با یادگیری انتخاب رشته سراسری خودت کارت راه بنداز

در دو بخش قبلی سری مقالات انتخاب رشته سراسری به موارد زیر پرداختیم:

 1. اهمیت انتخاب رشته
 2. نحوه کارنامه خوانی
 3. دسته بندی رشته های تحصیلی
 4. سهمیه ها
 5. دانشگاه و دوره ها

در بخش نهایی و سوم مقالات قصد داریم درباره موارد زیر به صحبت بپردازیم:

 1. چگونگی انتخاب رشته
 2. چگونگی انتخاب دانشگاه
 3. تقسیم بندی رشته محل ها
 4. چیدمان رشته ها

داوطلبان بایستی از برخورد سهل انگارانه با انتخاب رشته سراسری پرهیز کنند. زیرا پشیمانی بعد از آن فایده ای ندارد. پس داوطلب باید تا لحظه ای که کد رشته محل ها را در سایت وارد سامانه می کند دقت عمل به خرج دهد.

 

 

 

چگونگی انجام انتخاب رشته سراسری

 

 

چگونگی انجام انتخاب رشته سراسری

داوطلبان در وهله اول باید نسبت به رشته های مختلف اطلاعات و آگاهی داشته باشند تا از نظر محتوایی بداند که چند سال از وقت خود را صرف چه رشته ای می کند. زیرا اگر از اعداد بیزار است نباید سراغ حسابداری برود.

برای این مورد می توانید به بررسی واحدهای درسی هر رشته بپردازید تا به دید کلی از رشته دست یابید. ولی اگر در اطرافیانتان دانشجویی وجود دارد از طریق آنان از محتوای رشته ها مطلع گردید. زیرا هیچ کس به اندازه خود دانشجویان همان رشته نمی تواند شما را از درون آن آگاه سازد.

نکته: پشتکار خودتان در امر انتخاب رشته سراسری حرف اول را می زند. لطفا پیگیر باشید و به این مهم اهمیت دهید. تا زمانی که خودتان نخواهید بهترین مشاور نمی تواند برای شما کاری بکند. لطفا تحصیل کرده بیکار نباشید.

نکته: بعد از این همه پرسش و شناخت رشته ها، قصد رسیدن به مفهوم علاقه را داشتیم. که در صورت نبود آن بسیاری از احتمالات در آینده مثل بیکاری، ترک تحصیل و… برایتان افزایش پیدا می کند.

پس رسیدن به خودشناسی و شناخت رشته ها از مهم ترین شاخصه های یک انتخاب رشته خوب است. اینکه برحسب شخصیتی که دارید چه زمینه های شغلی می تواند برای شما مناسب باشد.

 

 

 

چگونگی انتخاب دانشگاه

 

 

 

چگونگی انتخاب دانشگاه

بعد از این که رشته یا رشته های مورد علاقه خود را انتخاب کردید، اکنون زمان گزیدن دانشگاه مورد علاقه است. دانشگاه های مختلفی در سطح کشور وجود دارند که برحسب بار علمی و اعتبار در رتبه های متفاوتی قرار می گیرند. دانشگاه هایی مثل دانشگاه تهران، دانشگاه صنعتی شریف، دانشگاه شهید بهشتی و…

هر دانشجویی دوست دارد که رشته مورد علاقه خود را در بهترین دانشگاه تحصیل کند. اما این مورد بستگی به موارد مجاز و غیرمجاز اعلام شده در بخش اول مقاله قسمت ” نحوه کارنامه خوانی ” دارد. لذا ما با توجه به رتبه و دوره های مجاز شده به انتخاب خواهیم پرداخت.

بسیاری از دانش آموزان این طرز فکر را دارند که همه دانشگاه های خوب در تهران قرار دارند. در صورتی که این چنین نیست و دانشگاه هایی مثل علوم پزشکی شیراز، صنعتی اصفهان، فردوسی مشهد و… حتی در حد دانشگاه های سطح بالای تهران هستند. پس این طرز تفکر را تصحیح نمایید.

دقت کنید که ممکن است دانشگاه اصفهان به دلیل امکانات خوبی که برای رشته مشاوره فراهم نموده است، حتی سطح بالاتری در این رشته نسبت به دانشگاه تهران داشته باشد. پس تک بعدی فکر نکرده و همه جوانب را در نظر بگیرید.

توصیه ما جدای از کلی نگری و رتبه بندی دانشگاه ها، بررسی دانشکده رشته مورد نظر است.

نکته: پس تا به این جا ابتدا شناخت رشته ها برای یافتن علاقه و سپس انتخاب دانشگاه های مناسب این رشته، روند کارتان است.

 

 

تقسیم بندی رشته محل ها در انتخاب رشته سراسری

 

 

تقسیم بندی رشته محل ها در انتخاب رشته سراسری

دانشگاه ها برحسب مراحل پذیرش به دو دسته تقسیم بندی می شوند:

 • رشته محل های متمرکز
  پذیرش داوطلبان در این رشته محل های دانشگاه ها به صورت تک مرحله بوده و داوطلب پس از آوردن حد نصاب قبولی در انتخاب رشته سراسری، مورد پذیرش واقع شده و تحصیل خود را از مهر ماه آغاز خواهد نمود.
 • رشته محل های نیمه متمرکز
  پذیرش داوطلبان در این رشته محل های دانشگاه ها به صورت چند مرحله ای بوده و داوطلب پس از آوردن حد نصاب قبولی در انتخاب رشته سراسری، بایستی در مرحله مصاحبه شرکت نماید. از جمله این دانشگاه ها می توان دانشگاه علوم انتظامی امین، دانشگاه فرهنگیان و… را نام برد.

نکته: توجه داشته باشید رشته ای که در دانشگاهی پذیرش متمرکز دارد، ممکن است همان رشته در دانشگاهی دیگر پذیرش نیمه متمرکز داشته باشد.

 

چیدمان رشته ها در انتخاب رشته سراسری

بالاخره به بخش اصلی رسیدیم، فردی که نحوه کارنامه خوانی، سهمیه ها، دسته بندی رشته‌ها، شناخت رشته ها و دانشگاه ها و تقسیم بندی رشته محل ها را یاد گرفته، اکنون می تواند انتخاب رشته سراسری انجام دهد.

نکته: شخص باید تمامی موارد را به طور همزمان در ذهن خود ترکیب و بهترین موارد را گزینش کند.

در قسمت چیدمان داوطلب تا به کنون بایستی رشته و دانشگاه ها را انتخاب نموده باشد، زیرا اکنون زمان فیلتر کردن و ترتیب بندی است. این عمل را بر حسب سه معیار زیر انجام می دهید:

 1. شهر
 2. هزینه
 3. کیفیت

این سه فاکتور ارجعیتی بر یکدیگر ندارند و به طور همزمان در مورد چیدمان انتخاب رشته سراسری مورد بررسی قرار می گیرند. برای راحتی کارتان می توانید علاقه را نیز به این 3 معیار اضافه کنید.

نکته: ممکن است فردی در بخش شهر دارای چارچوبی باشد. در این مواقع ناچار به انتخاب محدود هستیم. درباره فاکتور دوم نیز افراد می توانند دارای محدودیت باشند.

اکنون به قسمت اصلی یعنی چیدمان 150 انتخاب رشته سراسری و 100 انتخاب آزاد می رسیم. در چیدمان سعی بر این است حتی یک انتخاب را از دست ندهیم. در ذیل روش معمول چیدمان آورده شده است.

 1. 20% کم احتمال و خوش بینانه(ایده آل گرا)
 2. 60% منطقی
 3. 20% بدبینانه

توجه کنید که ایده آل هر کسی برحسب رتبه متفاوت است. یعنی داوطلب گروه آزمایشی تجربی که رتبه 20000 منطقه سه را به دست آورده است نباید در بخش خوش بینانه پزشکی را وارد کند. چون نهایت ظرفیت پزشکی 6000 نفر برای تمامی سهمیه ها است. پس منظور ما از ایده آل، فاصله این چنینی بین انتخاب و رتبه نیست.

این فاصله برای هر رتبه فرق می کند. برای فردی با رتبه 1500 می تواند 2000-1000 بالا و پایین رتبه خود، برای بد بینانه و خوش بینانه معین نماید. در صورتی که این بازه در انتخاب رشته سراسری فردی دیگر با رتبه 40000 در سهمیه، می تواند بازه ای 15000 تایی باشد.

 

تا جایی که امکان داشت سعی کردیم شما را در کمترین زمان از بیشترین مطالب انتخاب رشته سراسری آگاه نماییم. در صورتی که بعضی مطالب را درک نکرده اید، توصیه می کنیم دوباره مقاله را مطالعه کنید. در صورت وجود هرگونه مشکل و سوال می توانید با مشاورین راز ماندگار جهت مشاوره رایگان در تماس باشید.

 

برای دانلود این مقاله بر روی این متن کلیک کنید

دیدگاهی وجود ندارد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *