میدونستی خواب نقش اساسی بر سیستم ایمنی بدن داره؟؟


در این مقاله سعی داریم در رابطه با به حداکثر رسانیدن خواب برای دفاع بدن در برابر ویروس کرونا  و بهترین نتایجی که می تواند در واکسن ، موثر واقع شود صحبت کنیم . چنانچه با نکته ابهامی در این مقاله مواجه شدید می توانید با مشاوره رایگان مرکز مشاوره راز ماندگار تماس گرفته که به صورت حضوری و یا تلفنی از مشاوره روان شناسی آن برخوردار شوید .

واقعیتی است که تحقیقات و تجربه نشان می دهد خواب می تواند نقش بسیار مهمی در افزایش سطح ایمنی بدن داشته باشد . این نکته حتی در بحث روانپزشکی نیز حائز اهمیت است.  در حال حاضر که بحث واکسیناسیون برای مقابله با ویروس کرونا مطرح است همه ما می خواهیم به آن درجه از اطمینان برسیم که آیا واکسیناسیون می تواند ما را به بهترین نحو در مقابل ویروس کرونا محافظت کند.

بدیهی است که کمبود خواب می تواند علاوه بر تحت تاثیر قرار دادن عملکرد سیستم ایمنی بدن ، اثربخشی واکسیناسیون را کاهش دهد . برای استفاده از واکسن کرونا ، بهتر است چندین شب کامل ، قبل و بعد از دریافت آن خوب و کامل بخوابید . زیرا خواب طبیعی سیستم ایمنی بدن را به میزان قابل توجهی تقویت می کند .

محققین در این زمینه معتقدند که واکسیناسیون ممکن است عوارض جانبی داشته باشد ، بنابر این آنها پیشنهاد می کنند که افراد برای به حداقل رسانیدن یا جلوگیری از عوارض واکسن ، حداقل دو شب قبل از دریافت و بعد از آن چندین شب از خواب کافی برخوردار باشید . نظرات آنها بر مبنای انتشار تحقیقی بوده که در سال ۲۰۲۰ در مجله بین المللی پزشکی رفتاری به چاپ رسیده است ، که در آن دانشمندان ارتباط بین مدت خواب و اثر بخشی واکسن آنفلوانزا را گزارش کرده اند .

 

 

 خواب و حافظه ایمونولوژیکال

 

 خواب و حافظه ایمونولوژیکال

در اینجا شاید لازم باشد در رابطه با حافظه ایمونولوژیک  صحبتی داشته باشیم وقتی فردی دچار بیماری واگیردار می شود سیستم ایمنی بدن حافظه ایمونولوژیک (مصونیت) را در برابر این عامل بالقوه خطرناک ایجاد می کند .اگر فرد برای بار دوم به بیماری عفونی مبتلا شود این سلول های حافظه به سرعت می توانند به مقابله  با تهدید بپردازند و مقادیر کافی از آنتی بادی را تولید نمایند.

پس بنابر این خواب می تواند سطح حافظه ایمونولوژیک )مصونیت) بدن را افزایش دهد. چنین یافته هایی نباید تعجب آور باشد .  در واقع حدود ۲۰ سال قبل ، دانشمندان دانشگاه شیکاگو و دانشگاه ایالتی اوهایو در مجله انجمن پزشکی در این زمینه هشدارهایی مطرح کردند. آنها بر این باور بودند که ” پاسخ به واکسیناسیون آنفلانزا ممکن است در افرادی که از خواب کافی برخوردار نیستند مختل شود “.پس بنابر این مقدار خواب کافی برای افزایش مقاومت بهینه در برابر مشکلات عفونی مورد نیاز بدن است .

 

 

آیا واکسن کرونا  90 تا 95 درصد موثر هستند ؟

 

آیا واکسن کرونا  90 تا ۹۵ درصد موثر هستند ؟

منابع خبری گزارش می دهند که  واکسن های مختلفی که در حال حاضر درسطح جهان در حال چرخش هستند ۹۰ تا ۹۵ درصد می توانند نتیجه بخش باشند .اما ، این واکسن ها بر اساس آزمایشات بالینی کنترل شده مورد تایید قرار گرفته ست . و زمانی می توان ارزش واقعی و تاثیرگذاری آن ها را تخمین زد که برای عموم مردم کارایی دقیق و لازم را داشته باشند . بسیاری از متغیرها می توانند در میزان کارآیی این واکسن ها نقش به سزایی داشته باشند که یکی از این موارد خواب خوب و با کیفیت است که می تواند اثرات و عوارض واکسن را در هر فردی تعدیل کند .

اساتید دانشگاه ایالتی اوهایو ، با بررسی تقریبا ۵۰ مطالعه ای که در طی ۳۰ سال در زمینه واکسن انجام گرفته به شواهدی دست یافتند که نشان می دهد ، عادات ناسالم سبک زندگی ، ورزش نکردن ، اضطراب و استرس ، اختلالات بهداشت روان مانند افسردگی و کمبود خواب می توانند بطور قابل توجهی فواید واکسن را کاهش دهند . در حقیقت آنها نتیجه گرفتند که عوامل بهداشتی منفی و نامناسب می تواند از تولید آنتی بادی کافی جلوگیری کنند و در نتیجه دوره ایمنی بدن کم می شود و عوارض جانبی واکسن بدون هیچ دلیلی طولانی و یا افزایش می یابد .

تحقیقات آنها در مجله چشم انداز علوم روان شناسی ژانویه ۲۰۲۱ به چاپ رسیده است . در یک مقاله نشنال جئوگرافیک تحت عنوان ” آیا می خواهید خطر کرونای خود را کاهش دهید ؟ ” که در ماه اکتبر۲۰۲۰ انتشار یافت به این سوال اینگونه پاسخ داده شده  ” شما باید بیشتراز ۱۰ ساعت بخوابید ”  .

ما ملت محروم از خواب هستیم

طبق مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها ، حدود ۷۰ میلیون آمریکایی به دلیل عواملی مانند ساعت کار ، سبک زندگی یا اختلالات جسمی و روانی از کمبود خواب رنج می برند .

اگرچه برای بسیاری از ما ، استرس یک امر ساده و معمولی و یک مشکل قدیمی می تواند باشد و همچنین عاملی برای بیدار نگه داشتن ما نیز به حساب می آید اما ترس از ویروس کرونا  و مسائل بهداشتی دیگر، مشکلات مالی و مسائل خانوادگی و شخصی همه این ها می توانند ما را در وضعیتی قرار دهند که مدام در حال تلاش برای فرار از این موقعیت باشیم . وقتی استرس مزمن می شود ، می تواند خواب ما را تحت تاثیر قرار دهد .

حال با توجه به توضیحات بالا از چه راه هایی می توانیم کیفیت خواب خود را به حداکثر برسانیم ؟ در اینجا چند پیشنهاد مطرح می شود که در افزایش کیفیت سطح خواب می تواند تاثیر گذار باشد :

  • چند ساعت قبل ازخواب  راهکارهایی برای تمدد اعصاب پیدا کنید :

قبل از دراز کشیدن سعی کنید از کامپیوتر دور بمانید و از خواندن ایمیل و دادن پیام در فضای مجازی خودداری کنید .از چراغ خواب و یا اتاق روشن استفاده نکنید .

 

 

تهیه لیست از کار های روزانه

 

  • در طول روز لیستی از تمام کارهایی که باید انجام بدهید و انجام داده اید را تهیه کنید .

تمام راه حل هایی که در مورد کارهایی که انجام نگرفته را بررسی کنید درست وقتی که به رختخواب می روید ذهن شما سعی می کند روند نگران کننده را شروع کند . در این صورت شما به خود بگویید : “من قبلا این مسائل را حل کرده ام و برای موارد باقیمانده راهکارهایی در نظر گرفته ام . ” و بعد کلید دستگاه نگرانی خود را زده و خاموش کنید و بخوابید .

 

  • یک برنامه خواب منظم داشته باشید : سعی کنید در یک ساعت مشخص به رختخواب بروید ، و یا از خواب بیدار شوید . در این صورت مغز شما در همان ساعتی که عادت کرده است فرمان خوابیدن و یا بیدار شدن را به شما می دهد . درک کنید که تختخواب برای خوابیدن است . در تختخواب از تماشای تلویزیون و یا کار با کامپیوتر خودداری کنید .

 

  • اگر هنوز خوابتان نمی برد سعی نکنید در جای خود غلت بزنید و دور خود بچرخید .

این  روش نه تنها به خوابیدن شما کمکی نخواهد کرد بلکه باعث می شود خواب زدگی شما را تشدید کند . اگر متوجه شدید که بعد از حدود ۱۵ تا ۲۰ دقیقه نمی توانید به خواب بروید از جایتان بلند شده و به خواندن مطلب سخت و پیچیده ای بپردازید و یا در جایی آرام بنشینید تا احساس خواب آلودگی در شما ایجاد شود .

و در آخر ، هنگامی که زمان دریافت واکسن کرونا و یا واکسن آنفلانزا فرا رسید جملات ویروس شناس مشهور جوناس سالک را فراموش نکنید : ” ذهن علاوه بر دارو ، توانایی اداره سیستم ایمنی بدن را نیز دارد .”

 

برای دانلود این مقاله بر روی متن کلیک کنید

دیدگاهی وجود ندارد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *