معتاد ، چه آسیب‌هایی به زندگی همسر خود وارد می‌نماید؟


اعتیاد جزء مشکلاتی است که کانون خانواده، اجتماع و شغل فرد را به طور کامل تحت تاثیر قرار می‌دهد. هر چه مدت و میزان مصرف مواد مخدر توسط فرد معتاد افزایش پیدا کند اثرات در حیطه های یاد شده به دلیل اعتیاد وسیع‌تر نیز می‌گردد.

کانون خانواده متشکل از زن و مرد می‌باشد، که سهل انگاری هر عضو خانواده از مسئولیت‌ها و وظایف، موجب مضاعف شدن وظایف اعضای دیگر خانواده می گردد. پس در خانواده‌های با یک عضو دچار به سوء مصرف مواد مخدر، علاوه بر انجام مسئولیت های وی، سری وظایف جدیدی برای هر یک از اعضا تعریف می‌گردد که موجب سختی شرایط برای افراد می شود.

برخی اعضای خانواده توان و آستانه تحمل شرایط را دارند اما بعضی دیگر با توجه به عمق، نوع و شدت مشکلات، مثل معتاد بودن فرد، زودتر از دیگران در صدد بهبود موقعیت و یا ترک آن بر می آیند.

 

سختی های زندگی با فرد معتاد

 

سختی های زندگی با فرد معتاد

 

در ادامه قصد بررسی مسائل موجود میان دو عضو اصلی کانون خانواده یعنی زن و مرد را داریم. که محیط اطراف خود را نیز دستخوش تغییرات و ناملایماتی قرار می‌دهد. عبارت‌اند از:

 • نابودی رابطه عاطفی

  فرد معتاد بعد از مصرف مواد دارای افکاری مثل مواد مخدر خود را از کجا تهیه کنم؟، در چه مکانی مصرف خود را نجام دهم؟ و … می باشد. در مواردی که تمرکز فرد بر روی مسائلی این چنین است، نمی‌توان انتظار توجه و محبت به اعضا و بخصوص همسر را داشت. اگر جزو افرادی هستید که شوهر معتاد دارید پس کاملا حرف ما را درک کرده و بی احساسی، بی توجهی و سنگینی محیط را حس می کنید.
  زندگی بدون شادی، احترام و اعتماد متقابل و عاری از خاطرات خوش ابتدای زندگی، از کوچکترین مشکلات همسر این افراد می‌باشد. اگر که در حال گذراندن شرایط دشواری در زندگی خود هستید، حتما نسبت به تعیین جلسه مشاوره خانواده اقدام نمایید.

 • در آغوش کشیدن بی پولی

  مسائل مالی جزو مواردیست که بدون شک هر فرد معتادی خود و خانواده‌اش را درگیر آن می کند. چون تفکر و تمرکز، رو به مصرف مواد مخدر سوق دارد. فرد دچار به سوء مصرف مواد مخدر هرگونه درآمد خود را به خرید مواد اختصاص می‌دهد و این هزینه رابطه مستقیمی با شدت مصرف دارد. اگر فرد معتاد دارای شغل نباشد شرایط برای خانواده سخت شده و مشکلات مالی در صدد فقر زندگی بر می‌آیند.

 

خشونت

 • خشونت

با هر بار مصرف مواد مخدر سیستم فیزیوژیکی بدن دستخوش تغییرات عمیق تری می شود. مغز مرکز این نوسانات می باشد. به ویژه مخدری که جزء گروه تحریک کننده یا توهم‌زاها هستند،‌ از قبیل شیشه یا متاآمفتامین، مغز مرکز کنترل بدن آدمی می باشد که نوسانات آن موجب مواردی مثل توهم، روان پریشی، بدبینی و … می شود. افراد معتاد در مواردی که قادر به تهیه مواد مخدر مورد نیاز خود نباشند، دچار مواردی از قبیل پرخاشگری، آسیب به دیگران و شکستن وسایل خانه می شوند. امنیت روانی و جانی فرزندان و همسر در این مورد دارای اهمیت بوده و می بایست از آن اطمینان لازم کسب نمود.

 • مشکلات رابطه جنسی

  فرد معتادی که درگیر مصرف مواد مخدر می‌باشد، هم روان و هم جسم او تحت تاثیر قرار دارد. رابطه صمیمی با همسر خود برقرار نمی کند. امکان این وجود دارد که در ابتدا مصرف مواد موجب افزایش میل جنسی فرد گردد اما در گذشت زمان مسئله عکس شده و فرد معتاد دچار بی میلی، نعوظ و زود انزالی می گردد.
  در مورد ذکر شده فرد خود درکی چندان از شرایط حاضر ندارد پس در جهت بهبود نیز بر نمی‌آید.
 • کوهی از مسئولیت‌ها

در یک خانواده هر شخص وظایف خود را بر عهده دارد. مصرف مواد مخدر موجب می‌شود فرد معتاد مسئولیت‌های خود را نادیده بگیرد. و وظایف بر دوش اعضا دیگر خانواده قرار می گیرد. همسر فرد بیمار جزء کسانی است که مسئولیت های وی مضاعف شده و در بازه زمانی بلند مدت دچار فرسایش نیز می‌شود.
تامین لوازم مورد نیاز، تامین مالی خانواده، شغل، نگه داری از کودکان و … چندی از مواردی است که فرد معتاد با درجات مختلف دشواری بر دوش دیگران بخصوص زن خود می‌اندازد.

 • آینده فرزندان

از دیگر نگرانی های موجود در خانواده‌ای که فرد بیمار عضوی از آن است بحث کودکان می باشد. فرزندانی که در محیطی پرخطر و استرس زا در حال رشد می باشند. با صحنه های ناخوشایندی روبرو می‌شوند و در ذهن حک می‌کنند. در مواردی مورد اذیت قرار می گیرند. فرد معتاد رابطه گرمی با فرزندان خود ندارد. چون تمرکز خود را روی مصرف مواد قرار داده است.
این نگرانی کاملا منطقی و طبیعی بوده و می‌بایست میزان آسیب به فرزندان را به حداقل رساند.

 • احساس شرم

فرد معتاد علاوه بر اینکه در بعد اجتماعی به انزوا کشاند می‌شود، خانواده و عزیزان خود را نیز با خود به این شرایط سوق می دهد. سخنان مردم و ذهنیتی که نسبت به فرد معتاد وجود دارد موجب کاهش عزت نفس خانواده و همسر وی می شود. در این گونه موارد خانواده ترجیح می‌دهند که کمتر در معرض سخنان دیگران قرار بگیرند.

 

نکته: در صورت وجود هرگونه سوال و ابهام می‌توانید جهت مشاوره خانواده با مشاورین راز ماندگار در ارتباط باشید.

 

برای دانلود این مقاله بر روی این متن کلیک کنید

دیدگاهی وجود ندارد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *