آموزش کنترل هوس مصرف مواد مخدر


ماده های مخدر جزء محصولاتی هستند که با توجه به ترکیبات‌شان، درجات مختلفی از وابستگی را در افراد مبتلا ایجاد می نمایند. مبتلایانی که در مراحل ترک اعتیاد و سم زدایی به سر می برند می بایست حواس خود بیشتر جمع کنند. در واقع می بایستی به کنترل هوس خود بپردازند. چرا که وسوسه های مختلفی جهت افزایش میل به مصرف دوباره در فرد ایجاد می شود.

شخص مبتلا به بیماری اعتیاد، که تصمیم بر ترک مواد مخدر گرفته است، در دوره سم زدایی علائم ترک را از خود نشان می دهد. علائمی مثل بی خوابی، بدن درد، سرگیجه و… که برای کاهش آن‌ها وسوسه زیادی برای مصرف دوباره ایجاد می شود.

غیر از مورد بالا که برای کاستن علائم ترک بود، بیمار برای تجربه لذت موقت و گذرایی که مصرف مواد به او می دهد، ممکن است به مصرف گرایش پیدا نماید. در این مرحله می بایستی به کنترل هوس شخص نیز پرداخت.

بسیاری از بیماران با مقاومت در برابر وسوسه ها و میل به مصرف، با بهبود نسبی وضعیت جسمانی و روانی، شرایط بهتری پیدا می کنند. در صورتی که همین مقاومت می تواند فرسایشی باشد.

نکته: معنویت و معنا راهکاری است که تاثیر بسزایی در کنترل وسوسه دارد.

به همین خاطر در این مقاله قصد آموزش کنترل هوس مصرف مواد مخدر را خواهیم داشت. در صورتی که تا پایان مقاله پاسخ پرسش های خود را نیافتید، می توانید با مشاورین راز ماندگار در ارتباط باشید.

 

 

 

همه دچار هوس می شویم!

 

همه دچار هوس می شویم!

مردم با توجه به شخصیت و فعالیت های خاصی که روزانه انجام می دهند، وسوسه انجام کارهای مختلفی به ذهن‌شان می آید. شخصی که پشت چراغ قرمز ایستاده، در نبود افسر پلیس وسوسه رد کردن چراغ قرمز به سرش میزند. شخص دیگری که در رژیم غذایی به سر می برد، با دیدن غذایی خوشمزه، هوس خوردن غذا و شکستن رژیم را می کند.

به همین دلیل افراد در زمینه های متفاوت باید نحوه کنترل هوس را بدانند. بخصوص در بیماران اعتیاد که مراحل ترک را می گذرانند. و از شدت کشش بسیار زیادی رنج می برند.

نکته: نباید از وسوسه ترسید. باید دانست که کنترل هوس کاری دشوار اما شدنی است.

 

کنترل هوس به چه صورتی انجام می شود؟

همانطور که اعتیاد از زمان آغاز به تدریج عادت های خوب، خانواده، شادی، ورزش، دوستان و… را از ما گرفت، اکنون نیز باید به تدریج برعکس این مورد عمل کرده و کم کم آن ها را بازگردانیم.

 1. دوری از یادآورها
  یکی از مهم ترین موارد در کنترل هوس که معمولا در امر فراموشی و کاهش درگیری ذهن به موضوع توصیه می شود، پرهیز از مکان ها و اشخاصی است که تداعی کننده مواد مخدر و مصرف هستند. اگر در بخش مشخصی از خانه به مصرف می پرداختید، مدت زیادی از آنجا فاصله بگیرید. اگر با اشخاص خاصی مواد مصرف می کردید، ارتباطات خود را با ان ها قطع کنید.

 

 

فعالیت بدنی

 

 

 1. فعالیت بدنی
  ورزش، خانه تکانی بدنی است که قبلا فعالیتی نداشته و گرد و غبار تمام آن را فرا گرفته است. خود را به ورزشی با فعالیت بدنی مثل فوتبال، پیاده روی، بدنسازی و… مشغول کنید. با انجام فعالیت فیزیکی بدن به طور طبیعی اندروفین را ترشح می نماید. این هورمون سبب کاهش علائم ترک می گردد.

نکته: ورزش باید جزء ثابت برنامه روزانه فرد جهت کنترل هوس باشد.

 1. جایگزینی
  اهداف جدیدی بجای مصرف مواد مخدر برای خود تعیین کنید. و برنامه رسیدن به آن‌ها را تنظیم نمایید. ذهن را معطوف به هدف های جدید خود کنید تا کمتر متوجه وسوسه شوید. سعی کنید این اهداف در دو دسته کوتاه و بلند مدت قرار داشته باشند. و از تعیین فقط اهدافی که در بازه زمانی بلندتری بدان دست می یابید خودداری کنید. با رسیدن به اهداف در بازه های زمانی کوتاه مدت، انگیزه بیشتری خواهید داشت.
 2. باورهای مثبت
  بیمار باید نسبت به خود و فعالیتی که در حال انجام آن است باور مثبتی داشته باشد. فرد باید باور داشته باشد که قدرت کافی برای کنترل هوس برای مصرف دوباره مواد مخدر را دارد. بیمار باید چرخه موقعیت، فکر، احساس و رفتار را مورد توجه قرار دهد.

مرحله اول موقعیت در ابتدا ذکر گردید. در مرحله فکر، فرد باید افکاری مثبت و کارآمد مثل “من می‌تونم این غول رو شکست بدم” داشته باشد تا احساسی از امید و انگیزه در او شکل گیرد. و در مرحله رفتار موارد ذکر شده را با انرژی بیشتری انجام دهد.

در این مورد بیمار می تواند از خودگویی استفاده کرده و با زیر لب زمزمه کردن جملاتی مثل “من در برابر وسوسه ام مقاومت می کنم و میدونم میتونم” می تواند تاثیر مثبت بسزایی روی خود بگذارد.

 

بیان احساسات و افکار

 

 

 1. بیان احساسات و افکار
  شخص نباید احساس کند که در این مسیر تنهاست. بلکه خانواده و مشاور پا به پای او در حال مبارزه با اعتیاد هستند. این عمل موجب می شود که فرد نگاه غیرمنطقی خود را به وسوسه و فکر مصرف، تغییر دهد. با بازگو کردن مسئله، در فرد احساس آرامشی به جهت همدلی دیگران شکل می گیرد.

بیماران هم چنین می توانند هنگامی که احساس و فکری در ذهنشان شکل گرفت، با سوالات زیر به بررسی آن بپردازند:

-اکنون چه کاری برای رفع آن می توانم انجام دهم؟
-اگر دوباره مصرف کنم به چه دورانی باز خواهم گشت؟
-خوشی های جدیدی مثل خانواده که به دست آورده ام با چه چیزی جابجا خواهد شد؟

 

علاوه بر موارد ذکر شده برای کنترل هوس ، ارتباط برقرار نمودن فرد با معنویات و خدا تا حد زیادی در مقاومت موثر است. در این مورد شخص خود را به جایی از دنیای پهناور هستی متصل می بیند. و سردرگم در این جهان نمی باشد. هیچ گاه تنها نبوده و همیشه می تواند با خدای خود صحبت نماید.

 

در این مقاله سعی بر آموزش مواردی چند از کنترل هوس را داشتیم. در صورتی که پاسخ پرسش های خود را نیافته‌اید، می توانید جهت مشاوره اعتیاد و مشاوره خانواده با مشاورین راز ماندگار در ارتباط باشید.

 

برای دانلود این مقاله بر روی این متن کلیک کنید

دیدگاهی وجود ندارد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *