8 مورد از شایعاتی که نباید درباره افسردگی باور کنید!

شایعات اکثر مواقع موجی از یک رفتار یا باور درست یا نادرست را با خود به راه می اندازند. که قسمت اشتباه آن آسیب هایی به محیط و مردم وارد می نماید. درباره افسردگی لازم است بدانید که، افراد اعم از هر گونه جنسیت و شخصیتی (درونگرا و برونگرا) ممکن است در طول زندگی به طیف های متفاوتی از افسردگی دچار شوند.

افسردگی یکی از شایع ترین بیماری های روانی در دنیا می‌باشد. که تقریبا 17% از افراد در طول زندگی به آن دچار می شوند. لازم به ذکر است که بدانید هر انسان غمگینی که در گوشه ای کز کرده، افسرده نیست.

درباره افسردگی باید گفت که آن را در سلامت روان، به عنوان سرما خوردگی روانی در نظر می گیرند. بدین معنی که هر شخصی در زندگی خود امکان ابتلا به آن را دارد. البته که منظور ما طیف های خفیفی از افسردگی است. و در صورت تشدید آن نیاز است که به روانشناس مراجعه نمایید.

به دلیل همین گستردگی، شایعات و باورهای اشتباهی درباره افسردگی شکل گرفته است، که در ادامه قصد بررسی آن ها را خواهیم داشت.

 

 

 

1)	نوجوون‌های امروزی کلا شاد نیستن!

 

  • نوجوون‌های امروزی کلا شاد نیستن!

اکثر والدین باور دارند که نوجوانان امروزی دمدمی، کم حرف و تحریک پذیر هستند و آن را عادی می دانند. در صورتی که باید توجه داشته باشند اگر این حالات ناراحتی و بی حالی، مدت زیادتری از 2 هفته ادامه یابد، خطرناک بوده و می بایستی به روانشناس مراجعه گردد. علاوه بر موارد ذکر شده بی اشتهایی، دوری از جمع خانواده و دوستان، بی علاقگی به کارهای مورد علاقه، خواب زیاد و… می توانند هشدارهایی از ابتلای فرزندتان به افسردگی باشد.

  • افسردگی بیماری نیست!

برخی از مردم اطلاعات چندانی درباره افسردگی ندارند، به همین دلیل اصلا آن را بیماری تلقی نمی کنند. در صورتی که شخص مبتلا به افسردگی در زمینه های اجتماعی، خانوادگی، شغلی، روانی و بیولوژیکی کاملا درگیر است و عملکرد وی دچار اختلال می شود.

مردم معمولا غم و اندوه را با افسردگی اشتباه می گیرند. ناراحتی برای هرکسی پیش می آید اما در همه ماندگاری ندارد. لازم است بدانید که اسکن مغزی افراد افسرده فعالیت های غیرطبیعی را نشان می دهند و هورمون های مترشحه در بدن فرد افسرده متفاوت از سایرین است.

 

 

 

3)	داروها درمان 100% افسردگی هستند!

 

 

  • داروها درمان 100% افسردگی هستند!

طبق تحقیقات افراد افسرده ای که در کنار دارو درمانی از روان درمانی هم بهره برده‌اند، نتایج مثبت تری داشته‌اند. و از احتمال عود کمتری برخوردار بوده‌اند.

داروها با دستور درمانی خاصی که برای خود دارند، روی مغز تاثیر گذاشته و  هورمون و موادهای مترشحه بدن شما را دستخوش تغییرات دلخواه می کنند. داروها توانایی این را دارند تا زمینه های بیولوژیکی بیماری شما را بهبود بخشند. ممکن است برخی فقط با خوردن دارو درمان شوند.

نکته: داروها تغییراتی در شخصیت شما ایجاد نمی کنند. و طراحی آنان جهت اثر بر روی مواد شیمیایی می باشد.

  • درمان افسردگی سخت می باشد!

در برخی موارد افراد خود انتخاب می کنند که در ناراحتی غرق شوند. در نوع دیگر، افراد ناخواسته دچار افسردگی گشته اند. درمان این دو دسته نه خیلی راحت و نه خیلی دشوار است. افرادی که اقدام به درمان کرده اند، طبق آمار 70% با مصرف دارو به بهبودی دست یافته اند. که می‌توان با ترکیب روان درمانی به نتایج با ثبات تری نیز دست یافت.

  • درباره افسردگی باید همیشه دارو خورد!

چیزی که به صراحت می توان به آن اشاره نمود این است که در اکثر موارد اصلا نیازی به مصرف دارو برای همیشه نیست. و مصرف دائمی دارو برای افسردگی های بسیار شدید اتفاق می افتد. معمولا بنا به نظر روانپزشک در رابطه با شدت افسردگی، بازه ای برای مصرف دارو مشخص می شود.

تحقیقات نشان دهنده تاثیر مثبت روان درمانی و دارو درمانی بر روی افسردگی های خفیف تا متوسط هستند.

  • بیان احساسات افسردگی را شدت می بخشد!

زمانی که شما راجبه احساسات و اتفاق ناراحت کننده صحبت می کنید حالتان بد می شود، این نباید بدین معنی باشد که درباره مسئله حرفی زده نشود. چون درباره افسردگی می توان گفت که همین درون ریزی ها و فرار از مسئله بدان شدت بخشیده است.

تنها ماندن فرد مبتلا با افکار مخرب خطرناک بوده و نباید از تمرکز بر حل مشکلات، با بیان آنان هراسی داشت.

 

 

7)	مردان دچار افسردگی نمی شوند!

 

 

  • مردان دچار افسردگی نمی شوند!

مردان علاقه زیادی به بیان احساسات خود ندارند و در زمان ابتلا به افسردگی، به دلیل مشغله های کاری و اجتماعی، فرصتی برای مراجعه به مشاور نمی یابند. مردان معمولا افسردگی خود را از طریق عصبانیت یا بی قراری نشان می دهند. در موارد شدید گرایش به سوء مصرف مواد مخدر دیده می شود. میزان خودکشی و حملات قلبی در مردان بیشتر است.

در مقابل زنان احساسات خود را بیان می کنند و با دوست خود درباره افسردگی به صحبت پرداخته و علائم خود را اطلاع می دهند. در مواردی حتی دوستان نزدیک هم از افسردگی مردان بی خبر هستند.

 

  • افسردگی به دلیل موقعیت ناراحت کننده است!

افراد به خاطر مواجه شدن با اتفاقاتی سنگین مثل فوت عزیزان و طلاق دچار ناراحتی می شوند. که احتمال ابتلا به افسردگی را بیشتر می کند. اما لزومی ندارد همیشه حادثه بدی رخ دهد تا فرد دچار افسردگی شود.
درباره افسردگی باید گفت که می تواند ناگهانی نیز اتفاق بیفتد. در این مورد می توان به دلایل ژنتیکی و سابقه خانوادگی اشاره نمود.

 

در این مقاله سعی بر بررسی برخی از شایعات موجود درباره افسردگی را داشتیم. در صورتی که پاسخی برای پرسش های خود نیافتید و یا دچار حالاتی از افسردگی هستید، می توانید جهت مشاوره روانشناسی با مشاورین راز ماندگار در ارتباط باشید.

 

برای دانلود این مقاله بر روی این متن کلیک کنید

دیدگاهی وجود ندارد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *