انتخا رشته

دانش آموزان در بازه های زمانی خاصی می بایست انتخاب های مهمی انجام دهند. یکی از این موارد انتخاب رشته نهم به دهم است جایی که افراد برحسب استعداد تحصیلی و برخی ملاک های دیگر، در رشته های مختلف به ادامه تحصیل می پردازند. پس لزوم اهمیت یادگیری انتخاب رشته از چند سال قبل برای دانش آموزان روشن و معین است.

مشاوران تحصیلی حاذقی وجود دارند که می توانند در امر انتخاب رشته یاری دهنده شما باشند. اما خالی از لطف نیست که خودتان هم ازنحوه کار اطلاع داشته باشید. تا در صورت بروز اشکال از آن مطلع گردید.

برخی از دانش آموزان نیز به دلیل مسائل مالی، شاید توانایی اختصاص دادن چنین هزینه ای را نداشته باشند. بنابراین یادگیری انتخاب رشته برای همه مفید خواهد بود.

در بخش دوم مقاله به بررسی دسته بندی های انتخاب رشته، سهمیه ها، دانشگاه و  دوره ها خواهیم پرداخت. در صورتی که در بخش اول پاسخی برای سوال خود نیافته اید، در بخش دوم با ما همراه باشید.

 

 

دسته بندی رشته های تحصیلی

 

 

 

یادگیری انتخاب رشته : دسته بندی رشته های تحصیلی

رشته های دانشگاهی باتوجه به پراکندگی که در سطح کشور دارند در دو دسته بندی ذیل قرار می گیرند و روش تقسیم ظرفیت در بین سهمیه ها متفاوت است. که در یادگیری انتخاب رشته دانستن این مفاهیم مهم می باشند.

کشوری:
رشته هایی که فقط در برخی از دانشگاه های کشور وجود دارند دارای گزینش کشوری هستند مانند دکتری پیوسته بیوتکنولوژی.

بومی:

 1. استانی
 2. ناحیه ای
 3. قطبی
 • استانی
  رشته‌ای که در همه یا بیشتر دانشگاه های استان ها وجود دارد، در این دسته بندی قرار می گیرد.
 • ناحیه ای
  رشته هایی که در همه استان ها وجود ندارد اما در چند استان همجوار(یک ناحیه) موجود می باشد.
 • قطبی
  رشته هایی که در همه ناحیه ها دایر نیست اما در چند ناحیه کنار هم(یک قطب) موجود می باشد.

نکته: دسته بندی‌ها در پذیرش رشته های پرمتقاضی و پرطرفدار از تاثیر کمتری برخوردار هستند. و در سایر رشته های بومی، داوطلبان بومی آن استان، قطب و یا ناحیه از شانس بیشتری نسبت به داوطلب غیربومی در قبولی برخوردار هستند.

نکته: جداول مربوط به رشته های با دسته بندی کشوری و بومی(استانی، ناحیه ای و قطبی) در دفترچه انتخاب رشته قرار دارد.

یادگیری انتخاب رشته : سهمیه ها

در یادگیری انتخاب رشته در بخش سهمیه ها باید بدانید که این امتیاز بنا به شرایطی که هر داوطلب دارد به او تعلق می گیرد. داوطلبان نمی توانند به طور همزمان از دو یا چند سهمیه بهره ببرند. بسته به امتیاز داده شده رتبه داوطلب دستخوش تغییرات مثبتی می شود. در ادامه به بررسی سهمیه های کنکور سراسری خواهیم پرداخت.

نکته: هر فرد با توجه به سهمیه مربوطه، در میان داوطلبین همان سهمیه به رقابت می پردازد.

 • سهمیه مناطق
  کشور باتوجه به پیشرفت و برخورداری از امکانات به مناطق سه گانه 1،2،3 تبدیل می شود. همه داوطلبان مشمول سهمیه مناطق هستند و بر حسب شرایطی مثل 3 سال آخر تحصیل، منطقه دانش آموز مشخص می شود.

  هر سه منطقه تقریبا از شانس قبولی برابری برخوردار هستند. البته با توجه به تعداد شرکت کنندگان هر منطقه ظرفیت بیشتری برای سهمیه آن در نظر گرفته می شود.

 • سهمیه ایثارگران 25%
  برای یادگیری انتخاب رشته باید بدانید که این سهمیه مخصوص داوطلبانی است که در شمول یکی از موارد ذیل قرار بگیرند:

همسر و فرزندان شهدا و مفقودالاثر

آزادگان و همسر و فرزندان آنان

جانبازان 25% و بالاتر و همسر و فرزندان آنان

25% از ظرفیت هر رشته محل، برای داوطلبان این سهمیه اختصاص می یابد. و بایستی 70 درصد نمره آخرین فرد قبولی در گزینش آزاد آن رشته را کسب نمایند.

 • سهمیه ایثارگران 5%
  افراد زیر شامل این سهمیه می شوند و 5% از ظرفیت هر رشته محل به آنان اختصاص می یابد.:

  جانبازان با درصد کمتر از 25 و همسر و فرزندان آنان
  همسر و فرزندان رزمندگان با 6ماه حضور داوطلبانه در جبهه

مورد اول با 70% و مورد دوم با 75% نمره آخرین فرد قبولی در گزینش آزاد امکان پذیرفته شدن را دارند.

نکته: در یادگیری انتخاب رشته باید بدانید که داوطلبان فقط مجاز به یک بار استفاده از سهمیه ایثارگران برای دوره روزانه و دو بار برای دوره های شبانه، مازاد، پردیس خود گردان، پیام نور، آزاد، غیرانتفاعی و شهریه پرداز هستند.

 

 

سهمیه مناطق محروم

 

 

 • سهمیه مناطق محروم
  استان های ایلام، سیستان و بلوچستان، چهار محال بختیاری، بوشهر، کردستان، کرمانشاه، لرستان، کهگیلویه و بویر احمد و هرمزگان جزء مناطق محروم هستند.
  طبق مصوبه حداقل 40% از ظرفیت کد رشته محل‌های این استان ها به داوطلبان بومی آن تعلق دارد.

جدای از سهمیه های یاد شده هر سال بر اساس بلایای طبیعی رخ داده، سهمیه ای مجزا برای داوطلبان حادثه دیده در نظر گرفته می شود.

 

یادگیری انتخاب رشته : دانشگاه و دوره ها

در یادگیری انتخاب رشته باید بدانید که دانشگاه ها و دوره ها برحسب امکانات و مزایایی که به دانشجویان ارائه می دهند به چند دسته تقسیم می شوند. که عبارت اند از:

 1. دانشگاه های دولتی روزانه
 2. دانشگاه های دولتی شبانه
 3. دانشگاه های پردیس خودگردان
 4. دانشگاه ها و موسسات غیر انتفاعی
 5. دانشگاه های پیام نور
 6. دانشگاه های آزاد

دانشگاه های دولتی روزانه
این گروه از دانشگاه ها را با امکانات و کیفیت بالا و ورود دشوار می شناسند. در قسمت روزانه تحصیل برای شما رایگان است. و معمولا بهترین اساتید شهر و استان در این دانشگاه ها به تدریس می پردازند.

از دانشجویان این دوره تعهد خدمتی دریافت می شود. رشته های پرمتقاضی و پرطرفدار هر گروه آزمایشی در این قسمت نیز ارائه می شوند. مثل پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی و…

دانشگاه های دولتی شبانه
داوطلبان این دوره در همان دانشگاه و حتی در کنار پذیرفته شدگان دوره روزانه به تحصیل می پردازند. تنها با این تفاوت که به ازای هر ترم و واحد درسی هزینه ای را به دانشگاه تقبل می کنند. این دوره دارای تعهد خدمتی نمی باشد.

دانشگاه های پردیس خودگردان
شعبه هایی از دانشگاه های دولتی، که توسط مجوز اهدا شده از مجلس شورای اسلامی امکان تاسیس یافته اند. و پذیرش ظرفیت مازاد بدان تعلق می گیرد. در واقع این پردیس های بین الملل برای تامین بودجه دانشگاه مادر است.

دانشجویان در این دانشگاه ها باید شهریه هایی با نسبت بالا پرداخت نمایند و تعهد خدمتی نخواهند داشت.

دانشگاه ها و موسسات غیر انتفاعی
در یادگیری انتخاب رشته باید بدانید، از دانشگاه های شهریه پردازی هستند که ربطی به دانشگاه های دولتی ندارند و مجوز خود را از وزارت علوم دریافت کرده اند. به لحاظ اعتبار دانشگاه ها بالاتر از موسسات هستند و رشته های پزشکی و پیراپزشکی در آن ها ارائه نمی شود.

در گروه های زیر دانشجویان می توانند نسبت به انتخاب رشته اقدام کنند:

فنی مهندسی
علوم پایه
علوم انسانی
هنر
کشاورزی

 

 

دانشگاه پیام نور

 

 

دانشگاه های پیام نور
مناسب برای شاغلینی که فرصت حضور در کلاس را ندارند. زیرا اغلب کلاس ها بخصوص دروس نظری به صورت غیر حضوری برگزار می گردد. لازم به پرداخت شهریه بوده اما میزان آن از غیرانتفاعی و آزاد کمتر است. رشته های پزشکی و پیراپزشکی در این دانشگاه ها ارائه نمی شوند.

دانشگاه های آزاد
مجوز خود را از وزارت علوم دریافت کرده اند و دارای شعبات مختلفی هستند. دانشجو ملزم به پرداخت شهریه می باشد. به لحاظ اعتبار در مراتب بالاتری نسبت به پیام نور قرار دارد.

 

در بخش دوم مقالات یادگیری انتخاب رشته به بررسی دسته بندی ها، سهمیه ها، دانشگاه و دوره ها پرداختیم. دانش آموزان اکنون آماده برای قسمت اصلی کار یعنی یادگیری انتخاب رشته هستند. در بخش سوم به کار نهایی خواهیم پرداخت و نتیجه یادگیری مطالب بخش اول و دوم را خواهید دید.

 

در صورت وجود هرگونه سوال و مشکل می توانید جهت مشاوره رایگان یا مشاوه تحصیلی راز ماندگار درارتباط باشید.

 

برای دانلود این مقاله بر روی این متن کلیک کنید

دیدگاهی وجود ندارد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *