در علم نوین بخصوص در قسمت سلامت روان که بیشتر مد نظر ما می‌باشد، متخصصان به این نتیجه مهم رسیده‌اند که بجای منتظر ماندن و ابتلای فرد به انواع بیماری‌های جسمانی و روانی مثل مصرف الکل و اقدام به درمان، یک قدم به عقب‌تر رفته و کار خود را از بخش پیشگیری شروع کنند. گامی فوق العاده که در صورت بها دهی به آن می‌توان از وقوع بسیاری از بیماری‌ها جلوگیری نمود.

پیشگیری‌های اولیه را ما به روش‌های مختلف در محیط اطراف خود مشاهده می‌کنیم. از بنرهای نصب شده بر روی تابلوهای شهری و سازمان‌ها، برنامه‌های تلویزیونی و سایر موارد، که هدف آن‌ها ایجاد آگاهی‌ لازم در افراد و شناخت بیشتر نسبت به مسائل و موضوعات حساس محیطی می‌باشد.

یکی از مسائلی که بسیار در حیطه سلامت مطرح است پیشگیری از ورود آسیب‌های روانی به کانون خانواده می‌باشد. در این مقاله قصد داریم با استناد بر ژورنالی معتبر در سطح جهانی با عنوان American of journal psychiatry، به بررسی عواملی بپردازیم که در سوق افراد به سمت شروع مصرف الکل به صورت افراطی نقش دارند. به بیانی دیگر می‌خواهیم پیش بینی کننده‌های مصرف افراطی الکل در  طی بلوغ و بزرگسالی را بررسی نماییم.

نکته: مطالعه مقاله که در ادامه ذکر شده 10 دقیقه از زمان شما را می‌گیرد. نسبت به آگاهی از مطالب قید شده زمان لازم را بگذارید و در صورت وجود مشکل در هر کدام از موارد اشاره شده نسبت به مشاوره خانواده و اعتیاد اقدام نمایید.

 

 

مشکل مصرف الکل

مشکل مصرف الکل تا چه میزان حاد است؟

تحقیق مربوطه در سطح ایالات متحده صورت پذیرفته است. اما عوامل بررسی شده در بین اغلب نوجوانان مشترک بوده و نیاز به بررسی می‌باشد. بهداشت عمومی از پیشروان مشکلات نوشیدن الکل توسط افراد زیر سن قانونی است. طبق آمار اعلامی 66% از افراد 18سال مصرف الکل داشته‌اند. البته این درصد باتوجه به شرایط فرهنگی و بومی کشور و زمینه اسلامی آن می‌تواند کاهش نشان دهد.

با پیشرفت روز به روز تکنولوژی و تولید انواع فرآورده‌های الکلی و مشکلات خانوادگی و اجتماعی افراد، احتمال گرایشات نامناسب وجود دارد. پس می‌بایست آن را مورد توجه قرار داد. الکل جزء مواد کند کننده است که موجب ایجاد اختلال در عملکرد اندام و پردازش اطلاعات می‌گردد.

عواقب نامطلوب نوشیدن الکل توسط نوجوانان

توانایی شناسایی افراد در معرض خطر مصرف الکل و افراط در آن از مهم‌ترین اهداف بالینی تحقیق انجام شده می‌باشد که جهت جلوگیری از موارد ذکر شده، که در اثر استفاده از الکل دستخوش تغییر و افزایش می‌شود، صورت پذیرفته است:

 • میزان بالاتری از خشونت را نشان می‌دهند.
 • مدرسه خود را از دست می‌دهند.(ترک تحصیل)
 • رانندگی در شرایط جسمانی و روانی نامناسب حالت مستی.
 • افزایش میزان خودکشی.
 • روابط جنسی پرخطر و آسیب زا.

طبق تحقیقات انجام شده در سطح ایالات متحده سالانه قربانیان مصرف الکل سالانه به 5000 نفر می‌رسد. بنابراین اهمیت پژوهش انجام شده بالا بوده و نتایج به دست آمده می‌تواند در پیش بینی و پیشگیری بسیار مفید واقع شود. طبق یافته‌های قبلی که انجام شده، نتایج نشان دهنده تاثیر ترکیبی از عوامل روانشناختی و بیولوژیکی در استفاده از الکل می‌باشد.

 

 

عوامل پیش بینی کننده گرایش به مصرف الکل

عوامل پیش بینی کننده گرایش به مصرف الکل

طبق تحقیقات عواملی که می‌توانند پیش بینی کننده مصرف الکل در بزرگسالی و آماده ساز زمینه‌های گرایش باشند 34 مورد هستند که ما چندی از مهم‌ترین آنان را برای شما آورده‌ایم، عبارت‌اند از:

 • ژنتیک
 • وضعیت اقتصادی و اجتماعی خانواده
 • جنسیت(دختر یا پسر بودن)
 • روابط جنسی
 • تراکم سابقه خانوادگی در مصرف الکل و مواد مخدر
 • زندگی با هر دو والدین
 • وضعیت دوست یابی
 • مهارت‌های اجتماعی
 • نمرات مدرسه و معدل
 • رفتار خصمانه
 • عدم توانایی در برنامه ریزی و مدیریت
 • سیگار کشیدن در طول روز
 • اضطراب و افسردگی
 • افراط در بازی‌های ویدیویی

لازم به ذکر است که عوامل اشاره شده فقط به عنوان پیش بین‌ها نام برده شده‌اند و لزوما وجود یک مورد نشانی بر اعتیاد حتمی فرد نمی‌باشد. در کنار این عوامل باید شرایط با کمک روانشناس بررسی گردد. چنانچه اختلال در هر کدام از عوامل ذکر شده به خودی خود مشکلی جداگانه بوده و نیاز به مشورت با روانشناس می‌باشد. همچنین در تصویر برداری‌های مغزی انجام شده علاوه بر نتایج مربوط به قشر مخ، میزان فعالیت مغزی در این دست افراد دچار به سوء مصرف الکل کمتر از حالت عادی بوده است.

نتیجه

این پژوهش با هدف شناسایی یک عامل مهم بهداشت عمومی انجام پذیرفته بود. که با بررسی متغیرهای ذکر شده سعی بر پیش بینی استفاده از الکل در بزرگسالی را داشت.

یافته‌ها حاکی از اهمیت مجموعه‌ای از عوامل جمعیت شناختی، عصبی روانشناختی و تصویربرداری مغزی است. که در پیش بینی اینکه نوجوانان 14-12 سال به طور حدودی در 18 سالگی به مصرف متوسط یا سنگین الکل می‌پردازند، کمک می‌کند. به طور خاصی عواملی از قبیل مرد بودن و زمینه‌های اقتصادی – اجتماعی از موارد خطرساز و در کنار آن روابط عاشقانه و جنسی در سنین پایین، رفتارهای اجتماعی خصمانه و نگرش مثبت نسبت به فواید الکل، در اعیتاد به الکل نقش مهمی دارند.

_ از نظر عملکرد عصب روانشناختی، نوجوانانی که عملکرد ضعیفی در تست‌های توجه دائمی نشان دادند، میزان گرایش و مصرف بیشتری از الکل در بزرگسالی داشتند.
_ همچنین از نظر فعالیت تصویر برداری عصبی، فعال سازی 20 ناحیه مغزی، قشرهای نازک و پاسخ ضعیف در مقابل یک آزمون شناختی در گرایش به مصرف موثر است.
_ طبق پژوهش طولی 33 ساله این یافته به دست آمد که رفتار بالغ‌تر در سنین کودکی وابستگی بیشتر به مصرف نیکوتین را در بزرگسالی افزایش می‌دهد.

_ بلوغ زود رس نیز می‌تواند به دلیل افزایش رفتارهای حسی در سنین پایین موجب آسیب زایی بیشتر گردد، که به پژوهش های طولی بیشتری برای اطمینان از آن نیاز است.

در این مقاله سعی بر بررسی پیش‌بینی کننده‌های شروع مصرف الکل طی بلوغ بود. در صورت وجود هرگونه سوال یا ابهام در موارد ذکر شده می‌توانید جهت مشاوره خانواده و اعتیاد با مشاورین راز ماندگار در ارتباط باشید.

 

برای دانلود این مقاله بر روی متن کلیک کنید

دیدگاهی وجود ندارد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *