آسیب های کودکی در خانواده عاملی مهم در گرایش به اعتیاد

آسیب های کودکی در خانواده عاملی مهم در گرایش به اعتیاد

خانواده مهم ترین و اصلی ترین بستری است که رشد همه افراد درون آن اتفاق می‌افتد. این رشد در زمینه های اجتماعی، فرهنگی، اخلاقی، شخصیتی و… می باشد. خانواده ها به دو دسته سالم و ناسالم تقسیم می شوند. خانواده ناسالم مبتلا به اعتیاد عامل ایجاد بسیاری از آسیب های کودکی ، و در نتیجه رنج بزرگسالی است.

خانواده ناسالم خانواده‌ای است که از برآورده سازی نیازهای عاطفی و تکاملی کودک عاجز است و محیط خانواده غرق در مشکلات و تعارضات حل نشده می باشد.

خانواده بسته به محیط و فضایی که ایجاد می کند، تاثیر شگرفی در شخصیت فرزند در سنین کودکی و نوجوانی دارد. پس به نظر شما خانواده‌ای که برای کودک تداعی کننده رنج، بی محبتی و خاطرات بد است، چه تاثیری بر شخصیت او خواهد گذاشت؟؟؟

بله درسته، زندگی مطمئنا تلفیقی از لحظه های خوب و بد است. اما سنگینی ترازو در زندگی افرادی که به سمت اعتیاد گرایش پیدا کرده‌اند، در قسمت منفی بیشتر می باشد. خانواده نباید فکر کند چون آسیب های کودکی گذشت و فرزندشان به سن جوانی رسید، دیگر اذیت نخواهد بود. بلکه وی همچنان متاثر از آن حالات و اتفاقات بوده و آسیب های کودکی به اشکال مختلف در شخصیت و روابط اجتماعی نمود پیدا خواهد کرد.

در این مقاله سعی بر این داریم به مواردی از آسیب های کودکی پرداخته و تاثیرشان را در گرایش به ناهنجاری در بزرگسالی بررسی نماییم. در صورتی که اکنون اعتیاد در بستر خانواده تان است، با روانشناس خود جلسه ای جهت مشاوره اعتیاد تنظیم نمایید.

 

 

 

اعتیاد و آسیب های کودکی

 

 

اعتیاد و آسیب های کودکی

همانطور که خانواده بستر اصلی شکل گیری شخصیت است، می تواند دلیل خیلی از مسائل نیز باشد. مشکلاتی مثل سوء مصرف مواد مخدر، بزهکاری، افسردگی، اضطراب، وسواس و مواردی که از هر فردی به فرد دیگر می تواند متفاوت باشد.

در بحث اعتیاد بسیار واضح است که عضو خانواده، انرژی که می بایست صرف کودک کند را خرج دود و پودر می کند. و محبتی که باید به فرزند منتقل گردد، آتش گرفته و محو می شود. در ذیل به مواردی از آسیب های کودکی در زندگی اشاره شده است.

 • عدم احساس امنیت
  اعتیاد و سایر مشکلات بین والدین می تواند مسائل زیادی را بوجود آورد. کودکان در این خانواده ها نظاره‌گر دعوای همیشگی پدر و مادر هستند. پدری که مادر را مانعی در راه لذت موقتی مصرف مواد مخدر می بیند و او را کتک می زند. خانواده ای که قرار بود محیط امنی برای فرزند ایجاد کند، خود فضای ناامنی برای ترس کودک فراهم آورده است. از جمله آسیب های کودکی ترس می باشد. کودک همواره از وقوع دعوا بین والدین هراس دارد و طعم آرامش را به سختی در خود احساس می کند.
 • مشکلات تحصیلی
  به نظر شما دلیل چیست؟
  آیا فرزندی که همواره دعوای والدین را در ذهن خود مرور کرده و خود را مقصر می داند، می تواند تمرکز کافی برای تحصیل داشته باشد؟؟
  از آسیب های کودکی افت و ترک تحصیل بیشتر نسبت به فرزندان خانواده های سالم و عادی است. ذهنی مخشوش که صورت بدون احساس پدر و گریه های مادر را بارها و بارها مرور می کند، تا چه حدی از تمرکز و توجه کافی برخوردار است؟؟؟
 • احساس گناه
  همانطور که ذکر شد کودکان به دلیل ساختارهای ذهنی که در حال رشد هستند، درک درستی از وقایع ندارند. همین عامل موجب می شود که خود را علت دعوا و حال بد والدین بدانند. استمرار این وضعیت زمینه افسردگی و اضطراب را فراهم می کند. این افراد از زندگی رضایت کافی را ندارند و از کمبود اعتماد به نفس رنج می برند.

در این مورد از آسیب های کودکی فرزند ترجیح می دهد سکوت کند و از بیان احساسات خود جلوگیری می کند. چون خود را علت مشکلات می داند.

 

 

خشم و پرخاشگری

 

 

 • خشم و پرخاشگری
  کودکی که در محیط خانواده قادر به ابراز احساسات و عواطف خود نباشد، با افراد دیگر آن را در میان می گذارد. ناراحتی که از محیط خانه دارد را از طریق پرخاشگری نسبت به دیگران بروز می دهد. چنانچه فرزند مشاهده کننده دعوای والدین بوده، احتمال درگیری با دیگران افزایش می یابد.
 • سوء استفاده جنسی و آسیب جسمانی
  احتمال آزار و اذیت جنسی کودکان در خانواده هایی که دارای عضو معتاد هستند بسیار زیاد است. این بیماران مواد مخدر، ارتباط احساسی با اعضای دیگر نداشته و ارزشی برایشان قائل نمی شوند. از کتک زدن و صدمه زدن هراسی ندارند. لذا تامین امنیت کودکان این خانواده در پیشگیری از آسیب های کودکی بسیار مهم است. در صورت عدم توجه، مخرب ترین آثار را در زندگی فرد از جمله خودکشی و اختلالات شدید روانی بوجود می آورد.
 • مشکلات روانی

در این مورد از آسیب های کودکی فرزند به دلیل عدم آرامش و برآورده نشدن نیازهای عاطفی منزوی می شود. چرا که والدین به او توجهی نکرده و متوجه نیازهای عاطفی وی نیستند. دچار فقدان شده و عدم وجود چیزی به نام خانواده خوب برای دلبستگی ایمن را بیش از پیش احساس می کند و در نهایت افسرده می شود.

وجود همیشگی ترس از دعوا و سروصدا، تنشی در درون کودک ایجاد می نماید. تنشی به نام اضطراب که بعدها می تواند حملات عصبی بوجود آورده و یا از حضور شخص در اجتماع جلوگیری کند.

از آسیب های کودکی دیگر در این قسمت می توان اختلالات خوردن، وسواس فکری، شخصیت ضد اجتماعی و مرزی را نام برد.

 

 

 

ارتباط آسیب های کودکی و اعتیاد

 

 

ارتباط آسیب های کودکی و اعتیاد

با توجه به مطالبی که ذکر شد فکر کنید، آیا احتمال گرایش به ناهنجاری در چنین افرادی بالا نیست؟

در سنین جوانی، آسیب های کودکی خود را بیشتر از قبل در زندگی نشان می دهند. اکنون فرد نیازهایی دارد که در کودکی برآورده نشده است. در جریان زندگی و روابط رنج می برد. این افراد برای سرپوش گذاشتن و یا حل ناسالم نیازهای خود، به مصرف مواد مخدر گرایش پیدا می کنند.

فرد احساس می کند که با مصرف مواد مخدر احساسات خود را فراموش می کند و اعتیاد را همدمی برای رفع نیازها می داند. غافل از اینکه شاید در لحظه لذتی موقتی به همراه داشته باشد، اما به مانند فنری است که هر لحظه فشرده‌تر می‌شود و ضربه جبران ناپذیری به بیمار می زند.

معمولا با بررسی زندگی معتادان به مواد مخدر به یک سری از مشکلات که از خانواده نشات گرفته اند می رسیم. همچنین احتمال گرایش به اعتیاد در افراد با سابقه خانوادگی مصرف مواد مخدر بیشتر از سایرین است.

در این مقاله سعی بر بررسی آسیب های کودکی موثر در گرایش به اعتیاد در سنین بالا را داشتیم. در صورت وجود هرگونه مشکل، می توانید جهت مشاوره اعتیاد و مشاوره خانواده با مشاورین راز ماندگار در ارتباط باشید.

 

برای دانلود این مقاله بر روی این متن کلیک کنید

دیدگاهی وجود ندارد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *