معرفی و بررسی بازار کار رشته حسابداری ( بخش اول)


رشته حسابداری از زیر گروه 3 رشته علوم انسانی است، که هر سال علاقمندان بسیاری به تحصیل دانشگاهی آن می پردازند. برای ورود به این رشته لزومی بر انسانی بودن نیست و دانش آموزان رشته های تجربی و ریاضی نیز می توانند در مقاطع دانشگاهی به تحصیل آن بپردازند.

حسابداران با عدد و رقم و به طور عامیانه دخل و خرج سر و کار دارند. این رشته سابقه ای طولانی دارد به عنوان مثال مصر و چین به ترتیب 4000 و 1600 سال قبل از میلاد از این علم آگاهی داشتند. خزانه داری و تقسیم غنایم از نمونه های وظایف حسابدار در زمان های دور بوده است. در چند دهه اخیر تصور بر تجربی بودن این رشته بود که در نهایت سال 1336 اولین دانشکده حسابداری تاسیس شد.

میزان ورودی دانشگاه های کشور در این رشته، جزء بالاترین تعداد پذیرفته شدگان می باشد. و فارغ التحصیلان زیادی هر سال وارد بازار کار می شوند که همین مورد سبب اشباع تقریبی این رشته را فراهم می کند.

حسابداری علمی است که در آن حسابدار به جمع آوری اطلاعات و مرتب نمودن آنان می پردازد و گزارش های مالی و کارکردی را ارائه می دهد. افرادی که به صورت دانشگاهی دانش حسابداری را نداشته و این علم را از طریق تجربه فرا گرفته باشند، جدای از ارزش تجربه، در برخی مسائل مانند معاملات ارزی و سود و زیان های بلند و کوتاه مدت دچار مشکل خواهند شد.

 

در این مقاله که در دو بخش خدمت شما عزیزان ارائه خواهد شد، به بررسی رشته حسابداری خواهیم پرداخت. در صورت وجود هرگونه مشکل و سردرگمی، با مشاور خود جلسه مشاوره تحصیلی را تنظیم نمایید.

 

 

شناخت رشته حساب داری

 

شناخت رشته حسابداری

برخلاف اغلب رشته های علوم انسانی که به صورت تئوری هستند، رشته حسابداری عملی می باشد. این رشته جزء رشته های خدماتی به حساب می آید و خدماتی از قبیل ثبت و خلاصه اطلاعات، صورت های حسابداری و طبقه بندی صورت می گیرد. حسابداران این اطلاعات مفید را در اختیار مدیران شرکت ها قرار داده و سیاست های مالی بر همین اساس برنامه ریزی می شود.

این رشته در زیر گروه های زیرین رشته های علوم تجربی و علوم ریاضی نیز وجود دارد.

 

مسئولیت های یک حسابدار

تقریبا هر جایی که ردی از هزینه و موارد مالی باشد، حتما حسابدار نقشی خواهد داست در ذیل به برخی از این وظایف اشاره شده است:

 • آشنایی با نرم افزارهای کاربردی رشته حسابداری
 • بررسی صحت معاملات
 • پرونده سازی و مستند سازی برای مدارک مالی
 • ارائه تحلیل های صحیح مالی در جهت اختصاص بودجه به قرارداد و عملیات
 • تنظیم درآمد ماهیانه کارمندان (حضور و غیاب، کارکرد، مرخصی ها، اضافه کاری و…)
 • آماده سازی صورت های مالیاتی برای سازمان های دولتی
 • ثبت فروش و دریافتی در سیستم حسابداری
 • ثبت خرید و خروجی در سیستم حسابداری
 • ارائه ترازنامه و گزارش های مالی به مدیران شرکت

 

 

شخصیت مناسب رشته حسابداری

 

شخصیت  مناسب  رشته حسابداری

تطابق تقریبی و یا کامل افراد با شغل و کاری که در حال انجام آن هستند بسیار حائز اهمیت است. در صورتی که میزان علاقه کم باشد احتمال تعویض شغل و عدم موفقیت وجود دارد. هر چه فرد از خود و شخصیتش شناخت بیشتری داشته باشد موفقیت بیشتری در انتظار اوست.

طبق تست های شخصیت انجام پذیرفته از علاقمندان حسابداری که مشغول به کار در این زمینه هستند، این نتیجه به دست آمد که این افراد به کارهای سازمان یافته و حفظ و نگهداری اطلاعات علاقمند و در امور خود منظم می باشند. در جمع آوری و تحلیل گزارش ها نیز توانمند هستند.

در زیر گروه 3 انسانی، ضریب درس ریاضی 4 می باشد که نشان دهنده اهمیت تحلیلات ریاضی و اهمیت عدد و رقم در این رشته است. افرادی که از دقت کافی برخوردار نیستند در ورود به رشته حسابداری دچار تردید شوند. حسابدار با انواع گزارش ها و صورت های مالی سنگین و کلان در ارتباط می باشد که کوچکترین اشتباه ممکن است هزینه های غیر قابل جبرانی برای شرکت و خود شخص به بار بیاورد.

 

 

مهارت های لازم حسابداری

 

مهارت های لازم حسابداری

افراد می بایست علاوه بر دانش های آموخته شده دانشگاهی، مهارت های داشته باشند. وجود این توانایی ها به فرد امکانات مختلفی مثل بازار کار مناسب و حقوق و مزایای کافی می دهد. در ذیل به برخی از مهارت و توانایی های لازم در رشته حسابداری اشاره شده است:

 • توانایی کار با کامپیوتر: بخش اعظم و مهمی از فعالیت ها مربوط به استفاده از تکنولوژی است.
 • مهارت تحلیلی: همانطور که قبلا اشاره شد علاقه به اعداد و ارقام مهم است.
 • مهارت اکسل: علاوه بر وجود انواع برنامه های حسابداری، این برنامه به دلایل انعطاف و استحکام بالا کاربردی می باشد. در فرمول نویسی این برنامه تقریبا مرزی وجود ندارد.
 • مهارت ارتباطی: تعامل با بخش های مختلف شرکت در جهت آگاهی افراد از کیفیت و کمیت کاری.
 • مهارت برنامه ریزی زمانی: استراتژی مناسب در ارائه گزارش و صورت های مالی به افراد.

 

در این مقاله قصد بررسی برخی بخش های رشته حسابداری را داشتیم. در صورت وجود هرگونه مشکل، شما عزیزان می توانید جهت مشاوره تحصیلی با مشاورین راز ماندگار د رارتباط باشید.

 

برای دانلود این مقاله بر روی متن کلیک کنید

دیدگاهی وجود ندارد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *