اعتیاد (addiction)از بلاهایی خانمان سوز است که در آن فرد به مواد افیونی وابستگی پیدا می کند. به گونه ای که به خاطر مواد مخدر از همه ارزش های زندگی خود می گذرد. همانطور که همه فعالیت ها، امور و بیماری ها دستورالعمل درمانی خاص خود را دارند، اعتیاد نیز سیر درمانی مشخصی دارا است.

لزوم آگاهی همه افرادی که در دایره ارتباط با فرد بیمار قرار دارند حائز اهمیت می باشد. بخصوص خانواده فرد مبتلا که ارتباط مستقیمی با وی دارند.

آگاهی خانواده از دستورالعمل درمانی موجب برخورد بهتر با فرد مبتلا به اعتیاد و تسریع فرآیند درمان می شود. در این بین خود شخص بیمار نیز می بایست برای درمان داوطلب بوده و خواستار خروج از این باتلاق باشد.

 

در ادامه به بررسی دستورالعمل اعتیاد خواهیم پرداخت. در صورتی که سوالی در رابطه با اعتیاد و درمان آن دارید، برای یافتن پاسخ با ما همراه باشید.

 

مراحل درمان

مراحل درمان اعتیاد از دو بخش تشکیل شده است.

 1. سم زدایی و پایدارسازی
 2. توانبخشی

که به طور مجزا به هر دو پرداخته خواهد شد.

 

 

دستورالعمل سم زدایی و پایدارسازی

 

 

دستورالعمل سم زدایی و پایدارسازی

در سم زدایی متخصص در تلاش است تا با مراقبت پزشکی و دارو درمانی، میزان علائم ناشی از ترک مواد مخدر از قبیل بدن درد، سرگیجه، کلافگی، بی خوابی و… را کاهش دهد. در سم زدایی ترک به طور کامل اتفاق نمی افتد و مقدمه ای برای آماده سازی بیمار جهت ادامه فرآیند است.

 • سم زدایی با داروها و روش‌های مختلف زیر اتفاق می افتد:

 1. متادون
 2. بوپرنورفین
 3. کلونیدین
 4. روش سریع یا فوق سریع

وظیفه پزشک متخصص در درمان، انتخاب بهترین روش با بیشترین احتمال موفقیت است. در میان درمان های طب جایگزین، فقط اثر بخشی طب سوزنی به لحاظ علمی مورد تایید قرار گرفته است.

 

 • ملاک های موفقیت سم زدایی

  هدف دستورالعمل درمانی در سم زدایی ترک، حفظ آن و ایجاد انگیزه در بیمار برای ادامه درمان است. یک دوره سم زدایی با دارا بودن ملاک های ذیل می تواند ادعا به موفق بودن نماید:

 

 1. کامل شدن سم زدایی
 2. رسیدن بیمار به پرهیز از مصرف مواد مخدر
 3. ادامه درمان و حفظ رابطه درمانی

 

 

•	موارد بررسی در سم زدایی

 

 

 • موارد بررسی در سم زدایی

  قبل از شروع عملی سم زدایی، در دستورالعمل درمانی بررسی شرح حال فرد در دستور کار قرار دارد. در این مصاحبه موارد ذیل در رابطه با مواد مخدر مصرفی و انگیزه مورد بررسی قرار می گیرد.

 

 1. انواع موادهای مخدری که تا کنون توسط بیمار به مصرف رسیده است.
 2. از چه زمان و سنی شروع به مصرف نموده است. که برای هر مواد مجزا باید بیان گردد.
 3. شدت مصرف مواد، اینکه روزانه به چه دفعات و به چه نوعی(تزریقی و…) مصرف انجام شده است.
 4. حجم مواد مصرفی، که روزانه و هفتگی ب میزان است.
 5. تاریخ دقیق آخرین مصرف و اینکه چه زمانی بوده است.
 6. دلایل اقدام نمودن برای ترک چیست.
 7. ارزیابی توانایی جسمانی، روانی و انگیزه بیمار، اینکه از نظر ادامه رابطه درمانی به چه صورت است.

سابقه و تاریخچه های دیگری از قبیل سابقه بیماری و مصرف مواد در خانواده، بیماری های جسمانی و روانپزشکی، تاریخچه شخصی و اجتماعی، سابقه رفتارهای پرخطر و درگیری با قانون نیز در مصاحبه ارزیابی می شوند که در ادامه سابقه درمانی جهت بررسی ارائه شده است.

 • سابقه درمانی

 1. انواع درمان های استفاده شده قبلی به همراه مدت زمان هر کدام از آن ها
 2. بیشترین میزان داروئی که توسط پزشک تجویز شده است.
 3. مدت زمان پرهیز از موادهای مصرفی به صورت مجزا
 4. علت عود درمان های قبلی جهت پیشگیری از عود درمان فعلی

 

محیط درمانی در فرآیند سم زدایی از اهمیت بالایی برخوردار است. در حالت کلی هرچه این محیط به موقعیت زندگی بیمار نزدیک باشد، ترک مواد از دشواری کمتری برخوردار خواهد بود. در مواردی که فرد دارای بیماری جسمانی، عدم حمایت خانوادگی، بیماری روانی، درگیری در خانواده، مصرف کننده دیگر در خانواده، سن بالا، عدم تحمل فرآیند سم زدایی و علائم ترک باشد، نیاز به بستری بودن بیمار در کلینیک افزایش می یابد.

 

 

دارو

 

 

 • دارو

در دستورالعمل درمانی سم زدایی از داروهای مورد تایید بهداشت در دوز خاص، جهت نگهداری بیمار در فرآیند و تحمل علائم ترک بهره برده می شود. که در ادامه به بیان علائمی که کلونیدین در کاهش آن ها موثر هستند کفایت می کنیم.

 • کلونیدین

این دارو در کاهش علائم زیر موثر است:

 1. استفراغ
 2. تعریق
 3. لرزش
 4. افزایش فشار خون
 5. اسهال
 6. بی خوابی
 7. بیقراری
 8. آبریزش بینی
 9. اشک ریزش چشم

برای اطلاع از سایر داروهای درمانی، می توانید به مقالات دیگر سایت مراجعه نمایید. در ادامه به بررسی روش فوق سریع UROD خواهیم پرداخت.

 

 • روش درمان فوق سریع UROD

  روشی است که در آن طبق دستورالعمل درمانی با استفاده از داروهای آنتاگونیست مواد افیونی، فرآیند سم زدایی در مدت زمان کوتاهی(چند ساعت) و با بیهوشی بیمار صورت می پذیرد.
  افرادی که زیر 40 سال دارند با دارا بودن شرایط عدم ممانعت طبی و روانی و اعتیاد خفیف تا متوسط، مجاز به این درمان هستند.

موارد منع مصرف: در دوران بارداری، سابقه افسردگی، اختلال و بیماری قلبی و کلیوی، بیماری پیشرفته کبدی، سابقه سایکوز و وابستگی همزمان دارویی، استفاده از این روش مجاز نمی باشد.

مزایا

سرعت

کاهش علائم ترک

فقدان درد

معایب

هزینه بالا

ریسک بیهوشی

باور غلط به اینکه درمان قطعی اعتیاد به مواد مخدر است.

 

این روش پس از انجام آزمایش های لازم قلب، کلیوی، خون و… زیر نظر پزشک متخصص صورت می پذیرد. امکان دسترسی به ICU بایستی وجود داشته باشد. این بیهوشی چیزی بین 6-4 ساعت طول می کشد و دائم توسط پزشک بررسی می گردد. با به هوش آمدن فرد درمان با نالتروکسون آغاز می شود.

 

نکته: لازم است که فرد پس از به هوش آمدن به مدت 24 ساعت در بیمارستان بستری باشد تا از وضعیت وی از نظر کوفتگی عضلانی شدید و دلیریوم مورد بررسی قرار گیرد.

 

 

در بخش اول مقاله دستورالعمل درمانی به بررسی مرحله اول یعنی سم زدایی پرداختیم. در بخش دوم به بحث در رابطه با توانبخشی می پردازیم. در صورت وجود هرگونه سوال و مشکل، می توانید جهت مشاوره خانواده با مشاورین راز ماندگار در ارتباط باشید.

 

برای دانلود این مقاله بر روی این متن کلیک کنید

دیدگاهی وجود ندارد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *