مراحل ترک اعتیاد چیست و چگونه انجام می شود؟


همه ما به کار خاصی اعتیاد داریم (شغل، گوشی و اینترنت) که تبدیل به بخشی از رفتار ثابت ما یعنی عادت شده است. به خوبی می دانیم که ترک عادت عملی بسیار سخت می باشد. ترک اعتیاد نیز در کنار چندین عامل زمینه ساز و تداوم بخش، یکی از دشوارترین عادت های مخرب است که می بایست درمان شود.

فرآیند درمان زمانی شروع می شود که فرد بیمار خود تصمیم به رهایی از این بند گرفته و درصدد ترک آن بر آید. وقتی که وی انتخاب خود را انجام داد بهبودی به صورت زنجیر وار تا سلامت و بهداشت کامل جسم و روان او ادامه پیدا می کند.

باید توجه داشت که علت گرایش فرد به اعتیاد هم متاثر از عوامل ژنتیکی و مستعد بودن فرد بوده و هم عوامل محیطی مثل بیکاری، خانواده ناسالم و ارتباطات اجتماعی ضعیف، در آن دخیل هستند. پس می بایست علاوه بر فرد، در زمینه های فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی، شغلی و خانوادگی نیز تغییراتی مثبت شکل گیرد. تا شاهد کاهش ابتلا به بلای خورنده فرد باشیم.

در ادامه مقاله قصد بررسی مراحل مختلف ترک اعتیاد را خواهیم داشت. که فرد بیمار در چه زمینه هایی نیاز به کمک افراد متخصص دارد. در صورت وجود هرگونه مشکل، با افراد متخصص در زمینه اعتیاد ارتباط حاصل نمایید.

 

 

موارد مورد بررسی در ترک اعتیاد فرد بیمار

 

موارد مورد بررسی در ترک اعتیاد فرد بیمار

خانواده و برخوردهای مناسب با فرد بیمار در داوطلب بودن فرد برای ترک اعتیاد بسیار حائز اهمیت است. نباید اجبار و تحقیری از طرف خانواده بر وی تحمیل شود، بلکه با درک اینکه وی نیاز به کمک دارد همراه او باشید. در موارد متعددی مشاهده شده که فرد میل به تغییر دارد، اما مشکلات موجود خانوادگی، نبود شغل، نبود امید و بیماری قبلی او، مانع از انجام این مهم می شوند.

پس در مورد اعتیاد و خود فرد بیمار، ما 3 زمینه را باید بررسی کنیم:

 • عوامل زمینه ساز و سوق دهنده به سوء مصرف مواد مخدر
 • وابستگی های جسمانی و روانی حاصل از مصرف مواد مخدر
 • عوامل و بیماری های معلول مصرف مواد مخدر

 

نکته: همانطور که اشاره شد میل به تغییر در اکثر افراد وجود دارد، اما از دلایل مقاومت در برابر ترک مواد مخدر، ندانم کاری های محیطی مثل خانواده است. لذا آماده سازی خانواده مهم می باشد.

 

 

 

فرآیند درمان

فرآیند درمان

به طور کلی مراحل درمان در دو قسمت سم زدایی و توانبخشی صورت می پذیرد که اکثر افراد بیمار بعد از انجام سم زدایی احساس می کنند ترک اعتیاد صورت گرفته است. اما نمی دانند که اگر توانبخشی جسمانی و روانی انجام نگیرد احتمال بازگشت اعتیاد بسیار زیاد خواهد بود. در نظر داشته باشید که هدف از هرگونه درمانی، علاوه بر بی خطر بودن، کاهش احتمال بازگشت دوباره سوء مصرف مواد مخدر است.

سم زدایی

در این مرحله که به روش های مختلفی صورت می پذیرد، هدف قطع یا کاهش مصرف مواد مخدر است. در برخی کلینیک ها با تجویز متادون سعی بر جایگزینی آن به جای مواد دارند. سم زدایی به طور معمول 15-10 روز به طول می انجامد که این مدت در هر فرد بسته به نوع و میزان ماده مصرفی دارد. سم زدایی به روش های مختلف زیر صورت می‌گیرد:

 • روش سقوط آزاد: در این روش که معمولا خانواده ها تصمیم به ترک اجباری می گیرند، قصد دارند با بستن فرد به تخت یا بردن به کمپ و چند روز یا ماه در آنجا ماندن، او را ترک اعتیاد دهند. احتمال موفقیت پایین بوده و در موارد زیادی بازگشت مصرف صورت گرفته است.
 • روش ترک اعتیاد با روان درمانی: همانطور که قبلا اشاره شد، عوامل زمینه ساز در گرایش فرد به اعتیاد نقش بسیار مهمی دارند. افسردگی، اضطراب، طلاق والدین، ورشکستگی و موارد زیادی که دلیل بر انتخاب اعتیاد به عنوان یک سپر بلا بوده است. دارو درمانی و روان درمانی مکمل یکدیگر هستند.
 • روش تدریجی: روش اصلی که فرد به مدت 15-10 روز تحت مراقبت دائمی متخصص قرار می گیرد تا مواد مخدر از گیرنده هایی که به آنان وصل شده جدا شود. تجویز دارو جهت کاهش دوزهای مواد مصرف نیز در اکثر موارد صورت می گیرد. این روش از احتمال موفقیت بالاتری برخوردار است.
 • روش ترک اعتیاد از طریق متادون و ب2: شایع ترین موارد در ترک اعتیاد، که مواد شبه افیونی هستند. در دوزهای مختلف جهت ترک فرد تجویز می گردد. تجویز دوز نامناسب توسط افراد غیرمتخصص تاثیر آنچنانی در درمان ندارد. در مواردی مشاهده شده است که فرد هم متادون و هم مواد مخدر را مصرف می کرد. در صورت موفقیت آمیز بودن این درمان، سپس می بایست نسبت به ترک متادون و ب2 بپردازیم.
 • روش سریع (ROD): تزریق دارو برای سرعت بخشی به فرآیند سم زدایی و در کنار آن تجویز داروهای مناسب برای کاهش علائم ترک صورت می پذیرد. اما همچنان لازم است این علائم توسط فرد بیمار تحمل شود. 3-2 روز به طول می انجامد.
 • روش فوق سریع (UROD): در این روش فرد بیمار را برای ترک اعتیاد بیهوش نموده و با تزریق داروی سرعت دهنده، سم زدایی صورت می گیرد. نیاز به مراقبت و نظارت پزشک متخصص داشته و در بیمارستان ( بنا به نظر در بخش ICU) انجام می پذیرد. 4-3 ساعت به طول انجامیده و علائم ترک کمتری در فرد باقی می ماند.

 

نکته: با توجه به تحقیق بالینی که در زمینه درمان فوق سریع انجام پذیرفته، عوارضی مثل تعرق، دردهای عضلانی، اختلال افسردگی، تنفس سریع و… مشاهده شده است. پس افراد می بایست نسبت به سنجیدن شرایط بدنی و بررسی موارد حساس باشند.

 

هرکدام از برنامه های اشاره شده بالا باید سه عنصر مهم را در درمان خود مد نظر قرار دهند:

 • نظارت و کنترل علائم ترک اعتیاد بر اثر قطع مصرف
 • درمان آسیب های وارد شده در اثر مصرف
 • برنامه بلند مدت پیشگیری از بازگشت دوباره مصرف

 

 

توان بخشی

 

توانبخشی

این مرحله از درمان توسط فرد و یا اطرافیان برای جلوگیری از عود بیماری انجام می شود. زیرا بی دقتی در هر زمینه احتمال بازگشت اعتیاد را افزایش می دهد. آگاهی و ادامه درمان در هرکدام از موارد ذکر شده در ذیل الزامی است:

 • ورزش نمودن
 • شاغل بودن
 • جلسات انگیزشی
 • روان درمانی فردی
 • خانواده درمانی
 • برنامه تغذیه‌ای مناسب

 

در این مقاله قصد بررسی و شناخت هر چه بیشتر شما از مراحل ترک اعتیاد را داشتیم. در صورت وجود هرگونه مشکل در زمینه های مختلف اعتیاد، می توانید جهت مشاوره اعتیاد یا مشاوره خانواده با مشاورین راز ماندگار در ارتباط باشید.

 

برای دانلود این مقاله بر روی متن کلیک کنید

دیدگاهی وجود ندارد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *