیطی دیگر با نام پارک موش‌ها که پر از پنیر، تونل، وسایل رنگی و موش های دیگر بود ساخته شد. و بطری ها درون این محیط هم قرار داده شدند.

نتیجه به دست آمده جالب بود، برعکس قفس اول، در پارک، موشی از بطری دارای آب هروئین دار استفاده نمی کرد. و اودوزی برعکس قفس اول اتفاق نمی افتاد.

در ابتدا تصور بر این بود که آزمایش بر روی انسان متفاوت از نتیجه این آزمایش است. اما جالب بود که در زمان جنگ ویتنام حدود 20% از ارتش آمریکا مصرف هروئین داشتند. نگرانی دولت آمریکا این بود که با بازگشت سربازان خیابان ها پر از اعتیاد و معتادان خواهد شد. در صورتی که پس از اتمام جنگ و بازگشت ارتش، 95% از افراد مبتلا بدون مراجعه به کلینیک ها و افسردگی مواد را ترک کرده بودند.

در انتها پروفسور آلکساندر به این نتیجه رسید که شاید مسئله اصلا وابستگی و وسوسه های شیمیایی نباشد. بلکه قفس یعنی محیط و سازگاری با محیط است که درباره اعتیاد و معتادان مطرح است.

 

 

 

اعتیاد یا قید داشتن

 

 

اعتیاد یا قید داشتن؟

طبق نظر پروفسور پیتر کوهن حتی نباید به آن اعتیاد گفت، بلکه قید نداشتن بایستی نامید. انسان به طور ذاتی در پی برقراری رابطه است و هنگام شاد بودن ارتباطاتی با دیگران خواهیم داشت. اما زمانی که از حادثه ای رنج می برید یا شکست خورده و منزوی هستید، می خواهید با چیزی پیوند بخورید که احساس تسکین را به شما القا کند. حال ممکن است قمار، دیدن پورن و یا مصرف مواد مخدر باشد. تا این ارتباط ایجاد شود.

برخی افراد به این دلیل دچار اعتیاد نمی شوند زیرا می خواهند روابط دوستانه و سالم خود را حفظ کنند. شغل فعلی را داشته و در نهایت برای روابط و قیدهایی که دوستشان دارند حضور داشته باشند. در این جا فرد مصرف مواد یا الکل را مانع رسیدن به موارد گفته شده می داند و به همین دلیل از مصرف خودداری می نماید. و در نقطه مقابل فرد معتاد دارای شرایطی با ارزش و دوست داشتنی برای حضور در آنان نیست. که بخاطرشان قید مصرف را بزند تا به امری مهم تر برسد.

 

پیامدهای سیاست فعلی مبارزه با اعتیاد

در سیاست فعلی با اعتیاد و معتادان برخورد شده و مجازاتی از قبیل زندان، اعدام، پرونده قضایی و… برایشان در نظر گرفته شده است. اما این موارد فقط پرونده آنان را در برگشت به زندگی عادی سنگین تر می کند. و معمولا شرایط معتادی که به دلیل اعتیاد به زندان رفته پس از آزادی بدتر می گردد.

 

 

برخورد با اعتیاد و معتادان در کشور پرتغال

 

برخورد با اعتیاد و معتادان در کشور پرتغال

کشور پرتغال در سال 2000 یکی از کشورهای با ازدیاد معتادان بود. 1% از جمعیت این کشور به مصرف هروئین اعتیاد داشتند. آنان برای پیشگیری راه آمریکا را ادامه می دادند و مجازات فراوانی برای اعتیاد و معتادان جهت کاهش این روند در دستور قرار می دادند. تا جایی که مسئولان کشوری به ستوه آمده و اتاق فکری با حضور دانشمندان و پزشکان به رهبری دکتر جواوو گوالوو دایر کردند. نتیجه این جلسات بر این شد:

همه موادهای مخد از حشیش تا کراک جرم زدایی شده و مهم تر از همه، تمام هزینه هایی که صرف جدا کردن اعتیاد و معتادان از جامعه میشد، خرج پیوند مجددشان با زندگی و اجتماع گردد.

برنامه های انبوه کارآفرینی

ایجاد مشاغل و اجازه فعالیت شغلی

اعطا وام های خرد برای راه اندازی کسب و کار خود

همه این موارد در کنار مراکز بازپروری و روان درمانی برای بهبود وضعیت کشور پرتغال انجام شد. در حدی که دولت حاضر به پرداخت دستمزد در صورت به کار گیری این افراد بود. هدف این بود که هر فرد مبتلایی صبح انگیزه ای برای بیدار شدن داشته باشد. در نهایت مبتلایان اذعان کردند که کشف اهداف جدید موجب برقراری پیمان هایی قوی و وسیع‌تر با اجتماع برای آنان شد.

این راهکار در حدی کارآمد بود که بعد از مدتی که از آن می گذرد:

50% از میزان جرم ها کاهش پیدا کرد.

مرگ ناشی از استعمال مواد مخدر و مواد تزریقی کاهش یافت.

میزان ابتلا به HIV در میان معتادان کاهش پیدا کرد.

و به طور کلی نتایج بسیار امیدوار کننده و غیر قابل مقایسه با روش قبل، شکل گرفت.

 

در نهایت میخواهم عصاره تحقیقات و بررسی هایم را به شما بگویم. صحبتم با اعتیاد و معتادانی که در زندگیم هستند این است: شما را دوست دارم و می خواهم روابط عمیق تری با شما داشته باشم. دوستتان دارم خواه چیزی مصرف نمایید یا نه. با حالی که هستی دوستت دارم و اگر احتیاجی به من داشته باشی میام و کنارت می شینم. چون تو تنهای نیسیت و من نمی خوام احساس تنهایی کنی.

 

تا کنون سرود مبارزه با اعتیاد را سر داده ایم، فکر کنم دیگر باید سرود عشق را برای اعتیاد و معتادان بخوانیم.

هشیاری، عکس اعتیاد نیست.
ارتباط، عکس اعتیاد است.

 

در این مقاله سعی شد گزیده ای از تجربیات یوهان هری در رابطه با موضوع مقاله مان یعنی همه آنچه درباره اعتیاد و معتادان می دانید اشتباه است را بیاوریم. در صورت وجود هرگونه مشکل می توانید جهت مشاوره رایگان با مشاورین راز ماندگار در ارتباط باشید.

 

برای دانلود این مقاله بر روی این متن کلیک کنید

دیدگاهی وجود ندارد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *