آیا افرادی که فحاشی می کنند صادق ترند ؟


در این مقاله ما می خواهیم ببینیم که آیا لعن و دشنام  نشاندهنده صداقت افراد هستند ؟ آیا اشخاصی که بیشتر از همه دشنام را گزارش می کردند از معیارهای صداقت و قابل اعتماد بودن بیشتری برخوردار بودند . بعضی از افراد در پست های فیس بوکی خود از فحاشی های بیشتری استفاده می کردند ، آن ها بیشتر متمایل بودند از جملاتی استفاده کنند که ارتباط بیشتری با صداقت داشته باشد . این مقاله که توسط کریستین میلر نوشته شده است سعی داشته است که بداند آنهایی که از فحاشی بیشتری در پست های  فیس بوک خود استفاده می کنند، عموما از ساکنین ایالت هایی هستند که از نظر صداقت نمره بالاتری دارند .

 

 

 

فحاشی

 

بد نیست  برای اینکه به جوابی منطقی برسیم کمی در اطرافیان مان دقتی داشته باشیم . به افراد واقعا صادق در زندگی خود فکر کنید . شاید همسر، یا همکار یا بهترین دوست . آیا آنها زیاد فحش می دهند ؟ یا به شیوه دیگری فکر کنید : آیا افرادی که بنظر شما از صداقت اصلا برخوردار نیستند بیشترین احتمال دروغ، تقلب یا سرقت در آنها بیشتر دیده می شود . و همچنین تمایل به داشتن زبانی کاملا تمیز و مودبانه دارند . بطور کلی شما چطور فکر می کنید ؟ آیا شما انتظار دارید که خود فحاشی با صداقت بالاتر و یا صداقت پایین تری در ارتباط باشه ؟ ما میتوانیم موضوعات هر دو طرف را در نظر بگیریم .

از طرفی دیگر ، شاید این طوری فکر کنیم که هر چقدر میزان فحاشی فرد بیشتر شود صداقت فرد پایین می آید .به هر حال گاهی فحش و بد دهنی به عنوان یک معیار اجتماعی  در برابر یک  رفتار خوب   قرار می گیرد.  عدم صداقت همین خصلت را دارد . از ناسزا گویی می توان برای آسیب رساندن به دیگران استفاده کرد . همچنین عدم صداقت نیز باعث صدمه در افراد می شود.

در حقیقت  فحاشی کردن می تواند نشاندهنده عدم کنترل در افراد باشد و این حالت یعنی عدم صداقت  . بنظر می رسد کسی که فحاشی می کند از یک شخصیت شفاف برخوردار نیست و یک شخصیت سایه دار یا غیر قابل اعتماد را نشان می دهد . عدم صداقت ، بطور طبیعی ، باعث ضعیف شدن اعتماد می شود . اما یک دقیقه صبر کنید ما می توانیم در این مورد به شکل دیگری هم مسئله را مطرح کنید و از یک منظر دیگر هم به واقعیت ها نگاه کنیم . چون گاهی اوقات لعن و صداقت می توانند دست به دست یکدیگر بدهند . مثلا وقتی وسیله ای روی پای شخصی می افتد و یا فنجان قهوه روی رایانه فرد می پاشد شخص با بیان ” لعنتی ” در حقیقت با بیان شفافی در رابطه با احساساتش صحبت می کند . و در مورد اتفاقی که در همان لحظه افتاده است به شکل عاطفی صحبت می کند .

 

 

 

نادیده گرفتن صداقت

 

یکی از راه های نادیده گرفتن صداقت این است که ظاهرا همه چیز را بخواهیم خیلی خوب جلوه بدهیم در حالیکه از درون ناراحت هستیم ، اما واقعیت را عمدا تحریف می کنیم ، این در حقیقت روشی برای نادیده گرفتن صداقت است . به علاوه ، لعن و نفرین با افزایش لغات ، کاهش استرس و تحمل درد ارتباط دارد . پس چه چیز درسته ؟ آیا صداقت با بد و بیراه گفتن ارتباط دارد یا نه ؟ قطعا داشتن داده های تجربی بسیار می تواند در این رابطه به ما کمک کند . گیلاد فلدمن از دانشگاه ماستریخت و همکارانش رابطه مثبت بین فحاشی و صداقت را یافتند . این سه مطالعه در مجله ” Social Psycholological and personality Science منتشر شده است.

در اولین مطالعه ، از ۲۷۶ شرکت کننده خواستند که به یک سری سوالات پاسخ دهند . برخی از سوالات در رابطه با فحاشی و ناسزا بودند مثلا ( هر چند وقت یکبار  در زمینه های مختلف ناسزا  گفته اید؟ و یا از زبان تلخ و فحش استفاده می کنید ؟ بعضی از سوالات در مورد صداقت بود مثلا: ( اگر بگویید کاری رو انجام می دهم ، به حرف خود عمل می کنید؟ هر چند اگر آن کار خوشایند نباشد ، همیشه به قول خود عمل می کنی) ؟

نتایج نشان داد شرکت کنندگانی که از فحاشی بیشتری استفاده می کردند  از صداقت بیشتری برخوردار بودند و نمره بالاتری را بدست آوردند .خانم گیلاد فلدمن در این رابطه عنوان می کنند که من تمایل زیادی برای صرف وقت روی این مطالعه در خودم نمی دیدم مخصوصا که در رابطه با دروغگویی و  فریبکاری صحبت می شود .  خوشبختانه ، فلدمن و همکارانش از تکنیک های دیگری نیز استفاده کردند . آنها در مطالعه دوم خود از فیس بوک سود جستند . آنها در بروز رسانی ۷۳۷۸۹ کاربر که پذیرفته بودند شرکت کردند . برای فلدمن راهی بجز تایید به روز رسانی کاربرها به شکل مستقیم وجود نداشت اما در عوض او از یک اقدام هوشمندانه بطور غیر مستقیم استفاده کرد .

در بروز رسانی ها  فلدمن به این نتیجه رسید ،کسانی که از فحاشی بیشتری استفاده می کردند در به روز رسانی های فیس بوک خود صادق تر بودند . و در تحقیق سوم فلدمن تمرکزش را از فرد به سطح وسیع تری از اجتماع ، مخصوصا در ۵۰ ایالت در آمریکا تغییر داد . و داده های فحاشی ۲۹۷۰۱ شرکت کننده مورد بررسی قرار داده و ایالت های هر کدام از کاربران فحش دهنده را تعیین کرد . مشخص شد که بطور متوسط افرادی که در فیس بوک بیشترین فحش را می دهند ایالاتی هستند که برای صداقت رتبه بالاتری دارند . بنابر این به نظر می رسد ، حداقل بر اساس این یافته های اولیه ، فحش دادن ، نشانه صداقت بیشتر است. در حقیقت ، فلدمن در اولین مطالعه خود دلایل شرکت کنندگان را  برای ناسزا گفتن پرسید دلیل اصلی آنها ، بیان احساسات و بیان شخصیت واقعی آنها بود .

در پایان باید در مورد برخی هشدارها دقت کنیم و اینکه این فقط یک مطالعات مقدماتی و اولیه بوده است . و باید قطعا تحقیقات جامع دیگری صورت بگیرد . این تحقیق بر مبنای همبستگی بوده است . بنابر این نمی توان در مورد علیت سخن گفت . هنوز هم انسان های زیادی وجود دارند که زیاد فحش می دهند و صادق نیستند و در عوض کسانی که خیلی کم فحش می دهند و صادق هستند . با این وجود بنظر می رسد فعلا فحاشی به جای اینکه نشاندهنده عدم صداقت باشد با صداقت بیشتری همراه است. اغلب اگر در شرایطی هستید  که اطرافیان شما و خودتان از این وضعیت رنج می برید ، می توانید از مشاوره رایگان و مشاوره روان شناسی راز ماندگار استفاده کرده و  به شکل تخصصی از روان شناسان مرکز بهره مند شوید . ترجمه و تنظیم : زهرا محمدی

 

برای دانلود این مقاله بر  روی متن کلیک کنید

دیدگاهی وجود ندارد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *