عید کنکوری یا عید از دست دادن فرصت؟


نوروز، یکی از کهن ترین جشن‌های ایران باستان است، که برابر با روزهای آغازین فصل بهار در ماه فروردین می‌باشد. اکثریت مردم از قبل در جنب و جوش آماده سازی محیط و خانه برای این بازه زمانی چند روزه هستند. اما سوالی که مطرح هست، این است که آیا این تعطیلات برای همه افراد یکسان است؟ خیر، بلکه عید کنکوری ها از اهمیت زیادی برخوردار است. و می بایستی برنامه و ذهن خود را خانه تکانی کرده و آماده گردند.

دانشجویان و دانش آموزانی که اهداف خاصی برای خود انتخاب کرده اند، می بایست متناسب با آن زمان بیشتری را نیز اختصاص دهند. عده‌ای از این دوره به خوبی بهره می برند اما تعدادی دیگر این فرصت طلایی را از دست می دهند.

در این بازه زمانی تعدادی از داوطلبین مطالعات خود را متوقف کرده و به تفریح و استراحت می پردازند. که فرصت بسیار خوبی را برای دیگر رقیبان فراهم می کند.

در ادامه این مقاله به بررسی عید کنکوری ها و برنامه ریزی برای مطالعه خواهیم پرداخت. در صورتی که سوالی مرتبط با موضوع مطرح شده دارید، برای یافتن پاسخ با ما همراه باشید.

 

 

عید کنکوری 10 روزه !!!

 

 

عید کنکوری 10 روزه !!!

بسیاری از والدین و داوطلبین تصور می کنند که عید داوطلب کنکور سراسری 10 روز است! در صورتی که این برهه زمانی پر اهمیت نزدیک به 20 روز می باشد. لذا داوطلبان کنکورهای سراسری باید برنامه ریزی خوبی برای این دوره داشته باشند. به طور معمول برنامه ریزی داوطلبان از 20 اسفند شروع و تا 15 فروردین یعنی 26 روز ادامه پیدا می کند.

20 روز اشاره شده، روزهای مطالعه مفید دانش آموزان و دانشجویان است که روزهای:

 1. 1 و 2 فروردین
 2. سیزده بدر
 3. جمعه ها

از آن کسر شده است. موسسات آموزشی در این بازه تقریبا 2 آزمون، که معمولا جمع بندی پایه و بخشی از دوازدهم است برگزار می کنند.

ساعات مطالعاتی که برای عید کنکوری انتظار می رود، چیزی بین 360-200 ساعت باید باشد. لازم به ذکر است که این زمان برای اشخاصی می باشد که قصد دارند به درستی از کل ظرفیت عید نوروز بهره ببرند. فردی که حتی روزی 3 ساعت به مطالعه می پردازد، حتما از داوطلبی که مطالعه ای ندارد، از عید سود بیشتری می برد. پس این بازه مطالعاتی مانند سفره‌ای است که هر داوطلب به اندازه تلاش و اهمیتی که داده، نتیجه اش را خواهد دید.

 

 

اول تفکر اشتباه رو بزار کنار

 

 

اول تفکر اشتباه رو بزار کنار

بسیاری از داوطلبین به دلیل این که تا کنون مطالعه چندان خوبی نداشته اند یا اصلا تلاشی نکرده اند، فکر می کنند که دیگر دیر است و کاری از دستشان بر نمی آید. عده ای دیگر نیز تبر به دست در پی زدن ریشه امید داوطلبانی هستند که می خواهند عید کنکوری داشته باشند.

 • درس چیه بابا، بقیه خوندن چی شدن!
  پسر عمه ام ارشد مهندسی عمران داره، رفته کار غیر مرتبط انجام میده.
  در پاسخ این افراد باید گفت، بخشی از این مسئله مربوط به دولت و بخش زیادی به خود فرد مربوط است. فردی با ارشد عمران در صورت داشتن توانایی و استعداد به کار غیر مرتبط نمی پردازد. البته باید بدانید که پسر عمه شما به دلیل درسی که خوندن، در زمینه انتخاب شغل محدوده انتخابی وسیعی نظیر شرکت های مهندسی، استخدامی ها، مهاجرت و… را دارند.

 

 

 

•	عید زمان تفریح، بعد عید میخونم

 

 • عید زمان تفریح، بعد عید میخونم
  باوری که اغلب داوطلبین دارند و عید کنکوری خود را این گونه از دست می دهند. در صورتی که همین تفکر اشتباه دلیل اهمیت این دوره است. زمانی که تعداد زیادی از داوطلبین، عید کنکوری خود را تفریحی می گذارنند، عده ای دیگر در حال نزدیکی به هدف خود هستند.

آیا می دانستید، دانش آموزانی داریم که از عید، مطالعات خود را با جدیت شروع کرده و به نتایجی عالی مثل پزشکی و دندان پزشکی دست یافته اند؟(مقاله ای با عنوان، اشتباه فکر میکنی! هنوز برای قبولی پزشکی دیر نیست! ، اشاره به همین موضوع دارد.)

 

عید کنکوری باید چگونه باشد؟

داوطلبان در نحوه برخورد با عید کنکوری به سه دسته تقسیم می شوند که هر کدام باید برنامه ریزی های مجزایی برای خود داشته باشند.

 

 • عید کنکوری برای داوطلبان صفر
  دانش آموزان و دانشجویان این گروه مانند ماشین هایی هستند که انگار به تازگی از کارخانه وارد بازار شده اند. استفاده‌ای از زمان و ذهن خود نبرده اند. اما همین تازه بودن می تواند نشان از انرژی زیادی باشد که تا کنون استفاده نشده است. پس داوطلب این گروه می تواند همانند بازیکن تعویضی دقیقه 70 بازی فوتبال، نقش تعیین کننده ای در نتیجه داشته باشد.

  این دسته از داوطلبان در وهله اول باید حتما به تفکیک سوالات بپردازند. یعنی مشخص نمایند که در هر کتابی، چه درس هایی قرار است مطالعه شوند.

برای دروس عمومی می توانید به مقاله ما در راز ماندگار به نام برنامه ات برای بعد امتحانات نوبت اول مدرسه چیه؟؟؟ مراجعه نمایید.

فیزیک

دما و گرما 3 تست

مغناطیس و الکترو مغناطیس 4-3 تست

فیزیک اتمی و هسته ای 4-3 تست

نوسان و موج 6-4 تست

 

ریاضی

آمار 2-1 تست

احتمال 3-2 تست

تصاعد 1 تست

لگاریتم 2 تست

مثلثات 4 تست

 

 • عید کنکوری برای داوطلبان چشمک زن!
  این گروه از داوطلبان مثل چراغی که روشن خاموش می شود، هر از گاهی روشن شده و خوانده‌اند و گاهی اوقات خاموش و… .

  به نسبت دسته اول در وضعیت بهتری قرار دارند و باید در ابتدا مباحثی که مطالعه نموده‌اند را نوشته و میزان تسلط خود در هر کدام را مشخص نمایند. به عنوان مثال در درس ریاضی مبحث لگاریتم، اگر داوطلب در وضعیت متوسطی قرار دارد، باید تعیین کند که این مبحث برای وضعیت خوب و عالی به چه چیزی نیاز دارد.

یادگیری

مرور

تست

و همین عمل برای همه دروس انجام می شود تا هدف و چگونگی برنامه ریزی مشخص گردد.

 

 • عید کنکوری داوطلبان وضعیت سفید
  بهتر از دو گروه قبلی مطالعه خود را ادامه داده اند و پیوستگی در برنامه آن ها دیده می شود. این دسته نباید خودخواه شوند، چون در صورت از دست دادن فرصت عید، امکان عقب افتادگی وجود دارد.
  داوطلبان این گروه به دلیل مطالعه خوبی که تاکنون داشته اند، بخش زیادی از زمان عید را به تست زنی، مرور و در نهایت جمع بندی دروس می پردازند.

 

در این مقاله به تقسیم بندی آمادگی داوطلبان و استراتژی مخصوص هر کدام در عید کنکوری پرداختیم. در صورتی که پاسخی برای پرسش های خود نیافته اید، می توانید جهت مشاوره تحصیلی و برنامه ریزی با مشاورین راز ماندگار در ارتباط باشید.

 

برای دانلود این مقاله بر روی این متن کلیک کنید

دیدگاهی وجود ندارد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *