همه ما مردم هر روز بنا به شرایط و موقعیت هایی که در آن قرار می گیریم، دست به انتخاب هایی مختلف می زنیم. از انتخاب نوع لباس گرفته تا تصمیمات کاری دیگر. هر کدام از این انتخاب ها تاثیراتی بر زندگی حال و آینده ما خواهند داشت. یکی از مهم ترین انتخاب‌ها، انتخاب رشته کنکور سراسری است.

دانش آموزان نظام های جدید و قدیم با سپری کردن 12 سال تحصیل، در آخرین سال به آزمون سراسری می رسند. طبق تحقیقات و موارد مشاهده شده میدانی، نتیجه کنکور سراسری برای دانش آموز و خانواده از اهمیت بالایی برخوردار است. که گاه به استرس های شدیدی که آسیب زا هستند ختم می شود.

جدای از اینکه کسب نتیجه خوب حاصل مطالعه مستمر و با هدف بودن است، انتخاب رشته دقیق و مهندسی شده نیز تاثیر زیادی در مراحل نهایی رسیدن به هدف دارد.

با توجه به مقدمه گفته شده، در این سری مقالات قصد داریم به بررسی صفر تا صد نحوه انتخاب رشته کنکور سراسری بپردازیم. شما با خواندن این مقالات به شناختی مناسب از نحوه انجام این فرآیند خواهید رسید. در صورت وجود هرگونه سوال می توانید جهت مشاوره رایگان با مشاورین راز ماندگار در ارتباط باشید.

 

 

 

اهمیت انتخاب رشته

 

اهمیت انتخاب رشته

نیرویی که شما را به سمت انجام انواع فعالیت ها سوق می دهد، انگیزه است. انگیزه حاصل درک اهمیت آن کار و فعالیت و تاثیرش بر زندگی شما می باشد. بدانید که انتخاب رشته تعیین کننده نهایی ورود شما به دانشگاه است. هرچه رتبه و نمره بهتری در آزمون سراسری کسب کنید، انتخاب رشته از ارزش بیشتری برخوردار می شود.

داوطلبی داشتیم که با رتبه 20 هزار در رشته علوم آزمایشگاهی دانشگاه تهران پذیرفته شده، اما در مقابل داوطلبانی بوده‌اند که علی رغم رتبه خوب، به دلیل سهل انگاری، به هدفی که می خواستند نرسیده‌اند.

 

نحوه کارنامه خوانی

فردی که نتواند برگه نتیجه خود را تفسیر کند در انتخاب‌رشته به جایی نخواهد رسید و باید با مشاور تحصیلی خود در ارتباط باشد. یک کارنامه از 12 قسمت تشکیل شده که برخی از این قسمت‌ها دارای اهمیت بالایی هستند. که به ترتیب از ابتدای کارنامه تا انتها در ذیل بررسی شده است.

 • بخش تذکر
  در این بخش به شما تذکر داده شده که پس از خواندن کامل کارنامه و بررسی آن، در صورت وجود هرگونه سوال، تا مهلت تعیین شده نسبت به ثبت درخواست اقدام کنید.
 • علاقه مندی به پیام نور و غیرانتفاعی
  مخصوص داوطلبانی است که در هنگام ثبت نام کنکور سراسری علاقه مندی خود را به انتخاب رشته این دو دانشگاه اعلام نکرده اند. در این زمان با اعلام سازمان سنجش امکان تغییر نظر به ازای پرداخت هزینه وجود خواهد داشت.
 • اطلاعات ثبت نامی
  قسمتی که اطلاعات کامل داوطلب و کدهای دانش آموزی و مدرک وارد شده است. در صورت وجود هرگونه اشتباه در این بخش بایستی نسبت به تصحیح آن اقدام نمایید. زیرا در زمان انتخاب رشته و پذیرش دانشگاه با مشکل روبرو خواهید شد.
 • اعلام علاقه مندی بر اساس تقاضانامه
  اطلاعاتی که برحسب ثبت نام آزمون آورده شده است. موارد غیرانتفاعی-پیام نور، کارمند و بهیار.

 • وضعیت مجاز به انتخاب رشته در دوره های مختلف هر گروه آزمایشی
  در این بخش مجاز یا غیرمجاز بودن شما در انتخاب‌رشته دوره های روزانه، نوبت دوم، مجازی، پردیس خودگردان و مازاد و دانشگاه های فرهنگیان، آزاد، پیام نور مشخص شده است. داوطلبان باید توجه داشته باشند تا زمانی که در دانشگاه و دوره مورد نظر مجاز نشده باشند، حق انتخاب هیچ رشته ای از آن دوره و دانشگاه را نخواهند داشت.
 • پذیرش رشته های صرفا بر اساس سوابق تحصیلی در دوره ها و دانشگاه
  مجاز و غیر مجاز بودن داوطلب در رشته های بدون کنکور دوره ها و دانشگاه های اعلام شده در بالا (به جز دانشگاه فرهنگیان و بهیاران) اعلام شده است. برای انتخاب‌رشته این گروه از داوطلبان لینک جدایی در سایت سنجش بارگذاری می‌شود.
 • سوابق تحصیلی
  در این بخش می توانید سوابق تحصیلی خود را مشاهده و در صورت نیاز ویرایش کنید.

 

 

مشاهده پاسخ نامه

 

 

 • مشاهده پاسخنامه
  امکان مقایسه پاسخ های خود و کلید سوالات سازمان سنجش وجود دارد.
 • جدول رتبه و نمره کل در هر زیرگروه
  مهم ترین بخش کارنامه که در صورت پردازش صحیح اطلاعات این بخش، انتخاب‌رشته مناسبی خواهید داشت.

  در این بخش از کارنامه رتبه داوطلب در زیرگروه های گروه آزمایشی نشان داده شده است. علاوه بر آن میزان تاثیر سوابق تحصیلی دیپلم(25%) و پیش دانشگاهی(5%) برای داوطلبان نظام قدیم، و نظام جدیدی ها سوابق دیپلم(30%)، قابل مشاهده می باشد. رتبه فرد در سهمیه مربوطه و رتبه کشوری وی نیز به ترتیب در زیرگروه های مربوطه آورده شده است.

  نمره کل(تراز) فرد در هر زیرگروه که ملاک انتخاب رشته دانشگاه فرهنگیان، رجایی و آزاد می باشد نیز در این جداول ارائه شده است.

نکته: لازم به ذکر است که لزوم بالا بودن درصد حتما نشانگر رتبه بالا نیست. بلکه تراز معیار بهتری برای تشخیص رتبه است. ممکن است فردی با میانگین درصدی 50 در همه دروس به رتبه 2000 برسد اما فردی با تراز 11000 به رتبه 950 دست یافته باشد.

در تراز کل علاوه بر درصد داوطلب، تعداد شرکت کنندگان و میانگین درصد کل شرکت کنندگان تاثیر داده می شود.

 • نمرات خام دروس امتحانی گروه آزمایشی
  در این جدول میزان درصد داوطلب در هر کدام از دروس گروه آزمایشی آورده شده است. که بازه‌ای بین 100 _ 33.3- را در بر می‌گیرد.
 • جدول رتبه کل در سهمیه و آخرین رتبه مجاز شده
  در این بخش ماکزیمم نمره کل زیر گروه های داوطلب به همراه رتبه در سهمیه و کشور ارائه شده است. رتبه کشوری و سهمیه از میانگین همین موراد در زیرگروه های مختلف به دست آمده است.

آخرین رتبه مجاز به انتخاب رشته در دوره روزانه و شبانه در صورت تفسیر مناسب می تواند اطلاعات خوبی به شما بدهد. هر چه فاصله شما با این رتبه از لحاظ بهتر بودن بیشتر باشد، شانس قبولی شما در این دوره ها افزایش می یابد.

 • کد دسترسی به انتخاب‌رشته دانشگاه آزاد
  در آخرین بخش کارنامه کد چند رقمی جهت ورود به سامانه دانشگاه آزاد قرار داده شده است.

 

شاید از نظر شما موارد گفته شده ساده به نظر برسد اما از نظر یک مشاور تحصیلی هرکدام از موارد گفته شده در درجات مختلف، تاثیر بسزایی در انتخاب رشته دارد.

در بخش اول مقاله سعی بر آماده سازی شما برای مفاهیم اصلی انتخاب رشته داشتیم. در بخش دوم مقاله، کاربردی تر در زمینه موضوع اصلی به بررسی خواهیم پرداخت. شما عزیزان می توانید در صورت وجود هرگونه سوال، با مشاورین راز ماندگار جهت مشاوره رایگان و مشاوره تحصیلی در ارتباط باشید.

 

برای دانلود این مقاله بر روی این متن کلیک کنید

دیدگاهی وجود ندارد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *