ازدواج موفق از چه ویژگی هایی برخوردار است (قسمت دوم )


در بخش اول مقاله در رابطه با عوامل موثر در ازدواج موفق از قبیل میزان تحصیلات ، فرهنگ، اعتقادات مذهبی، پایگاه اجتماعی ، موقعیت اقتصادی  و همچنین عامل سن و  سلامت جسمی و روحی توضیحاتی داده شد و در ادامه توضیحاتی در زمینه ویژگی های موثر یک ازدواج موفق بیان می شود:

فرهنگ :

فرهنگ  شامل آیین ها ، باورها ، ارزش ها، و رسم هایی می شود که در هر جامعه ای می تواند متفاوت از جامع دیگر باشد ، تفاوت فرهنگی حتی می تواند  از شهری به شهر دیگر، محله ای به محله ای دیگر نیز نمود پیدا کند . هر چقدر میزان پایبندی به باورها و ارزشهای یک فرهنگ برای افراد  مهم باشد به همان نسبت میزان تفاهم افراد نیز می تواند افزایش پیدا کند.

 

 

اعتقادات مذهبی

اعتقادات مذهبی :

باورهای مذهبی در افراد متفاوت است ، اگر این باورها در یک زوج از تفاوت اندکی برخوردار باشد مسلما آنها لذت بیشتری از شرایط خود احساس می کنند . .تفاوت بسیار باعث رنج طرفین می شود مثلا فرض کنید مردی که بسیار به اجرای آیین های دینی خود یایبند است و احساس لذت می کند ، نماز می خواند و برای خواندن قرآن وقت می گذارد و دست دارد که همسرش نیز نه تنها به این اعمال بپرداز بلکه پایبند به حجاب باشد اما همسر وی با تمامی این باورهای مذهبی  مخالف ست .

نکته : شاید این زوج در موارد دیگر یعنی تفاوت سنی ، فرهنگی و تحصیلات  با هم همخوانی داشته باشند اما قطعا تفاوت جهان بینی و اعتقادی بسیار می تواند زمینه ساز اختلافات زیادی باشد.

پایگاه اجتماعی در ازدواج :

موقعیت اجتماعی و مقام هر فردی باید در شان و منزلت طرفین باشد. حتی در مشاوره ازدواج به نکات بسیار ظریفی اشاره می شود که توجه به آن خالی از لطف نیست . مثلا اگر فردی در خانواده ای بازاری بزرگ شده قطعا کنار آمدن با همسری که در خانواده ای کارمند و با نظم و انضباط ویژه ای بزرگ شده باشد  سختی های بیشماری دارد . یک فرد بازاری زمان مشخصی از  منزل خارج نمی شود ، در مهمانی ها بخاطر مشغله کاری  ممکن است نتواند به موقع حضور پیدا کند و به شکل کلی زندگی او از یک نظم و برنامه ریزی خاصی می تواند برخوردار نباشد و این موضوع  می تواند مقدمه ای بر رنجش همسری که در یک خانواده منضبط تربیت شده ، باشد .

 

 

موقعیت اقتصادی

 

موقعیت اقتصادی :

قطعا شرایط اقتصادی می تواند تا حدود بسیار زیادی در روند زندگی زوجین تاثیرگذار باشد . اگر از جنبه اقتصادی طرفین تا حدود زیادی از شرایط یکسانی برخوردار باشند حس برتری جویی کاهش پیدا می کند و درک متقابل بوجود می آید . در صورت تفاوت فاحش  ممکن است احساس حقارت ، منجر به اختلافات زیادی شود . یطور مثال فرض کید پسری با سطح اقتصادی متوسط با دختری از خانواده ای ثروتمند ازدواج می کند . ممکن است کمک های مالی از طرف خانواده همسرش را نوعی مداخله و توهین آمیز تلقی کند و بخواهد زندگی را در حد معمولی و با دسترنج خود تامین کند اما از آنجایی که دختر خانم به این سبک زندگی عادت ندارد بتدریج دست به اعتراض می زند و خواهان کمک های پدرش می شود .

کسب مهارت های زندگی در موفقیت ازدواج:

تحقیقات نشان می دهد که اغلب طلاق ها و جدایی زوجین بین 3 تا 5 سال اول زندگی آنها رخ می دهد . این امر نشاندهنده این نکته مهم است که آنها در ابتدا  یا از یک انتخاب نادرست برخوردار بوده اند و یا  از مهارت های لازم در حل مشکلات زندگی خود محروم بوده اند . مهارت های زندگی یک شبه و یا در مدت زمان کوتاه بدست نمی آید. بلکه آنها  شامل توانایی ها و تجربه هایی هستند که فرد بتدریج ، با حوصله و تمرین به کسب این مهارت ها نائل می شود . در بیشتر مواقع برای عملی ساختن آنها نیاز به مشورت با شخص متخصص در امور مشاوره روان شناسی می باشد .

حال به تعدادی از مهارت های مهم زندگی که در یک ازدواج موفق موثر است اشاره می کنیم:

مهارت حل مسئله

این مهارت از فرایند فکری و عملی برخوردار است . در حقیقت توانایی تجزیه و تحلیل در فرد است که به او این توانایی را می دهند که پیرامون یک مسئله و یا یک موضوع تمام جوانب آن را بسنجد. در فرایند حل مسئله  ابتدا مشکل به شکل شفافی مشخص می شود و بعد راهکار هایی که می توان به آن وسیله به آن هدف رسید را مشخص می کنیم . پس از آن مزایا و معایب هر راهی را در نظر می گیریم و پس از آن راهکاری که شامل کمترین ضرر و بیشترین سود می شود را انتخاب می کنیم . سنجش راهکارها و عملی کردن آن ، درصد خطای ما را کاهش می دهد و بهترین نتیجه را شامل حال ما می کند .

 

 

مهارت ارتباطی

 

مهارت ارتباطی :

در این مهارت افراد می آموزند که چگونه خوب گوش بدهند . خوب حرف بزنند و چگونه ارتباط بهتری را با فرد مقابل خود برقرار نمایند . در این مهارت گاهی فرد به اشتباه فکر می کند که نباید نظر و عقیده مخالف خود را بیان کند چون باعث اختلاف می شود در صورتیکه بیان عقیده متفاوت می تواند به آشنایی دیدگاه ها و نقطه نظرها کمک کند اما نوع بیان آنها می تواند در حقیقت مهم باشد که این امر به یادگیری مهارت ارتباطی بستگی دارد و به تحکیم یک ازدواج موفق منتهی شود.

مهارت حل اختلاف :

بدیهی است که افراد از نظر تربیتی ، شخصیت و خلق و خوی با یکدیگر متفاوتند . داشتن مهارت حل اختلافات و رفع سوء تفاهمات می تواند رابطه زوجین را مستحکم کند و ازدواج موفق را رقم بزند  در این مهارت گوش دادن به سخنان همسر و درک همدلانه و نگاه به مسائل از دریچه چشم او مهم است . در این مهارت فرد می تواند از راهکارهای کاهش ناراحتی یعنی مزاح کردن به موقع ، گوش دادن فعالانه …. استفاده کند .

مهارت تصمیم گیری و اراده :

بعضی از افراد در تصمیم گیری های خود از اراده بسیار قوی برخوردار هستند و افرادی نیز هستند که در تصمیم گیری خود ضعیف عمل می کنند و از قدرت و اراده مستحکمی برخوردار نیستند و در حقیقت دیگران برای آنان تصمیم می گیرند در حقیقت این سبک تصمیم گیری مطیعانه می واند در اغلب مواقع پایه های یک ازدواج موفق را سست کند که یک مشاوره رایگان در مرکز مشاوره روان شناسی راز ماندگار بسیار می تواند در ایجاد این مهارت ارزشمند موثر واقع شود

 

برای دانلود این مقاله بر روی متن کلیک کنید

دیدگاهی وجود ندارد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *