خدمت سربازی دوره ای از زندگی هر مرد ایرانی است که از زمان رسیدن به سن 18 سال تمام مشمول آن می شود. و باید نسبت به تعیین تکلیف خود اقدامی انجام دهد. برخی قصد ادامه تحصیل دارند و معافیت تحصیلی دریافت کرده و برخی دیگر به معافیت های دیگر می پردازند. عده ای نیز عازم سربازی می شوند. هر کدام از دسته های ذکر شده توانایی انجام اشتباهی مثل غیبت را دارند و در آن صورت اضافه خدمت سربازی شامل حال آنان خواهد شد.

افراد در صورتی اضافه خدمت می خورند که خلاف قوانین نظام وظیفه عمل نمایند. و متناسب با شدت آن، تنبیهات مختلفی مقرر گردیده است که یکی از آن‌ها افزایش مدت سربازی می باشد. بخشی از این جرائم را می توان مورد عفو و بخشودگی قرار داد اما قسمتی از آن قابل بخشش نبوده و سرباز باید آن را متحمل شود.

در ادامه مقاله قصد داریم به بررسی دلایل جریمه شدن افراد و راهکارهای برطرف نمودن آن بپردازیم. در صورتی که تا پایان این مقاله جواب سوالات خود را حل شده نیافتید، می توانید جهت مشاوره نظام وظیفه با مشاورین راز ماندگار در ارتباط باشید.

 

 

 

اضافه خدمت چیست؟

 

اضافه خدمت چیست؟

جریمه‌ای معین شده از سوی سازمان نظام وظیفه، برای عمل خلاف قوانین است. از جمله مواردی که به سبب آنان در پرونده خدمتی سرباز، جرائمی مثل اضافه خدمت تنظیم می گردد، در ذیل اشاره شده است.

 1. فرار از خدمت
  در این مورد از تخلفات، فرد عازم سربازی شده و بعد از مدتی انجام وظیفه در یگان مربوطه، ترک خدمت نموده و از حضور در یگان خودداری کرده است. در این جا سرباز فراری تا 15 روز ابتدای عدم حضور، غایب محسوب می گردد اما بعد از آن آمار وی به عنوان سرباز فراری به نیروی انسانی پایگاه ارسال خواهد شد.
 2. غیبت
  غیبتی که موجب اضافه خدمت سربازی می شود، به دلایل مختلفی می تواند صورت بگیرد. یکی از این موارد عدم تعیین تکلیف خدمتی توسط مشمول در زمان مهلت داده شده از سوی سازمان نظام وظیفه عمومی ناجا است. به عنوان مثال فردی که قبل از 18 سالگی فارغ التحصیل و یا ترک تحصیل نموده باشد، با رسیدن به سن 18 سال تمام، 6 ماه زمان جهت مشخص نمودن وضعیت خود دارد. که تصمیم بر اعزام خدمت سربازی یا ادامه تحصیل بگیرد.

دلیل قبل یکی از موارد مربوط به دوره قبل از اعزام به خدمت بود. در دلیل بعدی که مربوط به حین خدمت می باشد، سرباز چند روزی از حضور در یگان خودداری می کند. که به واسطه همین عدم حضور، به ازای هر روز غیبت، سه روز اضافه خدمت را متحمل خواهد شد.

 1. کوتاهی در امور محوله
  در خدمت سربازی به هر شخص مسئولیت هایی سپرده می شود که اگر در انجام این امور قصوری انجام پذیرد، مافوق سرباز می تواند تا میزان مشخصی بنا به حوزه اختیارات، برای سرباز اضافه خدمت رد نماید.
 2. وانمود کردن
  موردی که احتمالا در هیچ کدام از سایت های دیگر نخواهید یافت!
  بله نخواهید یافت. برخی از مشمولین به دلیل بیماری های جسمانی و روانی که دارند شانس خود را برای معافیت های دائم، موقت و معاف از رزم امتحان می کنند. در این میان عده ای اندک برای جلوگیری از اعزام به خدمت و برخی دلایل دیگر، وانمود به داشتن مشکلی جسمانی یا روانی می نمایند.
  در صورتی که برای اعضاء کمیسیون نظام وظیفه دروغین بودن ادعای مشمول ثابت گردد، امکان جریمه خدمتی نیز وجود دارد.
 3. اشتباهات آماری
  هر روز صبح در زمان معینی آمار حضور پرسنل وظیفه به نیروی انسانی ارسال می گردد. گاها پیش می آید که علاوه بر حضور سرباز، آمار وی به غلط غایب رد می شود. در این گونه موارد شخص باید به مسئول آمار بخش خود اطلاع دهد تا نسبت به برطرف نمودن آن اقدامات لازم صورت گیرد.

 

نکته: مشمولان اکثر مواقع به دلیل عدم اطلاع صحیح از زمان اتمام معافیت تحصیلی دچار غیبت می شوند، پس لزوم آگاهی از این زمان بسیار با اهمیت است. در ادامه به توضیح آن خواهیم پرداخت.

 

کد سخاء چیست؟

هر پسر ایرانی از زمانی که به سن 18 سال تمام می رسد، در سازمان نظام وظیفه پروفایلی برای فرد، جهت مشاهده اطلاعات نظام وظیفه ایجاد می گردد. یکی از منابع صحیح اطلاع از معافیت تحصیلی خدمات الکترونیک سازمان نظام وظیفه عمومی ناجا است.

 

 

چطور اضافه خدمت سربازی رو پاک کنم؟

 

 

چطور اضافه خدمت سربازی رو پاک کنم؟

راه های مختلفی برای برطرف نمودن اضافه خدمت سربازی وجود دارد. هر کدام از این مسیرها با توجه به علت جریمه، متفاوت است. در ذیل برخی از این موارد ذکر گردیده است.

 1. عفو رهبری
  می توان گفت بیشترین تعداد بخشش سربازان از این راه است. چون بیشترین تعداد سربازان دارای اضافه خدمت به دلیل مورد 2 ذکر شده در بالا است. اغلب هر سال قبل از 22 بهمن بنا به دستور رهبری، به اصطلاح اضافه پشت دفترچه ای سربازان بخشیده می شود.

نکته: بایستی توجه شود که منظور غیبت موجب اضافه سربازی است، نه فرار از خدمت.

نکته: مشمولان با توجه به مدت غیبت از 3 ماه تا 1 سال اضافه خدمت می خورند. اکثریت مشمولان جریمه 6 ماه اضافه را دارند.

 

 

2.	مناسبت ها و اعیاد

 

 

 1. مناسبت ها و اعیاد
  این مورد که برای بخصوص مورد 4 و تا حدودی مورد 5 است، میزان مشخصی از اضافه خدمتی سرباز را از پرونده خدمتی پاک می نماید. اعیادی مثل عید فطر و مناسبت هایی مثل روز جوان.
  حداکثر زمان بخشش با توجه به نامه های مشاهده شده 15 روز می باشد. و معمولا در طول سال حداقل 1 و حداکثر 3 نامه با این مضمون توسط ستاد کل به قسمت ها ارسال می گردد.
 2. امیر پایگاه
  طبق بررسی های انجام شده و اطلاعات دریافت شده از برخی سربازان دارای اضافه، امیر و فرمانده پایگاه خدمتی فرد، دارای اختیاراتی جهت بخشش دو سوم اضافه سرباز می باشد.

نکته: لازم به ذکر است در صورت کمبود نیروی پایگاه و عدم صلاحدید امیر، تقاضای سرباز رد خواهد شد.

 

در رابطه با بخشش و عفو اضافه خدمتی، زندان و جریمه نقدی تعیین شده برای سربازان فراری، باید گفت که کسی توانایی بخشش آن را به دلیل مجرم بودن‌شان ندارد. و فقط در صورت توجیه فرار، از میزان جریمه تعلق گرفته کسر شده اما به طور کامل پاک نمی گردد. و در پرونده خدمتی سربازان سابقه فرار باقی می ماند.

 

در این مقاله سعی بر بررسی انواع دلایل اضافه خدمت و راه هایی برای بخشش آن بود. در صورتی که سوالات خود را با توجه به مطالب ذکر شده نیافتید، می توانید جهت مشاوره نظام وظیفه با مشاورین راز ماندگار در ارتباط باشید.

 

برای دانلود این مقاله بر روی این متن کلیک کنید

دیدگاهی وجود ندارد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *